We zijn rijk, maar dat 41 binnenland TO©S Rutte wil niet nu al meer gaan bezuinigen Gemeente Stichtse Vecht schuldig aan doden Nederlanders kunnen de economie oppeppen door hun goedgevulde spaarpotten aan te spreken. Maar het consumentenvertrouwen is ongekend laag. 'Als we tegenvallers overdrijven, zorgen we dat het nog erger wordt' 'Koud' asfalt beter voor milieu Dekker wil programkeuze op tv toetsen dinsdag 11 december 2012 Hoogleraar economie Eric Bartelsman DEN HAAG - Volgens premier Mark Rutte ziet het kabinet nog geen re den om meer te gaan snijden in de overheidsfinanciën nu het be grotingstekort volgend jaar op 3,5 procent uit lijkt te komen en daar mee de door Nederland geaccep teerde normen van de Europese Unie overschrijdt. Ook het ministe rie van Financiën wil niet op de za ken vooruit lopen en benadrukt dat het regeringsbeleid uitgaat van de CPB-cijfers. Die komen pas in maart tijdens de presentatie van de voorjaarsnota, waarbij het be grotingsbeleid eventueel wordt bij gestuurd. Het kabinet wacht in ie der geval een loodzwaar voorjaar. De WD heeft gezegd alleen in een kabinet te stappen als het be grotingstekort tot 3 procent wordt teruggedrongen, wat neerkomt op ruim 3 miljard euro extra aan be zuinigingen. Als de WD vast houdt aan deze eis, vindt het in ie der geval CDA en D66 aan haar zij de. Daarentegen blijkt uit de giste ren gepubliceerde raming van De Nederlandsche Bank dat fors snij den in de overheidsfinanciën de economie op korte termijn weinig goeds brengt. De belangrijkste oor zaak van de krimp is dat consu menten steeds minder uitgeven. Volgens de centrale bankecono- men ligt het dalend besteedbaar in komen daaraan ten grondslag. Opnieuw slechte berichten over de economie, dit keer van De Nederlandsche Bank. „Genoeg gesomberd. Geef je geld uit aan manie ren om prettig te leven." door Mo Prins Alles wordt minder dan was voorspeld, zegt De Nederlandsche Bank (DNB). Minder export, minder banen, minder overheidsuit gaven. Dat de groei negatief wordt bijgesteld, komt door een daling van de export, door overheidsbezui nigingen en door consumenten die massaal de hand op de knip hou den. Aan die eerste twee factoren kunnen gewone burgers niet veel doen, aan de laatste wel. Wat nou als we met z'n allen ons geld laten rollen? Natuurlijk, er zijn mensen die weinig geld hebben of bij wie ontslag boven het hoofd hangt. Maar dat geldt lang niet voor ieder een. Kijk maar naar de sinterklaas verkopen die dit jaar waarschijnlijk naar een record van een half miljard euro zijn gestegen. Moeten we terug naar de jaren '30 en de oproep 'Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar!' Zou dat een op lossing zijn? Economisch psycholoog José Bloe- mer wil best een beetje meegaan in de gedachten. „Als je de economie een boost wilt geven, moet je duur- NIJMEGEN - De uitstoot van kool stofdioxide bij de aanleg van we gen kan fors omlaag. Dat blijkt uit een onderzoek dat Rijkswaterstaat samen met de bouwsector en ken nisplatform CROW heeft uitge voerd naar Laag Temperatuur As falt (LTB). De studie wordt van daag gepresenteerd tijdens de as- faltdag van Bouwend Nederland. Normaal asfalt wordt tot ongeveer 170 graden verhit. Het Laag Tempe ratuur Asfalt wordt al bij 100 gra den vloeibaar. De eigenschappen van de aangelegde weg veranderen niet, stelt projectmanager Mare Eij- bersen van CROW. De methode- biedt niet alleen milieuwinst maar verlaagt ook de energiekosten voor asfaltcentrales. PAUL KUSTERS