10 Zoveel geld aan opvang, dat is zonde eland3 Transport kerncentrale blijft geheim Verbetering wegen in het gedrang commentaar Naar oma procent is de afname van kinder opvang in Nederland in de eerste negen maanden van 2012. Rianne Vons „Kinderen komen meer niet in de schoolvakantie of kiezen voor een middag minder op de buitenschoolse opvang. Andere ouders denken: mijn kind is nu negen jaar, het kan wel een middag per week alleen thuis blijven." MIDDELBURG - De oma's en opa ste ken een helpende hand toe om Li- sanne (8) en Jesper (6) op te van gen. Ze stonden al één keer in de week om beurten klaar, maar van af half januari komt daar een extra dagdeel per week bij. Karin van Gelderen, de moeder van Lisanne en Jesper, is blij met de grootouders in de buurt. „Mijn man, Sander, en ik hebben een heèl behoorlijk salaris, zitten in de hogere klasse, maar de opvang wordt volgend jaar zoveel duurder, dat we deze oplossing hebben be dacht. Het is gewoon zonde om zo veel geld weg te brengen naar de DEN HAAG - De minister van Eco nomische Zaken, Landbouw en In novatie (EL8d) hoeft de draaiboe ken voor de treintransporten met splijtstofstaven van Borsele naar het Franse La Hague niet open baar te maken. Dat heeft de Raad van State in een definitieve uitspraak over de trans portvergunningen bepaald. Green peace eiste onder meer vooraf inza ge in de draaiboeken voor de tien vergunde splijtstoftransporten om een beter inzicht in de risico's opvang. We brengen ze daarom een dag minder naar de Buiten schoolse Opvang in Vlissingen." Maar wat kost die opvang nu ei genlijk? Ze is nu yoor twee dagde len (zij maakt gebruik van half vier tot half zes) 489 euro bruto per maand kwijt. Daarvan krijgt ze ruim de helft via de belasting te rug; zo'n 289 euro. „Per maand be talen we nu 204 euro voor die twee dagen. Volgend jaar zijn we denk ik dit bedrag kwijt voor slechts een dag opvang voor zowel Lisanne als Jesper." Het is dat ze een leuke baan heeft bij de ZLM in Goes. „Maar anders voor mens en milieu te krijgen. Maar de Raad van State vindt dat vanuit veiligheidsoogpunt niet ver standig, omdat het gegevens over tijdstippen en routes bevat. En dat is gevoelige informatie waar kwaadwilligen misbruik van kun nen maken. De Raad vindt de draaiboekprocedure veilig genoeg omdat de vergunninghouder ver plicht is de transporten en draai boeken aan te melden bij de coor dinator Nucleaire Beveiliging en Safeguards (CNBS). Ook hoefde zou ik denk ik minder gaan wer ken, om zelf mijn kinderen vaker op te vangen. Ik werk nu al deel tijd, drie dagen." Ze vindt dat met name vrouwen door deze lastenverzwaring niet ge stimuleerd worden om te werken. „Want vaak komt de zorg voor de kinderen neer op vrouwen. Bij ons thuis is dat ook zo. Mijn man doet ook veel voor de kinderen, maar hij zal niet snel minder gaan werken. Bovendien verdient hij aanzienlijk meer dan ik en zou het niet handig zijn als hij minder gaat werken. Inderdaad, meestal verdie nen mannen meer dan vrouwen." de minister kerncentralebeheerder EPZ niet bp te dragen andere ver voersmogelijkheden te laten onder zoeken, zoals vervoer per schip. Die zouden veiliger kunnen zijn, aldus Greenpeace. De Raad stelt vast dat de minister alleen de aan vraag voor het transport per spoor hoefde te beoordelen omdat EPZ dat had aangevraagd en omdat het veilig genoeg is. Verder ziet de Raad van State geen aanleiding om extra risicoberekeningen te ma ken naar aanleiding van de kern- Ze begrijpt wel dat de kinderop vang ervoor pleit om kinderen toch naar de opvang te brengen. „Het heeft heus voordelen. We kunnen kinderen ook naar de op vang brengen als ze vakantie heb ben. Het is voor onze ouders iets anders om een paar uurtjes met de kinderen samen te zijn, dan een hele dag. Maar ook bij onze ouders hebben de kinderen het goed, zijn ze sportief bezig en le ren ze spelenderwijs bij. En wij be talen onze ouders niet." Lachend: „Op de kinderopvang hebben ze nu net als thuis een Wii." ramp in Fukushima na de tsuna mi. Het gaat hier alleen om een vervoersvergunning en niet om de milieuvergunning van de kerncen trale aan de kust, aldus de Raad. Vorig jaar gaf de Raad van State in een spoeduitspraak al toestem ming aan de transporten. EPZ kreeg de vergunningen om in 2,5 jaar met tien transporten per spoor oude brandstofstaven uit het volle opslagbassin naar Frank rijk te vervoeren om zo ruimte te maken voor verse splijtstofstaven. donderdag 13 december 2012 De kosten van kinder opvang groeien veel Zeeuwse ouders bo ven het hoofd. De in stellingen voor kinderopvang melden een flinke daling van hun klandizie. Dit effect was te voorzien. De afgelopen jaren zijn de kosten snel gestegen. En in 2013 zal kinderopvang op nieuw duurder zijn. Dat komt vooral door de lagere toeslagen van het Rijk. Veel ouders zullen de opvang of een deel ervan informeel en kosteloos proberen te regelen met familie of vrienden. Dat is niet ideaal, maar nood breekt wet. En improviseren loont Kwalijker is het zwalkende be leid. Nog maar kort geleden was kinderopvang een heilig moeten. Nu wordt er fors op ge kort. Als je als jonge ouders kin deren wilt combineren met werk, waar ben je dan de ko mende jaren aan toe? Als je je beroep maakt van kinderop vang, waar moet je dan op reke nen? Het is allemaal koffiedik kijken. Een goede regering maakt korte metten met dit soort onzekerheid. MIDDELBURG - De financiëring van verschillende wegverbeteringspro- jecten in Zeeland komt in het ge drang door bezuinigingen van de Rijksoverheid. Gedeputeerde Staten zien proble men ontstaan voor onder meer de aanpak van het knooppunt Zoom- land bij Bergen op Zoom, de aan leg van de zuidelijke afslag Goes en de verdere aanpak van de N57/N59. „Gelet op deze bezuini ging is de kans op een investerings beslissing voor deze projecten ver der gereduceerd", antwoordt het college op vragen van de Groen- Links-Statenfractie. Projecten die al in de uitvoeringsfa se zitten, lopen volgens het dage lijks provinciebestuur geen gevaar. Dat geldt ook voor de bouw van de nieuwe zeesluis bij Terneuzen, verwachten GS. Wat de zuidelijke afslag bij Goes betreft benadrukt het college dat de eerdere toezeg ging tot een financiële bijdrage van de provincie onveranderd hard is. „Dit staat los van het feit of het kabinet voor dit project mid delen wil reserveren." De uitvoe ring zal evenwel niet meer in de huidige collegeperiode (tot voor jaar 2015) plaatsvinden, aldus GS. Het college deelt de zorgen van GroenLinks dat de bezuinigingen ook kunnen inhouden 'dat investe ringen in het spoor achterwege blijven of vertraging oplopen'. Mocht dat ten koste gaan van het openbaar vervoer in Zeeland, dan wordt dat in het voorjaarsoverleg met de minister aangekaart. MIDfpWS ■CAMPUS ANMATTAi R? Lisanne en Jesper uit Vlissingen worden door hun moeder Karin van Gelderen van school gehaald. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3