Peer Steinbrück: de hoo| 8| Vroege sneeuw legt delen Balkan lam 'Afrikanen zijn geen wilden die elkaar bij het geringste de kop inslaan' effewegnl 0529 - 46 96 67 LAST MINUTE CRUISE Boek nu last minute beslissers! de Kerstcruise over de Rijn! dinsdag 11 december 2012 door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Ongewoon vroege sneeuwbuien hebben grote delen van de Balkan lamgelegd. Sommi ge dorpen zijn nu al, aan het begin van de winter, afgesloten van de buitenwereld. In Servië overleed een vrouw toen ze in een bos door de sneeuw storm werd overvallen, op weg naar een weide waar ze haar vee wilde voeren, enkele kilometers van haar huis. Bij verkeersongelukken in de regio kwamen zeker zes mensen om het leven. Vooral in Kroatië verraste het noodweer velen. Iedereen is af geraden nog de weg op te gaan. Ondanks het slechte weer open den Servië en Kosovo gisteren wel een nieuwe grensovergang die de verbeterde relatie tussen de lan den moet bestendigen. Dat is on derdeel van een akkoord dat de twee landen vorige week sloten. Maar veel verkeer genereert de post op een smalle bergweg voor lopig niet. Daarvoor is het te glad. Noord-Servië maakte een vergelijk bare weersomslag mee. Sommige mensen zaten tot zestien uur lang vast in hun auto. Het leger zette tanks in om vrachtauto's en bus sen los te trekken. Een zwangere vrouw beviel in de ijskoude file, en noemde haar dochter Sneeuw witje. In Belgrado ligt overal sneeuw. Die laag is gaan opvrie zen, wat tot flinke verkeersproble men leidt. Auto's glibberen zich een weg door de vaak steile stra ten. Voor voetgangers loert een an der gevaar. Vallende ijspegels zor gen voor gewonden en soms, zo is in voorgaande jaren gebleken, zelfs doden. De vroege winter komt na een koudegolf begin dit jaar. Die is de boeken ingegaan als de streng ste winter in dertig jaar. De koude golf zal zeker nog tot het einde van de week aanhouden. Socialistische uitdager van Duitse bondskanselier Angela Merkel In september moet Peer Steinbrück het opnemen tegen Angela Merkel. Aan charisma heeft hij geen gebrek, maar zijn kansen lijken klein. door Bob van Huët Hij heeft iets van zo'n on verschrokken Duitse opera-held die heroïsch in het stof gaat bijten. Grote mond, zelfverzekerd, hau tain, volgens vrienden best sympa thiek, maar volgens kenners straks kansloos tegen Angela Merkel. De socialist Peer Steinbrück moet het in september opnemen tegen de zittende bondskanselier. Een politieke aardverschuiving zit er niet in. Duitsland is geen Frankrijk waar de kiezers in onzekere tijden gemakkelijk van links naar rechts slingeren, zoals het de saaie socia list Francois Hollande mocht over komen. Steinbrück zou Hollande opvreten, zoals hij dat in Duits land ooit deed met die Linken en die Grünen. Een man van statuur, ex-minister van Financiën die Duitsland zeer bekwaam door de eerste fase van de economische cri sis loodste. Een soort Dominique Strauss Kahn-type, maar dan zon der de seksschandalen. En toch heet Steinbrück bij voor baat kansloos te zijn tegen de mo numentale Angela Merkel, over wie Maarten van Rossum onlangs zei dat ze Nederland er maar bij moest nemen op maandag ochtend. Merkel kreeg wereldaan- zien voor haar standvastige aan pak van de economische crisis en weet ook dat Duitsers in onzekere tijden niet gauw switchen. Maar er zijn nóg wat hindernissen voor Steinbrück. Eén: hij zit met een imagoprobleem wegens dat lu cratief schnabbelen in het sprekers- circuit. Twee: zijn eigen socialisten lusten hem niet zo omdat zijn aan- Peer Steinbrück neemt in Hannover het applaus van zijn partijgenoten in ontvangst. pak eerder liberaal is dan socialis tisch. Hoewel hij op het partijcon gres in Hannover de steun kreeg van 93 procent van de afgevaardig den, is er van liefde tussen de kan didaat en zijn achterban geen spra ke. Commentatoren in de Duitse media constateerden gisteren voor al een verstandshuwelijk. Het hart zegt de