Meer activiteiten in kerk Dreischor dankzij sanitair iS| zeeland Extra geld beschikbaar Ik moet beleving en voor helneer van eilandelijke dorpshuizen emotie ergens kwijt' Rookschade bij brand Candybar Planet in Brogum Indigo drankpreventie gaat met bus langs Duivelandse scholen donderdag 13 december 2012 door Melita Lanting ZIERIKZEE - De stichting Dorpshui zen Schouwen-Duiveland krijgt 60.000 euro extra om de exploita tie van de dertien locaties op Schouwen-Duiveland sluitend te krijgen. De stichting kan niet hele maal rondkomen met het eerder opgenomen bedrag in de gemeen telijke begroting. De stichting krijgt het komende jaar een kleine 541.000 euro subsidie voor de ex ploitatie. Ook het dorpshuis in Ouwerkerk krijgt extra geld. Dit dorpshuis is zelfstandig en valt dus niet onder de stichting Dorpshuizen. Oor spronkelijk zou Ouwerkerk een kleine 26.000 euro krijgen, daar komt nog eens 13.770 euro bij. De extra bijdragen vormen voor de gemeenteraad geen probleem. Het belang van een dorpshuis in een kern is voor vrijwel alle frac ties van doorslaggevende beteke nis om in te stemmen met extra bijdragen. Toen in 2009 het beheer werd overgedragen aan de stich ting Dorps- en Gemeenschapshui zen zijn ook al afspraken gemaakt over de verrekening van eventuele tekorten. Ondanks de extra bijdrage voor het komend jaar, draagt de ge meente wel steeds minder bij aan de exploitatie van de dorpshuizen. De stichting Dorpshuizen Schou wen-Duiveland krijgt volgens het gemeentebestuur het beheer steeds beter op orde. Nadat de stichting het beheer en exploitatie had overgenomen is de eerste ja ren vooral gewerkt aan het op or de brengen van de administratie. De komende tijd wordt gewerkt aan het verbeteren van de exploita tie. De huuropbrengsten van de dorpshuizen zijn nog niet voldoen de om alle lasten te dekken. Met het dorpshuis in Ouwerkerk worden ook afspraken gemaakt. Het komende jaar wordt samen met het bestuur gewerkt aan een toekomstplan om de levensvatbaar heid van een zelfstandig dorpshuis in kaart te brengen. Begin 2013 te kent het bestuur de huurovereen komst met de gemeente en wo ningbouwvereniging Zeeuwland. door Piet Kleemans Trots is hij. Apetrots op zijn eerste boek. „Het was gewoon iets wat ik móest doen. Blijkbaar moet ik mijn beleving en emoties ergens in kwijt en dat is dit boek geworden", zegt Om- roep-sportverslaggever Joop van der Laan. Gistermiddag overhan digde hij het eerste exemplaar aan oud-voetbaltrainer Paul Telussa. Van der Laan is niet het type dat al leen maar de score en het wed strijdverloop optekent. Hij dom pelt zich onder, leeft met de spor ters mee, beleeft alle randverschijn selen en slaat alles wat hij mee maakt op. Niet op papier, maar in zijn geheugen. „Ik schrijf voor 90 procent uit het hoofd. Ik bekijk het uit eigen perspectief en plaats het in het kader van het evene ment." Het schrijven is voor Van der Laan een uitlaatklep. „Ik ben nogal en thousiast en dat wil ik dan altijd graag delen. Ik wil erover vertellen en met mensen praten over wat ik meemaak." De formule voor zijn verhalen is een simpele. Gewoon melden wat je ziet, wat je mee maakt. „Het is nooit een feitelijk relaas, maar een verhaal hoe ik een bepaald evenement beleef." Als voorbeeld noemt Van der Laan het promoveren van handbal vereniging Delta Sport in 1992. „Het jaar 1992 was voor Delta Sport gewoon een topjaar en ik heb het allemaal van heel dichtbij meegemaakt." Tijdens de laatste wedstrijd van dat seizoen hing al les af van de uitslag van een ander duel. Als de concurrent won werd die kampioen