3 Kleine aannemer die nog goed draait Kapelse studente in dictee Missie oud-Dutchbatter is voltooid VEERE in 't centrum commentaar Bouw krimpt in Minder nieuwbouw verwacht woensdag 12 december 2012 a.s. weekend KERSTMARKT Zaterdag en zondag 11.00 -17.00 uur. U koopt hier de leukste en lekkerste Kerstcadeau's! Toegang gratis en gratis parkeren! www.kerstmarktveere.nl werkzoekenden komen er bij op de Zeeuwse arbeidsmarkt door een inkrimping bij Heijmans Bouw. „Een bewuste keus voor renovatie en nieuwbouw brengt wel een risico met zich mee, het maakt ons bedrijf kwetsbaarder. Je zet alles op één paard." Theo Sparreboom, van Bouwbedrijf Van de Weert uit Goes. •«e«aaeeee«8e>0«*« De beuk gaat in Heij mans Bouw Zee land. Het bedrijf heeft nog maar werk voor minder dan de helft van de werknemers. Tachtig ba nen vervallen. Deze drastische inkrimping bewijst hoe erg het in Zeeland is. Hoe lang zal dit duren? De bouwvakkers die Heijmans op straat zet, moeten een lastige keus maken. Probe ren ze in de bouw te blijven of moet het roer drastisch om? De bouwsector geeft hier geen heldere signalen over. Bouw end Nederland voorspelt opti mistisch dat al over een paar jaar om vakmensen zal worden geschreeuwd. Men gaat er daar kennelijk vanuit dat de bouw markt snel zal opveren. Uit de bouwwereld klinken echter ook veel nuchterder geluiden. De beperking van de aftrek van hypotheekrente en het veel scherpere toezicht op de bouw corporaties zouden de bouw nog veel jaren op een laag pitje kunnen houden. Wie in deze omstandigheden zijn kaarten alleen inzet op een toekomst als bouwvakker, neemt een groot risico. MIDDELBURG - Floor de Jong (21) uit Kapelle is één van de twintig 'kenners' die vanavond te zien zijn bij het Groot Dictee der Neder landse Taal. De twintig 'kenners' en twintig be kende Nederlanders worden getest op hun kennis van de Nederland se taal. Floor is door de Twitter- voorrondes gekomen en werd daar na geselecteerd om deel te nemen aan de televisieuitzending. De Twitter ronde bestond uit het op schrijven van geluidsfragmenten van Philip Freriks. De Zeeuwse studeert Toegepaste Taalkunde Frans en Spaans aan de Lessius Universiteit in Antwerpen. Alhoewel ze veel van taal weet, toch viel het dictee niet mee: „Ik was heel zenuwachtig voor de op names. Iedereen nam nog even het Groene Boekje door en ik stond te trillen op mijn benen." Het Groot Dictee is vanavond om 20.30 uur te zien op Nederland 1. door Rene Schrier Het regent ontslagen in de bouw. Nieuwe opdrachten blijven uit. Bouwplaatsen blijven leeg. Toch is het niet overal kommer en kwel. Bouwbedrijf Van de Weert uit Goes merkt wel dat er crisis is in de bouw. Maar toch draait het be drijf momenteel goed en zit het nog wel goed met de orderporte feuille. Dat heeft alles te maken met de aard en het karakter van deze aan nemer. Het bedrijf bestaat uit drie vaste mensen, onder wie eigenaar Theo Sparreboom. Daarnaast wordt als dat nodig is een beroep gedaan op inleenkrachten, zoals loodgieters of stucadoors. Sparre boom is door zijn omvang flexibe ler dan collega-bedrijven met tien of vijftien personeelsleden. Bijzonder aan het bedrijf is verder dat het zich richt op een specialisa tie in de bouw, namelijk renoveren en restaureren. „Ik heb het geluk dat wij de huis aannemer zijn van een monumen tenstichting in Goes. Dat zorgt voor het leeuwendeel van onze om zet. Het betekent ook dat ik de be wuste keus heb gemaakt om een belangrijk deel van de particuliere markt te laten schieten. Zo neem ik wel een groot risico want als de opdrachten van de woningstich ting wegvallen, dan houdt het voor ons ook op. Wat dat betreft stel ik me wel kwetsbaar op. Je zet alles op één paard. Daar heb ik ook over gesproken met de monumen tenstichting." Toch merkt ook Sparreboom dat het crisis is in de bouw. Bijvoor