onsterfelij kheid Ze zijn de tachtig gepas seerd en waren échte staatslieden, zoals je ze nu niet meer hebt. Hun plek in de geschiedenis boekjes is gegarandeerd, maar ze komen alleen nog in het nieuws van wege hun breekbare ge zondheid. Mandela her stelt van een longontste king, Thatcher, Chirac en Kohl kwakkelen. En Castro was zelfs al een keertje dood verklaard. ■"n door Bob van Huët en John Jas beeld Mark Reijntjens Ze stonden hun mannetje op het wereldtoneel en schreven wereld geschiedenis: Mandela, Thatcher, Kohl, Castro en Chirac. Achterna men die begrippen werden. Sterke persoonlijkheden tegen wie je opkeek, onge acht je politieke kleur. Politieke krachtpatsers wier opvolgers watjes lijken. Ze zijn nog niet dood, maar langzaam vervagen ze. Zoals de oude militairen in de beroemde speech van ge neraal MacArthur voor het Amerikaanse con gres. Old soldiers never die they just fade away. 'In mijn land draai je eerst de bak in, daarna word je president.' Nelson Mandela placht met dit soort uitspraken zijn toehoorders te amuse ren. Natuurlijk ging het vaak over apartheid en over gelijkheid, maar de grootste Afrikaanse politicus ooit wist dat hij zijn bloedserieuze boodschap zo nu en dan moest larderen met een vette knipoog. Afgelopen dinsdag maakte Johannesburg be kend dat Madiba, zoals Mandela liefdevol wordt genoemd, longontsteking heeft. Voor ie mand van 94 is dat zeer zorgelijk, maar het gaat al een tijdje minder met de voormalige vrijheidsstrijder en president. De vader van het nieuwe Zuid-Affika is geopereerd voor pro staatkanker, heeft meermaals ademhalingspro blemen gekend en heeft volgens experts aller lei uiterlijke kenmerken van dementie. Dit is overigens nooit bevestigd. Wat Madiba kenmerkt is dat hij als president het land op verzoenende toon bij de hand nam, miljoenen mensen hoop gaf, naast een huis, een baan en gezondheidszorg. In elke wil lekeurig tijdperk komen ze haast niet groter: dit soort staatsmannen. Een mens die door pu re wilskracht een einde maakte aan de onder drukking van zijn volk, zonder de toekomst om zeep te helpen door zich te wreken op oude machthebbers. Een omaatje met spierwit haar in een Londens park. 'Breekbaar', zette een Engelse tabloid bij de foto van de vrouw die al bijna vergeten was. Geen duur betaalde speeches meer voor de eer ste vrouwelijke premier van Groot-Brittannië - soms met haar oude rivaal Michael Gorbatsjov. Margaret Thatcher dus, die door een Russische journalist respectvol 'IJzeren Dame' werd ge doopt vanwege haar compromisloze en keihar de regeerstijl. Maggie kan niet opstaan zonder hulp van haar verzorgster. Wie David Cameron is, de huidige Conserva tieve premier, wist ze niet toen ze laatst een paar prominente partijgenoten ontmoette. Na tuurlijk lekte dat uit. Alsof de mannen haar nog iets betaald wilden zetten voor de afstraf fingen van weleer. Ze kwam weer in het nieuws door een film, The Iron Lady. De Ameri- kaanse actrice Meryl Streep zette haar verbluf fend echt neer. Het publiek zag de kracht, maar ook de eenzaamheid van de kruideniers dochter uit Grantham. De aftakeling van baro nes Thatcher begon na de dood van haar man Dennis, in 2003. Nadat ze meer en meer de ment werd, moest dochter Caroline haar steeds weer opnieuw vertellen dat haar lieve Dennis dood was. Thatcher breekbaar? Sommi gen kunnen haar nog steeds niet vergeven hoe keihard ze het land bestuurde. Zelfs de foto van Margaret het omaatje zorgde voor bittere reacties op internet. Een daarvan: 'Ik haat haar. Haar geheugen mag het dan laten afweten, maar het onze doet dat niet.' Helmut Kohl is aan het einde van de jaren '80 niet van de buis te branden. Met zijn imposan te pakken en reusachtige schouders