'Diekendamme kent alleen winnaars' 221 zeeland Boeren willen afkoelingsperiode www.vuurwerklandgoes.nl Zeeuwse dagattracties verenigd in stichting Politiek niet gerust op afstoten brandweer r L Dieselolie uit tank gestolen Ovezande Nieuwjaarsreceptie in teken cultuur Koningstraat 2,4461 AW Goes woensdag 12 december 2012 door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De Borselse boe ren die protesteren tegen grondon derzoek op hun land door elektrici teitstransporteur Tennet, willen een afkoelingsperiode in het con flict „Zodat partijen tot bezinning kun nen komen in deze kersttijd en misschien tot onderhandelingen en een oplossing kunnen komen." De betrokken landbouwers reage ren met deze verklaring op uitspra ken van burgemeester Jaap Gelok van afgelopen maandag in deze krant. Gelok zei dat hij met iedere individuele boer wil praten om tot een oplossing te komen. Hij gaat ze ook vragen of zijn bemiddelen de rol tussen hen en Tennet op prijs wordt gesteld. De betrokken boeren hebben eer der aangegeven geen vertrouwen te hebben in de burgemeester, om dat hij gehoor geeft aan het ver zoek van Tennet de boeren een ge- doogverplichting op te leggen. De landbouwers mogen het grond onderzoek door deze gedoogver- plichting niet weigeren. „Van bemiddeling tussen Tennet door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE - Van Zeeuws-Vlaanderen tot Schou- wen-Duiveland werken 32 dagat- tractiebedrijven samen in een stichting. Promotie, opleidingen en contacten met de verblijfsre- creatie doen ze voortaan samen. Eén van de doelen is de uitgave van een kortingpas voor Zeeuwen. „We zijn supertrots op onze stich ting Dagattracties Zeeland", zei voorzitter Ad Kemeling dinsdag middag in Burgh-Haamstede, waar de samenwerking werd gepre senteerd. De stichting is opgericht op advies van Rabobank Neder land, die de club met 25.000 euro ondersteunt De aangesloten be drijven betalen - afhankelijk van WEMELDINGE - Onbekenden heb ben diesel afgetapt uit een vracht wagen in Wemeldinge. De vrachtwagen stond van vrijdag 7 december 16.00 uur tot maandag 10 december 05.45 uur geparkeerd stond aan de Choorhoekseweg in Wemeldinge. De dieven zijn er met zeker 65 li ter dieselolie uit de vrachtauto van door gegaan. Franca van den Akker maakt deel uit van de werk groep in Ovezande die vanavond een gooi doet naar de hoofdprijs van vijftigduizend euro. Deze werkgroep zei al eerder dat ze graag een dorpstuin wil aanleggen bij de school. en de burgemeester kan voorlopig geen sprake zijn. Het vertrouwen zal eerst moeten worden hersteld." Ze pleiten nog steeds voor make laar en taxateur Berry Kooiker, te vens fractievoorzitter van Lokale Partij Borsele, als hun bemidde laar. „De heer Kooiker zal vanuit zijn vakkennis de burgemeester moeten bijstaan met onderhande len. De burgemeester is niet opge wassen tegen het machtige Ten net." De boeren zijn altijd bereid tot een gesprek, maar ze willen eerst een schriftelijke bevestiging van de burgemeester dat het opleggen van de gedoogbeschikking in de ijs kast wordt gezet tot minimaal 31 ja nuari 2013. „In die tussentijd is er ruimte voor een gesprek, of meerdere gesprek ken om het vertrouwen terug te winnen. Urgentie is nog helemaal niet aan de orde. De gedoogplicht is in het hele traject Borsele-Til- burg nog niet opgelegd. De burge meester van de gemeente Borsele loopt voorop." Gelok reageerde gisteren niet op de handreiking, omdat de procedu re nog loopt. hun omvang - 200 tot 1000 euro contributie per jaar. De commissies 'Samen sterk' en 'Samen zichtbaar' verzamelen in september wensen en ideeën van de aangesloten bedrijven. De plan nen die daaruit voortvloeien, wor den in april aan de leden voorge legd en omstreeks juni in uitvoe ring genomen. In september wordt bekeken hoe de plannen hebben uitgepakt. Meer kwaliteit en meer omzet zijn de doelen van de stichting, evenals de uitgave van een kortingspas voor Zeeuw en. Die staat voor 2014 op het pro gramma van de stichting. „We wil len iets aan loyaltymanagement doen. Weten wie onze trouwe klanten zijn en daarmee een band aangaan", aldus Kemeling. In 'de Buffer' in Hoedekenskerke wordt vanavond de prijswinnaar bekend gemaakt van de wed strijd Duurzaam Diekendamme. Baarland, Nisse en Ovezande zijn genomineerd voor de hoofd prijs van vijftigduizend euro. Wie zal het worden? door Frank van Cooten Dat Levien de Putter en Ad Phernambucq van de werkgroep Duurzaam Dieken damme in respectie velijk Baarland en Ovezande (twee van de drie genomineerden) wo nen berust louter op toeval. „Ik heb nauwelijks contact gehad met de mensen in Baarland", zegt De Putter. „Heb me bewust niet ver diept in de stukken." Voor Levien is de uiteindelijk win naar niet het hoofddoel van het project. „Wat mij betreft zijn het alle drie winnaars. Voor mij zijn er geen verliezers. We gaan even hard met de ideeën aan de slag van de dorpen die de hoofdprijs niet hebben gewonnen. Heel Bor sele duurzaam maken. Dat zou mooi zijn." Levien de Putter maakt ook deel uit van de werkgroep energie van Land van