BcutmSi Bewegen L_ dinsdag 11 december 2012 Beeld van Koningin Emma op het Damplein Bordjes op de grens van Dam en Damplein ingang van de Isabellagang Bestrating van de Bleekersgang Clobebeeld op de gevel van het huis van Stadsarchitect Jan de Munck Oostkerk vanuit de Breestraat gezien Schuddebeursstraat, de smalste straat van Middelburg Kuiperspoort Poort Hagepreekgang Terwijl we staan te praten, stapt Wim van Duin van 't Wapen van Poortugael naar buiten om even mee te buurten. Hebben we het over de overlast in de Isabellagang? Hij wijst naar de overkant van het plein, naar café Mambo's - door de pleinbewoners consequent verhaspeld tot Rambo'sDaar komen ze in het weekend vandaan, en hangen dan tot een uur of drie 's nachts onder het overbouwde deel van het gangetje. Lawaai, bierblikjes en andere rotzooi, urine. Voor dat laatste heeft Van Duin een oplossing. In hoekjes die bij wildplassers in trek zijn, worden soms kunststof spatscher- men aangebracht. Zodat de plasser zichzelf bespat. De Isabellagang vraagt erom, als we zijn gedachtengang volgen. We duiken de poort in om zo eindelijk aan het achteraffondje in hartje Middelburg te beginnen. De gang is een publieke doorsteek naar het nog nieuw ogende Hof van Sint Pieter. Dat laten we links liggen en komen op het Suikerpoortplein. Ook daar heeft het blik voorrang gekregen: het is één groot terrein met parkeerplaatsen en garages. Op de hoek van de Spui- en de Spanjaardstraat neemt monumen taal Middelburg weer het heft in handen. De Bleekersgang loopt achterlangs de Spanjaard straat. Qua bestrating met kleurige klinkers en kasseien krijgt oud hier alle ruimte. Het is er beschut, dat is ook prettig. We houden rechts aan en komen op de Zuidsingel uit. Dat is het aantrekkelijke van die besloten doorgangen: aan het eind is de stedelijke ruimte dan opeens duizelingwekkend. Laat het Molenwater maar open is daar een logische gedachte. Stadsarchi tect Jan de Munck liet er in de 18e eeuw niet voor niets zijn huis De Globe bouwen. Via Verwer ij straatBreestraat en Brakstraat - ja, de Oostkerk vanuit de Breestraat is onbe taalbaar-wandelen we terug naar koningin Emma en komen aan de andere kant van het Damwater terecht. Achter de monumentale huizenwand daar bevindt zich de Kuipers poort. Te netjes en te gewild oud, zeiden Van Amerongen en Van Duin eerder. De onopval lende Schuddebeursstraat biedt toegang. „Het smalste straatje van Middelburg", zegt een passerende hondenuitlater. Voor we het weten stappen we in de middeleeuwen. Een straatje methijsbalken en groene kelderluiken wijzen op vroegere nijverheid. Nu wordt er vooral gemusiceerd in het complex. De rechthoe kige poort van de Hagepreekgang verraadt naoorlogse bouw, maar biedt wel een mooie doorkijk op de jachthaven en oude VOC- pakhuizen. We lopen buitenom terug richting Damplein, met uitzicht op de Naald en de Spijkerbrug. Over de Rouaansche Kaai rijden nog best veel auto's, ondanks alle nieuwe rondwegen rond Middelburg en de afsluiting van de Stations- brug. Je mag van de Kuiperspoort zeggen wat je wil, daar is het in elk geval een oase van rust. Jan van Damme meeste grond in de Anna Vosdijkpolder. Hij liet een prachtig herenhuis neerzetten in 1662, met schuren en bijgebouwen. De hoeve was het huwelijkscadeau voor zijn lievelings kind - dochter Suzanna. Ze trouwde met een mede- Hagenaar, Philips Doublet, die tevens ambachtsheer van Sint-Annaland was en ook elders in Zeeland veel bezittingen had. Uiteraard bleven ze in Den Haag wonen, maar ze kwamen vaak op bezoek op hun hoeve die ze toepasselijk 'Land- en Zeezicht' hadden genoemd. Tot 1681 gedijden hoeve en gronden en was de opbrengst heel goed. In 1682 liep alles onder, en in 1715 weer. Maar altijd weer werden de dijken gedicht, de schade hersteld en de Zeeuwse spreuk Luctor et Emergo in praktijk gebracht. Anno 2012 staat de hoeve nog fier overeind in de polder. De laatste 200 jaar met de naam 'Nooitgedacht', en onder leiding van de familie Geluk. Gerard Smallegange In 1662 werden huis en schuur van 'Nooitgedacht' gebouwd in opdracht van Constantijn Huygens. De boerderij was een huwe lijksgeschenk voor zijn dochter Suzanna, die de bruid was van Philips Dou blet, ambachtsheer van Sint-Annaland. De oorspronkelijke naam van de boerderij was Zeezicht, of Land- en Zeezicht, omdat de boerderij aan alle kanten omringd was door water. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37