'Gezond' de operatie in 20 Verbetering van visstand in zicht Gemeenten weten niets over ouderenwoningen Zeeland moet van zich laten horen elllSHIl Cs te gast woensdag 12 december 2012 WiPI ^aisisasou>atxesossss6aiessaaBseicsoseseessisssBesKmxn6euJxsaiaet3!sero9seseoseseaa ^A/xf3ws/s9ws(iW9XsxsssGeessi5i»seee£si^^^sse>szs door Pieter Ippel Komende vrijdag komt een einde aan het zelfstandig bestaan van de rechtbank Middelburg. Zoals bekend gaat de ze op in een samenwerkingsver band met de rechtbank Breda. De leiding van het Openbaar Ministe rie is al die richting opgegaan. Vol gens de huidige voornemens zal er in de nabije toekomst geen zelf standige behuizing van justitie in Zeeland meer blijven. De politie gaat ook al op in een grotere orga nisatie, met sturing vanuit Tilburg. Er zijn berichten dat de Belasting dienst uit de regio zal verdwijnen. Vanuit Den Haag wil men dat de provincie opgaat in een van de vijf nieuw te scheppen 'landsdelen'. Er wordt over deze ontwikkelingen wel beleefd gemord en zachtjes ge klaagd, maar van werkelijk verzet is geen sprake. Dat zou anders moeten! Waarom? In de eerste plaats gaat het om een wezenlijke en principiële kwestie. Recht en rechtspleging zijn geen willekeurig gereedschap voor de overheid. Er mag niet onberaden en puur boekhoudkundig over worden beschikt. Het recht moet ten dienste staan van burgers en bedrijven: het is ons recht! Daar om is toegankelijkheid en nabij heid van rechtbank en rechtshulp van fundamenteel belang. Dat blijkt trouwens ook uit internatio naal vastgelegde afspraken. In de tweede plaats betekent het verdwijnen van een adequate juri dische en bestuurlijke infrastruc tuur dat mogelijkheden voor ver dere economische ontwikkelingen in Zeeland gefrustreerd dreigen te worden. Dergelijke voorzieningen zijn een essentieel onderdeel van een goed vestigingsklimaat. Er is een onheilspellend historisch voor beeld. Twee eeuwen geleden - in de Franse Tijd - verdween het be stuurscentrum uit Middelburg en dat leidde een dramatische terug gang in, een lange periode van eco nomische en demografische stag natie. Het kan niet aanvaard wor den dat Haagse machthebbers en managers sluipenderwijs dit van oudsher trotse en soevereine ge west verder uithollen. Ten slotte: de besluitvorming vindt vooral in achterkamers en wandelgangen plaats. Er is geen transparante afweging met oog voor de som van de effecten, geen samenhangende benadering. Per soonlijk vind ik het erg teleurstel lend dat het provinciaal bestuur - althans in het openbaar - zo wei nig van zich heeft afgebeten, ter wijl er in feite al jarenlang een juri dische en bestuurlijke ontpolde- ring plaatsgrijpt. Het is tijd dat de Zeeuwen van zich laten horen. Ik hoop dat boeren, burgers en be drijfsleiders gaan beseffen wat er aan de hand is en eèn dijk opwer pen tegen de wassende stroom van onzalige beleidsmaatregelen die de kwaliteit van recht en rechtspleging aantasten. Zeeland en de Zeeuwen moeten zich soeve rein verzetten. Pieter Ippel is hoogleraar rechtsgeleerd heid bij de Roosevelt Academy en voor zitter van het juristennetwerk Zeeuw se Meesters. Vandaag is in het oude Middelburgse Stadhuis (Roosevelt Academy) om 14.30 uur een symposium over de toe gankelijkheid van het recht in Zeeland. MIDDELBURG - Waterschap Schelde- stromen, de Combinatie van Be roepsvissers, Sportvisserij Zuid west Nederland, vertegenwoordi gers van Natuurbeheerorganisaties en de Zeeuwse gemeenten gaan sa menwerken om de visstand in Zeeuwse binnenwateren te verbe teren. Op 25 februari is de startbij eenkomst van de visrechthebben den die met elkaar de Visstandbe heercommissie Scheldestromen (VBC) vormen. Binnenkort wordt in de visserijwet opgenomen dat er een visplan voor binnenwate ren moet worden gemaakt. Deze nieuwe VBC werkt het vis plan uit en treedt op als coördina tor. In 2013 wijst VBC Scheldestro men twee proefgebieden in Zee land aan, waarvoor volgens de nieuwe manier een visplan wordt opgesteld. Een VBC is een platform voor sa menwerking en overleg voor be langhebbenden bij de visserij en de visstand in een bepaald