'We hoeven nog niet naar de Voedseibank' 15 301 De droomvlucht van Ajacied Danny Hoesen Michel Platini blijft tegenstander van doellijntechnologie in het voetbal woensdag 12 december 2012 Op sportpark Berg en Bos slaakt iedereen dinsdagochtend een zucht van opluchting. De rechter in Zutphen geeft AGOVV vier weken uitstel om alsnog in het betaald voet bal te kunnen blijven. Istvan Bakx is dus nog niet werk loos. „Vrolijk word ik hier niet van", zegt hij. „Maar het loopt zoals het loopt, dat is nu weer duidelijk geworden." door Rob Sporken en Roel Wiche SITTARD - Of hij even de voorzitter mag spreken. Geen dagelijkse vraag voor een voetballertje van elf jaar, maar Danny Hoesen kent geen aarzeling. De topscorer van de Dl heeft, op die voorjaarsdag in 2002, een belangrijke mededeling voor het bestuur van SV Eikender- veld, de Heerlense volksclub waar hij als klein manneke begonnen was met voetballen. Rob Dijcks, destijds preses: „Danny zei heel rustig, maar resoluut: 'Ik ga weg. Ik kan hier niets meer leren'. Nor maal komen de ouders zoiets zeg gen, hij deed dat helemaal alleen." Vraag het aan zijn voormalige jeugdleiders, trainers of gastouders en iedereen zal hetzelfde antwoor den: Danny Hoesen wordt niet snel van zijn stuk gebracht. Plan kenkoorts lijkt hij nauwelijks te kennen, of zijn tegenstander nu Rozema van Veendam heet of Pe- pe van Real Madrid. „Hij stak op jonge leeftijd al met kop en schou ders boven de rest uit", zegt Rob Crasborn, die drie jaar lang zijn jeugdleider was. „Daarom speelde hij met jongens die twee jaar ouder waren. En nog maakte hij op de Di veertig doelpunten." Ook bij Groene Ster, hoofdklasser in Heerlen, maakt hij furore. Na dertig doelpunten in één seizoen staan de scouts van Roda en Fortu- na op de stoep. Danny, twaalf jaar, is juist ingetrokken bij opa Leo en oma Mieke. „Roda nodigde ons uit", herinnert Leo Hoesen zich. „We hebben in een bijna lege kan tine gewacht, maar niemand kwam opdagen. Vervolgens heb ik Danny gezegd dat hij voor Fortu- na moest kiezen. Die club had so wieso een betere jeugdopleiding." Na vijf jaar komt de beloning. De ongepolijste diamant van Fortuna, dan zeventien, maakt tijdens een jeugdtoernooi indruk op Fulham. Oma Hoesen: „Zijn zaakwaarne mer, meneer Ploegsma, vertelde ons: jullie zijn je kleinzoon nu even kwijt. Ik brullen natuurlijk. Danny pakte me meteen vast. Dit was zijn droom, hier had hij alles voor gelaten." In wereldstad Londen is alles over weldigend. Danny vindt al gauw een nieuw, hartverwarmend thuis: de familie Clarke. Vader Le- roy werkt op de universiteit, moe der Francesca kookt als Jamie Oli ver en Stefan (18) en Eva (14) slui ten hun nieuwe 'broer' onmiddel lijk in de armen. „Danny is als een zoon voor me", glundert Leroy Clarke. „Toen we hem onlangs bij Ajax zagen debuteren, sprongen we allemaal hoger dan het pla fond. Toen hij hier kwam, durfde hij eerst niet alleen de stad in. Al les aan Londen is groot, de metro, het verkeer. We moesten steeds met hem mee. Later ging dat be ter. En Francesca heeft hem goed leren eten. Danny at nooit groen ten, totdat hij bij ons in huis kwam." Drie jaar lang zet mevrouw Clarke elke avond een dampend bord op tafel. Danny Hoesen speelt in Jong Fulham en maakt furore in een uit zending van Sky Sports met de ene na de andere straatvoetbal- truc. Maar manager Martin Jol vindt hem te licht voor de Premier League. Hoesen wordt in de zo mer yan 2011 verhuurd aan Fortu na, waar hij niet direct zijn draai vindt. In Veendam zit hij zelfs op de bank. Pas na de winterstop gaat hij helemaal los. „Vanaf het eerste moment zag ik dat hij de meeste potentie had