Liever naar oma dan naar de crèche 21 zeeland Laatste kans: stem nu op je favoriete leraar! donderdag Bure Jo n donderdag 13 december 2012 door Willem van Dam Vandaag wordt Bure Jo ge cremeerd. Bure Jo, ja - zó werd Johanna van Kalmthout in de Voor stad en omgeving genoemd. Daar, in de Voorstad, met zicht op de Goese stadswallen, had Jo haar winkeltje in rookwaren. Ze ver kocht er alleen de gangbare mer ken, géén dure sigaren of deftige pijpen. Het was immers - zoals ze zelf altijd zei - 'een winkeltje voor de gewone man'. Ilc heb haar een paar keer uitge breid mogen spreken voor een boekje ('Er zit geen brood meer in') dat Jan Jansen, Ben Seelt en ik maakten over een aantal Zeeuwse zaakjes die vermoedelijk binnen een paar jaar zullen sneuvelen. Als Jo eenmaal op haar praatstoel (in haar geval: een crèmekleurige lederen leunstoel) had plaatsgeno men, was ze nauwelijks te stop pen. Ze vertelde me over haar va der ('Een norse, chagrijnige man') en haar moeder ('Een goed wuuf- je'). Ze vertelde me over armoe: „Je zal niet raden wat we met de kerst aten: peen en juun. Twee kerstdagen peen en juun! En dat COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeline Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt €27,50 per maand Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28> D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal ina28) G ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld v Rekeningnummer n mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met pcrsoonsgOL _J I „Kinderopvang kost gemiddeld 1,62 euro per uur. Stoppen met werken is nog steeds de duurste vorm van kinderopvang." Elly Brand, directeur Kibeo lustten we glad niet." Tweeën twintig was ze, toen ze ongewild zwanger raakte. „Weet je wat de pastoor zei? 'U hebt u gebrand en u zult op de blaren moeten zit ten.' Dat was alle troost die de kerk mij bood." Het huwelijk met haar Piet ('Zat altijd achter de wuuven aan') ein digde na slechts drie jaar in een scheiding. „Maar dat mocht niet van de kerk, hè, scheiden. Ze heb ben me in de ban gedaan. Ik mocht niet meer ter communie, ik mocht niet meer biechten, ik moest met mijn hand op de bijbel zweren dat ik nooit meer zou trouwen." Vijfenzestig jaar dreef Jo haar win keltje in de Voorstad. Acht keer werd zij overvallen. Acht keer! Maar dacht je dat ze haar winkel tje zou sluiten vanwege een stel van die rotventjes? Geen denken aan. Uiteindelijk was het niet het schorriemorrie dat haar er onder kreeg, maar was het de steeds bro zer wordende gezondheid. De luiken van Bure Jo (85) zijn voorgoed gesloten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zeeuwse ouders maken min der gebruik van de kinderop vang. Ze vinden de kosten te hoog, omdat er bezuinigd wordt op de toeslagen die ze van de overheid krijgen. door Cornelleke Blok en Edith Ramakers Opa en oma passen vaker op, vrienden worden ingescha keld en sommige ouders kiezen er voor om minder te gaan werken. „Maar de hoofdreden voor ouders om kinderen helemaal van de kin deropvang te halen is omdat ze hun baan verliezen", zegt Rianne Vons van Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen. Directeur Edwin van Alphen van Kinderopvang Walcheren beaamt dat. „Als bouwbedrijf Heijmans tachtig mensen ontslaat, dan heeft dat direct gevolgen voor ons. Het is een domino-effect." Veel ouders brengen hun kinderen uit kostenoverweging minder uren per week naar het kinderdagver blijf of de buitenschoolse opvang. Vöns: „Kinderen komen niet in de schoolvakantie of kiezen voor een middag minder op de buiten schoolse