672 met afloss Het nattevingerwerk van Bram Moszkowicz 7 Geen vervolging bangalijst 'De crisis en kabinetsmaatregelen maken mensen onzeker over hun financiën' Versneld afbetalen is niet altijd de meest verstandige oplossing Granaatschutter rechtbank naar psychiater woensdag 12 december 2012 i lilli miljard euro. Dat is de totale Nederlandse hypotheekschuld, volgens het CBS. Woordvoerder ING Bank NIJMEGEN - Voortijdig aflossen van de hypotheek is niet altijd verstan dig. Wie nu versneld aflost uit bij voorbeeld spaargeld mist renteaf trek over het afgeloste bedrag. Daar om kan het verstandiger zijn een spaarpolis te nemen of een bank- spaarregeling te openen. Over het gespaarde bedrag wordt (in procen ten) belastingvrij net zoveel rente vergoed als over de hypotheek wordt betaald. Voordeel is dat de renteaftrek over de gehele looptijd van de hypotheek maximaal is. Bo vendien mag extra geld gestort worden op polis of spaarregeling. Wie veel aflost kan een boete krij gen van de bank. ABN Amro staat boetevrij jaarlijkse aflossing toe tot maximaal 10 procent; Rabobank gaat tot 2Q procent. Wie straks geld nodig heeft voor bijvoorbeeld groot onderhoud of verbouwing, moet daar wellicht geld voor bij lenen. Daar kunnen, afhankelijk van de hoogte van het bedrag, kos ten bijkomen voor hypotheekad vies en verplichting tot aflossing. ENSCHEDE/ALMELO - Justitie gaat de makers van de zogenoemde bangalijstjes uit Twente niet vervol gen. De politie heeft in overleg met justitie in Almelo besloten dat het beter is deze kwestie via de ouders en scholen af te handelen dan via het strafrecht. Er waren begin dit jaar bij de poli tie Twente 21 aangiftes gedaan door ouders wier kind op een ban galijst stond. Op zo'n lijst staan namen van kin deren van wie een anonieme ma ker suggereert dat zij gemakkelijk seks hebben. Er waren lijstjes met kinderen - vooral meisjes - uit En schede, Hengelo, Haaksbergen en Almelo. Ze werden vooral via in ternet (Twitter, en Facebook) ver spreid. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de makers van de lijst jes allemaal opgespoord en is met hen een stevig gesprek geweest. Zij hebben excuus moeten maken aan hun slachtoffers. Verder zijn er op de scholen waar van er kinderen op een lijst ston den projecten gestart over privacy en internetveiligheid. AMSTERDAM - York M. (25), die wordt verdacht van betrokkenheid bij de granaataanslag op de Am sterdamse rechtbank in september vorig jaar, is opgenomen op de af deling voor psychiatrisch zieken van de Bijlmerbajes. Na aanhou dend wangedrag in verscheidene huizen van bewaring is het ver moeden gerezen dat de verdachte uit de Diamantbuurt kampt met een ernstige psychische aandoe ning. De strafzaak tegen M. en zijn me deverdachte Omar T. (24) zal eind maart en begin april dienen, bleek gisteren tijdens een formele inlei dende zitting. Vooralsnog heeft de rechtbank zes zittingsdagen uitge trokken voor de zaak, waarin nog meer verdenkingen een rol spelen. door Merel van Leeuwen AMSTERDAM - Bram Moszkowicz voerde op zijn kantoor in Amster dam een schimmige boekhouding, vooral als het om zijn honorarium ging. 'Het was vaak nattevinger werk.' Dat zeggen oud-medewer kers in het vandaag te verschijnen boek Het geheime leven van Bram Moszkowicz, geschreven door Ma rian Husken en Harry Lensink. Moszkowicz is waarschijnlijk de eerste advocaat die straks zijn ei gen plank kan vullen in de boek winkel. Verscheen eerder dit jaar van zijn hand Liever rechtop ster ven dan op je knieën leven, volgend voorjaar komt hij met het boek On kruid, waarin hij het opneemt te gen krachten die hem de mond willen snoeren. Tel daarbij op de boeken waarin Moszkowicz eerder figureerde, en dan komt die plank wel vol. Het is nu voor het eerst dat oud medewerkers zo uitvoerig uit de school klappen. Met uitzondering van advocaat Serge Weening doen ze dat allemaal anoniem, omdat ze de toorn van hun voormalige baas vrezen. Zo vertelt een oud-stagiair die in 2000 bij Moszkowicz begon, maar alweer jaren een eigen prak tijk heeft: „Als je bij Moszkowicz werkt, word je continu geconfron teerd met teleurgestelde cliënten die klagen dat Bram hen niet zelf bezoekt en niet zelf op een zitting verschijnt. Zonder overleg met de klant stuurt hij een medewerker. Als stagiair ben je vervolgens de ge beten hond. Want als de klanten bij hem klagen, geeft hij jou de schuld van alles wat er is misge gaan. Hij zegt dat je niet met hem hebt overlegd, terwijl hij er ge woon nooit voor je was." De oud-stagiair vertelt dat hij in dertijd de werkwijze van Moszko wicz bij de deken van de Orde van Advocaten heeft aangekaart, maar geen officiële klacht heeft inge diend. Wel doet Moszkowicz bijna altijd zelf de intakegesprekken met cliënten en daarbij de onderhande lingen over het honorarium. 'Er werd meestal een projectprijs afge sproken', zegt een ex-medewerker. „In kleine zaakjes mochten wij of stagiairs ook zelf afspraken maken, na ruggespraak met Arnoud Co- mans (juridisch medewerker en de rechterhand van Moszkowicz, red.) Het was vaak nattevinger werk. Comans zei dan: 'Vraag maar tienduizend euro'." Ook de oud-stagiair kent deze crea tieve manier van boekhouden. Bij het doornemen van een zaak kwam hij uitgeschreven regi's te gen van 30.000 euro. „Maar de cliënte vertelde mij dat ze 40.000 euro had betaald om zich te laten bijstaan door Bram persoonlijk." Deze anekdotes bevestigen de schrijnende verhalen van vijf kla gers tijdens de tuchtzaak in sep tember. Moszkowicz moest voor de Raad van Discipline verschij nen, onder meer omdat hij grote sommen contant geld had aange nomen van zijn cliënten, zonder daarover ruggespraak te houden met de Amsterdamse deken van de Orde van Advocaten. De tucht rechter vond de aantijgingen zo ernstig dat Moszkowicz uit het amb werd gezet. Hij is overigens nog wel aan het werk en dat mag hij in ieder geval tot het hoger be roep van zijn tuchtzaak heeft ge diend, ergens volgend jaar. Voor het verschijnen van het boek hebben Husken en Lensink Mosz kowicz gevraagd of hij op vijftien punten wilde reageren. „We we ten dat hij ons verzoek heeft gele zen, maar we hebben er niks op ge hoord", aldus Lensink.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7