zeeland 13 Zestien bedden, dat is zestien mensen SALE VEERE in 't centrum commentaar Snijden in zorg Herdenking Sjoerd Heijning Antwerpen en Zeebrugge bekijken bundeling van containeractiviteiten DELSCHER dinsdag 11 december 2012 Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto a.s. weekend KERSTMARKT Zaterdag en zondag 11.00-17.00 uur. U koopt hier de leukste en lekkerste Kerstcadeau's! ,:M\ Toegang gratis en gratis parkeren! www.kerstmarktveere.nl Ook de Zeeuwse gees telijke gezondheids zorg voelt de bezui nigingen. Bij Emer- gis staan honderd banen op de tocht Dat is nog geen kaalslag, maar met veel minder mensen en veel minder bedden wordt het wel heel lastig om genoeg goede zorg te leveren. Emergis probeert er het beste van te ma ken. Bijvoorbeeld door meer hulp bij mensen thuis aan te bieden. Wat de organisatie straks echt niet meer kan doen, zullen de patiënten uit hun om geving moeten halen. De geestelijke gezondheidszorg legt dus, net als vrijwel alle an dere zorgsectoren, de bal terug naar de omgeving van de pa tiënt. Dit heeft echter zijn gren zen. Niet iedereen heeft helpen de of beschermende handen om zich heen. Niet iedereen is in staat om goede hulp te leve ren. Dit is de ellende van deze bezuinigingen. Op de rekenma chine kloppen ze. Maar in de praktijk van de kwetsbare pa tiënten en hun omstanders kloppen ze vaak van geen kant. MIDDELBURG - De provincie houdt vrijdag een herdenkingsbijeen komst voor gedeputeerde Sjoerd Heijning. De openbare plechtig heid in de Nieuwe Kerk in Middel burg begint om vijf uur. Heijning (6o) overleed zondag in het ziekenhuis in Antwerpen, na dat hij met een ernstige inwendige bloeding in kritieke toestand was opgenomen. De uitvaart vindt za terdag plaats in besloten kring, van uit de Maria Magdalenakerk in zijn woonplaats Goes. De vergadering van Provinciale Sta ten die 14 december stond ge pland, wordt een week later gehou den. wijzerantiekeklokken.nl Nederstraat 19 4- 0118-614053 Middelburg <4 'Tien maanden geleden lag ik alleen op bed. 1 %sF W Nu weet ik weer wat ik wil. Terug naar school. van de circa 1480 banen bij £n yyggj- 00wgfkg richting ik 0p wil.' Emergis staan op de tocht door de bezuinigingsdoelstelling. Nathalie, bewoonster van het Hostel Middelburg Het Hostel Middelburg helpt mensen om weer een zelfstandig leven te leiden. In maart 2013 wordt het gesloten. foto Mechteld Jansen Emergis moet zo'n 210 bed den kwijt, om te voldoen aan de eisen van het Be stuurlijk Akkoord Toekomst GGZ. De sluiting van het Hostel Middel burg levert in één klap zestien bed den op. Een bed, dat is jargon voor iemand die in een instelling woont. Mensen: daar hebben we het dus over. Mensen zoals Natha lie (28). Tien maanden geleden woonde ze nog thuis. Daar lag ze in bed. En dat was, het dan. Ze zag niemand, ze deed niets. De ambu lant begeleider die zo nu en dan langskwam, vanwege haar psychi sche problemen, zag dat het niet goed ging. Zo kwam Nathalie in het Hostel terecht. Nu werkt ze er aan de doelen die ze zichzelf ge steld heeft: een dagritme krijgen en uitzoeken wat ze nu eigenlijk met haar leven wil. „Ik wist niet wat ik leuk vind." Wat blijkt, tien maanden verder? „Ik vind heel veel leuk! Tien maanden geleden lag ik alleen op bed. Nu weet ik weer wat ik wil. Terug naar school. En ik weet ook welke richting ik op wil."Als het Hostel er niet ge weest was, had Nathalie nog elke dag op bed gelegen, zegt ze stellig. Net als Allard (18), die naast haar zit Zijn moeder was te lief, zijn va der afwezig en ondertussen gleed Allard af, tot hij opgenomen moest worden. Nu is hij alweer drie weken in het Hostel: „Elke ochtend ga ik mijn bed uit, en ik ga niet meer terug, want ik heb dingen te doen: de afwas, tafel dek ken, leren strijken, van alles. Mijn doel is uiteindelijk zelfstandig kun nen wonen. Wat daarvoor nodig is, leer ik hier." Zoals Allard en Nathalie zijn er meer. In de 25 jaar dat het Hostel nu bestaat, heeft er zelden een bed leeggestaan. De laatste jaren ont stond zelfs een wachtlijst. Maar wie nu belt, komt te laat. Al maan den verkoopt het Hostel alleen maar 'nee', want in maart 2013 valt het doek. Natasha maakt zich er nu al druk over. Gaat ze het wel halen, met al die leerdoelen, vóór maart? Ze is dankbaar dat zij nog in het Hostel heeft mogen wonen. Maar ook boos. „Ik had dit ande ren óók zo graag gegund." PZC-leraarverkiezing Stem op je favoriete leraar of lerares via pzcleraar@gmail.com en win een tablet via www.pzc.nl/leraar STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl ZEEBRUGGE - De havenbedrijven van Antwerpen en Zeebrugge on derzoeken de mogelijkheden om de containeractiviteiten te bunde len. Dat meldt de Belgische krant De Tijd. Ze presenteren het plan begin volgen jaar. De twee Vlaam se havens willen de krachten bun delen om de concurrentie met Rot terdam (Tweede Maasvlakte) het hoofd te kunnen bieden. Ze wil len met name Chinese rederijen van Rotterdam afsnoepen. De afgelopen weken vond inten sief overleg plaats. Daarbij was ook Vlaams minister Hilde Crevits (mobiliteit) betrokken. Havendirec teur Joachim Coens en zijn Ant werpse collega Eddy Bruyninclcx willen niet te diep op de plannen ingaan. Ze houden beiden een slag om de arm. Zeebrugge en Antwer pen vechten al jaren een 'contai- neroorlog' uit. In Vlaamse haven kringen wordt de krachtenbunde ling dan ook meer gezien als een noodgedwongen 'staakt-het-vu- ren', dan als een liefdesverklaring. bij Fashion, Shoes&Bags Grote Markt 11-13 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3