en als de concurrent verloor ging de titel naar Delta Sport. Van der Laan: „De span- 'Ik ben nogal enthousiast en dat wil ik dan altijd graag delen. Ik wil er over vertellen' ning en daarna de ontlading toen bleek dat Delta Sport kampioen was. Prachtig was dat." Van der Laan zag van dichtbij ook het wel en wee van de Zeeuwse motorcrosser Rinus van de Ven. Hij herinnert zich de diskwalifica tie van Van de Ven omdat hij slaags raakte met een concurrent en de frustratie over die diskwalifi catie. „En een jaar later won hij toen dezelfde wedstrijd waar hij eerder voor was gediskwalificeerd. En was hij een van de grote trek pleisters." Van der Laan reist voor zijn bij baan - in het dagelijks leven is hij ambtenaar bij de gemeente Schou wen-Duiveland - heel wat af om Zeeuwse sporters te volgen. Hij zocht trainer Adrie Koster uit Zie- rikzee op in Brugge, maakte het debuut van Danny Blind als trai ner mee en reed achter spelersbus sen aan of zat er zelf in. „Dat laat ste was gewoon puur praktisch. Eén van de spelers van het team dat ik toen volgde woonde bij mij in Oosterland, dus waarom zou je dan gescheiden reizen." Aanvankelijk volgde Van der Laan voor Omroep Zeeland vooral voet balwedstrijden. „Gaandeweg ben ik steeds meer sporten gaan doen. En elke sport heeft zo zijn eigen mensen en mentaliteit. Er zit echt onderling verschil tussen korfbal lers, voetballers en zeilers." Van der Laan heeft niet van alle sporters een even hoge pet op. Oud-wielrenner Gert Jakobs heeft geen warm plekje in zijn hart. „Het is absoluut een man met een verhaal en hij had mij gevraagd om dat verhaal voor hem op te schrijven. Dus ben ik gaan schrij ven, heb research gedaan en heb zijn ouders en zijn zus geïnter viewd. Het zou 'ons' boek worden, zei hij maar steeds." Uiteindelijk liep het anders. Het contact liep vast en een andere ghostwriter schreef uiteindelijk de biografie van Jakobs. „Die ervaring was voor mij het sein om mijn eigen verhaal te schrijven en niet dat van een ander. Het creatieve deel van het schrij ven ging Van der Laan makkelijk af. „Schrijven is bij mij meestal een kwestie van achter de laptop gaan zitten en rammelen. Dan is de laptop echt mijn eigen wereld je. Ik heb eigenlijk maar één keer gehad dat ik er niet uitkwam met een hoofdstuk en dat heb ik uitein delijk ook gewoon geschrapt." Het boek draagt de titel 'Het gaat niet om de vraag'. Daarmee ver wijst de schrijver naar zijn debuut als omroepverslaggever. „Ik las mijn vragen toen op van papier en dan was ik zo gefixeerd op de vol gende vraag dat ik het antwoord op de eerste vraag vaak niet eens hoorde." Genoemde manier van werken heeft Van der Laan inmid dels wel afgeleerd. „Ik weet nu dat het om het antwoord gaat en niet om de vraag." Van der Laan heeft heel wat Zeeuwse sporters voor de micro foon gehad. „Eén van mijn eerste interviews was met Paul Telussa, toen nog actief voetbaltrainer. Hij j bleef altijd relativeren. Ook als zijn club net kampioen was geworden. Heel bijzondere man. Het laatste hoofdstuk in het boek gaat over hem en daarom heb ik ervoor ge kozen om het eerste exemplaar aan hem te overhandigen." Van der Laan heeft door 'Het gaat niet om de vraag' de smaak van het schrijven flink te pakken gekre gen. „Ik denk zeker dat dit niet het laatste boek is. Maar het volgende gaat niet over sport." ZIERIKZEE - Na bijna tien jaar is Candybar Planet terug van weggeweest. De originele bandleden Murphy van Oijen (gitaar) en Richard Plukker (basgi taar) treden zaterdagavond samen met drummer Koen Rijnbeek op in Po dium Brogum in Zierikzee. Het belooft een groovende show te worden. Ook de Haagse band Orange Sunshine zal er zijn met soul, blues en punk. 