Toezicht op controleur Bill en Donna 61 binne Truc niet in trek Zakelijk ui t zo bereikbaar maar dan pervoordelig Jlp-3 zakelijk www.telfort.nl/zakelijk donderdag 13 december 2012 Vrees dat semi-publieke sector grote risico's neemt door Chris van Alem AMSTERDAM - „Ik ga uw huidige reisverzekering opzeggen en sluit meteen een nieuwe af met startda tum 13 december. Zo kunt u nog profiteren van de lage assurantiebe lasting. U bent niet de enige hoor en ik geef u groot gelijk." De dame van de ING-klantenservi- ce is uiterst behulpzaam. Tegen de afspraken in die verzekeraars heb ben gemaakt met staatssecretaris Frans Weekers van financiën, helpt ING de klant bij het omzei len van de assurantiebelasting. Die bedraagt nu 9,7 procent en gaat per 1 januari naar 21 procent. Voor een doorsnee huishouden met inboedel-, reis-, auto-, opstal en rechtsbijstandsverzekering een extra kostenpost van 100 euro per jaar. Weekers heeft met de verzeke raars afgesproken dat zij de lagere assurantiebelasting niet promoten door hun klanten dit jaar nog hele verzekeringspremie voor 2013 te la ten voldoen. Weekers wil 1,2 miljard ophalen met verhoging van de assurantie belasting. Loopt de schatkist meer dan de verwachte 150 miljoen eu ro mis dan komt de staatssecreta ris met een naheffing vanaf 1 april 2013 en betalen de profiteurs als nog de hogere belasting. „We krijgen maar weinig klanten die ervan willen profiteren," zegt Bas Kuilc van Nationale Nederlan den. „Als klanten toch een reke ning willen met lage belasting, dan wijzen wij ze op het risico van een naheffing." Centraal Beheer krijgt meer tele foontjes van klanten dan normaal, 'maar wij volgen het advies van de staatssecretaris en werken niet mee aan schuiven of ontduiken," zegt woordvoerster Thea Freuden- berger. Veel verzekeringen hebben 1 januari als vervaldatum 'dus zit u hoe dan ook vast aan die 21 pro cent assurantiebelasting', legt de dame van de klantenservice van Centraal Beheer aan de klant uit. „Wij mogen het niet," zegt de de telefonist bij AON Autoverzekerin gen. „Zo te zien is bijna niemand ermee bezig en slaagt de opzet van de verzekeraars om het dood te zwijgen," constateert Edmon Hil- horst, directeur van Independer, de vergelijkingssite voor verzeke ringen. Zelfs grote ondernemingen, die in enkele gevallen tonnen kunnen be sparen door voor hun verzekerin gen nog dit jaar de premie voor 2012 te betalen, omzeilen de hoge assurantiebelasting niet. Frans Oomen, partner bij advieskantoor PricewaterhouseCoopers (PwC) is daar niet verbaasd over. „Ik ken geen enkele grote onderneming die daar mee bezig is." „Onderne mingen willen laten zien wat ze aan belasting betalen en dat ze daar niet van weglopen. Controle van accountants op woningcorporaties is volgens AFM 'onder de maat'. Accountant KPMG onder vuur voor valse jaarrekening Imtech door Mo Prins illustratie Job van Celder AMSTERDAM - Accountants moeten beter toezicht houden op woning corporaties, scholen en ziekenhui zen. De Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) vreest dat er risico's worden genomen met leningen, vastgoed en ingewikkelde finan ciële constructies waar geen goede controle op is. De AFM trekt deze conclusie naar aanleiding van onderzoek over de controle van de vier grootste ac countantskantoren op de woning corporaties. Het eindrapport naar Deloitte, Ernst Young, KPMG en PwC werd gisteren gepubli ceerd. De controle van accoun tants was volgens AFM zeker tot 2010 'onder de maat'. Aanleiding voor het onderzoek is Vestia, dat dit voorjaar dreigde om te vallen. De corporatie kwam in grote financiële problemen door de aanschaf van riskante beleg gingsproducten (derivaten). KPMG had de problemen niet op tijd gesignaleerd. De AFM heeft in tussen een tuchtklacht ingediend tegen KPMG. Door de crisis, de vastgelopen hui zenmarkt en de dalende rente is het risicoprofiel van woningcorpo raties gewijzigd, maar de controle