Aziatische kunst in trek cultuur 115 De zoute zee slaakt een diepe zilte zucht 'Ik had behoefte aan iets wilds: literaire variété' agenda woensdag 12 december 2012 foto Ruben Oreel Een bezoeker van de veiling bekijkt een porseleinen dekselpot uit China. MIDDELBURG - Bijzonder geslaagd, zo noemde het Zeeuws Veiling huis in Middelburg dinsdag zijn grote veiling van Aziatische kunst. Tot verbazing van het huis waren veel Chinezen speciaal voor de vei ling overgevlogen. Ook werd er vol op telefonisch geboden vanuit Chi na. Nog vóór het einde van de veiling passeerde de totale opbrengst de grens van 500.000 euro. Uitschie ter was een porseleinen vaas, een zogeheten rolwagen uit circa 1640, die 32.500 euro opbracht. Een blau we Peking glazen vaas, die was in gezet op 800 euro, ging uiteinde lijk voor maar liefst 30.000 euro van de hand. Het was waarschijnlijk de grootste veiling porselein en andere Aziati sche kunst dit jaar in Nederland en de grootste in Zeeland sinds de collectie-Bal in 1962. Het Zeeuws Veillinghuis legt zich de laatste ja ren steeds meer toe op Aziatische kunst. Voor het eerst werd daar voor een afzonderlijke veiling ge houden. Gezien het succes is nu het voornemen dat vaker te doen. SSS3S!5S5KK!SSBffieai^5^ï«S5SaKSS5SSSSiSai505MeBuOK« Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes Hesther van den Donk geeft lezing over 'Bomen in de kunst'. Hist Museum de Bevelanden, 13.30 uur Middelburg Blindproeven met Marjolein de Vlaam: 'Wereldeters!'. De Drvkkery, 14.30 uur en 16.30 uur Presentatie boek 'Het gaat niet om de vraag' van Joop van der Laan. De Drvkkery, 16.30 uur Oosterland Workshop kerststuk maken. Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur. Serooskerke (S) Klaverjaswedstrijd. Dorpshuis, 19.30 uur. Westkapelle Kerstmarkt Hygiëna. Sportzaal De Bellink, 15.00-18.00 uur Zierikzee Mini-instuif voor kinderen 4-7 jaar. Gebouw De Driehoek, 14.00 uur. PODIUM Goes 'Coupure', Theaterproductiehuis Zee- landia, De Mythe, 20.00 uur Middelburg 'De Illusionist', variété, toneel, illusie, Schouwburg, 20.00 uur 0 Concert Duits trio Three Fall, Schuttershof, 21.30 uur Nw. en SL Joosland Frank van Pamelen en Jan J. Pieterse met de eenmalige voorstelling 'Twaalf Twaalf Twaalf'. Theater De Wegwijzer, 20.30 uur Rilland Concert Koor A58. Dorpshuis Luctor et Emergo, 20.00 uur Vlissingen Optreden Capital Sentimental. Café De Concurrent. door Ali Pankow Het maakt Leon de Win ter niet uit of hij wel of niet in de literaire hoek wordt geplaatst door de recensenten, zei de auteur zelf gis teravond in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Tijdens een matig bezochte bijeen komst van SLAZ werd De Winter geïnterviewd door Luuc Smit. Het feit dat beiden opgroeiden in een Joods gezin met de littekens van een oorlogsverleden was kenmer kend voor de toon van dit gesprek. Centraal daarin stond De Winters nieuwste boek VSV of Daden van onbaatzuchtigheid. Evenals zijn veel eerdere bestseller Kaplan (1986) duidt de auteur dit boek als 'literaire variété'. „Daar had ik be hoefte aan. Het gaat er wild aan toe en ér draven heel veel persona ges op." In VSV lopen diverse plotlijnen door elkaar heen: Theo van Gogh, de vermoorde columnist en film maker met wie De Winter een ja renlange vete had, is nog steeds nier verder gekomen dan de recep tiebalie van het dodenrijk. Om een fase verder te komen, moet hij een beschermengel worden van topcrimineel Max Kohn. Die is op zijn beurt net terug in Amsterdam op zoek naar zijn vroegere grote liefde. Intussen slaat een groep ge radicaliseerde Marokkanen met ge weld toe en wordt Nederland ont wricht. Fantasie en werkelijkheid worden vermengd in dit verhaal waarin ook tal van bekende perso nages - Mohammed B., Job Co- hen, Bram Moszkowicz, Eva Jinek, Geert Wilders en Leon de Winter zelf - opdraven. In het