Het mysterie van de rode lantaarns Kerk moet Veere drukker maken Veertien lichtjes iSl zeeland Toch bestuurlijke fusie christelijke basisscholen Grijpskerke vol in actie Arnemuiden blijft zich lot van voor Serious Request armsten in Roemenië aantrekken donderdag 13 december 2012 TaasiSiSi^xfrsaasBBaageMBtflflfltegsggggggMMPiBaBBBgaaiiaa^^ Ze staan er sinds de dodenherdenkingen op 4 en 5 november. De veertien rode lantaarntjes aan de voet van de herinneringszuil bij de begraafplaats aan de Biggekerksestraat in Koudekerke. De dorpsraad is op zoek naar de plaatser(s). door Henk Postma VEERE - De Grote Kerk van het stadje Veere krijgt een grotere rol bij het vasthouden van toeristen. „Daarbij wordt gestreefd naar een langere verblijfstijd van dagjesmen sen in de kern Veere (nu ongeveer anderhalf uur), en een dienover eenkomstig grotere omzet in de horeca en winkelsector." Burge meester en Wethouders schrijven dat in hun nieuwste nota over de musea en presentatieruimten in de gemeente Veere. Die nota (titel: 'kostelijk en kost baar') kondigt een onderzoek aan naar de mogelijkheden om nieu we functies aan de Grote Kerk te geven. Voor de uitvoering is maxi maal vier jaar uitgetrokken. De gemeente vindt dat de Grote Kerk zich vooral moet richten op de bezoekers van Veere. Maar niet alleen het toerisme telt, zo wordt er aan toegevoegd: „Ook de lokale bevolking zou een sterkere band met de Grote Kerk kunnen ont wikkelen, waardoor het monu ment weer meer wordt dan een seizoensconcertzaal." De Grote Kerk is eigendom van de MIDDELBURG - Er komt toch een be stuurlijke fusie in het christelijk ba sisonderwijs op Walcheren. Hier bij zijn elf scholen en in totaal 3200 leerlingen betrokken. In maart werden besprekingen tus sen Perspectief Vlissingen, Primas (Veere en Noord-Beveland) en VCO Middelburg afgebroken. Perspectief en VCO hebben daar op besloten samen verder te gaan en hebben inmiddels in een verkla ring de intentie uitgesproken per januari 2014 te fuseren tot de Stich ting Christelijk Primair Onderwijs Middelburg/Vlissingen. Van dit voornemen zijn de gemeentebestu ren van Middelburg en Vlissingen op de hoogte gesteld. Perspectief Vlissingen telt vijf scho- Rijksgebouwdienst. Die wil het af stoten. De kerk is verhuurd aan Muziekpodium Zeeland, dat er tot 2016 concerten organiseert. Het in terieur is alleen te bezichtigen in de zomer, wanneer het Muziekpo dium er concerten geeft, en tijdens tentoonstellingen. De gemeente vindt dat te beperkt. Een 'hoog waardig product' in de kerk moet meer bezoekers trekken. In de nota wordt voor alle musea en presentatieruimten nieuw be leid uitgestippeld. Zo is er in opge nomen dat de nieuwbouw en uit breiding van het Marie Tak van Poortvlietmuseum zou kunnen plaatsvinden in 2014. De restaura tie en herbestemming van het Stadhuis Veere staat op de rol voor de jaren 2013-2014. De verbetering van De Schote Huizen, in samen werking met restaurant De Struys- kelder staat voor 2013 op de rol. Het gemeentelijk budget voor de musea blijft overeind. Maar de vas te jaarlijkse subsidies vervallen. Voortaan wordt per project gesub sidieerd. Voor investeringen in nieuwbouw of uitbreiding kan een beroep worden gedaan op an dere gemeentelijke fondsen, en bij provincie, Rijk en Europa. len en VCO Middelburg heeft zes scholen. Beiden schoolverenigin gen verzorgen elk het onderwijs aan zo'n 1600 leerlingen. Als gevolg van deze bestuurlijke fu sie zullen er geen scholen verdwij nen. De fusie moet vooral voor ver betering van het bestuur en de be- stuursondersteuning zorgen. „Beide schoolverenigingen hebben daar de afgelopen jaren mee ge- tobt", wordt als motief voor de fu sie genoemd in de aanvraag voor een fusietoets aan het ministerie van onderwijs. Door een fusie kan er een degelijk bestuur met een stafbureau gevormd worden. De medezeggenschapsraden van de VCO en Perspectief stemmen in met de fusie. Wekenlang staan ze er nu. Veer tien kleine, rode lantaarns. Aan de voet van de herinneringszuil bij de Koudekerkse begraaf plaats. Veertien kleine myste ries, die in weer en wind hun plaats wisten te behouden. Lichtjes van hoop? Van liefde? door Annemarie Zevenbergen Ze steken helder af tegen de vochtige bladeren en schelpen in diverse bruintinten. De veertien mysterieuze rode lantaarntjes die al weken rusten aan de voet van de herinneringszuil bij de Koude kerkse begraafplaats. Vormen die veertien rode lichtjes een eerbetoon aan de inwoners van Koudekerke die door oorlogs geweld om het leven kwamen? Bie den ze troost aan de nabestaan den? Of hoop, liefde misschien? Vragen waar de Koudekerkse dorpsraad een antwoord op zoekt. Want wie heeft die lantaarntjes daar neergezet en waarom? De matgouden randen van de lichtjes glanzen zacht in het win ters zonlicht. Ook de goudkleurige ananassen van het zwarte hek werk en de vergulde letters in de sokkel krijgen een extra dimensie door het warme strijklicht. Branden doen de lichtjes al gerui me tijd niet meer. De kaarsjes zijn opgebrand en regen liet een laagje water na in de lantaarntjes. De veertien kleine