is niet verscherpt. De AFM vreest dat gebrekkige controle meer par tijen in de semi-publieke sector in de problemen gaat brengen. De se- mi-overheid werd lang gezien als veilig en daarom besteden accoun tants daar weinig aandacht aan. AFM heeft deze week een conve nant gesloten met de branchecon troleur (het Centraal Fonds Volks huisvesting) om kennis uit te wis selen. Ze zouden een dergelijke af spraak ook graag maken met de Onderwijsinspectie en de Inspec tie Gezondheidszorg. „Accoun tants houden namens de maat schappij vinger aan de pols bij be drijven, banken en in de semi-pu blieke sector. Maar daar is soms te weinig gedetailleerde financiële kennis in huis", zegt Paul van Dijk van de AFM. Hij erkent dat de AFM, opgericht om de consument te beschermen, geen bevoegdhe den heeft om corporaties, scholen en ziekenhuizen te monitoren. „Maar het geld in die sectoren komt van de huurder, scholier of ouder en de patiënt. Consumen ten dus. Om die reden voelen wij ons toch geroepen dit probleem se rieus aan te pakken." Accountants hebben extra maatregelen beloofd, zoals het inschakelen van externe expertise en altijd minimaal twee accountants die naar een kwestie kijken. Paul van Dijk: „We hebben de laatste tijd stevige boetes uitge deeld aan accountants die slecht werk afleveren. De Vestia-affaire is voor hen een omslagpunt. Ze zien nu in: zo kan het niet langer." Accountants liggen al jaren onder vuur. Deze week nog kwam KPMG in opspraak rond de ver meende fraude van Imtech. De technisch dienstverlener heeft vol gens het hof in Leeuwarden be wust een valse jaarrekening opge steld die als bewijs moest dienen in een rechtszaak tegen de oud directeur van eên dochterbedrijf. Accountantskantoor KPMG gaf een controleverklaring voor de val se jaarrekening af Imtech en •KPMG ontkennen. door Annemieke van Dongen Het Clinton Global Ini tiative (CGI) stuurde vorige week nog een tweet de wereld in met een link naar de website van ondernemer Maurits Groen. 'Op 12-12 start Waka Waka een nieuwe campagne om solar- licht naar Haïti te brengen', meld de de liefdadigheidsorganisatie van de voormalige Amerikaanse president. Wie doorklikt naar de Waka Waka Light-site, ziet aanbe velingen van onder meer modeont werpster Donna Karan, klimaat goeroe Paul Gilding en DNB-direc- teur Klaas Knot. Volgende week vliegt Groen, de man achter de op laadbare ledlamp op zonne-ener- gie, naar Italië voor een bezoekje aan de blinde zanger Andrea Bocel- li. „Hij wil ons helpen. We denken over een benefietconcert." Groen startte gisteren een nieuwe actie voor Waka Waka (Swahili voor 'schitterend licht'). Wie ko mende maand zijn lamp-met-zon- nepaneeltje koopt waarmee je ook je gsm en tablet kunt opladen, do neert één Waka Waka Light aan Haïti. Net als Clinton en Karan maakt Groen zich kwaad over het feit dat drie jaar na de verwoesten de aardbeving op het eiland nog al tijd 370.000 mensen dakloos zijn. „Ze hebben geen elektriciteit, waar door schoolkinderen na zonson dergang niet kunnen studeren. Wereldwijd leven anderhalf mil jard mensen zonder stroom. Zij zijn afhankelijk van lampen die branden op dure, giftige en gevaar lijke kerosine. Jaarlijks sterven 300.000 mensen aan kerosine- brandwonden. Op plaatsen waar Ondernemer Maurits Groen: „De zon het om zeven uur aardedonker is, zijn duurzame solarlampen een enorme vooruitgang." Groen is geen filantroop, maar een ondernemer. Volgens dagblad Trouw behoort de Haarlemse eige naar van een communicatie- en milieuadviesbureau en diverse 'groene' bedrijfjes tot de top drie van meest invloedrijke duurzame Nederlanders. Groen: „Waarom zouden we binnen tweehonderd jaar alle fossiele grondstoffen de lucht in jagen en zo het klimaat ontregelen, terwijl de zon alle energie die we nodig hebben gra tis over de aarde distribueert? Dan Ga naar Telfort Zakelijk voor een aanbod op maat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6