'Schrijven is bij mij meestal een kwestie van achter de laptop gaan zitten en rammelen' Bggisoaiig^zsiggsgssssaagaBBjggsaiBBBaflMgEBga '1992 was voor Delta Sport een topjaar. Ik heb het allemaal van heel dichtbij meegemaakt' NIEUWERKERK - Indigo drugs- en al coholpreventie geeft donderdag 20 december gastlessen op basisscho len in Bruinisse, Oosterland en Nieuwerkerk. Het bezoek maakt deel uit van de kersttoer van Indigo met een Ame rikaanse schoolbus door heel Zee land. In de ochtenduren van 20 decem ber worden Bruinisse en Ooster land aangedaan. De bus stopt 's BROUWERSHAVEN - In een recreatie woning aan de Zaete in Brouwers haven heeft woensdagmiddag kor te tijd brand gewoed. Het ging volgens de brandweer om een kleine brand, waarbij voor namelijk sprake was van veel rook- middags bij OBS Duiveland en de School met de Bijbel in Nieuwer kerk. Medewerkers van Indigo, onder deel van Emergis, informeren leer lingen van de groepen 7 en 8 over de risico's van alcohol, tabak en energy-drinks. De bus komt ook in Goes, Kapelle, Sint Annaland en Hansweert. De kersttoer is onderdeel van het pro ject 'Laat ze niet verzuipen'. schade. De melding van de brand kwam rond half vier 's middags binnen. Zowel de blusgroep Brouwersha ven als de groep Kerkwerve wer den opgeroepen om de brand te bestrijden. door Esme Soesman DREISCHOR - De tijd van het inge huurde chemisch toiletje bij con certen is voorbij. In de Adriaans- kerk in Dreischor is een vaste toi letgroep gemaakt. De voorziening maakt het mogelijk om meer (cul turele) evenementen in het monu mentale gebouw te houden. Het sanitair wordt zondag na de kerk dienst officieel geopend. Tot voor kort werd, bij activitei ten, een tijdelijk toilet in de toren geplaatst. Onbereikbaar voor men sen die slecht ter been zijn, koud en weinig comfortabel. „Als gast heer moet je daar iets aan doen. Zo'n voorziening is noodzakelijk, zeker als je de kerk open wilt stel len. Dat willen we ook uitbouwen. We willen meer culturele activitei ten binnenhalen. Dit is daar een heel geschikt gebouw voor", zegt kerkrentmeester Henk van den Hoek. De kerk is dit jaar al 38 keer ver huurd. Het monumentale gebouw is een 'mooie tussenmaat', vergele ken met andere kerken. Er is in de zuidbeuk ruimte voor een sfeervol le foyer, die aansluit op de keuken naast de toiletgroep zodat de cate ring zonder hinder voor het pu bliek kan worden verzorgd. „En qua akoestiek is dit één van de bes te kerken op Schouwen-Duive land", weet kerkrentmeester Jos Syriër. Afgelopen weekend werd de proef op de som genomen met optredens van het Bruinisser Vis serskoor en het Vlasdagorkest tij dens het jaarconcert van Musi Vo- ca. Alles bij elkaar liepen er zo'n 350 mensen rond. 1\vee jaar gele den is de Actie Toiletgroep gestart. Sinds die tijd is al meer dan 20.000 euro ingezameld. „Waar een klein dorp groot in kan zijn", wijst het tweetal op gulle gevers én op de vele vrijwilligers die zich inzetten voor de kerk. Zo zorgt koster Wannes Dorst er steevast voor dat de deuren vanaf maart tot eind oktober dagelijks zijn geo pend. Binnen de Streekgemeente Dreischor/Noordgouwe wordt veel waarde gehecht aan het idee dat het monumentale gebouw er voor iedereen is. De opening van de toiletgroep, die onder het orgel is geplaatst, wordt zondag verricht door dominee Tim Wiersum. Hij onthult het bord waarop sponsoren staan ver meld. Aanvang dienst 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54