Koning én kroonprins in vorm voor WK 25 Algeheel gokverbod voetballers en arbiters donderdag 13 december 2012 'Ik kan met niet voorstellen dat Nederland een witte vlek is tussen de tig landen waar het wel voorkomt' Manager competitiezaken van de KNVB Gijs de Jong door Peter Leijsten SITTARD/LONDEN - Drie dingen zijn zeker in dit aardse bestaan: be lastingen, de dood en Phil Taylor die favoriet is voor de wereldtitel darts. Een vooruitblik op het kam pioenschap dat morgen in Londen begint. Voor de zesde keer heeft het PDC-circus zijn tenten opgeslagen in het kolossale Alexandra Palace, in augustus van dit jaar nog het feestdomein van Marianne Vos en 'Kromo'. Het in Victoriaanse stijl gebouwde paleis in het noorden van Londen deed deze zomer dienst als Holland Heineken Hou se tijdens de Olympische Spelen. Of er straks op nieuwjaarsdag, als de finale van het WK op het pro gramma staat, weer sprake zal zijn van 'oranje boven', valt nog te be zien. Maar met liefst zes Nederlan ders aan de start zal Ally Pally in ie der geval in de eerste toernooi- week weer regelmatig oranje kleu ren. Voor Raymond van Barneveld zal het even wennen zijn. Voor het eerst sinds mensenheugenis is de vijfvoudig wereldkampioen niet meer de favoriet uit Nederlands oogpunt. Michael van Gerwen trad in 2012 met een zege bij de World Grand Prix en een finale- plek bij de Grand Slam of Darts de finitief toe tot de wereldtop. Bij de Engelse bookmakers is de quote ring voor een wereldtitel voor Mighty Mike, al maanden de man in vorm, een stuk lager dan voor een zesde wereldtitel voor Barney. Dat er met de oude vos uit Den Haag nog wel degelijk rekening moet worden gehouden, liet Van Barneveld een kleine maand gele den zien. In een rechtstreeks duel tussen de koning (Van Barneveld) en de kroonprins (Van Gerwen) pakte Van Barneveld met een 16-14-zege de prestigieuze Grand Slam of Darts. Voor het eerst sinds 2007 won Barney daarmee een gro te TV-titel. De bookmakers zien voor Van Bar neveld evenwel niet een grote rol weggelegd in Londen. De vorm mag er dan wel zijn, de loting zat tegen. Van Barneveld zit in de helft van het schema van vijftien- voudig wereldkampioen Phil Tay lor. Maar vóór een mogelijke halve finale tegen The Power liggen er ook nogal wat beren op de weg: onder meer de altijd gevaarlijke outsider Gary Anderson (twee jaar geleden nog finalist), en de bebaar de Australiër Simon Whitlock (runner-up drie jaar geleden) komt Van Barneveld normaal ge sproken al vroeg tegen in het toer nooi. Van Gerwen, na Taylor de grote fa voriet volgens de bookies, heeft het veel beter getroffen. Al is het korte formaat in de eerste ronde (best-of-five sets) doorgaans goed voor een paar verrassingen. Voor de overige vier Nederlanders in het veld Qerry Hendriks, Co Stompé, Vincent van der Voort en Gino Vos) is het WK normaal ge sproken geslaagd als ze de eerste ronde overleven. Ossenaar Gino Vos trof het slecht bij de loting, hij gooit morgenavond elf uur Neder landse tijd, tegen titelhouder Adrian Lewis. De Engelsman, bijge naamd 'Jackpot' omdat hij in Las Vegas eens 72.000 dollar won op een eenarmige bandiet maar die prijs niet kon claimen omdat hij volgens de Amerikaanse wet nog niet de gokgerechtigde leeftijd (21 jaar) had, won de laatste twee we reldtitels. Desondanks wordt Le wis ook nu weer, net als vorig jaar na zijn eerste WK-titel, niet gere kend tot de topfavorieten. De eveneens ongeplaatste Venlon- aar Jerry Hendriks werd gekop peld aan de als 32e en laagst ge plaatste Engelsman Wayne Jones. CORDOBA Messi juicht voor 87e en 88e keer FC Barcelona heeft woensdaga vond een voorschot genomen op een plaats in de kwartfinale van het Spaanse bekertoernooi. De top club won het eerste duel in de acht ste finales bij Cordoba (0-2). Lionel Messi maakte zijn 87e en 88e tref fer van