Colorado: wiet zonder Mali: afwachten in bombarie 81 buitenland Sancties dwingen Iraniërs naar Irak De politieke situatie in Mali is nog instabieler geworden. De premier van het West-Afrikaanse land is door militairen gearresteerd en kondigde op de radio zijn eigen ontslag aan. Behandeling van Nelson Mandela slaat aan woensdag 12 december 2012 Legalisatie marihuana Het gebruik van wiet is sinds deze week toegestaan in de Amerikaanse staat Colorado. Voorstanders vierden dat met een bescheiden feestje. Maar de Mexicaanse regering zet de strijd tegen de handel in marihuana door. DENVER/MEXICO-STAD - In de Ame rikaanse staat Colorado is marihua na nu officieel gelegaliseerd. Zon der festiviteiten of ophef, precies zoals het staatsbestuur wilde. Gouverneur John Hickenlooper maakte de legalisering officieel door het referendum van vorige maand, waarin de bevolking voor legalisering stemde, geldig te ver klaren. Zo'n twintig voorstanders van le galisering vierden hun overwin ning door joints op te steken op de trap van hef capitool van Colo rado en joints en waterpijpen uit te delen, maar tot grote menigtes kwam het niet. In het openbaar blowen is nog steeds verboden, maar er waren geen agenten in de buurt om een stokje te steken voor de actie. „Het ruikt naar vrij heid", zei een blowende activist na dat Hickenlooper het referendum geldig had verklaard. De gouverneur probeerde de ver wachtingen vorige maand te tem peren nadat 55 procent van de be volking voor legalisering had ge stemd, aangezien marihuana vol gens de federale wetgeving nog steeds illegaal is. Colorado en Was hington, waar ook een meerder heid voor legalisering stemde, heb ben de federale regering gevraagd of ze van plan is de uitslagen van de referenda aan te vechten. Tot dusver heeft: de regering echter al leen gezegd dat de Controlled Sub stances Act, die marihuana ver biedt, van kracht blijft. Zolang de regering geen actie on derneemt is het gebruik van mari huana in deze staten toegestaan. De grondwet van Colorado schrijft voortaan voor dat mensen van 21 jaar of ouder 28 gram wiet bij zich mogen hebben en zes planten mo gen bezitten. Hickenlooper heeft een werkgroep opgericht bestaan de uit politici, agenten, marihua- na-activisten en mensen uit de landbouw om met ideeën te ko men over hoe de handel in en het gebruik van marihuana moet wor den gereguleerd. De werkgroep heeft tot februari om met aanbeve lingen te komen, die vervolgens nog door het congres in Colorado moeten worden goedgekeurd. Intussen heeft de nieuwe Mexi caanse president Enrique Peria Nie- to laten weten de strijd tegen de drugshandel, inclusief de handel in marihuana, in het land voort te zetten. De recente legalisering van wiet in Colorado en Washington is voor hem geen reden om een onderscheid te maken tussen mari huana en andere drugs. „Mijn regering zal blijven strijden tegen de handel in marihuana en alle andere drugs." In tegenstelling tot zijn voorganger Felipe Calderon wil Pena Nieto zich meer richten op het voorko men van geweld in Mexico dan het jagen op de bazen van de machtige drugskartels. Yvonne Gerner runt een kleine hulporganisatie in het door terrorisme en ont voeringen geteisterde Mali. Gisteren trad premier Diarra af na een staatsgreep. Er heerst hier een gespan nen rust. Men wacht af wat het ontslag van de premier zal betekenen voor Mali. De mensen hier zijn echter vooral op zoek naar werk om te kunnen overle ven. De werkloosheid is enorm." Dat zei de Nederlandse Yvonne Gerner (1949) gisteren vanuit haar boerderij op het platteland tussen de plaatsen Mopti en Sévaré, sa men goed voor zo'n 150.000 inwo ners. De boerderij staat in landelijk ge bied op ongeveer 700 kilometer ten oosten van hoofdstad Bamako. Vanuit daar runt Gerner een klei ne hulporganisatie. Mali is straat arm. Het land hoopt ook op toeris me, maar ontvoeringen door terro risten schrikken veel reizigers af. Mali gaat ook gebukt onder droog te die vorig jaar 1,7 miljoen men sen met hongersnood bedreigde. Na de voedselcrisis van de afgelo pen maanden is er in de meeste ge bieden weer voldoende graan. Op de markt van Mopti is gewoon voedsel te koop, al is het assorti ment beperkt. Er zijn echter nog veel mensen in het gebied die op de rand van het bestaan leven door gebrek aan voedsel en zorg. Mali was vanaf de onafhankelijk heid in i960 tot 1991 een dictatuur. Daarna werd het een van de meest democratische landen in Afrika. In maart werd de gekozen president Amadou Toumani Touré door mili tairen afgezet. Toearegrebellen en extremisten, zoals die van al-Qae- da