Van klein en aftands naar ruim en fris i8l Nieuwe Kaaiweg feestelijk geopend Baarland winnaar van 'Diekendamme Vrijwilgerslegpenning voor Kees Saaman Burgemeester Kapelle vraagt om ideeën voor leefbare samenleving Burgemeester Sluis moet een duizendpoot zijn donderdag 13 december 2012 door Frank van Cooten BORSSELE - De inwoners van het dorp Borssele hebben er lang op moeten wachten, maar woensdag was het eindelijk zo ver. De Kaai weg en Weelhoekweg zijn ver breed en er is een vrijliggend fiets pad aangelegd. Deze verbeterde ontsluiting van het dorp is woensdag feestelijk geo pend door wethouder Jan Zandee en door kinderen van de ds. G.H. Kerstenschool en Franck van Bors- seleschool. De 'nieuwe' Kaaiweg is niet alleen een zegen voor de inwoners en door Frank van Cooten HOEDEKENSKERKE - Baarland heeft de wedstrijd en daarmee de hoofd prijs van vijftigduizend euro ge wonnen voor het duurzaamste dorpsplan 'Duurzaam Diekendam- me'. De jury was woensdagavond tij dens het slotakoord van de wed strijd in 'de Buffer' in Hoedekens- kerke niet alleen onder de indruk van de orginele presentatie in de vorm van een toneelstuk. Ook een WOLPHAARTSDIJK - Kees Saaman uit Wolphaartsdijk heeft woens dagavond de Frans Naereboutpen- ning gekregen vanwege zijn actie ve en jarenlange inzet als vrijwilli ger voor het verenigingsleven in Wolphaartsdijk. De legpenning werd hem overhandigd door bur gemeester René Verhulst in lunchroom De Molen. Kees Saaman is geboren op 31 maart 1935 te Goes. Hij was sinds 1998 lid van het bestuur van de Vereniging Gemeenschap Wolp haartsdijk. Binnen het bestuur be hartigde hij de belangen van de oudere dorpsgenoten. Ook was hij actief in de Meule- scholieren van Borssele, maar ook voor ondernemers van bedrijven terrein Quistenburg, maakte Adri Spruit, directeur van busmaat schappij AMZ duidelijk. De bus sen hoeven niet langer om te rij den. De oude Kaaiweg was te smal voor de bussen. „Ook kostte het veel mensen moeite om Borssele te vinden. Mijn klanten kwamen terecht in het havengebied van Vlissingen en zelfs in Terneuzen." Ook het sluipverkeer door 's-Hee- renhoek was velen een doorn in het oog. De problemen ontston den door de aanleg van de tunnel weg in 2003. Deze weg doorkruist aantal ideeën sprak de juryleden bijzonder aan. Zoals energiezuini ge straatverlichting in de Slotstraat en de introductie van een eigen munteenheid, de Beuro. „De Beu- ro stimuleert mensen elkaar te hel pen in bijvoorbeeld de tuin. Een klus wordt uitbetaald in Beuro's en dit betaalmiddel is weer te ge bruiken voor een klus bij iemand anders. Dit bevordert de sociale co hesie", aldus jury-voorzitter Sjaak Elenbaas. Baarland was samen met Nisse en weie. Ouderen die gebruik maken van dagverzorging in de Meule- weie werden jarenlang door Kees Saaman van huis opgehaald en weer thuisgebracht. Ook bood hij hulp waar nodig. Hij had zitting in het bestuur van Zorgcentrum Poel wij ck om daar belangen van de be woners van de Meuleweie te behar tigen. Verder is Saaman meer dan 15 jaar penningmeester van de ANBO af deling Wolphaartsdijk geweest. Hij adviseerde ouderen, hielp hen met het invullen van formulieren en was dagelijks op pad om oude ren bij te staan. Bovendien organi seerde hij dagreizen voor ouderen. een groot aantal wegen in de Zak. Ondanks diverse pogingen van Spruit richting de provincie om de situatie te verbeteren werd de ver breding van de Kaaiweg actueel door het besluit van de kerncentra le om de veiligheidszone rondom de centrale te vergroten. De Kaaiweg werd zodoende de nieuwe ontsluitingsweg van Bors sele. „Het is een intensief traject met een positief resultaat ge weest", aldus Zandee. Om de opening extra cachet te ge ven kregen de beide scholen ieder een cheque van duizend euro van AMZ. www.pzc.nl/video Ovezande genomineerd voor de hoofdprijs. Joris Meijaard van het dorpsteam van Baarland was woensdagavond in een eerste reac tie uiteraard een blij man. „We gaan het geld slim uitgeven. Als sti mulans voor concrete duurzame ideeën." De extra waarderingsprijs van het Zeeuws Klimaatfönds voor het beste klimaatneutrale idee (de oprichting van een ener giecoöperatie) ging naar Nisse. „Dat kun je Borsele breed uitzet ten", aldus Elenbaas. ■MMMHHMMMBMHBMNBMMBSMHMHBMHSS SLUIS - De gemeenteraad van Sluis wil een duizendpoot als voorzit ter. De nieuwe burgemeester van