beeld bij de offertes. Mensen vra gen bij drie, vier aannemers een of ferte op. Dat betekent voor hem dat Jiij meer dan in het verleden een beroep moet doen op zijn net werk, van bijvoorbeeld oude klan ten. En probeert scherpere offertes te maken. „En je kijkt eens wat va ker naar de fax of er nog wat in ligt, als je op kantoor bent." De marktwerking is heel duidelijk aanwezig in de bouw. Daarnaast ziet de Goese aannemer ook veel erg actieve klussenbedrijven op de markt opereren. „Ik ga er van ut dat de klant nu met de crisis kriti scher is, maar ook goed naar de ver houding prijs/kwaliteit kijkt. Er is een scala aan klussenbedrijven dat ons behoorlijk dwars zit, durf ik wel te zeggen. Daar staat tegenover dat wij gecertificeerd zijn, we zijn aangesloten bij Bouwend Neder land, en allemaal gediplomeerd. Een van mijn medewerkers is zelfs afgestudeerd bouwkundige." Sparreboom kwam in 1984 dienst bij Bouwbedrijf Van de Weert in Goes. Een bedrijf dat inmiddels 160 jaar bestaat. In 1989 nam hij het bedrijf over. Zelfheeft hij altijd in het restauratiewerk gezeten, dus het was niet gek dat hij zich op die markt specialiseerde. Voorlopig is dat het grote voordeel van het be drijf gebleken. MIDDELBURG - Bouwkennis ver wacht dat het aantal gereedgemel- de nieuwbouwoningen in 2012 uit zal komen op 48.000. In 2013 en 2014 loopt het aantal gereedmel- dingen terug naar respectievelijk 42.000 en 41.000. Vooral de pro ductie voor 2014 is met veel onze kerheid omgeven door de woning marktplannen in het nieuwe re geerakkoord. Dat meldt Bouwken nis in de nieuwse prognoses voor de woningnieuwbouw. Bouwkennis verwacht dat de kabi netsplannen op korte termijn een aderlating voor de bouw zijn, maar op lange termijn zorgen voor efficiëntere woningbouw. door Rob Paardekam GOES - De missie van voormalig Dutchbat-militair Dave Maat uit Goes is voltooid. Het babylijkje dat in juli uit een noodgraf in Potocari werd gehaald, blijkt tóch van het meisje te zijn waar hij al jaren naar op zoek was. „Ik ben enorm opgelucht", stelt de Goesenaar. Maat werd in 1995 als 19-jarige jon gen naar de moslimenclave Srebre nica in Bosnië gestuurd. Op de ba sis van Dutchbat in Potocari von den veel mensen de dood, onder meer door zelfmoord of uitput ting. Ook een jong meisje stierf. Zij werd door de Nederlandse mili tairen begraven in een noodgraf. In 2007 kwam Maat via een ex-col- lega in contact met Hava Muhic, de moeder van deze baby. Zij wil de na al die jaren wel eens weten waar haar dochter was begraven. Maat trok zich het lot van deze vrouw aan en ginggesteund door ex-collega's, op zoek naar het graf Na een jarenlange zoektocht, zon der hulp van Defensie, werd eind juli een noodgraf gevonden. On derzoekers haalden de lijken van vier volwassenen en een baby naar boven. Toch twijfelde Maat of het wel om het betreffende meisje ging. De resten van de baby zaten namelijk in een plastic zak, terwijl de militair die het meisje destijds begroef, zegt dat hij geen zak heeft gebruikt. Ook informatie uit twee rapporten deed vermoeden dat de gevonden baby niet de dochter van Hava Muhic was. „Tot mijn grote verrassing heb ik nu te horen gekregen dat het toch om het meisje gaat", vertelt Maat „Door DNA-onderzoek staat dat onomstotelijk vast." De missie van de Goesenaar is nu zo goed als voltooid. Net niet hele maal, omdat er volgens hem nog wel wat vragen zijn. „Hoe kan het dat het meisje in een plastic zak zat, terwijl mijn ex-collega zegt dat hij haar echt niet in zo'n zak heeft begraven?", vraagt hij zich af? „Dat is nog wel een onderzoek je waard. Ik denk dat er nog een noodgraf moet zijn." Desondanks zegt Maat dat hij nu een stukje rust heeft gevonden. „En de moeder van het meisje ho pelijk ook. Ik ben vooral erg blij voor haar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3