toosenhenk.ni BE3 VERDERE KRIMP INI 2013 I 11 - -I' 'Hl zame consumentengoederen ko pen waar flinke marges op zitten. Denk aan nieuwe auto's, compu ters, grote breedbeeldtelevisies. Liefst van Philips want dat is nog een beetje Nederlands." Maar de korte positieve effecten wegen niet op tegen de negatieve UTRECHT - De gemeente Stichtse Vecht is schuldig aan de dood van twee motorrijders. Dat heeft de rechtbank in Utrecht gisteren be paald. De gemeente moet een boe te betalen van 22.500 euro waar van 7500 euro voorwaardelijk van wege een dodelijk ongeluk in Tien hoven. Daarbij kwamen op 31 maart 2009 twee vrouwen om het leven. Het is voorzover bekend de eerste keer dat een gemeente is veroor deeld voor nalatigheid bij het weg werken van achterstallig wegonder houd. Boomwortels hadden het as falt van de Nieuweweg omhoog ge drukt. Door de hoge bobbels ging de motor waarop beide vrouwen zaten onderuit Ze botsten fron taal op een tractor. Een maand eer der was op die plek ook al een mo torrijder gevallen, maar die kwam er alleen met wat schrammen van af De rechtbank spreekt van nala tigheid omdat na dat eerste onge val geen maatregelen zijn geno men, zoals het verlagen van de maximum snelheid of het plaatsen van hekken. Een ambtenaar heeft de weg weliswaar geïnspecteerd, maar op een verkeerde manier. Daardoor leken de hobbels min der hoog en is de ernst van de si tuatie niet goed ingeschat, aldus de rechtbank. De gemeente erkende gisteren dat er destijds beoordelingsfouten zijn gemaakt in het wegbeheer en biedt de nabestaanden daarvoor excuses aan. „De uitspraak 'dood door schuld' heeft ons enorm ge raakt", liet het college van burge meester en wethouders in een reactie weten. „We hebben altijd naar beste vermogen invulling wil len geven aan het wegbeheer. De uitspraak van de rechter is een meer dan belangrijke aansporing om dit te blijven doen." „Het college vindt het verschrikke lijk dat dit is gebeurd", zo staat in een verklaring. „Mede wegens het leed van de nabestaanden heeft de gemeente maandag besloten de uit spraak te aanvaarden en geen ho ger beroep in te stellen." „Dit is absoluut een keerpunt", rea geert Dolf Willigers van de Motor rijders Actie Groep (MAG). „We hopen dat wegbeheerders voortaan eerder in actie komen." gevolgen voor de lange termijn, zegt Bloemer er meteen bij. „Wij hebben een open economie die voor een belangrijk deel drijft op DEN HAAG - Als het aan staatssecre taris Sander Dekker van media (WD) ligt, mag het bestuur van de Nederlandse Publieke Omroep (NPO) straks bepalen welke pro gramma's op radio en tv komen. Maar om te beletten dat 'de slager straks zijn eigen vlees keurt', zoals 50PIUS het gisteren in de Tweede Kamer verwoordde, wil Dekker 'kwaliteitspanels' ofwel het SP- voorstel van een 'onafhankelijke raad' overwegen. Die zou beslui ten van het NPO-bestuur moeten toetsen. Naast wie bepaalt wat kwalitatief hoogstaand genoeg is - nu het le denaantal van omroepen niet lan ger maatstaf is voor financiering - werd Dekker meermaals gevraagd wat de kwaliteitscriteria zijn. Conform de kerntaken van de pu blieke omroep ligt de nadruk op nieuws, achtergronden, kunst en cultuur, aldus Kamerlid Matthijs Huizing van de WD. Ook Kees Verhoeven van D66 onderstreepte die kerntaken, waarbij volgens hem geen plek is voor amusement en Champions Leaguevoetbal. pagina 10 en 11: Nederlandse BBC Klanten krijgen uitleg over hun nieuwe auto bij een VW-dealer. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4