van links /Deze maand lancering' Roemeense coalitie wint verkiezing dinsdag 11 december 2012 »- foto Michael Kappeler/EPA fen. Een aaneenschakeling van 'ge- streel om de ziel van de partij', zo vatte de Westdueutsche Zeitung het kunststukje gisteren samen. Steinbrück - een verre achterneef van Adelbert Delbrück die in 1870 in Berlijn de Deutsche Bank op richtte - ging verder niet in detail over de Europese politiek die hij wil voeren. De belastingen voor de hoogste inkomens moeten om hoog om uitgaven voor onderwijs, infrastructuur en de overschake- Fanatiek schaker en fan van Borussia Peer Steinbrück (Hamburg, 10 ja nuari 1947) kwam ter wereld als eerste van twee zonen van Ernst en Ilse Steinbrück. Zijn vader is ar chitect, zijn vorig jaar overleden moeder was hoedenmaakster. Na een moeizame middelbareschool tijd studeerde hij uiteindelijk af als econoom en was van 2005 tot 2009 minister van Financiën in het bondskabinet-Merkel I. Daarvoor was Steinbrück deelstaat minister van Sleeswijk-Holstein. Van 2002 tot 2005 was hij minis ter-president van Noordrijn-Westfa- len. Steinbrück woont in Bonn en is bijna veertig jaar getrouwd met Gertrud, een docente biologie. Ze hebben twee dochters en een zoon. Hij is een fanatiek schaker en voetballiefhebber die in de Raad van Toezicht zit van kampioen Bo russia Dortmund. ling op duurzame energie te finan cieren. Grote Europese banken zouden hun eigen noodfonds moe ten vormen, in plaats van zich te verlaten op steun van belastingbe talers. Hij beloofde 'in plaats van capitulatie voor mogelijke chanta ge door de financiële markten, strakkere regulering en toezicht op die financiële markten'. Maar toezichthouder Steinbrück weet dat hij onlangs zelf politiek chantabel werd in geldzaken. Me nig partijgenoot moest toch even slikken toen de Duitse media ont hulden dat hij een gigantische schnabbelaar bleek in het sprekers circuit. Volgens Der Spiegel ver diende hij daar 1,2 miljoen euro, veel meer dan zijn reguliere inko men van 12.000 euro per maand als lid van de Bondsdag, waar hij zich bovendien zelden zou verto nen. Een commentator: 'De man die met woorden miljoenen ver diende moet nü met woorden mil joenen overtuigen', dat hij meer te beiden heeft dan Angela Merkel. Technische ingreep in raket Noord-Korea Noord-Korea heeft de lance ring van een langeafstandsra- ket uitgesteld wegens techni sche problemen. De Verenigde Naties, de Vere nigde Staten en Zuid-Korea willen helemaal geen lance ring. PYONGYANG - De raket die Noord-Korea per se de lucht in wil hebben, blijft wegens technische problemen nog even aan de grond. Het projectiel moet nu wel ergens voor 29 december worden gelanceerd, aldus de Noord-Kore- aanse staatstelevisie. Een woordvoerder zei tegen de staatstelevisie dat wetenschappers een mankement in de motor van de raket hebben ontdekt. Verdere details werden niet gegeven, maar de technici gaan door de lancering voor te bereiden. De Verenigde Naties, de Verenigde Staten en Zuid-Korea zien de lan cering als een dekmantel voor het testen van rakettechnieken, die eventueel kunnen worden ge bruikt om doelen in de VS te tref fen. Ze hebben Pyongyang gewaar schuwd af te zien van de lancering en gedreigd met nieuwe sancties. De Noord-Koreanen zeggen louter vreedzame bedoelingen te hebben. De lancering zou een van de laat ste wensen zijn van de wijlen Ko reaanse leider Kim Jong II. Op 13 april van dit jaar probeerden ze dat ook al. De drietraps-draagra- ket Unha-3 ontplofte echter ander halve minuut na de lancering. De restanten verdwenen in de Kore aanse Baai tussen Noord-Korea en China. Tot verrassing van 'Pyon gyang' uitten de traditionele bond genoten Rusland en China ook kri tiek op de nu geplande raketlance ring. Moskou en Peking gaven te kennen dat ze het geen goed plan vonden van de communistische vrienden in Noord-Korea. Die 'waarschuwing' kwam kort na dat de VN een resolutie had aange