mm aeland 127 Charme en beperking van supersluizen En straks ook nog een bolus erbij MsT vu Celstraf voor sluwe insluiper Condoleance geopend voor Sjoerd Heijning woensdag 12 december 2012 Ondervoeding is niet altijd zichtbaar. Iemand kan er normaal uitzien, maar f|U x m door ziekte wel veel spiermassa kwijt zijn." Lisette Maranus, diëtiste Admiraal De Ruyter Ziekenhuis LELYSTAD - Een 40-jarige Rotter dammer die tientallen seniorenwo ningen binnendrong met de smoes dat zijn salamander was ontsnapt, heeft dinsdag van de rechtbank in Lelystad 40 maanden celstraf gekregen. Daarvan zijn 10 maanden voorwaardelijk. De man was ook actief in Zeeland. De 'salamanderman', kreeg daar mee een aanzienlijk lagere straf dan het Openbaar Ministerie had geëist. De officier van justitie eiste twee weken geleden nog 6 jaar cel tegen de dief. De Rotterdammer belde bij zijn slachtoffers aan met de vraag of hij in hun huis mocht zoeken naar zijn ontsnapte salamander. Een maal binnen stal hij hun porte monnee. Hij sloeg zeker 27 keer toe. In Middelburg was de sala manderman actief in januari. Met de smoes dat zijn salamander door de achterdeur naar buiten was ge kropen vroeg de Rotterdammer aan zijn latere slachtoffers om ver se groenten en een bakje water voor zijn huisdier. Hij wist zo de woningen binnen te dringen en te doorzoeken. Niet alle pogingen van de 'salamanderman' slaagden. Bij een oude vrouw kreeg hij spijt Hij had haar portefeuille al in zijn achterzak toen zij hem een kop koffie aanbod. Arie Roos uit Kruiningen mag weer iets lekkers pakken uit de mand met calorierijke tussendoortjes. foto Mechteld Jansen Voedingsassistente Dian van der Weele houdt Arie Roos uitnodigend een schaal met lekkers voor de neus. „Waar heeft u zin in, meneer Roos?" Op het tafeltje naast zijn bed staat een flacon netje calorierijke drinkvoeding van Nutricia. Moet ook nog opgedronken worden. En dan te bedenken dat het allemaal extra is, dus naast de gewone maaltijden. Of straks die bolus er nog bij kan, is maar de vraag. Arie Roos is twee weken terug opgenomen, voor zijn oude kwaal: ademhalingsproblemen. „Vanwege schildersziekte", geeft hij moeizaam aan. Zo op het oog is Roos mooi op gewicht, maar schijn bedriegt: hij houdt vocht vast, door de medicijnen. Daardoor kan hij nu niet goed aangeven hoeveel 'gezond' gewicht erbij gekomen is in de veertien dagen dat hij in het ADRZ calorierijke bijvoeding krijgt. De weeg schaal geeft aan dat Roos is in veertien dagen tijd van 68 naar bijna 80 kilo is gegaan. Drie a vier keer per dag moet hij een eiwit- en calorie rijke drank tot zich nemen, om zijn weerstand op peil te houden. De voedingsassistente is alweer verdwenen, naar de volgende patiënt. Ze heeft een lijst waarop staat wie wat krijgt, en hoe vaak per dag. Het aanbod is gevarieerd: van chocola en chips - met stip bovenaan het lijstje favoriete snacks - tot kwark, cake, bifi-worstjes, kaas en yoghurtjes. Klinkt goed, maar smaken doet het Arie Roos niet. „Ik proef en ruik niks, vanwege de schildersziekte waar ik aan lijd." En wie niets proeft, heeft ook minder zin in eten. „Als ik nu naar huis ga, ben ik binnen een week weer op mijn oude gewicht." MIDDELBURG - De provincie heeft een condoleanceregister geopend voor de zondag overleden gedepu teerde Sjoerd Heijning. Op de intemetssite van de provin cie www.zeeland.nl/condoleance kan een bericht worden achtergela ten. Vrijdag houdt de provincie in de Nieuwe Kerk in Middelburg een herdenkingsbijeenkomst voor bestuurders en andere belangstel lenden. De bijeenkomst begint om vijf uur. Heijning (60) wordt de volgende dag in besloten kring vanuit zijn woonplaats Goes begraven. Het idee om in de mon ding van de Wester- schelde tussen Vlissin- gen en Breskens een waterkering te bouwen, slaat aan. Volgend voorjaar wordt op Neeltje lans een symposium aan het voor stel van Goesenaar Rein van Vliet gewijd. Het bedrijfsleven toont in teresse. Logisch, megaprojecten lig gen niet voor het oprapen. Van Vliets vondst kan worden aan gemerkt als outside the box-den ken. Hij heeft zich niet laten be knotten door bestaande afspraken en regelingen. Dat is tegelijk de charme en de beperking van zijn visie op de Westerschelde. Het de vraag of de uitvoering van het project (opgespoten eilanden, door Ben Jansen supersluizen, wind- en waterener gie, wonen en recreëren, jachtha vens en een tweede vaste overver- binding) ooit ter hand zal worden genomen. Al eerder zijn plannen voor de Westerscheldemonding ge presenteerd die welbeschouwd luchtkastelen bleken, van recrea tie-eilanden tot energieparken. Het grootste bezwaar is dat Van Vliets inval het einde betekent van de Westerschelde als getijderivier. Eb en vloed zorgen in de huidige situatie voor een veranderend geu len- en platenpatroon is. Het getij reikt vanaf het mondingsgebied 160 kilometer ver tot bij Gent en zeewater en rivierwater leveren zoet-zout overgangen op met zeld zame milieutypen bijzondere plan ten en dieren van dien. Zo'n estua rium geldt als een van de weinige overgebleven natuurlijke land schappen in Nederland. Ook op Europese schaal is een getijderivier zeldzaam. Aantasting ervan staat haaks op de natuurdoelstellingen die Nederland in het kader van het Europese natuurbeschermings programma Natura 2000 op zich heeft genomen. De Europese Com missie ziet op de uitvoering ervan toe. Van Vliet gaat wel heel makke lijk aan dit aspect voorbij. De tweede kanttekening is de bete kenis van de Westerschelde als vaarweg naar Antwerpen. Die was in 1954 de reden voor de Eerste Deltacommissie de Westerschelde buiten de reeks van af te dammen zeegaten te laten. Vlaanderen heeft tot nu toe, verwijzend naar de afspraken in het Scheidingsver drag van 1839, iedere vorm van be lemmering van de scheepvaart van de hand gewezen. Mogelijk brengt de combinatie van voor containerreuzen geschikte sluizen in de Westerscheldemonding met een hoog peil op de route naar Antwerpen de havenbaronnen tot andere gedachten. Tot dusver zijn zij zelf niet met zo'n voorstel op de proppen gekomen. Zeg nooit nooit. De Tweede Delta commissie (de commissie-Veer man) heeft in haar Deltaplan 2008 de bijzondere betekenis van het Westerschelde-estuarium onder streept Toch schetst ook Veerman c.s. een scenario waarin de houd baarheid mogelijk moet worden beperkt. Stel dat de zeespiegel tot vier meter stijgt in het jaar 2200, oppert de commissie. Dan zal op enig moment alsnog een kering in de Westerscheldemoeten worden overwogen. Misschien biedt Van Vliets idee dan uitkomst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27