Operatie wieken in Burgh-Haamstede Twee wieken zeeland21 Bezuinigen op WMO-voorzieningen wordt lastig in de gemeente Goes Weer overval op snackbar donderdag 13 december 2012 Twee van de vier wieken van molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede zijn vervangen. Enkele jaren geleden zijn de andere wieken al vernieuwd. De wieken moeten nu weer een jaar of vijftig meegaan. Lees het laatste nieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland Molen De Graanhalm in Burgh-Haamstede heeft twee nieuwe wieken gekregen. De wieken waren hoognodig aan vervanging toe. Roest tastte de 'roede' aan en daardoor zouden op termijn de wieken kunnen breken. door Melita Lanting Met een uiterste preci sie werd woensda gochtend een meters lange roede van de wieken van molen De Graanhalm gehaald. Twee van de vier wieken moesten vervangen worden. De roede, waar de oude wieken aan vastzaten, was verroest en er vie len gaten in. Nu de wieken toch vervangen moesten worden heeft molenaar Piet-Jan Landegent gekozen voor een ander systeem. De nieuwe wie ken hebben geen traditioneel open raster waar zeilen overheen gespannen kunnen worden, maar houten panelen die open en dicht kunnen. „Die zijn op afstand be stuurbaar", zegt Landegent. Hij heeft hiermee in het verleden erva ring opgedaan en is er enthousiast over. Bij traditionele wieken maakt de molenaar gebruik van zeilen, om meer (of minder) wind te kunnen vangen. Dat moet hand matig geregeld worden. Het nieu we systeem werkt handiger, ver telt Landegent. „Hierbij gaan de kleppen automatisch wat verder open als het harder waait", legt hij uit. Daardoor neemt de snelheid waarmee de wieken ronddraaien af. Niet alle vier de wieken wor den vervangen door dit systeem. Dat kan niet, omdat de kleppen in horizontale stand teveel wind zou den vangen. Bovendien is het an dere stel wieken nog in goede staat. Die zijn een paar jaar gele den nog vervangen. De nieuwe wieken moeten vijftig jaar meegaan. NIEUWE WIEKEN Molen De Graanhalm is voorzien van nieuwe wieken zie de video op: www.pzc.nl EN VERDER Is er van alles te zien en te lezen op het klassenfotoblog Kiek Noe! Ga naar: www.pzc.nl/kieknoe TIPS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl door Luc Oggel GOES - Goes zal de komende jaren waarschijnlijk meer geld moeten uittrekken om WMO-voorzienin gen te bekostigen. Nog meer bezui nigen dan de gemeente nu al doet, is bijna niet mogelijk. Dat blijkt uit de nota Ontwikkeling uitgaven Wmo-voorzieningen. De regering heeft aangekondigd fors te zullen korten op het terrein van de Wet maatschappelijke on dersteuning en dat noopt gemeen ten om te kijken naar de toe komst, ondanks dat één en ander nog niet helemaal is uitgekristalli seerd. Goes heeft in de begroting voor 2013 is al 'bijgeplust' op de be treffende voorzieningen regiotaxi, huishoudelijke hulp en hulpmid delen (zoals bijvoorbeeld rolstoe len), maar wethouder Jan de Poot- er (PvdA) sluit niet uit dat er nog geld bij moet. „De kabinetsplan nen moeten leiden tot aanpassin gen in de huishoudelijke hulp, maar welke, dat weten we niet." Omdat Goes bij de invoering van de Wmo al heeft ingestoken op maximale (naar draagkracht) bij drage in de kosten door aanvrag- gers, zijn verdere besparingen op de WmQ-voorzieningen beperkt. Die zouden vooral moeten komen uit de inzet van algemene en col lectieve voorzieningen. „In dat ver band willen we een aantal zaken in regionaal verband bespreken", zegt De Pooter. „Het gaat dan om het opzetten van een boodschap pendienst en was- en strijkservice. Die activiteiten kunnen nu nog plaatsvinden tijdens indicatieuren van een huishoudelijke hulp, maar daar zou je dan dus op kunnen be sparen." Omdat er waarschijnlijk een overgangsregeling nodig is, zal de besparing van twee ton die zo'n collectieve voorziening naar verwachting oplevert, niet voor 2014 kunnen worden gerealiseerd. Wel is het streven er vóór 1 juli een besluit over te nemen. TERNEUZEN - In de nacht van dins dag op woensdag is een gewapen de overval gepleegd op een snack bar op de Axelsedam in Terneu- zen. De overvallers vielen de fri tuur, op een steenworp afstand van het politiebureau aan de Rose- gracht, rond middernacht binnen. Niemand raakte gewond. De da ders gingen er na de overval te voet vandoor. Wat de buit is, is on bekend. De gealarmeerde politie maakte met behulp van een speur hond jacht op de daders, maar die zijn niet gevonden. Vorige maand werd er in Temeuzen ook al een cafetaria in de Geraniumstraat overvallen. Vorige week vatte de politie een man in de kraag na een overval op een benzinestation. Zorgvuldig wordt de oude roede met een kraan van de molen getild. Voordat de oude roede weg getild kon worden moesten eerst alle spieën losgemaakt worden. De oude roede op de grond naast de molen. Duidelijk zichtbaar zijn de plek- De nieuwe wiek wordt naar boven getild. De wieken hebben houten pane- ken waar de roest heeft toegeslagen. len in plaats van de traditionele rekken. foto's C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57