opvang", zegt Vons. „An dere ouders denken: mijn kind is nu negen jaar, het kan wel een middag per week alleen thuis blij ven." Ze is kritisch op het 'wisse lende overheidsbeleid': „Tegemoet komingen voor ouders worden ie dere keer weer teruggedraaid. Daar hebben we last van." Directeur Elly Brand van Kibeo (Bevelanden en Schouwen) ziet juist dat het aantal aanmeldingen van nieuwe kinderen afneemt. Kosten kinderopvang meer dan verdubbeld Het bedrag dat ouders kwijt zijn voor de opvang van hun kinderen is sinds 2007 meer dan verdubbeld. In deze grafiek is uitgegaan van een gezin met twee kinderen, die twee keer per week naar de opvang gaan, één kind op het dagverblijf en één op de buitenschoolse opvang. De kosten zijn na aftrek van toeslagen. jaarinkomen ouders €120.000 •€85.000 €35.000 jaar 2007 2008 2009 2010 2011 2012 Donja Odijk bron Buitenhek Management Consult MIDDELBURG - Vandaag is je laatste kans! Tot 12.00 uur vanmiddag kun je stemmen op één van de vijf geno mineerden in de PZC-verkiezing 'Beste leraar of lerares van Zee land'. Jacqueline Lupker van SSG Nehalen- nia in Middelburg, Peter de Waal van de CSW in Middelburg, Edwin Moens van het Ostrea Lyceum in Goes, Léon Remerij van het Reynae- rtcollege in Hulst en Sophie de Jong „Mensen die al klant bij ons zijn, stoppen niet. Nieuwe ouders vra gen zich door alle berichtgeving in het nieuws af of de kinderopvang nog wel betaalbaar is. Dat is lo gisch, maar kinderopvang is niet duur. Het kost gemiddeld 1,62 euro per uur. Stoppen met werken is nog steeds de duurste vorm van kinderopvang." Aart Lehembre, regiodirecteur van Stichting Prokino (Zeeuws-Vlaan deren, de Bevelanden en Walche ren) zegt dat er een 'grijs gebied in de kinderopvang ontstaat'. „Kinde ren worden de ene dag naar opa en oma gebracht, de andere dag naar de buurvrouw en dan weer naar een tante. We hebben het dan niet meer over de kwaliteit van de opvang." Van Alphen is het met hem eens: „Je creëert geen sta biliteit voor het kind als de kinde ren elke dag naar een ander wor den gebracht." En dat terwijl de kinderopvang organisaties van alles gedaan heb ben om de kwaliteit te verbeteren. Lehembre: „We hebben taalstimu- leringsprogramma's ontwikkeld, de brandveiligheid verbeterd, leid sters extra opgeleid, zodat ze bij voorbeeld vroegtijdig kindermis handeling kunnen opsporen. En toch worden we opnieuw getrof fen door een bezuinigingsronde." Volgend jaar wordt de situatie niet veel beter, verwachten de directeu ren. Vons sluit niet uit dat er nog meer vestigingen gesloten moeten worden. „We proberen dat te voor komen door slimmer te plannen en ouders bijvoorbeeld van dag deel te laten wisselen." Ook ouders met hogere inkomens zullen straks wel twee keer naden ken of ze hun kroost naar het kin derdagverblijf brengen, verwacht Lehembre: „En zij zijn juist de mensen die hun kinderen veelal nog trouw naar de opvang brach ten. We wachten februari af, als de facturen zijn aangepast en ieder een weet wat er maandelijks bin nenkomt en afgaat." Op www.rtl.nl staat een tooi om kos ten voor kinderopvang te berekenen. van OPDC De Vliedberg in Goes zijn in de race voor de PZC-wisselbo- kaal. Morgen wordt de beker uitgereikt op de school van de winnaar. Stemmen? Stuur een e-mail naar pzcleraar@gmail.com. Zet daarin de naam van je favoriet en vergeet niet om ook je eigen naam, adres en telefoonnummer te vermelden. Onder de inzenders wordt een ta blet verloot. KERSTMIS Overzichten van kerstmarkten en kerstzang in Zeeland staan op www.pzc.nl/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2