gebied. Z4SeSXGS(BS6SS& 'Er is sprake van ondervoeding als er een tekort is aan energie, eiwit en andere voedingsstoffen' Patiëntenfolder over ondervoeding Patiënten van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes krijgen vandaag, op de Dag van de Ondervoeding, een bolus bij de koffie. Want terwijl de hele wereld bezig lijkt te zijn met afslanken, zijn vooral senioren vaak ondervoed. door Ondine van der Vleuten Een horlogebandje dat los ser om de pols zit. De ring die van de vinger af valt. De riem die steeds een gaatje verder moet. Sleutelbeenderen die duidelijker af getekend staan dan eerst. Het zijn tekenen dat er sprake kan zijn van ondervoeding. Vooral bij ouderen kan ondervoeding er on gemerkt insluipen. Om dan plotse ling ontdekt te worden, als bij een opname in het ziekenhuis de checklist ondervoeding wordt doorgenomen: - Bent u de afgelopen 6 maanden 6 kilo afgevallen? - Bent u de afgelopen maand 3 ki lo afgevallen? - Heeft u verminderde eetlust? Gebruikt u bijvoeding, sondevoe ding of bent u bekend bij een dië tist? 12-12-12: Dag van de Ondervoeding „Als het antwoord op twee of meer van deze vragen 'ja' is, wordt er een diëtist bijgehaald", vertelt diëtiste Lisette Maranus van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Net als ziekenhuis ZorgSaam in Zeeuws-Vlaanderen controleert ADRZ vóór een opname of er geen sprake is van ondergewicht. Zo ja, dan wordt binnen 24 uur ac tie ondernomen. Maranus: „Men sen van boven de 50 zien we het meest. Soms is het ondergewicht reden om de operatie een paar we ken uit te stellen tot iemand op ge wicht is, zodat kans van slagen toe neemt. Desnoods geven we sonde voeding om iemand te laten aan sterken. Ondergewicht betekent meer kans op complicaties. Hech tingen houden minder goed, er is meer kans op naadlekkage en door- ligplekken." De actiedag is bedoeld om duidelijk te maken hoe groot de invloed van ondergewicht'is op genezingskansen. De Stichting EOI (Eerstelijns Onder- voedings Instituut) heeft 12 decem ber uitgeroepen tot Dag van de Ondervoeding. Ondervoeding is een onderbelicht, maar groeiend probleem, waarbij vergrijzing een rol speelt. In de thuiszorg is één op de vijf cliënten ondervoed. Van de patiënten die in ziekenhui zen verblijven, is tussen de 25 en 40 procent ondervoed. In de Zeeuwse ziekenhuizen wordt patiënten bij de intake al een aan tal vragen gesteld om verborgen ondervoeding te ontdekken. Of iemand ondervoed is, is name lijk niet altijd zichtbaar. Wonden - niet alleen op de huid, maar ook in het lichaam, na een operatie - genezen slechter bij een ondervoed iemand. Bovendien is de weerstand tegen infecties kleiner. Minder ondervoeding betekent daarom ook minder zorgkosten. siaiieBestassssifsszessissxsissesssxissssifsseisessseeoasKAmMioeÊmatatsKiietsoeoBsosxaKsaeoaoe&sttaeeeBwiiSfssssss kpn winkel kpri.com 0800 0115 MIDDELBURG - Bijna de helft van de gemeenten heeft geen idee hoe het staat met de voorraad senioren woningen. Van de gemeenten die wel weten hoeveel seniorenwonin gen er zijn, geeft 56 procent aan dat er een tekort aan dergelijke hui zen is. Van de dertien Zeeuwse gemeen ten hebben er maar twee (Terneu- zen en Noord-Beveland) meege werkt aan het onderzoek dat in op dracht van de ouderenbond Anbo en het ministerie van Binnenland se Zaken is gehouden. In totaal vul de 29 procent van de Nederlandse gemeenten de vragenlijst in. Noord-Beveland scoorde met 14 en Terneuzen met 17 punten niet erg hoog. De gemeenten die het het best deden zijn Groningen en Krimpen aan den IJssel met 35 punten. Met de score wordt een beeld verkregen van de kwaliteit van het ouderenhuisvestingsbe- leid. De gemeenten zijn niet opti mistisch als het gaat om de toe komst van de ouderenhuisvesting. De huidige crisis zorgt voor een stagnatie in de woningverkoop en dat zorgt er voor dat ouderen de stap naar een seniorenwoning nog niet maken. Mede daardoor ont staan wat spanningen op de wo ningmarkt omdat die wel gecon fronteerd wordt met de effecten van vergrijzing waardoor de vraag in de toekomst toe zal nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26