uit 7 Toetje met fanclub donderdag 13 december 2012 bereidingswijze Smelt boter, niet laten bruinen. Klop eiwitten in vetvrije beslagkom licht op tot yoghurtdikte. Zeef bloem en suiker erover, voeg zout toe en meng voorzichtig door. Meng boter en amandel schaafsel erdoor. Laat dit beslag minimaal 2 uur rusten op kamertem peratuur. Verwarm oven voor op 180 graden, met rooster in midden. Bedek bakplaat met bakpapier. Schep lepeltjes beslag op bakplaat, smeer dun uit. Zorg dat ze elkaar niet raken. Bak de koekjes in circa 8 minuten gaar. Zodra ze beginnen te kleuren, zijn ze klaar. Schep ze met een pannenkoekmes onmiddellijk van plaat af en drapeer over deegroller of liggende wijnfles, zodat ze er omheen kunnen krullen. Laat flexibele, warme koekjes afkoelen en hard worden. Ga zo door tot al het beslag op is. Lekker bij koffie of thee. Je kunt ze ook in een dessert verwerken, bijvoorbeeld in combinatie met ijs en rode vruch ten. Vorm je ze over een bolle juslepel, dan krijg je een bakje. tip Zo uit de oven zijn amandelkrullen het allerlekkerst, maar je kunt ze een paar dagen bewaren in een afgesloten blik. deeg met friszure pudding erop, bruin gebakken aan de bovenkant, met wat poedersuiker en een bolle tje citroenijs en vanillesaus. De lob big geklopte slagroom is niet heel erg zoet, wat ik altijd een goede keuze vind. De 'Dame' van Ter Nose is een va riatie op de vertrouwde dame blanche: bolletjes vanille- en cho coladeijs, met een klein schuimpje er bovenop, en chocolade- en va nillesaus ernaast: een heerlijk toet je- De koffie na afloop krijgen we van het huis, vanwege de ontbrekende courgette, en daar krijgen we nog twee lekkere zelfgebakken koekjes bij. Crand-Café Ter Nose, Markt 6, 4531 EP, Terneuzen. 0115-851050. foto Peter Nicolai www.ternose.nl;info@ternose.nl. Geopend van dinsdag tot en met zondag. Op dinsdag van 11.00-18.00 uur, op woensdag van 10.00 tot 22.00 uur, donderdag van 11.00 tto 23.00 uur, op vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 00.00 uur en op zondag van 12.00 20.00 uur. Ter Nose is minder geschikt voor mensen die in een rolstoel zitten of slecht ter been zijn. Met de achterkant van je lepel het harde sui kerlaagje van je crème brülée open tikken, zodat de koele, romige, ge le crème er doorheen kan bollen, als water in een wak. Ah, puur eet- geluk voor mij! Maar het moet wel goede crème brülée zijn, ge maakt met verse room en een ech te vanillepeul. Ik durf het gerecht alleen te bestellen in de betere res taurants. Eetcafés willen nog wel eens naar de kant-en-klaarmix grijpen en dan is de teleurstelling groot. Je krijgt een soort ingedik te, synthetische vanillevla met een karamellaagje dat met een beetje pech niet eens meer hard is, omdat het te lang van tevoren is bereid. Als het langer dan tien minuten staat, begint de toplaag zompig te worden en dan is de lol eraf. Het klinkt misschien als een inge wikkeld culinair hoogstandje, crème brülée maken, maar dat is het niet Ik durf het met een ge rust hart met kerst als dessert op tafel te zetten. Echt, het is kinder spel. Mits je je houdt aan een paar belangrijke spelregels: Gebruik eerlijke, verse ingrediënten (room, vanille, eidooiers). 2. Be reid de crème ruim van tevoren, zodat hij door en door koud kan worden in de koelkast. 3. Gebruik voldoende suiker voor het toplaag je en brand deze pas vlak voor ser veren. Bij voorkeur met een crème-brüléebrander op gas. Vroe ger gebruikten ze daar in de keu ken de gloeiende salamander voor; een heet brandijzer uit het vuur, dat even vlak boven het sui kerlaagje werd gehouden. De oudste geschreven recepten voor crème brülée stammen al uit de zeventiende eeuw en komen uit Frankrijk. Het is met recht een toetje met historie. Er zullen weinig nagerechten zijn waarover zoveel wordt geschre ven en gediscussieerd als de crème brülée. Er is zelfs een inter nationale fanclub en een eigen website in het Nederlands: www.creme-brulee-recept.nl. Elke zichzelf respecterende kok zegt er het zijne of hare over, waarbij de gemoederen soms hoog oplopen. Ook hier heb je rek- kelijken en precïezen. Zij die er graag hun interpretatie aan geven en van alles toevoegen, van koffie, kardemon en chocola tot lavendel en hibiscusbloem. En zij die zwe ren bij het klassieke Franse recept en dat proberen te optimaliseren. Welke suiker bijvoorbeeld te ge bruiken? Rietsuiker zorgt voor een mooi, bruin kleurtje, maar heeft een smaakje en geeft geen glashelder laagje. Dat lukt wel met fijne kristalsuiker. Er zijn koks die hun eigen suikermix ma ken, bestaande uit half kristalsui ker en half bruine basterdsuiker. Die laatste kun je niet zomaar ge bruiken, die moet minimaal een half uur drogen in een lauwwar me oven, anders zit er te veel vocht in. De Belgische tv-kok Jeroen Meurs maalt zijn suikermengsel fijn in een oude koffiemolen en zeeft de suiker, voordat die op de crème gaat. Alles voor het perfecte kara mellaagje. Ik hou het gewoon op kristalsui ker, maar dan wel fijne! Onderin de schaaltjes leg ik wat gewelde rozijnen, om een bruggetje te slaan naar de boerenjongens die ik erbij serveer. Heerlijk, maar niet klassiek. Kijk voor het recept op www.pucldcerkhoven.nl. Wat doen we met de eiwitten die we over hebben? Daarmee bak ken we overheerlijke amandel- krullen. Tuiles worden deze koek jes in Frankrijk genoemd, wat dak pannen betekent Wie zo'n schaal over elkaar geschoven amandel- krullen ziet, weet precies waar om. Amandelkrullen, voor achttien koekjes benodigdheden 3 eiwitten; snufje zout; 150 gram witte basterdsuiker; 80 gram bloem; 60 gram roomboter; 200 gram geschaafde amande len. Extra: deegroller of lege wijnfles. Puck Kerkhoven is de gids voor lekkerbekken, die ook thuis bijzonder willen eten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43