'Ik heb absoluut geen gekke dingen gezien' Drukke tijden voor Zeeuwse atleten 321 sport Walcherse tourtocht per mountainekike voor Serious Request Van der Geest twijfelt over nieuwe judoregels nisssjSHi Matthijssen maakt definitieve keuze voor motorcross woensdag 12 december 2012 OOSTKAPELLE - Toertochten voor mountainbikers zijn op Walche ren niet dik gezaaid. Op zaterdag 22 december wordt er één georga niseerd, in het kader van de inza melingsactie voor Serious Request in Oostkapelle. Deelnemers kunnen tussen 8.45 uur en 9.45 uur voor het Glazen Huis in De Babbelaar, bij de kerk toren van Oostkapelle, inschrijven. Tussen 9.30 uur en 10.00 uur kun nen ze starten. De inschrijfkosten bedragen vijf euro, die geheel ten goede komen aan de actie. Er kan gekozen worden uit afstanden van 25 en veertig kilometer. Onderweg is een bevoorrading. De fietsen kunnen bij terugkeer bij het Gla- door Arnold Aarts HAARLEM - Cor van der Geest be twijfelt of de nieuwe judoregels de sport aantrekkelijker gaan maken. „Ik vraag me af of we beter judo gaan zien", laat de scheidend tech nisch directeur van de judobond weten. De Internationale Judo Federatie - (IJF) wil tot en met de wereldkam pioenschappen in Rio de Janeiro (augustus 2013) experimenteren met verschillende aanpassingen. Zo wordt het aantal deelnemers beperkt dat een land mag afvaardi gen. In totaal zijn nog maximaal negen mannen en negen vrouwen per land welkom op een titeltoer- nooi. „Minder deelnemers heeft als voordeel dat de wedstrijddagen korter worden", zegt Van der Geest. „Dat betekent dat we niet meer om negen uur 's ochtends be ginnen en om twaalf uur 's avonds de tent uitlopen. Zo'n maatregel kan een kans hebben." Eerder was al besloten om met het aantal her- kansers te verkleinen. Andere aanpassingen zijn het ver plaatsen van het weegmoment van de ochtend naar de vooraf gaande avond. Ook worden wed strijden niet meer beslist door vlag getjes van de arbitrage als scores niet doorslaggevend zijn. Er wordt doorgejudood tot er een straf of score valt. Ook mag een judoka zich niet langer met twee handen losmaken. Tenslotte staat er nog maar één scheidsrechter op de mat, de twee zittende hulparbiters verdwijnen. „De maatregelen zijn bedoeld om van judo een dynami scher spelletje te maken", aldus Van der Geest. „Omdat, het zoge naamd als kijksport niet aantrekke lijk is. Maar alle maatregelen die in het verleden zijn ingevoerd, heb ben in mijn ogen niet geleid tot be ter judo. Ook op de Spelen heb ik geen fantastische gevechten ge zien. Vaak schieten dit soort maat regelen hun doel voorbij." zen Huis tegen een kleine vergoe ding worden afgespoten. Het parkoers gaat door het bos, over de duinen en het Walcherse platteland. „We blijven op Walche ren, gaan niet over het strand en hebben volgens mij een verrassen de route. We gaan over paadjes die niet veel mensen kennen", vertelt Marianne de Voogd-Wagemakers. De duursportster van weleer uit Oostkapelle nam het initiatief voor de toertocht en krijgt bij de uitvoering steun van haar man en enkele fietsvrienden. Serious Request, met het hoofd-Glazen Huis dit jaar in En schede, zamelt dit jaar geld in voor het Rode Kruis. Hoewel veel fans het geloof in de wielersport vanwege de affai re rond Lance Armstrong zijn verloren, vindt Vacansoleil -DCM-renner Johnny Hooger- land dat het tij de laatste jaren ten goede is gekeerd. door Koen de Vries MIDDELBURG - Koning Winter heeft in Nederland z'n eerste an kertjes uitgegooid. Toch is voor Jo