een gespannen rust £Jinlster cheap.nl dagactie o r Ploumen: Hoezo C02»uitstoot? Polen gaat door met kolenstook, ondanks stank zorgen over Mali Lïlianne Ploumen Yvonne Gerner 3 dagen Volendam op z'n best' cheap.nl/dagactie| 0900-700 7004 woensdag 12 december 2012 per/toplocatie één superactie! 'Dit is een ernstige terugslag in het prille transitie proces in Mali. We houden alle hulp aan lokale overheden aan en gaan in overleg met de EU en andere donoren over mogelijke vervolgstappen.' 'Maar als het hier gevaarlijk wordt, zal de bevolking mij willen helpen en verdedigen. Dat wil ik absoluut niet. Dan breng ik alleen maar ook hen in gevaar.' Minister Lilianne Ploumen spreekt in de missiepost Nyamana mensen die het geweld in het noorden van Mali zijn ontvlucht, foto Ingrid Janszen/ANP van het regeringsleger en vluchte lingen naar Mopti en verder naar het zuiden getrokken. In Mopti zijn mensen vooral bang voor de eigengereidheid van het Malinese leger, aldus Gerner. Sol daten die onvoldoende soldij krij gen, lang van huis zijn en onzeker zijn, kunnen onberekenbaar zijn. Het lijkt of het leger zijn eigen gang gaat, vertelt de Nederlandse. Onder jongeren is een tendens om milities te vormen waarmee ze het noorden willen bevrijden. Ongetrainde jongens met wapens kunnen ook gevaarlijk zijn voor de lokale bevolking. Gerner heeft con tact met mensen in het door fun damentalisten beheerste noorden. Mali telt 15 miljoen inwoners. Ruim 90 procent is moslim. De meeste mensen (80 procent) spre ken de taal Bambara, de taal van de grootste stam. Frans is de offi ciële taal. In de woestijn van het noorden wonen nomaden, onder wie het Berbervolk van de Toearegs, die sinds de onafhanke lijkheid in i960 meerdere keren in opstand tegen de regering zijn ge komen. „De verovering van het gebied ging met geweld gepaard, hoewel veel mensen ook daar banger zijn voor het Malinese leger dan voor de islamitische groeperingen. Die steunen de bevolking nu, zolang die zich aan hun regels, de sharia, houdt. Overtreding van die regels kan vreselijke gevolgen hebben: steniging en handen afhakken zijn nu normale straffen. Maar als je er naar kan leven, krijgen ziekenhui zen en scholen geld." Mensen die niet volgens de sharia wilden leven, zijn met honderd duizenden op de vlucht geslagen, zegt Gerner. Een aantal van hen heeft onderdak gevonden bij fami lie in Mopti. Gerner: „Ik heb altijd gezegd dat ik wegga als het gevaarlijk wordt. Ik ben hier geïntegreerd in de bevol king. Dat maakt dat ik beter kan in schatten of het gevaarlijk is dan ie mand die voor een grote hulporga nisatie achter een bureau zit in Ba mako. Maar als het hier gevaarlijk wordt, zal de bevolking mij willen helpen en verdedigen. Dat wil ik absoluut niet. Dan breng ik alleen maar ook hen in gevaar." DEN HAAG - Minister Lilianne Plou men van Ontwikkelingssamenwer king is bezorgd over de politieke ontwikkelingen in Mali. Premier Cheick Modibo Diarra is gisteren met zijn interim-regering afgetre den. Dat gebeurde enkele uren na dat hij was gearresteerd door mili tairen die in maart van dit jaar een staatsgreep pleegden. Ploumen keerde gisteren terug uit Mali na een kort werkbezoek. „Dit is een ernstige terugslag in het prille tran sitieproces." Nederland blijft hulp bieden aan lokale overheden en gaat in overleg met de EU en ande re donoren over mogelijke vervolg stappen, meldt de minister. Vol gens Ploumen laat het zien hoe ge compliceerd de politieke situatie al daar is. De toedracht van de arres tatie van de premier is haar niet be kend. Ze heeft tijdens haar bezoek aan Bamako nadrukkelijk gewezen op het belang van vooruitgang in het politieke democratiseringsproces. De bewindsvrouw zegde maandag 4 miljoen extra hulp toe aan Mali. Het gaat om 2 miljoen euro nood hulp voor vluchtelingen en 2 mil joen voor hulp op lokaal niveau. Of Nederland gaat deelnemen aan een EU-trainingsmissie in Mali is nog onduidelijk. Eerder heeft mi nister Frans Timmermans van Bui tenlandse Zaken aangegeven dat het kabinet in principe bereid is 'bescheiden' mee te doen aan een- internationale missie, de WD in de Tweede Kamer daarentegen vindt zo'n missie in eerste instan tie een zaak voor de