Deze kudde TO©S Beheerders bossen verliezen hun baan Natuur moet geld gaan opleveren 41 bil Het is een 'rommeltje' bij Justitie in Breda Groot Dictee opnieuw gewonnen door Vlaming Staatsbosbeheer moet bezuinigen omdat de overheid de subsidies voor natuur heeft teruggeschroefd. Daarom gaat de organisatie zelf op zoek naar nieuwe inkomstenbronnen. Duizenden palingen over dijk gezet donderdag 13 december 2012 door Jan Reijnders BREDA - Het is 'een rommeltje' bij het Openbaar Ministerie in Breda, zegt een aantal advocaten. Strafza ken worden te laat of zelfs hele maal niet behandeld, waardoor verdachten te lang blijven vastzit ten. Willen advocaten een officier van justitie over een zaak spreken, dan zijn die vaak onbereikbaar. „Dinsdag was het weer raak", zegt de Bredase advocaat Erik Thomas. „Ik zit met mijn cliënte in de rechtszaal. Ze is in mei 2011 aange houden voor flessentrekkerij. Nu eindelijk de zitting. Zeker zes faxen heb ik gestuurd naar politie, justitie en rechtbank om informa tie, ik heb ook nog een paar keer gebeld. Vijf dagen voor de zitting krijg ik het dossier. Let wel: dat lag al veertien maanden bij Justitie." Volgens de advocaat is het een ta melijk willekeurig voorbeeld van het rommeltje bij Justitie in Breda. „En dan komt de officier op de zit ting nog met een verzoek om de tenlastelegging te wijzigen. De zaak moet dan weer drie maanden worden aangehouden. Het regent aanhoudingen op de rechtbank in Breda. We rollen van regiezittin gen in pro-formazittingen in aan houdingen. Officieren die we er op aan willen spreken, zijn drama tisch onbereikbaar. Op cursus, lun chen, vergaderen of ze werken parttime. Maar mijn cliënten zit ten niet parttime in de bak." De Roosendaalse strafpleiter Henk van Asselt herkent het verhaal. „Wie door onnodige vertraging zes maanden in voorarrest zit en er twee krijgt, heeft vier maanden te te veel gezeten. En die worden niet gecompenseerd." De advocaten zeggen het OM be slist niet te willen bashen. „Maar we slaken wel een noodkreet" Persoffi cier John Remmerswaal kan een deel van de kritiek delen. „Maar we hebben het ongelooflijk druk." door Wiiko Voordouw BAARN - Bij Staatsbosbeheer gaan de komende jaren tweehonderd van de ongeveer duizend banen verloren. Volgens directeur Chris Kalden zal dit via natuurlijk ver loop gaan. Er zullen zo'n honderd kantoorbanen worden geschrapt en er verdwijnen honderd van de 650 beheerders en boswachters. „We zullen nóg doelmatiger moe ten gaan werken." De organisatie gaat verhuizen van Zeist naar Amersfoort. Wel blijven de regionale kantoren, onder meer in Deventer en Tilburg, bestaan. De reorganisatie is een gevolg van de korting op de overheidssubsi die. Staatsbosbeheer kreeg jaarlijks zo'n 90 miljoen uit de staatspot Maar natuur wordt nu grotendeels ondergebracht bij de twaalf provin cies. Daar zal Staatsbosbeheer moe ten concurreren met andere orga nisaties. „Ik schat in dat we kun nen komen tot een begroting van 70 miljoen euro", aldus Kalden. Hij denkt dat geld niet alleen te kunnen halen via subsidies, maar ook uit commerciële activiteiten als de houtoogst, die van 300.000 kubieke meter naar 400.000 kuub gaat. De natuur blijft volgens hem voor op staan. „Alleen zullen we onze koers ietwat moeten verleggen. Ik zou graag willen dat het bezoek aan onze gebieden de komende ja ren verdubbelt van 150 miljoen naar 300 miljoen." Staatsbosbeheer heeft op dit mo ment zo'n 260.000 hectare natuur in beheer. Dat zal de komende ja ren afnemen, omdat de organisa tie zo'n 20.000 hectare aan natuur die buiten de Ecologische Hoofd structuur (EHS) valt, zal moeten verkopen. De opbrengst vloeit rechtstreeks in de staatskas. BAARN - Natuurliefhebbers die op pad willen met een excursie van Staatsbosbeheer zullen voortaan moeten betalen. „Tot nu toe deden we niet aan be- prijzen. Maar we moeten onze schroom overwinnen", zegt Chris Kalden, directeur van Staatsbosbe heer. Hij denkt dat het duurder maken van excursies met boswach ters van zijn organisatie in de toe komst onvermijdelijk is. Het is één van de manieren om het hoofd boven water te houden. Staatsbosbeheer kreeg jaarlijks zo'n 90 miljoen euro subsidie van de staat Maar natuur wordt nu grotendeels ondergebracht bij de twaalf provincies. Daar zal Staats bosbeheer moeten concurreren met andere organisaties. De ko mende jaren gaan tweehonderd van de duizend banen verloren. Staatsbosbeheer moet nu activitei ten ontplooien die geld in het laa tje brengen. Er wordt gekeken naar allerlei nieuwe excursies