hnny Hoogerland het wielersei- zoen al begonnen. De dag na Sin terklaas reisde de Vacansoleil- DCM-renner af naar Spanje, waar hij bij Benidorm voor vier maan den een appartement heeft ge huurd. Hoogerland gaat er gedo seerd schaven aan zijn conditie. „Ik wil niet zo extreem veel trai nen als de afgelopen jaren." Een van de eerste dingen waar de inwoner van Langeweegje in Span je achteraan ging, was een deurbel. In het huidige tijdsgewricht waar in de termen doping en wielren nen in één adem genoemd wor den, wil Hoogerland niets aan het toeval overlaten. „Stel je voor dat ze straks voor een dopingconto- leur voor m'n deur staan en ik doe niet open. Dan heb ik een pro bleem. Het is heel vervelend dat het wielrennen door de affaire Armstrong voor veel mensen niet meer geloofwaardig is. Maar we le ven in andere tijden. In de vijfjaar dat ik nu prof ben, heb ik absoluut geen gekke dingen gezien. Dat kan ook helemaal niet sinds de invoe ring van het bloedpaspoort. Ik durf m'n hand in het vuur te ste ken voor nagenoeg alle renners uit het peloton. En ik weet zeker dat bij Vacansoleil-DCM alles volgens de regels gaat. Desondanks is het aan ons om de wielersport weer geloofwaardig te maken. Op de manier waarop nu gekoerst wordt, gaat dat volgens mij lukken." Of dat met of zonder mensen als Pat McQuaid moet, de voorzitter van de UCI, wil Hoogerland niet zeggen. „Natuurlijk heb ik daar wel een mening over, maar die ga ik niet uitspreken. Ik ben bang dat die me later nagedragen wordt. Daar heb ik niks aan." De trainingsdagen in Spanje zien er ongeveer hetzelfde uit. Om acht uur opstaan, ontbijten, tussen half tien en tien uur op de fiets voor een training, 's middags bij thuis komst even rusten, eten, wat tv-kij- ken of internetten en dan naar bed. Bang voor sleur is Hooger land desondanks niet. Zondag be gon het eerste trainingskamp van tien dagen met de ploeg, ook in de buurt van Benidorm, en niet lang na afloop daarvan vliegt hij naar Nederland om eerste en tweede kerst thuis door te brengen. Daar na gaat hij met zijn vriendin terug naar Spanje, waarna in januari het tweede trainingskamp met de ploeg op de rol staat. Ook ploegge noot Rob Ruijgh komt een poosje logeren. En in februari dienen de eerste koersen zich alweer aan. De Ronde van de Algarve, van 13 tot en met 17 februari is de eerste, waarna begin maart de Tirreno Adriatico volgt. Doel is om in april tijdens de voor jaarsklassiekers voor het eerst te pieken. De afgelopen jaren lag die piek al eerder en dat was niet echt IMBSHHWMMMBMBBNH Zeeuwse hardloopkalender door Koen de Vries datum naam: afstand: internet: '~Qr/' 15 dec: Aagtekerke Run Aagtekerke 13,8km en 7km; jeugdloop http://run.mcdepekelinge.nl 16 dec: Jules Unlimitedloop Breskens 5,10 en 19 km www.sspzvl.nl 21 dec: Serious Request Run Vlissingen 3000m; jeugdloop www.dynamica-sport.nl 22 dec: Stelleplas Kerstcross Heinkenszand diverse afstanden http://mauricesteketee.wordpress.com 22 dec: Prestatieloop Serious Request Oostkapelle diverse afstanden www.oostkapellesr.nl 26 dec: Kerstloop Dishoek 6 en 9 km www.dynamica-sport.nl 27 dec: Kerstloop Breskens 5 en 10 km www.sspzvl.nl 29 dec: Eindejaarsloop Axel 3,2km, 6,4km en 9,6 km; jeugdloop www.sspzvl.nl 31 dec: Sylvesterloop Nieuwvliet 2,1 km, 4,2km en 10,5km; jeugdloop www.sspzvl.nl 31 dec: Tankloop Dishoek 5,10 en 20 km www.dynamica-sport.nl 4 jan: Ondoloop Sint Laurens 4 en 8 km; jeugdloop 5 jan: Jeff Thuy Memorial Heikant 3 km, 5,4 km, 12,2 km, 21.1 km jeugdloop