KNVB gaat strijd aan met 'matchfixing' 241 sport Nieuwe stunt zit er voor Kerkhove niet in Afscheid vol emoties WK via RTL7 donderdag 13 december 2012 ANTWERPEN - De Belgische tennisster Kim Clijsters heeft met een zege te gen de Amerikaanse Venus Williams officieel afscheid genomen van het ten nis. De 29-jarige speelster won in het Sportpaleis van Antwerpen de vriend schappelijke wedstrijd tussen de twee voormalige nummers één van de we reld met 6-3 6-3. Na afloop had Williams mooie woorden over voor de Vlaamse: „Kim had de drie kwaliteiten die een grote speelster nodig heeft om op de tennisbaan het verschil te maken: agressiviteit, beweeglijkheid en regelmaat", sprak Venus. „Ze gaf praktisch niets weg, maakte nauwelijks fouten en dat maakte haar vrijwel onklopbaar. En wat nog het opmerkelijk ste was aan Clijsters, was de oprechtheid waarmee ze je feliciteerde, als je van haar won. Dat is op dit niveau heel zeldzaam, geloof me." Clijsters speelde eind augustus bij de US Open haar laatste wedstrijd op de WTA Tour. Ze won in het verleden onder meer driemaal de US Open en één keer de Australian Open. Clijsters nam eerder in 2007 afscheid van het internationale tennis. De Belgische band Clouseau had toen speciaal voor haar een afscheidslied gemaakt, dat veel indruk maakte. In 2009 maakte ze haar rentree. foto Geert Vanden Wijngaert/AP Het 'verkopen' van voetbalwed strijden lijkt niet aan Nederland voorbij te gaan. Toch is er nog geen één club of speler betrapt. De KNVB gaat de strijd aan met deze vorm van criminaliteit en heeft contact met Interpol en de Fifa. In Zeist werd woensdaga vond een toelichting gegeven over de strijd die wordt aange gaan met matchfixing. door Rik Spekenbrink ZEIST - Het is voor de KNVB eigen lijk ook een raadsel. Hoe kan het nu dat overal om ons heen geval len van matchfixing aan het licht komen, behalve in Nederland. Het idee dat dat 'bij ons nu eenmaal niet gebeurt', dat heeft de voetbal bond in elk geval niet. „Ik kan met niet voorstellen dat Nederland een witte vlek is tussen de tig landen waar het wei voorkomt", zei mana ger competitiezaken van de KNVB Gijs de Jong woensdagavond in Zeist. Daar werden betaaldvoetbalclubs de hele dag door Interpol en de Fi fa voorgelicht hoe matchfixing ge signaleerd en voorkomen kan wor den. Matchfixing is het manipuleren van sportwedstrijden door spelers en officials, onder invloed van gok- syndicaten. Er gaan honderden miljarden in om. Toevallig kwam woensdag aan het licht dat één op de zes Belgische voetballers wel eens is benaderd voor omkoping. Een kwart van die spelers hapte ook daadwerkelijk toe, blijkt uit onderzoek van het sociale voetbalnetwerk Zamante onder 945 (anoniem blijvende) spelers. In Nederland zijn voetballers die worden benaderd voor match fixing verplicht dat te melden. Niet één speler heeft dat ooit ge daan. „Terwijl onze competitie misschien wel interessant is, juist omdat die zo integer is", realiseer de De Jong zich. „Maar we hebben nooit concrete informatie gehad waar we mee verder konden." Wel was er zo nu en dan, zoals de KNVB dat noemt, zachte informa tie. Over een wedstrijd met een ver dachte uitslag, of dubieuze rode kaarten en een 'belchinees' op de tribune. „Daarom gaan we dat soort informatie nu eerder delen met politie en justitie. We hebben die instanties nodig, wij hebben als bond veel te weinig opsporing smiddelen. Je moet kijken naar geldstromen, naar bankrekenin gen, afluisteren." Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport gaat, op ver zoek van de Tweede Kamer, een diepgaand onderzoek doen naar matchfixing. Dat werd in juli al aangekondigd, maar begint pas ko mend jaar. Mogelijk dat (oud-)spe lers daarin anoniem hun verhaal kunnen doen. Ook wordt gespro ken over het inzetten van privéde- tectives. Los van dat onderzoek neemt de KNVB ook extra maatregelen. Spe lers en scheidsrechters mogen straks niet meer gokken. Nu geldt dat alleen voor hun eigen club of wedstrijden. Ook wordt de begeleiding en voor lichting van (jeugd)spelers en scheidsrechters geïntensiveerd. Een hoop moeite dus voor een probleem dat er in Nederland nog niet concreet is. „Wij nemen dit heel serieus. De in tegriteit van de Nederlandse com petities is ons hoogste goed. We zullen wat dieper moeten graven", zegt De Jong. „We hebben vandaag een filmpje gezien van een speler van Lierse. Keurige jongen, die toch onder in vloed raakt van een goksyndicaat. Stel: die jongen komt in Neder land spelen, dan heb je hem al in de competitie geïnfecteerd. En als je competitie niet meer geloof waardig is, heb je een groot pro bleem." Opvallend is overigens dat Tweede Kamerleden Tjeerd van Dekken en Jeroen Recourt (beiden PvdA) concrete informatie zeggen te heb ben dat er in de eerste divisie spra ke is geweest van matchfixing. De twee hebben die informatie af gelopen zomer gedeeld met de Amsterdamse officier van justitie. „Maar we horen er maar niets van", zei Van Dekken. Hij is al an derhalf jaar met de materie bezig. „Ik kan niet zeggen waar het pre cies om gaat, omdat we onze bron moeten beschermen. Maar het is echt heel concreet, we komen niet uit een ei. Maar het is nu aan de in stanties." Dat geen Nederlandse speler zich vrijwillig heeft gemeld, begrijpt Van Dekken wel. „We hebben het wel over georganiseerde criminali teit die hierachter zit. Maar denk maar niet dat Interpol nu toevallig op bezoek is bij de KNVB. Het ge beurt hier ook." 3!ia2®S5SS3^SSJI55S5S^r.5®»SSS:ï5^^;»5ï5i655555aïïï5SS555K5!5SSSS5Ja'5jS%® In Nederland is geen een speler die zegt te zijn benaderd voor omkoping. door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Tennisster Lesley Kerkhove heeft woensdagavond niet opnieuw kunnen stunten te gen Kiki Bertens. De Zierikzeese verloor in de kwartfinales van de KNLTB Tennis Masters met 6-4 6-3 van de beste Nederlandse speelster van dit moment. Een jaar geleden stonden de twee ook al tegenover elkaar op het eindejaarstoernooi in Rotterdam. Toen was dat in de finale en verras te Kerkhove met een zege in drie sets. Kerkhove, die de nummer 318 van de wereld is, en Bertens, die 63e staat op de WTA-ranglijst, ontlie pen elkaar woensdagavond weder om niet zoveel. Duidelijk was wel dat de Wateringse, die de laatste ze ven weken geen officiële wedstrijd meer speelde, beter serveerde. Ze produceerde liefst zestien aces. Angelique van der Meet sloeg zich een paar uur eerder eenvoudig door de eerste ronde heen. De ten nisster uit 's-Heer Abtskerke reken de in 47 minuten af met Danielle Harmsen: 6-2 6-0. Bij de laatste acht heeft de 21-jarige Bevelandse vandaag ook serieuze winstkansen. Ze neemt het op te gen Olga Kalyuzhnaya. De voor malige Russin is weliswaar als vier de geplaatst, maar speelt al tijden geen internationale toernooien meer en mist daardoor mogelijk wat hardheid. Mocht Angelique van der Meet daadwerkelijk winnen, dan stuit ze waarschijnlijk op Arantxa Rus. In het mannentoernooi sneuvelde Thiemo de Bakker. Hij gaf tegen Antal van der Duim geblesseerd op. Hij stond toen met 5-7 en 0-1 achter. RTL 7 zal het PDC WK vanaf mor gen dagelijks in beeld brengen. De meeste partijen zullen live uit gezonden worden, al moet het darts wel wijken voor de uitzendin gen van Voetbal International. Op die momenten kan worden uitge weken naar rtl7darts.nl waar een li ve stream van het WK beschikbaar is. Morgenavond spelen Co Stompe (tegen Paul Nicholson) en Gino Vos (versus Adrian Lewis) hun eerste ronde partij. Het WK-de- buut van Venlonaar Jerry Hendriks tégen Wayne Jones is zaterdagmid dag vanaf 13.00 uur te volgen via RTL 7. Raymond van Barneveld opent zondagavond zijn WK tegen Mi chael Smith. Voor Vincent van der Voort en Michael van Gerwen begint het WK pas volgende week donder dag. Van der Voort stuit op Stuart Kellett, Van Gerwen opent tegen een qualifier. Raymond van Barneveld heeft het niet getroffen met de loting voor het EP WK darts. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24