in de Nederlandse natuur. Bij Kalden en zijn mensen is sinds het kabi- net-Rutte I alles in een enorme stroomversnelling gekomen. Voor dien waren er geen geldzorgen. Natuurbeheerders worden noodgedwongen creatiever en commerciëler. Zo halen ze bedrijven over om mee te betalen aan uitkijktorens, bossen en schaapskuddes. door Annemieke van Dongen Op zoek naar een leuk cadeau? Overweeg eens een boom! Geen kerstboom, maar een eik bijvoorbeeld, die nog jarenlang mag groeien in een echt bos. Natuurmonumenten biedt 'boom cadeaus' aan voor 25 euro, in een mooie verpakking met 'persoon lijk certificaat van aanplanting, fo tolijstje, felicitatiekaart en inspire rend boekje'. Dat planten mag u zelf doen. Of uitbesteden aan de boswachter. Staatsbosbeheer verdient van oudsher voornamelijk aan gekapte bomen: hout. Ook komt er huur en pacht binnen van (agrarische) grond, voormalige boswachterswo ningen en kampeerterreinen. Maar de grootste natuurbeheerder van Nederland ziet zich gedwon gen om commerciëler te gaan wer ken. Staatsbosbeheer is nu nog sterk afhankelijk van de overheid, maar die draait de subsidiekraan verder dicht. „Daarom moeten we onze kosten nu fors terugbrengen en zelf zorgen voor extra inkom sten", zegt directeur Chris Kalden. De boswachter die in het weekein de een gratis herfstwandeling orga niseert, is daarom straks verleden tijd. Voor excursies en evenemen ten in de natuur gaat Staatsbosbe heer 'marktconforme tarieven' re WAGENINCEN - Tussen september en november konden ruim 4600 pa lingen vanuit Zeeland en Noord-Holland het ruime sop kie zen richting hun paaigebieden in de oceaan. De dieren werden door geholpen om barrières als gemalen, dammen en dijken ongeschonden te kunnen passerenin het kader van het proefproject Paling over de Dijk. PAUL KUSTERS toosenhenk.ni B0 DEN HAAG - De Vlaming Edward Vanhove (34) is dit jaar de win naar van Het Groot Dictee der Ne derlandse Taal. Hij maakte slechts drie fouten in de dicteetekst 'Zijn waar wij niet zijn' van Adriaan van Dis. Het dictee is nu 13 maal gewonnen door een Vlaming en 11 keer door een Nederlander. De Ka- pelse studente Floor de Jong (21) eindigde als zesde. Gemiddeld maakten de 59 deelne mers in de Eerste Kamer 29 fou ten, maakte juryvoorzitter en advo cate Inez Weski woensdagavond in de NTR-uitzending bekend. „Ik vind dat het aantal gemaakte fou ten wel meevalt, zeker gezien het abstractieniveau van dit dictee", zei Weski. De bekende Nederlan ders maakten gemiddeld 36 fou ten. Presentator Herman van der Zandt van het NOS Journaal scoor de met 17 fouten het best onder de kenen. Het werk van de boswach ters wordt deels overgenomen door hoveniers en loonwerkers. Kalden: „Het uitbesteden van bos beheer maakt ons flexibeler en is goedkoper. Boswachters zijn het hele jaar in dienst, hoveniers kun nen we een paar weken inhuren als er moet worden gerooid." Ook zon, wind en biomassa moe- 2ÖSaaBS5SSEKSKR3RK2a^^»«5C^Sö prominenten. De bekende Vlamin gen gingen gemiddeld 37 keer de mist in. Rik Coolsaet, hoogleraar internationale politiek, deelde met journalist Ad van Liempt een twee de plaats onder de prominenten. Beiden maakten ze 20 fouten. Veelgemaakte fouten die jurylid Ludo Permentier tijdens het corri geren tegenkwam, zaten in de con structies die niet aan elkaar moes ten worden geschreven. Andere in stinkers waren de woorden met koppeltekens. Van Dis had vooraf verwacht dat het gemiddelde aan tal fouten hoger lag dan 29. „Ik had achter de schermen gegokt dat de deelnemers gemiddeld 35 fouten hadden", zei de auteur na afloop. Hij gaf zelf ook toe dat het een 'krankzinnige' tekst was. „Als ik de tekst zo lees, denk ik: heeft de deur van het gesticht soms opengestaan?" DEN HAAG PW-Kamerlid Fleur Agema heeft MS In kleine kring was het al bekend, maar gisteren heeft PW-Kamerlid Fleur Agema bekendgemaakt dat ze MS, multiple sclerose, heeft. Agema, achter Geert Wilders de nummer 2 van de PW, geeft aan dat het goed gaat met haar en dat ze vertrouwen heeft in de toe komst. De diagnose is eind vorig jaar gesteld. Agema blijft gewoon werken. AMSTERDAM Tuchtrechter berispt Moszkowicz opnieuw Advocaat Bram Moszkowicz is op nieuw veroordeeld door de tucht rechter. Hij kreeg een waarschu wing wegens het beledigen van rechter Marcel van Oosten. Van Oosten was de voorzitter van de rechtbank in het proces tegen PW-leider Geert Wilders. Moszko wicz noemde hem 'krampachtig' en 'humorloos'. Ik wéfcTrnö§éV\jVc gemaakt door: L j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4