www.sspzvl.nl 5 jan: Wallenloop Goes diverse afstanden www.av56.nl 6 jan: Scheidsrechtersloop Vlissingen 4 en 7,8 km www.dynamica-sport.nl 12 jan: Indoor Trail Zeeland Goes diverse afstanden www.indoortrailzeeland.nl 12 jan: Steense Ratten loop St. Jansteen MSBÊÊÊÊ 6,4km, 8,4km en 12,5 km; jeugdloop www.sspzvl.nl WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÈÈÊÊÊÊÈÊÊÊ MIDDELBURG - De meeste sporten liggen rond kerst en oud en nieuw stil. Er is tenminste één uitzonde ring op deze regel: atletiek. Tussen 15 december en 12 januari staan in Zeeland liefst zestien lopen ge pland. Zaterdag trapt de Aagteker- kerun af De loop is waarschijnlijk meteen de grootste van alle zes tien. Vorig jaar stonden er bijna zeshonderd atleten aan de start. Nieuwe lopen zijn de twee die geld inzamelen voor Serious Re quest: op 21 december de Serious Request Run over 3000 meter op de atletiekbaan in Vlissingen en een dag later de Serious Request Prestatieloop in Oostkapelle. Ook nieuw is de Indoortrail op 12 ja nuari in Goes. De Stelleplas Kerst- cross, op 22 december, is toe aan zijn tweede editie. Ook in Zeeuws-Vlaanderen staan veel (trim)lopen op het programma. de bedoeling. „Ik ben nu later be gonnen dan anders", laat Hooger land vanuit z'n appartement in La Nucia weten. „De meeste renners van mijn ploeg zitten al tien dagen in Spanje en Lieuwe Westra is al een maand aan het trainen." De komende weken gaat het al leen om het verhogen van het duurvermogen. Het betekent dage lijks een uur of vier kilometers ma ken, met niet veel tempowisselin gen. Dat daar nog wat aan te verbe teren valt, bleek wel uit de eerste training op 7 december. Het ging niet echt veel bergop en toch kwam Hoogerland op een gemid delde hartslag van 144 uit. „.Nor maal zit ik op 125. Het is niet erg. Ik moet nu nog niet goed zijn." Vorig jaar begon het seizoen goed, met de vijfde plaats in het eind klassement van de Tirreno als hoogtepunt. Daarna was het een eind gedaan met de goede presta ties. Of de opbouw daarom anders moet? „Dat is moeilijk te zeggen", vindt Hoogerland. „Ik werd ziek in de Brabantse Pijl, op een cru ciaal moment, vijf dagen voor de Amstel Gold Race. Dat vertroebelt het beeld. Wat zou er gebeurd zijn als ik gezond was gebleven? Zou ik er dan wel bij hebben gezeten in de Amstel Gold Race en Luik-Bas- tenaken-Luik? Niemand zal het weten, maar de kans was volgens mij wel groter geweest." Begin volgend jaar gaat Hooger land zijn voorbereiding fmetunen, waarschijnlijk in overleg met Aart Vierhouten. Tot vorig seizoen was Vierhouten zijn manager en trai ner, maar nu de oud-renner ploeg leider is bij Vacansoleil-DCM, moet hij zijn aandacht over meer POORTVLIET - Kyle Matthijssen. (17) uit Poortvliet stopt met het rijden in de supermoto. Met ingang van het nieuwe seizoen gaat de scho lier zich helemaal toeleggen op de motorcross. In 2011 werd Matthijssen nationaal kampioen bij de supermoto in de klasse Euro van de KNMV. Daarna maakte hij de overstap naar de in ters Doordat steeds meer rijders de supermoto de rug toekeerden, nam de motivatie af. Daarom gaat Matthijssen nu vol voor de motor cross. In het nieuwe seizoen gaat hij van start met een KTM 250F4 in de MX 2-viertakten. Hij gaat voornamelijk wedstrijden rijden in België, maar ook de Zeeuwse cir cuits worden niet vergeten. Naast vader Kees Matthijssen zal als bege leider ook de bekende Goese mo torcrosser en endurorijder Stefan Hage hem terzijde staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32