Van iel jochie tot een krachtpatser Juniorendriedaagse is in trek sport 129 Kartinggoes wint race in competitie voor bedrijven donderdag 13 december 2012 Gerestein in actie tijdens Nederlands kampioenschap RAW powerlifting Tymen Gerestein uit Grijpskerke doet komend weekeinde mee aan het Nederlands kampioen schap RAW powerlifting in de klasse tot 120 kilogram. Powerlif ting is een krachtsport die be staat uit kniebuigen, bankdruk- ken en deadliften. Tegenwoordig is Gerestein één bonk spieren, maar dat was vroeger anders. door Len Wolters MIDDELBURG - In 2002 had de 28-ja- rige Gerestein nog nooit van po werlifting gehoord. Hij voetbalde als verdediger in de jeugd van Zee- landia Middelburg. „Ik was een jongen van 1,87 meter en woog zo'n 73 kilogram", zegt de Grijps- kerkenaar lachend. „Mijn trainer zei dat ik iets steviger moest wor den en toen ben ik naar de sport school gegaan. Binnen een jaar was ik van de voetbal af." Het is niet zo dat de in Middelburg gebo ren atleet meteen met powerlif ting begon toen hij in de sport school belandde. Daar kwam Ge restein pas vier jaar later mee in aanraking. „Een goede vriend van mij beoefende de sport. Ik was meteen verliefd op het powerlif ting en ben er toen gelijk mee be gonnen. Het was wel even wat an ders dan een gewone sportschool training. Het ging nu niet meer om fitter worden, maar puur om kracht." Nu weegt hij bijna 120 kilo en is zijn leven totaal veranderd. „Het is niet zo dat ik net als een bodybuil der heel veel dingen moet laten", vertelt Gerestein. „Ik mag best een koekje bij de koffie en een feestje is ook geen probleem. Het is na tuurlijk wel zo dat ik mijn leven moet aanpassen aan de sport die ik beoefen, maar dat geldt denk ik voor elke topsporter." Buiten dat Gerestein zo'n tien a twaalf uur in de week traint, zijn er nog wat din gen die hij moet doen voor zijn sport. „Ik moet op mijn voeding letten en ga ook altijd vroeg naar bed. Het is voor mij erg belangrijk dat mijn spieren goed kunnen rus ten." In huize Gerestein wordt al snel duidelijk dat het tot rust komen niet altijd gemakkelijk is. „Ik heb drie kleine kinderen die aandacht nodig hebben. Bij de geboorte van hen heb ik er ook een periode uit gelegen, maar nu ben ik alweer een paar jaar volop bezig. Ik weet dat ik veel van mijn vrouw vraag, maar ze wist waar ze aan begon toen we trouwden." Gerestein leeft al een flinke perio de toe naar het Nederlands kam pioenschap van komende zondag. „Zo'n tien weken voor het NK ben ik met een special trainingspro gramma begonnen", vertelt de Grijpskerkenaar. „Ik bouwde mijn kracht steeds verder op zodat ik twee weken van tevoren op mijn top zat. Nu zit ik in het traject waarbij ik weer met wat lichtere gewichten train, zodat het bloed goed door m'n spieren kan lopen. Ook zorg ik ervoor dat ik genoeg eiwitten en koolhydraten binnen krijg, wat eveneens goed is voor de spieren." Gerestein is niet van plan om een figurantenrol te gaan vervullen op het NK. „In mijn gewichtsklasse zitten vijf atleten. De eerste plaats zal lastig worden, maar een po diumplaats moet zeker lukken." Dit is niet het ultieme doel van de 28-jarige atleet. Hij wil zich plaat sen voor het Europees kampioen schap door in februari een goed re sultaat neer te zetten op het ande re Nederlands kampioenschap po werlifting. Op dat NK is het, in te genstelling tot dit NK, wel toege staan om speciale pakken te dra gen. Bij het dragen van zo'n pak kan een atleet zwaardere gewich ten tillen, omdat deze dusdanig strak zit. Het resultaat op een toernooi is voor de geboren Middelburger niet het belangrijkste. „Het gaat er om dat ik mezelf verbeter en een goed gevoel aan de wedstrijd over houdt. Het kan zo zijn dat ik eer ste word en niet tevreden ben, en laatste word en dat juist wel ben. Bij powerlifting gaat het om het ge vecht met jezelf en de constante strijd met ijzer. Dan is het resul taat al gauw minder belangrijk." Buiten Gerestein doen er nog twee Zeeuwen mee aan het Neder lands kampioenschap RAW po werlifting. Art Asrian uit Hulst en Donovan Dobbelaar uit Sluiskil zullen strij den om de titel in de klasse tot 83 kilogram. Tymen Gerestein: „Mijn trainer zei dat ik iets steviger moest worden en toen ben ik naar de sportschool gegaan. Binnen een jaar was ik van de voetbal af." foto Ruben