Kinderen buigen zich in bieb over kajakken en abseilen Gelimiteerde oplage. Nu met l.OOO,- inruilpremie. Attracties in Zeeland richten koepel op 21 HtiilVH-HililHUIil# Oostburg: Van de Ree Oostburg B.V., 0117 - 38 32 30. Terneuzen: Van Putten Zn. B.V., 0115 - 61 38 57. 0R0 FESTR donderdag 13 december 2012 z door Karlijn de Splenter Het Groot Dictee der Ne derlandse taal heeft er een variant bij. Dinsdag avond hielden Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen en Stichting Leonardo Zeeland in de bibliotheek in Terneuzen voor de eerste keer het Groot Zeeuws-Vlaams Kinderdictee der Nederlandse taal. Een impressie. 'Wie droomt van verre vakanties, spannende avonturen als bungee- jumpen, kajakken of abseilen...' Jamiroquai Hoeven (10) uit Mid delburg baalt als hij van anderen hoort dat hij een fout heeft ge maakt in de eerste zin. „Ik heb 'ka- jaken' geschreven. Ik had nog nooit van het woord gehoord, ik Weet niet eens wat het is." Robin Velthuis (11) uit Schoondij- ke twijfelt of hij Moeder Aarde, dat later in het dictee voorkomt, wel goed heeft geschreven. „Ik heb het met kleine letters los van el kaar geschreven, maar misschien moest er wel een streepje tussen." Het is pauze in de bieb in Terneu zen. De jonge deelnemers uit de groepen 7 en 8 van Zeeuwse basis scholen hebben net het dictee ach ter de rug. Niet alleen zij hebben aan de moeilijke Nederlandse spel ling en interpunctie moeten gelo ven, er deden ook vaders, moe ders, buurvrouwen en oma's mee. Zij kregen een speciale versie voor volwassenen. Ieder kind vormde een team met een ouder iemand. Het kinderdic tee was net even wat anders dan het bekende landelijke dictee, dat woensdagavond op televisie werd uitgezonden. Zo was de Zeeuws-Vlaamse editie een invul- dictee. Vader Eugène Hoeven uit Middel burg en moeder Birgit Hamelink uit Terneuzen discussiëren over de schrijfwijze van rug-aan-rug. Wel of geen koppelstreepjes? Over de volgende zin zijn ze al helemaal niet te spreken." Net als de andere volwassene deel nemers hadden ze het woord 'kei- nijg' (Vlaams voor 'kei tof) ver keerd geschreven. „Keinijg? Kende ik helemaal niet. Al doende leert men, ook nog op een oude dag", grapt Eugène. Nienke Hillaert, lerares in het spe ciaal basisonderwijs, had de eer om het kinderdictee voor te lezen. „Ik dicteer twee keer per week in mijn klas, dus ik heb wel wat erva ring." Taaifreak en schrijver van het dicteestuk 'Een reis boeken', Mare de Smit, is ook een deskundi ge op het gebied van dictees. Hij won, wat uitzonderlijk is, twee keer Het Groot Dictee der Neder landse taal. Na de pauze bespreekt Smit de schrijfwijze van de moeilijke woor den uit het dictee. Robin heeft in derdaad Moeder Aarde verkeerd geschreven, net als alle andere kin deren. „De dictees op school zijn toch makkelijker, hier voel je meer druk." Toch wint hij met maar vier fouten. Bij de volwassenen is Eugène Hoeven met zeven fouten de winnaar. Het winnende team is moeder en dochter Sigrid en Stef- fie Triest met veertien fouten. Robin Velthuis was de winnaar van het Groot Zeeuws-Vlaams Kinderdictee in de Terneuzense bibliotheek. foto Mark Neelemans door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE - Meer dan der tig dagattracties, van Zeeuws- Vlaanderen tot Schouwen-Duive- land, hebben de stichting. Promo tie opgericht. De 'attractiekoepel' verzorgt opleidingen en onder houdt contacten met de verblijfsre- creatie. Er komt ook een korting pas voor Zeeuwen. „We zijn supertrots op onze stich ting Dagattracties Zeeland", zei voorzitter Ad Kemeling in Burgh-Haamstede bij de presenta tie van het samenwerkingsver band. De stichting wordt met 25.000 euro ondersteund door Ra bobank Nederland. De aangeslo ten bedrijven betalen - afhankelijk van hun omvang - 200 tot 1000 eu ro contributie per jaar. De gevormde commissies Samen sterk en Samen zichtbaar verzame len wensen en ideeën van de aan gesloten bedrijven. Ze worden in april aan de leden voorgelegd en medio juni uitgewerkt. De stich ting streeft naar kwaliteitsverbete ring en meer omzet. Daarbij wordt ook op de Zeeuwen zelf ge mikt Kemeling: „Want onze be drijven halen een belangrijk deel van hun omzet uit de lokale markt van scholen, verenigingen, bedrij.- ven en families. Gewoon: het kin derpartijtje." De Attractiepas Zeeland wordt in 2014 ingevoerd. „We willen iets aan loyaltymanagement doen. We ten wie onze trouwe klanten zijn en daarmee een band aangaan." De stichting Dagattracties is opge zet naar het voorbeeld van Ar- doer-campings. Ardoer, voorheen Zeeland Campings, werd opge richt om gezamenlijk de concur rentie met Roompot Recreatie aan te gaan. Zo'n gezamenlijke concur rent hebben de dagattracties overi gens niet. De best verkochte auto van Europa in je klasse word je niet zomaar. Daarvoor zijn echte kampioenskwaliteiten nodig. Daarom stellen we u voor aan de zeer rijk uitgeruste Fiesta Champions Edition. Scherp geprijsd en met een Edition-voordeel van 690.- aan opties. Bovendien ontvangt u tijdelijk een extra inruilpremie van maar liefst l.OOO,-. Dat maakt 'm helemaal onverslaanbaar. Wees er snel bij want dit aanbod geldt slechts voor een beperkte voorraad. Dus nü naar de Ford dealer! Er is ook een Fiesta met: 14% bijtelling Alle bedrasen m euro's. Pri|zen B|n incl. BTW.'BPM. excl. kosten ri|klaar maken en verwl|deringsbi|drage. terug anders aangegeven. Wgdglngen voorbehouden. Atgebeelde auto kan afwi|ken va Gemiddeld brandstofverbruik en C02-uitstoot: km/liter: 15,6-30.3; liter/100 km: 3.3-6.4; C02 gr/km: 87-149.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69