van een smid belichaamt hij de Duitse hereniging. Als of hij het oosten van het land persoonlijk had opgeslokt. Of zoals een partijgenoot het eens zei: „Als Kohl de Titanic was geweest, dan was de ijsberg gezonken." Onverzettelijk als Birne was, smeedde hij een gehavend Duitsland tot het economische mid delpunt van Europa. En dat verenigde Europa hielp hij ook al smeden. Met dat ene plaatje dat - naast de afbraak van De Muur - ook in de geschiedenisboekjes staat: Kohl en Mitterrand, hand in hand in Verdun (1984) waar Duitse en Franse troepen in de Eerste Wereldoorlog een verwoestende slag uitvochten. Aan beide zij den vielen meer dan 300.000 doden. In een mi nutenlange handdruk werd het einde van de Franse-Duitse oorlogen bezegeld. Qua formaat is Helmut Kohl letterlijk en fi guurlijk nauwelijks geslonken. Maar de ziel is eruit. De mastodont worstelt niettemin met zijn gezondheid: in 2008 werd hij getroffen door een beroerte en hij liep ernstig hoofdlet sel op bij een val. De kanselier verplaatste zich een tijd in een rolstoel en kon slecht spreken. Twee jaar geleden onderging hij een galopera- tie, dit jaar een hartoperatie. Maar de tragedie van zijn leven kwam in 2001 met de zelfmoord van zijn depressieve vrouw Hannelore. Kohl hertrouwde in 2008, in het ziekenhuis, met de 34 jaar jongere CDU-mede- werkster Maike Richter. Ook groot, sterk en energiek was le bulldozer en een - naar eigen zeggen - een 'man van vrouwen'. Breekbaar en vermoeid zag de Fran se oud-president Jacques Chirac eruit toen hij afgelopen zomer een tomate (een cocktail op basis van pastis en grenadinesiroop) bestelde op een terras in Sarran in zijn geliefde departe ment Corrèze. Maar nog steeds een homme afemmes getuige zijn flirt met Miss Corréze. „Hij zei me steeds dat hij me erg mooi vond", vertelde de knappe meid. Bernadette Chirac en de hond Sumette keken goedkeurend toe. Chichi werd een pro ces wegens corruptie ten behoeve van zijn her verkiezing bespaard omdat hij het volgens een onderzoeksrechter 'niet meer kan volgen'. Geen laatste truuk van Jacques om zijn oppo nenten te slim af te zijn. Op dat terrasje in de Corrèze leek hij zwak en zijn stem klonk moe. Het verbale staccato van weleer was een herin nering. En dan Fidel Castro, El Lider Maximo. Zijn baard werd wereldberoemd, hij rookte stoere, dikke sigaren en verwekte acht kinderen bij vier verschillende vrouwen. Als je zijn revolu tie even kunt vergeten, is hij het prototype van de ijzervretende, latijnse held. De man die - voordat hij de macht kon bezitten - bij meerde re militaire acties ternauwernood overleefde, waar tientallen makkers sneuvelden. Zonder Castro geen Nicaragua, geen Chavez, geen Evo Morales. Geen steun voor talloze re voltes over de hele wereld. Anderzijds zou er zonder zijn overspannen noorderbuur ook geen mythe zijn; geen revolutionair die model stond voor bevrijdingsbewegingen elders. Te genwoordig melden persbureaus regelmatig dat hij ons al verlaten heeft, zo broos is zijn ge zondheid. Geen sigaren meer. Geen romances, geen speeches meer die vier uur duren. Ook geen fotoshoots in militair kostuum, of para des die aan hem voorbijtrekken. Broer Raül deelt de lakens uit in Cuba en er gaan maan den voorbij voordat er weer een teken is van Fi del. Maar dan komt er weer een berichtje dat God nog niet verdreven is omdat de man die niet in hem gelooft nog onder ons is. zie onze website:buitenland Bekijk beelden van de vrijlating van Nelson Mandela 1975 2000 2005 2010 T T 1982 1983 Falkland-oorlog Privatiseringen economische groei Groot-Brittannië 1989 1990 Val van Hereniging De Muur Duitsland 1996 Einde nucleaire tests Frankrijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11