Ziekenhuizen moeten meer samenwerken Eis: drie jaar cel Haselhoef Hap alerter op mishandeling 221 zeeland 1600 donderdag 13 december 2012 'We halen de volumecriteria voor maagkanker niet.' Margaret Lafort, woordvoerder ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen behandelingen moet het Zeeuws Radio therapeutisch Instituut (ZRTI) jaarlijks geven om te voldoen aan de normen. Ziekenhuizen krijgen te maken met scherpere kwaliteitseisen voor de behandeling van tumo ren. Moeten de Zeeuwen straks de provincie uit voor de behan deling van bepaalde soorten kanker? En wat zijn de gevolgen voor het ZRTI? door Ondine van der Vleuten Zeeland telt slechts 381.409 inwoners. Allemaal willen ze een ervaren arts aan hun bed, als ze onverhoopt ernstig ziek worden. Liefst in het dichtst bijzijnde ziekenhuis. Als er een ge compliceerde en zeer specialisti sche ingreep nodig is, kan dat een probleem zijn. Ziekenhuizen moe ten aan steeds strengere normen voldoen, die door de eigen be roepsgroep is opgelegd. ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen heeft al enige tijd geleden besloten om patiënten met maagkanker door te sturen naar het Universi tair Ziekenhuis in Gent. „We haal den de volumecriteria niet", laat woordvoerster Margaret Lafort we ten. Voor operatieve behandeling van onder meer kanker aan de lon gen, schildklier en slokdarm geldt hetzelfde. ZorgSaam verwijst deze patiënten naar andere ziekenhui zen. Om zoveel mogelijk patiënten in Zeeland te kunnen blijven be handelen, hebben de Zeeuwse zie kenhuizen ruim een jaar geleden een convenant gesloten. Want bij het Admiraal De Ruyter Zieken huis ziet men zich voor hetzelfde probleem gesteld. „De kwaliteits normen dwingen tot samenwer king", verklaart woordvoerder Dick Bosscher. En die beperkt zich niet alleen tot de regio: er zijn - steeds dikkere - lijntjes met zieken huizen in Dirksland, Rotterdam, Bergen op Zoom, en die in Gent en Antwerpen. Ook het ZRTI zet in op samenwer king. Directeur Tanja Snijders van het Zeeuws Radiotherapeutisch In stituut: „Het ZRTI heeft zeven dok ters in dienst, één minder dan de norm voorschrijft. Volgens de kwa liteitsnormen moet een centrum in deze situatie wel samenwerken met een groter centrum, zodat het gebruik kan maken van de experti se van het grotere centrum. Daar om heeft het ZRTI de samenwer king met de Daniël den Hoed Kli niek van Erasmus Medisch Cen trum verstevigd." Patiënten met hoofd- en halstumoren worden be oordeeld in een wekelijks overleg met het Erasmus en er is recent een intentieovereenkomst gete kend om de samenwerking met het Erasmus in 2013 verder uit te breiden. Bovendien wordt er in de loop van 2013 extra personeel aan getrokken, vooruitlopend op een tweede vestiging die het ZRTI in 2014 opent, in samenwerking met het Lievensberg Ziekenhuis in Ber gen op Zoom en het Franciscus Ziekenhuis in Roosendaal. Top vijf tumoren De meest voorkomende vorm van kanker is borstkanker (in 2010: 13.257 vrouwen en 94 mannen). Dan komt huidkanker (12.813 nieuwe patiënten in 2010). Darmkanker komt op de derde plaats, met 12.755 gevallen (6988 mannen en 5767 vrouwen) Op vier staat longkanker (11.435 gevallen, waarvan 6992 mannen en 4443 vrouwen). Prostaatkanker stond in 2010 met 10.391 gevallen op vijf. DEN HAAG - Islamitisch geestelijk verzorger Abdullah Haselhoef (45) heeft woensdag bij de Haagse rechtbank drie jaar cel horen eisen wegens oplichting en valsheid in geschrifte, waarbij het hoofdzake lijk om kinderopvangtoeslagfraude ging. Haselhoef wierp zich na de aansla gen in Amerika van 11 september 2001 op als de woordvoerder van de moslims in Nederland. Hij woonde destijds nog in Krabben- dijke en werd een bekende Neder lander. Toen hij in 2007 na peste rijen besloot uit Krabbendijke te verhuizen, runde hij verschillende bedrijven, waaronder gastouderbu reau Familyhouse. Via dat Fami- lyhouse vroeg hij namens gastou ders, onder andere uit Vlissingen en