boek zijn het fictieve personages waar de au teur zijn persoonlijke emoties aan hecht. „Aan het werkelijke schrij ven ging twee jaar voorbereiding vooraf. Dat betreft vooral het ma ken van schema's. Pas dan kan ik gaan zitten om te schrijven en dus dagelijks enkele uren volledig ge concentreerd in die andere wereld vertoeven", liet de auteur desge vraagd weten. Voor de voltooiing van VSV trok hij zich twee maan den terug in Los Angelos. De Win ter liet weten daar graag te vertoe ven met alle geneugten van dien. „Mettertijd ga ik daar met mijn vrouw Jessica Durlacher en onze kinderen definitief naar toe om ons leven daar voort te zetten", vertrouwde hij de zaal toe. VSV wekte zeer uiteen lopende reacties op. „Hoe ga je daar mee om?", wilde Smit weten. De Win ter: Het is net zoveel geprezen als verguisd. Ik wist van te voren wel dat het zo zou werken. Tenslotte: elke goede recensie is te voorzich tig geweest en elke slechte recensie is onterecht" Het gesprek werd gelardeerd met muzikale intermezzi op de vleugel door Eline Smit, studente aan de Roosevelt Academy. Leon de Winter in gesprek met Luuc Smit. foto Dirk-Jan Gjeltema Op het PZC-weblog 'Zeelandge- boekt' worden nieuwe boeken en tijd schriften over Zeeland gesignaleerd. Wekelijks wordt één item in de krant in de schijnwerpers gezet. door Jan van Damme T" e ziet het er niet meteen aan I af Maar Noordzee, Nederlandse I kustcultuur in woord en beeld is een jaarboek. Het vijfde, om precies te zijn, dat het Scheepvaart: museum in Amsterdam en het Ma ritiem Museum Rotterdam samen tot stand hebben gebracht. Het boek biedt artikelen over werken, redden, cultuur en recreëren aan de kust, met de collecties van bei de musea als uitgangspunt. Sterk op de Hollandse kust gericht, maar wel met enkele Zeeuwse ver rassingen. Ik licht er twee aan Zeeland gerela teerde onderwerpen uit Bij de Nederlandstalige liedjes zal het Zeeuwse aspect geen verwon dering wekken. Het betreffende hoofdstuk (pagina 28-32) heet niet toevallig 'Dansen aan zee'. Via Louis Davids (We gaan naar Zand- voort bij de zee!), Maggie MacNeal (Ik wil terug naar de kust) en Ac- da en De Munnik (Niet of nooit ge weest) eindigt het artikel van Ron Brand onvermijdelijk bij de Zeeuwse popgroep Blof. In veel van de teksten van basgitarist Peter Slager klinken onderwerpen uit het Zeeuwse door, constateert Brand. Hij haalt het nummer 'Aan de kust' aan van het album Helder. 'De zoute zee slaakt een diepe zilte zucht'. En ook: 'waar mensen on bewust zin in mosselfeesten krij gen, waar eenieder onbewust in het Duits wordt aangesproken, en waar iedereen zijn gang kan gaan tot men zat is en voldaan'. Het artikel over ramptoerisme heeft een verborgen Zeeuwse com ponent. Het verhaal gaat over het Britse passagiersschip Berlin, dat op donderdag 21 februari 1907 op de pier van Hoek van Holland liep. Van de 144 opvarenden wer den er slechts vijftien gered. Het Zeeuwse element: voor het Alge meen Handelsblad meldt zich de verslaggever Jean-Louis Pisuisse. Inderdaad, DE Pisuisse, in 1880 in Vlissingen geboren, grondlegger van de Nederlandse kleinkunst, in 1927 met zijn vrouw Jenny Gilliams doodgeschoten op het Rembrandtplein in Amsterdam. Pisuisse beschrijft taferelen op het strand, waar lijken aanspoelen: „Ze drongen er zenuwachtig om heen, half-angstig - de vrouwen vooral - om te kijken naar het ver wrongen, roodgezwollen gelaat en de spierwitte handen van den doode, totdat een open wagen kwam aangerold over het strand, de veldwachters met gezagheb bend gebaar ruimte kwamen ma ken en het lijk, met een deken of wat zakken overdekt, werd wegge reden naar het station..." Noordzee - Nederlandse kustcultuur in woord en beeld: onder redactie van Joost Schokkenbroek en Ron Brand - Walburg Pers, 128 pagina's, €24,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15