Boerderijnaam Scholen dicht door asbest Overdekte speeltuin bij skihal in Terneuzen 25 PAAUWE jCOLIJN Brandweerauto stutte de boerderijwoning Hooge Hoeve op kunstmatige heuvel Steek uw licht op bij fl Interieur Paauwe tijdens de lichtadviesdag woensdag 12 december 2012 Een van de foto's die in een gro te lijst aan de keukenmuur van de Hooge Hoeve hangen, be treft de boerderij tijdens de waters noodramp van 1953. „Het water kwam zo'n drie meter hoog en de schuur is helemaal weg gespoeld," weet Robbert van de Zande uit overlevering want hij werd in 1979 geboren. „Het verhaal gaat dat de Nieuwerkerkse brandweer, die langs de boerderijen in de polder reed om mensen te waarschuwen, op de Hooge Hoeve strandde om dat het water te hoog kwam om nog verder te kunnen rijden." Toen het water een hoek van het huis weg sloeg, reed men de brand weerauto in dat gat om het pand te stutten." Wellicht bleef de, uit ongeveer 1900 daterende boerderij woning, daardoor grotendeels ge spaard. Robbert: „Alleen de onder verdieping moest na de ramp wor den vernieuwd." Vliedbergen zijn kunstmatige heuvels die voornamelijk in Zeeland voorkomen. De vijf tot twaalf meter hoge bergjes werden van eind 12e tot in de 14e eeuw op gericht als heuvel voor een motte- kasteel. Een kasteel dat landheren bouwden om zich te kunnen ver dedigen. Want in die periode was van enig centraal gezag in Zeeland nauwelijks sprake. De oudste vlied bergen bestaan uit een steile kern heuvel, vaak gebouwd op een be staand terpje. Het bouwmateriaal werd weggehaald zodat er meteen een gracht ontstond. Ooit waren in Zeeland zo'n 170 mottes ofwel vliedbergen. Nu ligt nog op zo'n veertig plaatsen een vliedberg in het landschap. In de veldboeken wordt het perceel ten zuiden van de Hooge Hoeve omschreven als 'het land daar den berg in leid'. De boerderij is dus tegen of op de flan ken van een vliedberg gebouwd. Dit is nou echt een dag waarop heel wat van onze klanten het licht zullen zien. Ook zal het verbazen hoezeer uw interieur opleeft van perfect uitgebalanceerde verlichting. Een lichtplan op maat is vakwerk en daar helpen wij. u graag bij. Tijdens de Lichtadvies-dag is een persoonlijk lichtadvies van een adviseur van Paauwe helemaal gratis. Steek geheel vrijblijvend uw licht op bij Paauwe en ervaar wat een professioneel lichtplan met uw interieur doet. Meld u vandaag nog aan via www.interieur-paauwe/adviesdag. Zuidweg 20a, 4316 LB Zonnemaire (011140 13 18 ZONNEMAIRE info@interieur-paauwe.nl www.interieur-paauwe.nl BEVEILIGING I INBRAAKBEVEILIGING 53 CAMERABEWAKING I BRANDBEVEILIGING MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE ALARMOPVOLGING wwv/. colijnbv.nl Branddetoctmbcdrijf lËISrSPoL infO@COll]nbv.nl HULST - Drie basisscholen in de ge meente Hulst zijn met onmiddellij ke ingang uit voorzorg gesloten omdat er asbestvezels zijn aange troffen. Het gaat om de Moer- schansschool in Hulst, de Oostvo gel in Lamswaarde en de Sint jozef school in Nieuw-Namen. De scholen zijn gesloten omdat een nader onderzoek noodzakelijk is. Dat begon gisteren al en ook vandaag gaat het door. Verwacht wordt dat de resultaten vrijdag be kend zijn. Tot die tijd kunnen de kinderen niet naar school. Als blijkt dat de verwijdering van het asbest lang duurt zou het wel eens tot begin volgend jaar kunen du ren voordat de scholen weer open kunnen. De asbestvezels zijn aangetroffen in convectorputten van de centra le verwarming in de openbare ruimten, dus niet in de klasloka len. Om te bepalen of en in welke mate de vezels door de school zijn verspreid moeten er luchtmetin- gen worden gedaan. „Om dat on derzoek zo snel mogelijk te kun nen laten uitvoeren hebben we be sloten om de scholen tijdelijk te sluiten", zegt burgemeester Jan-Frans Mulder. De ouders van de kinderen is gevraagd zelf op vang te regelen voor de komende dagen. TERNEUZEN - Exploitant Nicky Broos van Skidöme in Terneuzen gaat ervan uit dat het Friese be drijf Ballorig volgend jaar een over dekte speeltuin bij de skihal opent. Broos neemt de exploitatie voor zijn rekening. „Er zijn nog een paar puntjes die nader beke ken moeten worden, maar ik ga er van uit dat het rond komt." Een woordvoerder van Ballorig, dat al 25 vestigingen heeft in Ne derland, verwacht dat de overdek te speeltuin in het voorjaar vol gend jaar geopend wordt. „We praten al lang over een vesti ging in Terneuzen en het ziet er nu heel serieus uit. Als de handte keningen gezet zijn, kunnen we meteen met de bouw beginnen." Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard. Jolanda en Robbert van de Zande vinden het prettig om buiten te wonen. Om de twee kilometer naar Nieuwerkerk te overbruggen waar dochters Lie- ke en Jara op school en de peuterspeelzaal zitten, gebruiken ze bij droog weer een bakfiets. foto Dirk-Jan Gjeltema k AUT STURM LEASE Amundsenweg 39 4462 GP Goes Noordweg 467 4333 KE Middelburg 0118-612042 lease@autosturm.nl V/' Gratis persoonlijk 1 lichtadvies 15 dec. van 10.00 -16.00 uur Meld u nu aan op interieur-paauwe.nl of via (0111) 40 13 18

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 45