Oreel Kniebuigen, bankdrukken en deadliften Powerlifting bestaat uit drie onder delen: kniebuigen, bankdrukken en deadliften. Bij kniebuigen staat de atleet rechtop met de halter die, terwijl hij deze vasthoudt, op de schouders en bovenrug rust. Ver volgens gaat hij door zijn knieën en moet hij weer rechtop gaan staan. Bij bankdrukken ligt de at leet op een bank en houdt hij met gestrekte armen de halter boven zich. Vervolgens heb je het deadlif ten. Hierbij moet de atleet de hal ter van de grond pakken en recht op gaan staan met de schouderbla den in een rechte lijn. In Nederland bestaat powerlifting sinds de jaren tachtig. Hoewel de ze sport klein is in ons land zijn er in het verleden al 73 wereld- en 95 Europese titels behaald. 9 In tegenstelling tot gewichtheffen is powerlifting geen olympische sport. 0 Sinds dit jaar zijn er twee Neder landse kampioenschappen powerlif ting. Eén met speciale pakken en één zonder. Net zoals in het zwemmen geeft zo'n speciaal pak een extra voor deel. De internationale Powerliftingfe- deratie denkt door het afschaffen van de pakken, net zoals in het zwemmen, meer kans te hebben om olympisch te worden. GOES - Het team van karting- goes.com heeft de vierde race van het bedrijvenkampioenschap ge wonnen. Het team, bestaande uit Detlef Pa- hl, Frits Raas, Stefan Walhout en Rene Nowak, won de twee uur du rende race met een ronde voor sprong op team De Bandenshop. Puur Culinair eindigde op plaats drie. Door deze derde overwinning staat kartinggoes stevig aan de lei ding van het kampioenschap. De Goese ploeg heeft een voor sprong van twaalf punten op Roti- ko Racing en de Bandenshop, die twee en drie staan. door René van Stee SLUISKIL - Hoewel de officiële in schrijving nog niet is begonnen, is de belangstelling voor de Interna tionale Juniorendriedaagse van Axel groot. Ruim zes maanden voordat de renners op vrijdag 16 mei 2013 voor de eerste etappe worden weggeschoten, hebben zich diverse opleidingsploegen van teams uit de WorldTour gemeld. Het gaat onder meer om Garmin en Lotto-Belisol. Ook drie Deense ploegen hebben belangstelling ge toond, waaronder Blue Water Cy cling dat met Alexander Kamp en Mads Würtz Schmidt de winnaars van de laatste twee jaar afleverde. „Ook vanuit de hoek van de natio nale landenteams ziet het er goed uit We hebben al talloze verzoe ken tot deelname ontvangen", ver telt voorzitter Rolf Mobach van het organisatiecomité. Hij schrijft die positieve ontwikkeling met na me toe aan het ontbreken van con currentie met andere meerdaagse koersen. Vorig jaar stak de wed strijd om de Nations Cup in het Duitse Karlsberg een spaak in het wiel. Daardoor volgde onder meer een late afzegging van Matthieu van der Poel, toentertijd een favo riet voor de eindzege. Hij ging van wege zijn verplichtingen jegens de Nederlandse juniorenselectie als nog in de Trofeo Karlsberg van start. Mobach: „Karlsbad wordt nu niet tegelijkertijd met onze wed strijd gereden. De kans is dus groot dat de meeste van de aller sterkste renners bij ons aan het ver trek zullen staan." De Juniorendriedaagse volgt het vaste stramien van de afgelopen ja ren met een etappe op vrijdag, een tijdrit (Axel) en een etappe (Axel-Axel) op zaterdag alsmede de zondagse slotetappe Strij- pen-Strijpen waarin de Vlaamse Ardennen worden aangedaan. De eerste etappe ondergaat een veran dering. Deels vanwege sponsorbe- langen is de start in Sluiskil in plaats van in Philippine. De finish is zoals gebruikelijk op de Westsin gel in Axel. Een andere oorzaak van die wijziging is het feit dat de weg over het Zevenaarviaduct wordt opgeheven vanwege de aan leg van de Sluiskiltunnel. „Met die verandering krijgt trouwens ook de Omloop van de Braakman te maken. Maar we hebben van de nood een deugd kunnen maken, omdat er extra kasseistroken in de route zijn opgenomen. Dit zijn de Polderweg bij de Oude Zeedijk in de buurt van de Braakman en de Paviljoenweg in de Paulinapolder. Andere stroken zoals de Plattedijk bij Axel en de Boekhouteweg blij ven gehandhaafd." Net als vorig jaar zijn er op zaterdag in Axel tal van omlijstende activiteiten, waar onder een dikkebandenrace, een wedstrijd voor ID-renners en fiets- clinics voor de jeugd. Verder wordt er een grote toertocht gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29