Van Gogh-collectie logeert in Hermitage 15 donderdag 13 december 2012 op pad www.pzc.nl/uit door Frangoise Ledeboer Vanwege een renovatie is het Van Gogh Mu seum nog tot eind april 2013 gesloten. Een tijdelijke huisvesting is echter gevonden in de Hermitage, even eens in Amsterdam, waar een prachtige presentatie is ge maakt. Toen Van Gogh Museum-direc teur Axel Rüger een paar jaar gele den de boodschap kreeg dat het museum dicht moest voor renova tie - noodzakelijk door aange scherpte regelgeving voor onder meer brandveiligheid - was goede raad duur. De collectie wereldbe roemde meesterwerken van Vin cent trekt jaarlijks anderhalf mil joen bezoekers, van wie het meren deel buitenlanders die Amsterdam aan een enorme inkomstenstroom helpen. Er dreigde zelfs even dat Stedelijk Museum én Van Gogh Museum tegelijk dicht zouden zijn, met voor de toeristenbranche alleen de Gouden Eeuw-collectie in de Philipsvleugel van het Rijks museum beschikbaar. Ernst Veen, voormalig directeur van de Nieuwe Kerk/Hermitage, zorgde voor het ei van Columbus toen hij gastvrijheid aanbood in 'i v:. S Zelfportret met pijp en strohoed (1887). een van de - door wisselexposities altijd vrijstaande - vleugels van de Hermitage aan de Amstel. De Am sterdamse cultuurwethouder Caro- lien Gehrels schoot te hulp bij het rondmaken van de begroting en kreeg toestemming van de ge meenteraad het museum te hel pen met een extra bijdrage van een paar ton. Van Gogh-conservator Leo Jansen en zijn collega Renske Suijver, sa menstellers van de Hermitage-pre sentatie, prezen zich gelukkig dat in de 'buurvleugel' de komende maanden nog de grote Impressio nisten-tentoonstelling uit de collec tie van het moedermuseum in Sint Petersburg is te zien. Het kleurgebruik van de impressionis ten vormde een belangrijke inspi ratiebron voor Vincent toen hij in Parijs bij zijn broer Theo verbleef. Zo werd het tegelijk mogelijk zijn werk in de bredere context te to nen die ook in het 'Van Gogh' ge bruikelijk is. De tentoonstellingsmakers beslo ten zich te concentreren op de per soonlijke zoektocht van Vincent naar de kern van zijn kunstenaar schap in het decennium 1880-1890. In het Van Gogh Mu seum werd altijd de chronologie aangehouden, voor de Hermitage kozen Jansen en Suijver voor een presentatie van zijn oeuvre in the ma's die de kunstenaar zelf als lei draad bij zijn leerproces gebruikte. Toegelicht in brieven en uitvergro te muurcitaten van Vincent zelf zijn vijfenzeventig van zijn schilde rijen onderverdeeld in: 'Oefening baart kunst', 'Een eigen stijl', 'Het effect van kleur', 'Boerenschilder', 'Met het oog op Japan', 'Het mo derne portret' en 'De rijke natuur'. Van De Aardappeleters tot Zonne bloemen en van De Slaapkamer tot het Korenveld met kraaiende be kendste publiekslievelingen zijn de komende maanden allemaal aan de Amstel te zien. De 'logeerpartij' duurt tot en met 25 april 2013. Voor meer informatie: www.vangoghmuseum.nl. Vincent van Gogh (1853-1890): Brug in de regen: naar Hiroshige (1887) t f Muse Het Britse trio Muse debuteerde in 1999 met 'Showbiz'. Matthew Bel lamy, Chris Wolstenholme en Do minic Howard leverden meteen hun visitekaartje af. Met het twee de album 'Origin Of Symmetry' (2001) volgde de grote doorbraak. De groep stond zes keer op Rock Werchter. Het zesde album is net uit. Dinsdag 18 december staat Muse voor de derde keer in het Sportpaleis Antwerpen (20.30 u). CLIMPS In Gent wordt komend weekeinde de tweede editie van GLIMPS ge houden, een festival voor opko mende bands uit heel Europa. Op twaalf locaties - kleine clubs tot concertzalen - wordt muziek ge maakt door o.a. bands uit Turkije, Scandinavië en het voormalige Oostblok. Negen bands komen uit Nederland. Ook Frankrijk en Duitsland zijn vertegenwoordigd. GLIMPS: 14 en 15 dec. in Gent. Belgen in oorlog Tot en met 21 april 2013 presen teert de Sint-Pietersabdij in Gent de tentoonstelling Onbekende beel den, sterke verhalen - Belgen in oor log. Met behulp van de nieuwste multimediatechnieken exploreert de bezoeker de foto van binnen uit. Ogenschijnlijk banale foto's - een groepje vrouwelijke toeristen, anonieme burgers op een open vrachtwagen - verbergen de grote drama's van de voorbije eeuw. Kunsthal Fotografe Laure Viscone (1965) was twee keer in Los Angeles om kerstversiering te fotograferen. De eerste keer was in 2011, drie maan den na de aanslagen van 11 septem ber. Dat zijn sobere beelden. In 2011 was ze er weer, en kwam te rug met beelden van een sprook jeswereld vol kerstmannen en ren dieren. Haar werk is van 15 decem ber 2012 t/m 17 februari 2013 te zien in de Kunsthal Rotterdam. Brugse kerst De Brugse binnenstad is tot een stemmige kerstmarkt omgetoverd. Op de Markt en het Simon Stevin- plein zijn de meeste activiteiten. Naast stalletjes met Glühwein, wa fels en andere horeca is er op de Markt een kunstschaatsbaan. Hier kun je tegen betaling een paar schaatsen huren om even lekker ac tief bezig te zijn. Verder is de stad versierd met dennenbomen en an dere kerstversiersels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51