dit kalenderjaar. Trainer Tito Vilanova nam weinig risico in de uitwedstrijd bij de club uit de Spaanse tweede divisie. Van alle gebruikelijke basisspelers ont braken alleen Victor Valdes, Andres Iniesta en Cesc Fabregas. AMSTERDAM Ajax werkt samen met AS Trencin Ajax gaat de komende twee jaar sa menwerken met het Slowaakse AS Trencin. Beide clubs onderzochten al langer of ze iets voor elkaar kon den betekenen. Ze bereikten woensdag een overeenkomst. Ajax en AS Trencin gaan informa tie over scouting delen. De bedoe ling is ook dat grote talenten van de Slowaakse club in Amsterdam belanden. Tscheu La Ling is de eige naar van AS Trencin, dat uitkomt op het hoogste nationale niveau. SION Sion is aan zevende trainer van 2012 toe FC Sion heeft weer een nieuwe trai ner. De Zwitserse club presenteer de Victor Munoz als opvolger van Pierre-Andre Schürman. De 55-jari- ge Spanjaard is de zevende coach van Sion dit kalenderjaar. Christi an Constantin, de excentrieke voor zitter, nam al na vijf competitie duels afscheid van Schürman. Trai ners Michel Decastel en Sebastien Fournier hadden dit seizoen ook al de leiding. De club startte 2012 met coach Laurent Roussey. Rolland Courbis volgde hem op, maar moest al snel plaatsmaken voor Vladimir Petkovic. TOYOTA Corinthians plaatst zich voor finale WK Corinthians heeft woensdag in Ja pan als eerste ploeg de finale be reikt van het WK voor clubteams. De Braziliaanse formatie was in de halve eindstrijd met 1-0 te sterk voor de Afrikaanse kampioen Al-Ahly uit Egypte. Paolo Guerero scoorde na een half uur met een fraaie kopbal, tot groot enthousias me van de 20.000 fans van de Brazi lianen in het Toyota Stadium. Co rinthians speelt in de finale tegen de winnaar van het duel tussen Chelsea en Monterrey uit Mexico. ROME Wielrenner Scarponi 3 maanden geschorst Wielrenner Michele Scarponi is voor drie maanden geschorst we gens een ontmoeting met de om streden dopingarts Michele Ferrari. Dat heeft zijn ploeg Lampre woens dag laten weten. De schorsing gaat met terugwerkende kracht in op 1 oktober. Dat betekent dat de win naar van de voorlaatste editie van de Ronde van Italië de start van het nieuwe seizoen niet hoeft te missen. Scarponi gaf vorige maand toe dat hij Ferrari had ontmoet. Lampre legde Scarponi onmiddel lijk een voorlopige schorsing op. infographic Willem Adriaansens bron ANP De KNVB werkt aan een algeheel gokverbod voor voetballers en scheidsrechters. Momenteel mogen ze alleen niet op eigen wedstrijden geld inzetten. „We zijn momenteel een reglementair verbod op gokken aan het opstellen voor alle wedstrijden", zei woensdag Gijs de Jong, manager competitieza ken betaald voetbal van de KNVB. De voetbalbond wil meer maatregelen nemen om 'matchfixing', het illegaal beïnvloeden van wedstrijden, te voorkomen. Zo krijgen alle vertegenwoordigende jeugdelftallen voor aanvang van een internationaal toernooi een briefing over dit onderwerp. Daarnaast wordt de begeleiding van scheidsrechters opgevoerd. De KNVB gaat bij de aanpak van matchfixing ook nadrukkelijk naar de amateurtak kijken. „De kans is namelijk dat als je dit in het betaald voetbal aanpakt, het doorzakt naar beneden", aldus De Jong. De KNVB nam eerder al een reeks maatregelen. Zo geldt een meldplicht voor spelers die op enigerlei wijze benaderd worden om een wedstrijd te beïnvloeden. Daarnaast wordt de aanstelling van scheidsrechters pas enkele dagen voor y de speelronde bekendgemaakt, in plaats van weken eerder. „In 2010 keek iedereen wat glazig toen we over dit onderwerp begonnen, nu hebben we veel meer interactie met clubs", zei De Jong. „Ik schrok weer toen ik hoorde dat in de wereldwijde gokmarkt 500 miljard euro omgaat. Dat toont aan dat het heel lucratief kan zijn om op wedstrijden te gokken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25