nomen waarin stond dat Noord-Korea elementaire mensen rechten niet in acht nam. Rusland en China stemden vóór, een uni cum. Het feit dat Noord-Korea ken nelijk in staat wil zijn zelfstandig raketten te lanceren, heeft een mili taire achtergrond. Het hele project staat onder leiding van het ministe rie van Defensie. De Unha-3 zou, zo is eerder bekendgemaakt, een af stand van zo'n 4000 kilometer moeten kunnen overbruggen. Daarmee zou de raket, als de Noord-Koreanen er kwaad mee willen, bijvoorbeeld gemakkelijk Japan kunnen bereiken. Dat ligt op zo'n 1050 kilometer afstand. Een raketaanval op aartsvijand VS is een heel ander verhaal. De af stand tussen Noord-Korea en de Amerikaanse westkust (Califor- nië) is zo'n 10.000 kilometer. Dat haalt de Unha-3 bij lange na niet. BOEKAREST - De centrumlinkse re gering van Roemenië stevent vol gens exitpolls af op een overwin ning in de parlementsverkiezin gen. De coalitie van premier Vic tor Ponta heeft volgens de peiling van de nationale tv-zender TVR zo'n 57 procent van de stemmen gekregen, terwijl de centrumrecht se groep die verbonden is aan pre sident Traian Basescu ruim 18 pro cent heeft. De populistische partij van mediamagnaat Dan Diacones- cu is derde met 13 procent. Ponta en Basescu zijn rivalen, na een mislukte poging van de rege ring om de president in juli afge zet te krijgen. Basescu zegt dat hij Ponta, die hij een 'dwangmatige^, leugenaar' heeft genoemd, niet op nieuw tot formateur wil benoe men. Volgens Ponta gaat Basescu zijn boekje te buiten door zich te mengen in regeringszaken. „Wij hebben een duidelijke meer derheid gewonnen, een meerder heid die wordt erkend door onze tegenstanders die de regels van de democratie moeten aanvaarden",, zei Ponta. „Ik verzeker hun dat wij de oppositie met het respect zul-- len behandelen dat wij niet kregen toen wij in de oppositie waren." Basescu zou een andere formateur kunnen benoemen, maar zijn keu ze zal moeten worden goedge- keurd door het parlement. Als zijn kandidaat twee keer wordt afgewe zen, moet het parlement ontbon den worden. Bijna 3 jaar cel om politiegeweld G8 Francesco Colucci, korpschef van de politie van Genua tijdens de G8-top in juli 2001, is gisteren ver oordeeld tot 2 jaar en 8 maanden cel wegens meineed. De toenmali ge premier van Italië, Silvio Berlus coni, liet de politie keihard optre den tijdens de top. Colucci had ge logen over een politie-inval in een school, waar agenten inknuppel- den op slapende actievoerders. ROME Vier op de vijf ambtenaren spijbelen Bij het gemeentelijk bureau dat in de Siciliaanse stad Messina de so ciale huurwoningen verdeelt gaan 81 van de 96 medewerkers onder werktijd boodschappen doen of naar het café. Dat kwam de politie via verborgen camera's te weten. De afwezigheid werd verdoezeld doordat 'spijbelaars' collega's lieten stempelen bij de prikklok. BERLIJN Duitsland wijst diplomaten Syrië uit Duitsland heeft gisteren vier mede werkers van de Syrische ambassa de uitgewezen. De maatregel is on derdeel van het beleid om de ban den met het regime van de Syri sche president Bashar al-Assad te verminderen. In mei had Duits land al de Syrische ambassadeur uitgewezen. Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Italië en Spanje deden het zelfde na het bloedbad in Houla. POTSDAM Met partijgeld van Groenen naar hoeren Christian Goetjes, ex-penningmees ter van de Groenen in de Duitse deelstaat Brandenburg, is gisteren veroordeeld tot 3,5 jaar cel. Volgens de rechtbank in Potsdam heeft hij zeker 270.000 euro uit de partijkas gestolen en aan prostituees be steed. De affaire zorgde voor dei ning omdat de Groenen zich juist inzet tegen vrouwenuitbuiting. Win ook je aankoopbedrag terug! Koop in december of januari een occasion via AutoTrack.nl en win net als Sandra winnaar van 2008, het aankoopbedrag terug. Kijk op AutoTrack.nl voor de actie en de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9