Borsele. De werkgroeple- den stelden zich begin dit jaar de vraag hoe de duurzaamheidsge dachte beter voor het voetlicht ge bracht kon worden. „Voorbeeldwoningen of een infor matiecentrum zijn allemaal prach tige initiatieven maar er moest meer mogelijk zijn. Toen gooide ik de knuppel in het hoenderhok. Maak het duurzaamste dorp van Europa." Wie iets verzint, moet het ook uit voeren. „Gelukkig zitten er in de werkgroep een groot aantal en thousiaste ondernemers. We heb ben een middagje zitten bomen over de vraag hoe we een dorp en thousiast konden krijgen. Toen zijn we op het idee van de prijs vraag gekomen." De wedstrijd werd in februari gelanceerd. Al vrij snel had Levien last van slapeloze nachten. „Want stel nou dat nie mand meedoet. Afgelopen zomer hadden we nog een bijeenkomst „Er zijn met zo veel energie plannen bedacht. Dat zegt veel over de kracht van een dorp." in de Schaapskooi waar ik gezien de opkomst en het enthousiasme al een stuk positiever werd." Vijf van de negen aangemelde dorpsteams slaagden er uiteinde lijk in voor de deadline van 1 okto ber hun duurzame dorpsplan in te dienen. De jury, die wordt voorge zeten door Sjaak Elenbaas, voorzit ter van de Ondernemers Vereni ging Borsele, maakten de nomina ties van de drie finalisten onlangs bekend. Wat De Putter ook ver rast is de inzet van dor pelingen die geen bin ding hebben mét een dorpsraad. „Zij hebben met zo veel energie plannen bedacht. Er zijn ook veel mensen met kennis van zaken. Dat zegt iets over de kracht van een dorp. Ik vind het overigens niet zo opvallend dat twee van de drie genomineerden wat kleinere dorpen zijn. Mensen in een klein dorp kennen elkaar beter en we ten dus vrij snel wie de juiste ken nis of expertise in huis heeft." Levien de Putter houdt zijn hart vast over de opkomst vanavond in De Buffer. „Er kunnen 150 men sen in de zaal maar ik verwacht er veel meer. Als dat maar goed Duurzaam Diekendamme In het project Duurzaam Dieken damme, dat dit voorjaar van start is gegaan, zijn alle dorpen van de gemeente Borsele uitgedaagd een plan te maken om hun dorp op ter mijn duurzaam en klimaatneu traal te maken. Naast het thema 'Energie en Kli maat' waren in totaal twaalf the ma's in te vullen met ideeën en concrete projectvoorstellen. Vijf van de negen aangemelde dorpsteams zijn èr in geslaagd voor de deadline van 1 oktober hun duurzame dorpsplan in të die nen. Baarland, Nisse en Ovezande doen een gooi naar de hoofdprijs van vijftigduizend euro. Dit geldbedrag is beschikbaar ge steld door het Zeeland .Refinery- fonds. De stichting Land van Borsele, de gemeente Borsele en de onderne mers uit de gemeente zullen de dorpen die aan de slag willen met hun plannen verder ondersteu nen. Er worden immers niet louter de plannen in de praktijk gebracht van het dorp dat uiteindelijk heeft gewonnen. Na de uitreiking van de hoofdprijs zullen deze partijen hierover mét de dorpsteams in overleg gaan. ft De feestelijke bijeenkomst begint vanavond om 19.00 uur. door Nadia Berkelder Bij beschikking van de Kantonrechtger te Mid delburg d.d. 29 november 2012 is Dhr. BA de Jong, geboren op 18-11 -1977, wonende te 4462 W Goes, Wilgenstraat 136, met ingang van 30 november 2012 onder curatele gesteld met benoeming van mr B. Kwakkenbos, kan- toorhoudende te 4481 AW Kloetinge, Koningin Julianastraat 2 tot curator. KRUININGEN - Binnen drie weken krijgen alle Zeeuwse brandweer mensen dezelfde werkgever: vanaf die datum neemt de Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ) de vrijwilligers over van de dertien gemeenten. De gemeentelijke politici zijn er niet allemaal gerust op dat die overgang soepel verloopt. Dat bleek gisteravond bijvoorbeeld tijdens de vergadering van de ge meenteraad Reimerswaal. Gerrie Ru ijs, directeur van de VRZ, was naar Kruiningen gekomen om vra gen van raadsleden te beantwoor den: het waren er veel. Komt de brandweer nog wel op tijd? Moet Reimerswaal straks beta len voor slecht onderhoud van een kazerne in een andere gemeen te? Blijven de kazernes wel staan waar ze nu staan? Waarom zijn er zoveel kantoormensen nodig? Is centralisatie van diensten eigenlijk wel gunstig? Wordt het erg duur? Ruijs probeerde alle vragen te be antwoorden. Ze benadrukte boven dien dat de gemeenteraden weinig te kiezen hebben: ze moeten mee doen met de veiligheidsregio, dat heeft de Rijksoverheid bepaalt. In Reimerswaal is vooral weerstand tegen de verdeling van de kosten onder de gemeenten. WISSENKERKE - De nieuwjaarsre ceptie van de gemeente Noord-Be veland heeft dit keer het thema cultuur. De receptie, donderdag 3 januari, is als steeds omgeven door een thema-expositie. Dit keer zijn ondernemers en actieven in kunst, muziek en geschiedenis aanwezig in de ontvangstboerderij Land- en Zeezicht aan de Felixweg in Kam perland. Dan wordt ook bekend welk kunstwerk is uitgekozen om de aankoop van dit jaar te worden van de gemeente. De vrij toegankelijke receptie duurt van 19.30 tot 21.30 uur. ffiinsramwm VUURWERK NUDIG, KIJK EERST OP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50