mysteries trotseren al sinds de dodenherdenking in november weer en wind aan de voet van de grijze sokkel. Daarin staan de namen gegraveerd van ne gentien dorpsbewoners die het le ven lieten tussen 1940 en 1945 door oorlogsgeweld en de inunda tie van '44. Namen van Koudeker kenaren, jong en oud, ruw wegge rukt uit het dagelijks dorpsleven. Henk Kloosterman, vicevoorzitter van de dorpsraad: „Er staan veer tien lantaarns. Eerst dertien trou wens, maar een paar dagen later kwam de veertiende. Is er een link met die negentien namen en waar om staan er juist veertien lichtjes? Heeft dat een speciale betekenis? Wij willen dat heel graag weten. Want we durven ze niet zomaar weg te halen. De bloemen van de herdenking hebben we op een ge geven moment wel weggehaald. Die waren verdord. Maar die lan taarns, tja. Ze branden inmiddels al een tijdje niet meer. Uit respect voor degene die ze heeft neerge zet, willen we ze niet zomaar weg halen." Wilma Duinick, secretaris van de dorpsraad. „Ik heb een tijdje in Singpore gewoond en toen ik die combinatie van dat rood met goud zag, voelde ik me weer alsof ik daar was. Dat zie je daar veel. Maar hier zijn rode lantaarntjes geen echte traditie. Je ziet wel steeds meer dat er kaarsjes of waxinelicht jes branden bij herdenkingen van slachtoffers van geweld. Zoals de grensrechter onlangs. En rood is natuurlijk de kleur van liefde, in de breedste betekenis. Ik vind het wel ontroerend dat ze hier staan." De symbolische betekenis van een rode lantaarn is overigens niet een duidig. Zo is de 'rode lantaarndra ger' in sport degene die de laatste plaats in het klassement bezet. De minst snelle wielrenner in de Tour bijvoorbeeld. Een (oude) rode lantaarn in China is een harmonisch, gelukkig sym bool. Ook kunnen lantaarns de laatste weg.van een dode bijschij- nen. Maar of die lantaarns per se rood moeten zijn? Er zijn ongetwijfeld veel meer (symbolische) verklaringen. De enige juiste kan alleen de rode lan- taarnplaatser geven. Wie dat dan ook moge zijn. De dorpsraad wil dat in ieder geval graag weten. info@dorpsraadkoudekerke.nl De lichtjes zijn inmiddels gedoofd, maar de lantaarntjes zijn er nog. GRIJPSKERKE - Ook Grijpskerke loopt warm voor Serious Request. Kunstenaars, winkeliers en andere ondernemers uit het dorp hebben bijna tachtig artikelen beschikbaar gesteld voor een veiling. En het he le dorp is uitgenodigd om mee te doen met een taartenbakwed- strijd. De veiling is zaterdagmiddag 22 de cember in het dorpshuis. Daar worden dan meteen ook de taar ten in punten gesneden en ver kocht. Ook de opbrengst van de koffie en de thee is voor de actie van Serious Request tegen de baby- sterfte in arme landen. Voor de veiling draverr een echte veilingmeester, en waarschijnlijk ook een notaris, op zodat bezoe kers kunnen ervaren hoe het toe gaat op een officiële veiling. Er komt van alles onder de hamer zoals kunstwerken, fruitbomen, speelgoed, bijzondere wijn, streek producten, een huifkarrentocht en sieraden. Alle te veilen artikelen staan vanaf 17 december in de eta lage van de antiekzaak aan de Kerk- ring5. De taarten kunnen worden ge bracht om 14.00 uur. Daarna be gint de veiling. Die duurt tot onge veer 17.00 uur. Om 15.00 uur maakt Zeeuwse Sien bekend wie de lekkerste taart heeft gebakken. ARNEMUIDEN - Op 8 januari 1990 ging voor het eerst transport met hulpgoederen vanuit Arnemuiden op weg naar Teius, een plaatsje met zevenduizend inwoners in Roemenië. De communistische dictator Ceaucescu was twee we ken daarvoor ten val gebracht. Van uit heel Nederland stroomden hulpgoederen richting het .verpau perde land. Bijna een kwart eeuw later is de Stichting Arnemuiden Helpt nog steeds in de weer voor de minstbe deelden in Teius. Wat ooit begon met noodhulp, kleding, schoenen en dekens, is uitgegroeid tot het helpen bouwen van structurele voorzieningen. In 1994 begon de stichting met een banketletterac tie. Die bracht toen 3600 gulden, (ruim 1600 euro) op. Ook die actie bestaat nog altijd en brengt inmid dels jaarlijks rond de 20.000 euro op. Dinsdag maakte burgemeester Harald Bergmann bekend dat de negentiende banketletteractie dit jaar het fraaie bedrag van 22.222,22 euro heeft opgeleverd. Met het geld is de afgelopen jaren heel wat gedaan, zo blijkt uit een overzicht van de stichting. In de ja ren negentig werd er een badhuis annex wasserette neergezet. Met name voor de ouderen - veel jonge ren trekken weg uit het dorp - is dit een grote uitkomst gebleken. Later ging er ook geld naar de bouw van een kleuterschool, het opzetten van wijkverpleging en een tehuis voor bejaarden en ge handicapten. De eerste bewoners hebben er in dit Centru Ollanda onlangs hun intrek genomen. Jaarlijks gaan er nog altijd transpor ten met hulpgoederen naar Roe menië. Zeevishandel Van de Grui- ter en sponsors van brandstof ma ken dit mogelijk. Er heerst nog veel armoede in de Roemeense plaats, zag een delegatie uit Arne muiden vorig jaar. „Ons werk in- Teius kan en mag nog niet stop pen", aldus de stichting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18