in de Islamitische Maghreb, wis ten het noorden van het land te veroveren. Nadat Touré was afge zet, kreeg het land een interim-re gering onder leiding van Dion- counda Traoré. Premier Cheick Modibo Diarra nam gisteren ont slag, enkele uren nadat militairen hem thuis hadden gearresteerd. Mopti ligt op de grens. Ten noor den van de stad hebben de rebel len het voor het zeggen. Ten zui den ervan is het regeringsleger de baas. Nadat de rebellen de macht hadden gegrepen, zijn soldaten door onze correspondent Lennart Hofman SULEMANIYA - Reza Khan bezit een pvc- en aluminiumwinkeltje in een dorp bij de Iraanse grensstad Marivan. Nadat de inkoopprijs voor zijn producten drie keer over de kop ging, was hij genoodzaakt zijn winkel te sluiten. Om zijn vrouwen twintig maanden oude dochtertje toch te eten kunnen ge ven, trok hij net als het overgrote deel van zijn dorpsgenoten naar Irak. Daar werkt hij illegaal in de bouw voor net iets minder geld dan zijn Iraakse collega's. „Als het winter wordt ligt alles hier stil. Dan moet ik terug naar mijn dorp om geld te lenen bij vrienden om de winter door te komen. In de lente ga ik terug naar Irak om dat af te betalen." In een poging Iran te bewegen se rieus te onderhandelen over het stilleggen van hun atoomprogram ma, kondigden de EU en de VS de afgelopen jaren verschillende sanc ties af. In oktober werd ook de im port van Iraans gas in de ban ge daan en werden de bestaande sanc ties tegen de centrale bank van Iran verscherpt. De maatregelen treffen in de praktijk vooral de ge wone Iraniër. Reza merkt de gevolgen aan den lijve. Uit zijn dorp is al 70 procent van de mensen naar buurland Irak vertrokken op zoek naar werk. Mannen werken voornamelijk ille gaal in de bouw, vrouwen vinden veelal werk als lerares, schoon maakster of kinderoppas. Sinds kort zijn er in de Iraakse stad Sulemaniya ook Iraanse pros tituees te vinden. De Iraniërs die achterblijven, werken vaak aan producten voor de verkoop in Irak. Zo naaien Reza's vrouw en moeder traditionele Koerdische schoenen voor de Iraakse markt. „Sinds oktober is er een duidelijke stijging te zien is in het aantal Ira niërs in Sulemaniya op zoek naar werk", zegtNima Banidasher. Hij houdt voor een lokale vakbond de werksituatie op bouwterreinen in de gaten en zegt dat de Iraanse ar beidsmigranten worden aangeke ken als tweederangs arbeiders. „Hun lonen liggen lager dan die van de Irakezen hun leefomstan digheden zijn vaak slecht. Vijftien man op een kleine kamer of over nachten op het werk komt gere geld voor." Een huis huren mogen ze niet omdat ze geen paspoort hebben. „Wij staan door de sancties onder druk, niet de regering", zegt Reza terneergeslagen. „Maar ook het atoomprogramma van Iran is niet goed voor ons. De gewone men sen hoeven geen atoombom, maar willen eten. Door hun beleid ra ken wij nu in de problemen. In Iran moet ik een hele dag werken om één kip te kunnen kopen, maar ook in Irak heb ik het niet makkelijk. Ik slaap nu tijdelijk bij een vriend, maar weet niet voor hoe lang. Als de politie erachter komt dat ik hier werk met een toe ristenvisum pakken ze me op." Om de vijftien dagen moet hij Irak verlaten om een nieuw toeristenvi sum te krijgen. Over de mogelijke gevolgen van de boycot is Reza bevreesd. „Als er geen eten meer is, zullen we uitein delijk noodgedwongen de straat op gaan om te demonstreren te gen het regime. Maar liever doen we dat niet. Hoe moeilijk we het ook hebben, we zijn bang voor ver andering want we weten niet wat daarna komt. Misschien komt er een nog slechter regime. En als ze al vertrekken zullen ze eerst alles kapotmaken wat er nog is. Wat er ook gebeurt: uiteindelijk zal de ge wone man sterven en blijven de politici leven. Ik ben bang voor de toekomst." JOHANNESBURG - Nelson Mandela lijdt aan een longinfectie, maar de behandeling die hij krijgt slaat aan. Dat heeft de woordvoerder van de Zuid-Afrikaanse president Jacob Zuma gisteren gezegd. De 94-jarige Mandela werd zaterdag opgenomen in een militair hospi taal in de buurt van de hoofdstad Pretoria. De behandeling van zijn longinfectie lijkt echter te helpen. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis had Mandela goed ge slapen en 'was er geen reden tot ongerustheid'. De woordvoerder van Zuma voegde daar aan toe dat Mandela 'van tijd tot tijd medi sche aandacht nodig had, wat hoorde bij zijn leeftijd'. In januari 2011 kampte Mandela nog met een acute infectie aan de luchtwegen. In de katholieke Regina Mundi kerk van Soweto werd voor hem gebeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8