socialisten wat anders dan het hoofd, dat weet dat alleen ie mand met overtuigende economi sche geloofsbrieven tenminste een kans maakt tegen Merkel. In zijn toespraak ging Steinbrück - ge trouwd en vader van drie kinde ren - op de gevoelige tour en ook duidelijk voor de vrouwenstem. Zijn imago van zelfingenomen macho pareerde hij met een heel persoonlijke hommage aan zijn moeder Ilse die zich als jonge vrouw losmaakte van de heersen de moraal door te gaan werken (hoedenmaakster), joodse vriend schappen te bewaren (in een tijd dat dat gevaarlijk was) en hem ver trouwd te maken met het politieke gedachtegoed van Konrad Adenau er en Willy Brandt. Als Steinbrück de baas wordt, komt er een minis terie van Vrouwenzaken én quota voor vrouwen in management functies. 'De mis ter kroning' van Steinbrück als SPD-kanselierskan- didaat is volgens draaiboek verlo pen. Zijn toespraak was geen reto risch vuurwerk als normaliter, maar hij heeft de juiste toon getrof- door onze correspondent Frans van den Houdt NAIROBI - Afrikanen zijn geen 'wil den die elkaar bij het minste of ge ringste de kop inslaan'. Dat zegt de Keniaanse professor Peter Kagwanja (49) als reactie op de schijnbaar al maar toenemende hoeveelheid gewapende conflicten op het continent. Gewelddadighe den die steeds vaker het nieuws ha len. „Die westerse perceptie klopt niet. Als Europeanen oorlog voeren, de laatste keer'in Joegoslavië, worden ze ook geen wilden genoemd die alleen maar irrationeel en vooral bruut geweld gebruiken, zoals van Afrikanen wordt gezegd. Ook in Afrika gaat het bij conflicten er gens om. Maar het is moeilijk om van dat negatieve imago af te ko men." In bijna de helft van alle 54 Afrikaanse landen woedt of slui mert een gewapend conflict. Oor zaak is in veel gevallen de strijd om grondstoffen, zoals olie, hout, diamanten en goud. Maar het gaat ook om identiteit, schaarste aan water en vruchtbare landbouw grond, terwijl de bevolking explo sief groeit. Dat Afrikanen snel naar de wa pens grijpen heeft te maken met het gebrek aan orde, gezag en een goed rechtssysteem, stelt Kagwan ja, oprichter van het Africa Policy Institute, dat zich met vraagstuk ken van vrede en veiligheid bezig houdt. „In veel democratisch zwak ke landen is sprake van straffeloos heid en gebrek aan openheid. Daarom worden vaker wapens ge bruikt om te krijgen wat je heb ben wilt. Je hoeft je toch niet te verantwoorden." Nu economieën snel groeien, concentreert de strijd zich steeds meer op olie en mine ralen, waar economische giganten als China, Brazilië, Zuid-Korea en Indonesië op afkomen. Met het geld dat wordt verdiend, financie ren Afrikanen hun conflicten. Oorlogen beëindigen kan het bes te in drie stappen, stelt de profes sor. Het begint met een vredes macht van de VN, Afrikaanse Unie (AU) of regionale clubs als Ecowas (West-Afrika) en Igad (Oost-Afrika). „Die internationale interventie moet niet te lang du ren, want is erg kostbaar in geld en mankracht." Als de wapens zwijgen, komen vooraanstaande heren uit de regio in beeld, die ervoor zorgen dat de vijandige partijen aan tafel gaan zitten en een akkoord sluiten. Tot slot moeten sterke nationale insti tuten worden opgezet die voor or de en gezag zorgen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf, per persoon en inclusief brandstof- (fïd) toeslag. Exclusief excursie-entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking «r Superaanbieding voor snelle 3 DAGEN VANAF f JTQ 3 daagse busreis Vertrek op 13 en 15 december Ga mee met onze kerstcruise naar de kerstmarkten in Duitsland. Tijdens deze unieke reis verblijft u op een prachtig 4*cruiseschip een touringcar brengt en haalt u weer op in de haven. Tijdens deze reis bezoekt u de kerstmarkten in: Düsseldorf, Keulen en Bonn. INCLUSIEF 2 overnachtingen 2x ontbijtbuffet 2x diner - lx lunch Toeristenbelasting 1 x koffie bij het verzamelpunt Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8