Het gaat juist om het antwoord zeeland 21 Verdwijnen rode diesel is ramp voor Zeeuws-Vlaamse bedrijven donderdag 13 december 2012 w Omroep Zeeland-sportverslaggever Joop van der Laan presenteert boek door Martijn de Koning OOSTBURC - Het verdwijnen van de rode diesel - dieselolie met een lage accijns - is een ramp voor be drijven in Zeeuws-Vlaanderen. Dat schrijft fractievoorzitter Adri Rosendaal van Nieuw Gemeente belang in een brief aan het Sluise college. Rosendaal wil dat B en W, samen met de colleges van Hulst en Ter- neuzen en eventueel met grensge meenten in Noord-Brabant en Limburg, in Den Haag protesteert tegen de maatregel. De rode diesel verdwijnt per 1 januari besloot de Tweede Kamer eerder. In Zeeuws-Vlaanderen maken on der meer loonbedrijven, meststof- fendistributeurs en grondverzetbe- drijven (vertegenwoordigt door be- langenclub Cumela) gebruik van de goedkope diesel. Door het af schaffen van het belastingvoordeel loopt het verschil tussen een liter dieselolie in Nederland en België op tot minstens 45 eurocent per li ter, waarschuwt Rosendaal. Bij on ze zuiderburen blijft 'rode diesel' immers wel bestaan. Op jaarbasis loopt het kostenver schil tussen een Nederlands en Bel gisch bedrijf gemiddeld op tot 75.000 euro, berekende Cumela eerder al. In een grensgebied als Zeeuws-Vlaanderen is dat bijzon der slecht voor de concurrentiepo sitie van bedrijven, vindt Rosend aal. „Als dit kabinetsbeleid door gaat zal een aantal bedrijven zich niet kunnen handhaven of uitwij ken naar België", vreest hij. „Dat zou een zoveelste dramatische ont wikkeling zijn op het gebied van werkgelegenheid in onze streek." Belangenclub Cumela pleitte voor een compensatieregeling voor be drijven in de grensstreek. Rosen daal hoopt dat het Sluise college zich aansluit bij dat pleidooi. Het Sluise college moet zich nog beraden op de brief van Nieuw Ge meentebelang. door Piet Kleemans Trots is hij. Apetrots op zijn eerste boek. „Het was gewoon iets wat ik móest doen. Blijkbaar moet ik mijn beleving en emoties ergens in kwijt en dat is dit boek geworden", zegt Om- roep-sportverslaggever Joop van der Laan. Gistermiddag overhan digde hij het eerste exemplaar aan oud-voetbaltrainer Paul Telussa. Van der Laan is niet het type dat al leen maar de score en het wed- strijdverloop optekent. Hij dom pelt zich onder, leeft met de spor ters mee, beleeft alle randverschijn selen en slaat alles wat hij mee maakt op. Niet op papier, maar in zijn geheugen. „Ik schrijf voor 90 procent uit het hoofd. Ik bekijk het uit eigen perspectief en plaats het in het kader van het evene ment. Het schrijven is voor Van der Laan een uitlaatklep. „Ik ben nogal en thousiast en dat wil ik dan altijd graag delen. Ik wil erover vertellen en met mensen praten over wat ik meemaak." De formule voor zijn verhalen is een simpele. Gewoon melden wat je ziet, wat je mee maakt. „Het is nooit een feitelijk relaas, maar een verhaal hoe ik een bepaald evenement beleef" Als voorbeeld noemt Van der Laan het promoveren van handbalvereniging Delta Sport in 1992. Tijdens de laat ste wedstrijd Van dat seizoen hing alles af van de uitslag van een an der duel. Als de concurrent won werd die kampioen en als de con current verloor ging de titel naar Delta Sport. Van der Laan: „De spanning en daarna de ontlading toen bleek dat Delta Sport kam pioen was. Prachtig was dat." Van der Laan zag van dichtbij ook het wel en wee van de Zeeuwse motorcrosser Rinus van de Ven. Hij herinnert zich de diskwalifica tie van Van de Ven omdat hij slaags raakte met een concurrent en de frustratie over die diskwalifi catie. „En een jaar later won hij toen dezelfde wedstrijd waar hij eerder voor was gediskwalificeerd. En was hij een van de grote trek pleisters." Van der Laan reist voor zijn bij baan - in het dagelijks leven is hij Oud-voetbaltrainer Paul Telussa kreeg het eerste exemplaar van 'Het gaat niet om de vraag' uit handen van de auteur. foto Pieter van der Laan ambtenaar bij de gemeente Schou- wen-Duiveland - heel wat af om Zeeuwse sporters te volgen. Hij zocht trainer Adrie Koster uit Zie- rikzee op in Brugge, maakte het debuut van Danny Blind als trai ner mee en reed achter spelersbus sen aan of zat er zelf in. „Dat laat ste was gewoon puur praktisch. Eén van de spelers van het team dat ik toen volgde woonde bij mij in Oosterland, dus waarom zou je dan gescheiden reizen." Aanvankelijk volgde Van der Laan voor Omroep Zeeland vooral voet balwedstrijden. „Gaandeweg ben ik steeds meer sporten gaan doen. En elke sport heeft zo zijn eigen mensen en mentaliteit. Er zit echt onderling verschil tussen korfbal lers, voetballers en zeilers." Van der Laan heeft niet van alle sporters een even hoge pet op. Oud-wielrenner Gert Jakobs heeft geen warm plekje in zijn hart. „Het is absoluut een man met een verhaal en hij had mij gevraagd om dat verhaal voor hem op te schrijven. Dus ben ik gaan schrij ven, heb research gedaan en heb zijn ouders en zijn zus geïnter viewd. Het zou 'ons' boek worden, zei hij maar steeds." Uiteindelijk liep het anders. Het contact liep vast en een andere ghostwriter schreef uiteindelijk de biografie van Jakobs. „Die ervaring was voor mij het sein om mijn eigen verhaal te schrijven en niet dat van een ander. Het boek draagt de titel 'Het gaat niet om de vraag'. Daarmee verwijst de schrijver naar zijn debuut als omroepverslaggever. „Ik las mijn vragen toen op van papier en dan was ik zo gefixeerd op de volgende vraag dat ik het antwoord op de eerste vraag vaak niet eens hoor de." Genoemde manier van wer ken heeft Van der Laan inmiddels wel afgeleerd. „Ik weet nu dat het om het antwoord gaat en niet om de vraag." „Eén van mijn eerste in terviews was met Paul Telussa, toen nog actief voetbaltrainer. Hij bleef altijd relativeren. Ook als zijn club net kampioen was geworden. Heel bijzondere man. Het laatste hoofdstuk in het boek gaat over hem en daarom heb ik ervoor ge kozen om het eerste exemplaar aan hem te overhandigen." Het boek 'Het gaat niet om de vraag' van Joop van der Laan ligt voor 15 eu ro in de boekhandel. Geldig van 13 t/m 18 december 2012. Op=op. Kerststuk Diverse kleuren. Per stuk GroenRijk Middelburg Mortiere Boulevard 2 0118-470400 www.groenrijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 21