van de hele groep", zegt Wim Dusseldorp, ex-coach van Fortuna. „Hij miste alleen fit heid en scherpte. Danny wilde vooral mooie dingen laten zien. We hebben hem erop gewezen dat profvoetbal ook draait om za ken als koelbloedigheid, winnen. Hij heeft zich snel ontwikkeld." Zo snel dat het grote Ajax, tot ve ler verrassing, zich meldt. Direc teur Mare Overmars laat een dvd' tje zien aan Frank de Boer, die aan vankelijk denkt dat 'Hoesen' een Engelse naam is. Maar al gauw gaat hij overstag. Een paar maan den later speelt ene Danny Hoe sen in Bernabeu, het droomthea ter van Real Madrid. Van de eerste divisie naar de Champions League binnen een jaar: ze bestaan dus echt, voetbalsprookjes. Eén ding is nog altijd hetzelfde: Danny belt na elke wedstrijd, waar dan ook, trouw met opa en oma in Landgraaf. MiekeHoesen: „Dan neemt hij met opa nog even de wedstrijd door. Die geeft hem dan enkele tips en is soms best een beetje kritisch. Al denk ik dat Dan ny het inmiddels zelf wel weet, toch?" door Barry van der Hooft Bertus schuifelt aan de rand van het veld ze nuwachtig heen en weer. Hij is in het verle den assistent van de ter reinknecht geweest, heeft hij net verteld. En vroeger, ja vroeger, toen kon je hier voor een kwartje een kaartje kopen. Die tijd is ge weest, weet Bertus. En die tijd komt ook nooit meer terug. „De gemeente heeft nog geen cent aan deze club gegeven", weet de gepen sioneerde fan. „Maar wel aan ande re bedrijven. AGOW is toch ook een bedrijf" De zenuwen en zorgen zijn van zijn gezicht af te lezen. Het nieuws dat AGOW nog leeft omdat de rechter de club een maand uitstel heeft gegeven, gaat een paar minu ten later in eerste instantie aan hem voorbij. „Wanneer horen we iets uit Zutphen?", vraagt hij even later. Dan is al bekend dat de rech ter de Apeldoornse club respijt heeft gegeven. Directeur Henk Timmer heeft een maand extra ge kregen om 400.000 euro bij elkaar te harken. Dan kan de schuld aan de Belastingdienst worden afge lost. Diezelfde Belastingdienst heeft een paar dagen eerder het KUALA LUMPUR - Michel Platini heeft zich dinsdag opnieuw krach tig verzet tegen invoering van tech nische hulpmiddelen in het voet bal. De voorzitter van de Europese bond vindt de systemen voor doel lijnbewaking, die de wereldbond FIFA momenteel uitprobeert bij het WK voor clubteams, veel te duur. „Het kost vijftig miljoen euro om doellijntechnologie de komende vijf jaar te introduceren in de na tionale en Europese competities. Dan geef ik liever vijftig miljoen euro uit aan de ontwikkeling van het voetbal vanaf de basis zei Pla tini bij een persbijeenkomst in de Maleisische stad Kuala Lumpur. De-voormalig Franse topvoetballer blijf voorstander van de oude me thode om lijnrechters op de achter lijn te plaatsen. „Als die een meter van het doel staat en een goede faillissement van de Jupiler League club aangevraagd. Op maandagavond lijkt AGOW om te vallen, de volgende ochtend ziet de wereld er op de Veluwe toch weer iets anders uit Terwijl de selectie traint onder leiding van Andries Ulderink, vallen perso neelsleden elkaar blij in de armen. „Of dit de beste redding ooit was van mij?", herhaalt Timmer de vraag. „Dit was er één die je in de laatste minuut bij een i-o-voor- sprong uit de bovenhoek tikt", zegt de oud-doelman met gevoel voor drama. „We hebben nu alles weer in eigen hand en gaan door tot de laatste snik." Timmer is vooral blij 'voor die gas ten daar'. Hij wijst naar het veld, waar de training nog bezig is. Andries Ulderink weet dan al dat het voorlopig goed zit. „Ik heb veel vertrouwen in Henk Tim mer", benadrukt de trainer even la ter. „We kunnen nu weer