Afrikaanse Unie. Vakbonden schrappen kerststaking Iberia De zesdaagse staking rond de kerst bij de Spaanse luchtvaartmaat schappij Iberia is van de baan. De vakbonden zijn nog niet akkoord mei het massaontslag bij het be drijf, maar willen voorkomen dat reizigers te veel hinder ondervin den van de acties. Ze overwegen nu andere acties. Moederbedrijf In ternational Airlines Group (IAG), ook eigenaar van British Airlines, wil 23 procent van de banen schrap pen bij de Spaanse dochter. Dat komt overeen met 4500 banen. JAKARTA Ontsnapte terrorist gepakt op Java Een veroordeelde terrorist in Indo nesië die vorige maand uit de ge vangenis wist te ontsnappen is maandagavond gepakt door leden van een antiterreureenheid van de politie. Roko Aprisdianto werd in 2011 veroordeeld tot zes jaar cel. De rechter achtte bewezen dat hij het brein was achter een reeks bomaan slagen. CHEMNITZ Duitsers overnachten in file na ongeluk Meer dan honderden automobilis ten hebben van maandag op dins dag meer dan twintig uur doorge bracht in een file op de snelweg vlakbij Chemnitz in het oosten van Duitsland. De file ontstond nadat een automobilist tegen drie vracht wagens was gebotst Hulpverleners brachten de in de sneeuw gestran de reizigers water en dekens. SINGAPORE Rouwpagina voor dieren in de krant Overleden dieren krijgen een eigen plekje in de Singaporese krant Straits Times. Op verzoek van de le zers besloot de krant een aparte pa gina met rouwadvertenties te ma ken. De The Pets Corner, verschijnt elke zondag in de krant. Lezers kun nen gratis een tekst van 30 woor den insturen. Voor 30 euro kan er een foto van het dier bij. door onze correspondent Michiel van Blommestein LODZ - In Polen wordt zoveel steen kool verbrand dat het land sinds 2009 netto-importeur is van de grondstof, terwijl het land veruit de grootste kolenproducent is bin nen de EU. Meer dan de helft van Poolse huishoudens verwarmt de woning met vaste brandstoffen, voornamelijk steenkool. Bovendien is er van een afname geen sprake: jaarlijks worden aan particulieren meer nieuwe kolen- kachels verkocht dan andere ver warmingsinstallaties. Dat heeft enorme gevolgen voor de lucht kwaliteit, vooral in de winter. Volgens de milieu-inspectie van Lodz, een stad met ongeveer 700.000 inwoners, is de luchtver ontreiniging in de eerste dagen van november verviervoudigd. Nu de vorst heeft ingezet zal het ni veau nog verder stijgen, voorziet de inspectie. Het ergst is het ge steld in Krakau. De tweede stad van Polen ligt ingeklemd tussen heuvels, waardoor de vervuilde lucht niet weg kan. De acceptabele norm voor roetdeeltjes in de lucht, hooguit 50 microgram per kubieke meter, wordt daar meer dan 200 dagen in het jaar overschreden. Artsen in Krakau hebben gezin nen met kleine kinderen en oude ren gewaarschuwd geen lange wan delingen te maken. Basisscholen houden hun leerlingen bij ernstige roetconcentraties in de lucht bin nen. De Poolse overheid komt am per in actie. Sinds vorig jaar wordt weliswaar een accijns geheven op steenkool, maar juist de huishou dens worden als grootste vervui lers hiervan uitgezonderd. Vooral armere gezinnen stoken steenkool, en het duperen van die groep valt electoraal niet goed. De groeiende schaarste aan kolen zorgt op zichzelf al voor prijsstij gingen, maar ondanks dat blijft steenkool de meest voordelige brandstof voor het verwarmen van het huis: gas is 40 procent duurder. „Jaren geleden was hier een actie waarbij bewoners wer den aangespoord om hun kolenka- chel in te ruilen voor een gasinstal latie", herinnert Slawomir Kowals- ki (56) uit Lodz zich. „Veel men sen hier deden dat ook, omdat gas toen goedkoper was dan kolen. Maar vervolgens is de gasprijs sterk gestegen." Bartlomiej Swiatczak, chef van de milieu-inspectie, voorziet dat de luchtkwaliteit alleen maar verder zal afnemen, ook al wordt steen kool duurder. Er is geen goedkoop alternatief. 2 overnachtingen incl. ontbijt 1/ Gratis parkeren Wi-Fi Gratis gebruik zwembad sauna In centrum Volendam gelegen EÏ Best Western Hotel Spaander 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C15 per boeking Voorwaarden zie websile.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9