Goes, vanaf 2006 tot aan begin 2011 kinderopvangtoeslagen aan. Er zou 2,2 miljoen euro door de Be lastingdienst zijn uitgekeerd op de rekening van Familyhouse. Vol gens het Openbaar Ministerie vond er in een aantal gevallen hele maal geen opvang, en in veel geval len aanzienlijk minder opvang plaats dan was aangegeven. Bijna een miljoen euro was daarbij vol gens het OM in de zakken verdwe nen van Haselhoef zelf, of diens andere bedrijven. Het OM kondig de gisteren aan dat bedrag in een aparte Pluk-ze procedure te zullen vorderen van verdachte. Veel ouders die door Haselhoef werden ingeschakeld, pasten op el- kaars kinderen. Een vrouw uit Vlis singen bijvoorbeeld bracht haar kinderen naar een schoonzus twee straten verderop, waarna ze zelf de kinderen van haar schoonzus mee naar huis nam. Beiden vroegen daarvoor, via het bureau van Hasel hoef, een vergoeding van de fiscus voor gastouders. Volgens het OM misbruikte Hasel hoef niet alleen de Belastingdienst, maar bracht hij uiteindelijk ook de 'vaak sociaal zwakkere' aanvragers in de problemen. Haselhoef ontkent de fraude. Hij zegt dat hij de regels toepaste. Eer der gaf hij toe dat hij het overzicht op zijn activiteiten had verloren. Hij beweert alle arme mensen te heben geholpen. „Ik rij geen nieu we auto, draag geen merkkleding, rook niet, drink niet en gok niet. Ik heb het geld nooit voor mezelf gebruikt" Haselhoef zei de toe komst somber in te zien. „Ik ben inmiddels in de media uitgemaakt voor homohater, nep-imam, boef, zelfs als ik word vrijgeproken zal ik niet gauw een baan vinden." Zijn advocaten M.J.N. Vermeij en R.E. van Zijl vroegen om totale vrijspraak. Volgens hen is niet te bewijzen dat hun cliënt opzettelijk valsheid in geschrifte of oplichting heeft gepleegd. De rechtbank doet pas op 21 januari uitspraak. IGZ geeft huisartsenposten aanwijzing dat ze voldoen aan de voorwaar den voor goede signalering, die de IGZ heeft opgesteld. Het gaat dan bijvoorbeeld over screening op kin dermishandeling, samenwerking met het Advies- en Meldpunt Kin dermishandeling (AMK) en scho ling van de triagisten die telefoon tjes aannemen en beoordelen. Jeroen Frequin, directeur van Nu cleus Zorg (hap's Terneuzen en Oostburg) laat weten dat feitelijk alleen nog administratieve zaken geregeld moesten worden. „Daar door konden wij de meldingen niet monitoren of evalueren. Intus sen hebben we nagenoeg alle aan bevelingen opgevolgd." Vanaf 1 ja nuari is het in Zeeuws-Vlaanderen in orde. „We gaan dan per kwar taal meten hoeveel kinderen de huisartsenpost bezocht hebben en wat voor actie er ondernomen is." Voor de hap's Walcheren, De Beve- landen en Schouwen-Duiveland stelt de Stichting Huisartsendien- stenstructuur Zeeland in het eer ste kwartaal van 2013 een aan dachtsfunctionaris kindermishan deling aan. Afspraken met het AMK zijn nu vastgelegd, zegt direc teur Ruud Münstermann. Binnen kort wordt het publiek geïnfor meerd. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) geeft de huis artsenposten tot 1 januari de tijd om de signalering van kindermishandeling beter op orde te krijgen. De IGZ dreigt met bestuursrechtelijke maatregelen als dat niet lukt. door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - De Zeeuwse huisart senposten (hap's) laten nog steken vallen, als het gaat om de signale ring van kindermishandeling, zegt de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ). Jaarlijks worden 110.000 kinderen mishandeld. Deze kinderen ko men eerder terecht op een huisart senpost dan in de dagpraktijk. Een hap biedt de mogelijkheid om be trekkelijk anoniem hulp te zoeken. Bij de hap Walcheren bijvoor beeld, werken 48 huisartsen. De kans dat iemand zijn eigen huis arts treft - die het gezin en de ach tergronden kent - is betrekkelijk klein. In het rapport dat deze week verscheen, tikt de IGZ nage noeg alle hap's in Nederland op de vingers. Zij moeten snel zorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64