met voetbal bezig zijn. Ik denk ook dat de spelers erop gebrand zijn vrij dag wat te laten zien tegen Eindho ven. Om de plannen van de club nog wat extra kracht bij te zetten." Het zijn moeilijke dagen geweest voor trainer en spelers, zegt Ulde rink. „Die jongens hebben bijna al lemaal een huisje, een hypotheek, bril op heeft, ziet hij echt wel of de bal wel of niet over de lijn is. Als je het zo bekijkt is vijftig mil joen euro veel geld voor misschien een of twee twijfelgoals per jaar." De scheidsrechters hebben bij het WK voor clubteams de beschik king over twee systemen. Haw- keye werkt evenals in het tennis met zes tot acht camera's die de baan van de bal volgen. GoalRef werkt met magnetische velden. Trainer Julio Cesar Falcioni is maandag (plaatselijke tijd) opge stapt bij de Argentijnse topvoetbal club Boca Juniors. Hij is gezwicht voor de druk van de fanatieke fans, die hem na de wedstrijd van afgelopen zaterdag luidkeels weg hoonden. Falcioni gaf twee jaar leiding aan de selectie van Boca Juniors. Hij won een keer het landskampioen schap, de Argentijnse beker en be- Istvan Bakx speelde dit seizoen vijftien competitieduels. Hij scoorde nog niet en gaf vijf assists. vaste lasten, een gezin; dat zit wel in je hoofd." Diezelfde jongens hebben hun sa laris over november nog steeds niet ontvangen. En lijken er voor lopig ook niet op te hoeven reke nen. Eerst moet de club gered wor den door tonnen schuld af te los sen, daarna is er misschien nog wel ruimte voor wat salarissen. „Toen ik naar hier kwam wist ik niet dat de club er zo slecht voor stond", vertelt Istvan Bakx even la ter in zijn appartement net buiten het centrum van Apeldoorn. „Wei nig mensen wisten het De club be taalde gewoon de salarissen maar bleek ook een caravan vol schul den achter zich aan te trekken." Bakx zit met de situatie in zijn maag, maar zal dat naar de buiten wereld toe niet laten blijken. In eens is er weer die glimlach. „Dat moet toch ook? Als je niet meer kan lachen houdt het op. Natuur lijk vind ik het vervelend. Maar we hoeven nog niet naar de Voedsei bank." Voorlopig zit hij samen met zijn vriendin Zenna nog ge woon in Apeldoorn. „Maar we hebben het er wel even over ge had. Wat als het ineens klaar zou zijn? Dan ben ik werkloos. Stel dat we nu zouden moeten vertrekken. Weer heel de boel inpakken en verhuizen. Daar hebben we allebei geen zin in." Net als veel AGOW'ers heeft de Vlissinger veel vertrouwen in Henk Timmer. „Hij hoeft dit niet te doen hè. Henk heeft tijdens zijn carrière genoeg verdiend en doet het goed als zakenman. Hij kan ook zeggen: veel plezier ermee, ik ga lekker op vakantie. Maar hij legt zijn hoofd ervoor, terwijl hij reikte de finale van de Libertado- res Cup, de Zuid-Amerikaanse te genhanger van de Champions Lea gue. De supporters begonnen zich steeds opzichtiger tegen de coach te keren na de nederlaag in die fi nale tegen Corinthians. Ook het weglopen van publiekslieveling Ri- quelme, na onenigheid met Falcio ni, zinde de fans niet. Nigel de Jong is dinsdag in het Spaanse Benalmadena met succes geopereerd aan zijn achillespees. De middenvelder scheurde afgelo pen weekeinde in het duel met To rino zijn linkerachillespees af. Als er geen complicaties zijn na de ingreep, zou de international over zes maanden weer hersteld kun nen zijn. De Jong werd door de Finse specialist Sacari Orava gehol pen. Die opereerde eerder ook al onder anderen David Beckham succesvol aan zijn achillespees. Danny Hoesen, in de rug gezeten door Pepé, kwam in de Champions Lea gue ook al uit tegen Real Madrid. foto Olaf Kraak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30