Sluis moet daadkrachtig zijn, be sluitvaardig, toegankelijk en ver nieuwend. Bovendien is de ideale burgerva der gezegend met een behoorlijke dosis inlevingsvermogen, is hij stressbestendig en straalt hij in cri sissituaties rust en vertrouwen uit. De opvolger van Jacques Suur- mond moet ook een bruggenbou wer en een netwerker zijn, die mensen in en buiten de gemeente kan inspireren. Al die wensen staan in de profielschets, die de acht fractievoorzitters opstelden. De bewoners van zorgcentrum Poelwijck in 's-Heer Arendskerke zijn deze week verhuisd. Hoog uit honderd meter, maar het ver schil tussen hun oude en hun nieuwe omgeving kon niet gro ter zijn. De oude sannie wordt binnenkort gesloopt. door Mieke van der Jagt Een en al drukte en bedrij vigheid. Hier gaat een stoel, daar een kast en een eindje verder rijdt een karretje met verhuis dozen. De bewoners van Poel wijck, althans de ouderen die we gens een lichamelijke beperking niet meer zelfstandig kunnen wo nen, verhuizen naar hun nieuwe appartementjes. De bewoners met psychogeriatrische aandoeningen zijn dinsdag al verhuisd. Mevrouw S. Wisse-van de Guchte zit op haar comfortabele fauteuil in haar nieuwe appartement tus sen de verhuisdozen. Haar doch ters Ina en Mieke zijn gekomen om alles netjes op z'n plaats te krij gen. „Het valt me honderd pro cent mee", zegt de 93-jarige. Ik had gedacht dat het groter zou zijn, een beetje kaal en leeg, maar zo erg is het gelukkig niet. De ka chel mag van mij wel wat hoger." Van de hulpverleners hoort ze dat daaraan wordt gewerkt. Mevrouw Wisse had eigenlijk niet zo veel zin om te verhuizen. „Mijn vader is in het oude Poelwijck hon derd geworden en zelf heb ik er 25 jaar vrijwilligerswerk gedaan. Maar ja, als het moet dan moet het maar." Niemand zal tegenspreken KAPELLE - Burgemeester Anton Sta pelkamp van Kapelle roept inwo ners op om ideeën in te brengen voor een leefbaardere samenle ving. Hij doet dat naar aanleiding van alle berichten over geweld die de laatste tijd het nieuws beheer sen, zoals onder meer de dood van de grensrechter in Almere. Simpe le oplossingen zijn er volgens Sta pelkamp niet. 'Van de overheid mag het nodige verwacht worden, maar we zullen elkaar als deelne mers aan de samenleving ook weer meer moeten aanspreken', dat het hoogste tijd was voor het zorgcomplex uit de jaren zestig. Meer dan honderd kleine kamer tjes aan lange daglichtloze gangen voldeden al lang niet meer voor de veel zwaardere zorgbehoeften waarmee ouderen tegenwoordig naar een zorgcentrum verhuizen. Door een spreidingsplan van zorg- plaatsen over West-Zuid-Beve land, waren ook veel minder ap partementen nodig, maar wel veel meer op speciale behoeften toege sneden. Nu zijn voor het oude Poelwijk groepswoningen gebouwd: een rij met rode keramische steen bekle de gebouwen die samen de nieu we Boogstraat vormen. In twee van de gebouwen wonen twaalf dementerenden en er zijn zestien appartementen voor mensen met een lichamelijke beperking. In twee andere huizen komen twaalf oudere cliënten van de Zuidwester te wonen. Daarnaast komen er 21 seniorenappartementen die ver huurd en verkocht worden. Het woonzorgcentrum Pollensteijn blijft onderdeel van het het geheel waar SVRZ de zorg biedt. Aan de nieuwe Boogstraat worden ook de huisartsenpraktijk, de fysio therapie en de kinderopvang en peuterspeelzaal van Kibeo geves tigd. Kers op de taart is een grand café. Door de grote variëteit in woon vormen, is Poelwijck heel geschikt voor echtparen van wie één van de twee dementerend is. Voor er feestelijke linten kunnen worden doorgeknipt, moet sloop bedrijf Sturm en Dekker de oude boel nog slopen. Dat begint half ja nuari. In april of mei is alles naar verwachting klaar. schrijft hij in Scheldepost, het pe riodiek van de gemeente Kapelle. 'Spreekt u de moeder naast u aan de kant van het veld aan als die loopt te schreeuwen tegen de scheidsrechter? En over een paar weken, spreekt u uw (buurkinde ren erop aan als ze met vuurwerk de gemeenschap op kosten jagen door van alles te slopen? Op elke straathoek een agent neerzetten kan niet. We moeten elkaar dus er op aanspreken. Het is onze geza menlijke missie om de samenle ving leefbaar te houden'. Bofssciel Kinderen van de basisscholen in Borssele fietsen het nieuwe fietspad langs de Kaaiweg open. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60