Emergis gaat moeilijk jaar tegemoet 21 zeelaift In 2013 plan voor Volkerak dinsdag Verleden toekomst De krant 6 weken voor 18 euro! PZC dinsdag 11 december 2012 GSe666SOEfóSSSKSO««l^jSSSOS&&B?SX6 2X::-:c:-J5:555C! MnHMnei door Marleen Blommaert 'Het is alt/jd vol. Een paar maanden geleden hoorden we dat het Hostel Middelburg zou sluiten. We konden direct zeven intakes afbellen.' Arlette Koers, psychiatrisch verpleegkundige Hostel Middelburg Over twee weken zitten we met z'n allen weer rond het feestmaal. Over veertien dagen is het reeds Eerste Kerstdag. Dat bete kent dat u net te weinig tijd zult hebben om al dat werk dat u wilde afronden voor de magische datum af te krijgen. Het goede nieuws is dat ook de kortste dag dan reeds achter ons ligt. Hoewel dat ook hoopvoller klinkt dan het is. Tegelij kertijd duurt het dan namelijk nog ongeveer zeven maanden tot die ene zomerse dag. Die u overigens ook zult missen, omdat u welis waar vrij was, maar met 35 graden uw kind moest gaan verhuizen naar zijn of haar studentenstad. En eerst moeten we nog de horrorwin- ter van 2013 door. De winter waar in de NS de gehele dienstregeling gedurende maanden besloot te schrappen en er drie Elfstedentoch ten werden gereden. En tv, radio en Internet niet langer beschikbaar wa ren. Omdat dit ons beviel en wel zo rustig was, besloten we het maar zo te laten. Gas en licht leveren was niet meer mogelijk. Daardoor werd het wel weer gezellig druk in de huizen met de houtkachels. Nijver heid en gemeenschapszin floreer den. En iedereen ging weer op tijd naar bed. Types als Pauw, Witte- man en Van Nieuwkerk moesten wel maandenlang, dolend en op zoek naar publiek, van de straat worden geplukt en naar de aan- dachtslozenopvang worden ge bracht. Al de paarden die op de no minatie stonden voor de slacht wer den voor karren gespannen en op deze manier werd ook het lang ver geten beroep van palfrenier (bij koetsier) in ere hersteld. Met de her introductie van dit woord kreeg ook de Nederlandse taal te maken met een heropleving en dagelijks ontstond prachtige poëzie bij het haardvuur. Zorg was niet langer een probleem, want iedereen had plotseling een overvloed aan tijd. Tijd die ons in de eeuwen ervoor was ontglipt, ver scheen als het ware uit het niets. Allemaal onzin, maar u nam in ie der geval even tien minuten tijd om dit te lezen en stond mij toe dat ik u meenam naar een wereld zon der tijd. Hou vol, de wereld draait ook na 21-12-12 door. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt €27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja. ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal ina28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 51050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mi|n rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u r door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Binnen een half jaar moet duidelijk worden of het Vol kerak Zoommeer zoet moet blij ven. Dat zei minister Melanie Schultz (Water) maandag in de Tweede Ka mer. Voor de zomer verschijnt een rijksvisie over welke kant het op moet met de Zuidwestelijke Delta. In juli zegde toenmalig staatssecre taris Joop Atsma toe dat het Rijk de regie neemt in de ontwikkeling van de Zuidwestelijke Delta. Het gaat alle plannen in samenhang op een rij zetten. De Tweede Ka mer wilde maandag van minister Schultz weten hoe het er nu voor staat. „Ondernemers willen ver der", zei WD-Kamerlid André Bosman uit Middelburg. Lutz Jaco- bi (PvdA): „Duidelijkheid is van belang voor de landbouw, de drinkwatervoorziening voor de Randstad en de recreatie." Ook CDA, D66 en SP vroegen aan dacht voor de Zuidwestelijke Del ta. Schultz zegde toe die voor de zomer te geven. Besluiten worden in 2014 genomen. Schultz vroeg zich openlijk af of het haalbaar is om de Haringvliet- sluizen in 2015 op een kier te zet ten. Door dat bij vloed te doen, kunnen zalm en zeeforel de slui zen passeren naar hun paaigebie- den. Schultz wil het kierbesluit uit voeren, maar zij weet nog niet of er voldoende geld is. Ook hierover informeert zij de Kamer voor de zomer. Bij Emergis staan honderd ba nen op de tocht. Leidinggeven de functies en managementla- gen vervallen. In 2020 moet bovendien eenderde van de 628 'bedden' verdwenen zijn. De slui ting van het Hostel Middelburg levert er daarvan zestien op. door Ondine van der Vleuten Het wil maar niet rus tig worden bij Emer gis. 2012 gaat de an nalen in als het jaar waarin de fusie afket ste met de Parnassia Bavo Groep. 2013 wordt het jaar van de uitda gingen. Niet alleen zijn er de door het Rijk opgelegde doelstellingen (eenderde minder bedden dan in het peiljaar 2008), Emergis moet ook een bezuining van 1 a 2 pro cent (minder geld uit de Zorgver- zekeringswet) zien op te vangen. Of dat allemaal nog niet genoeg is, moet Emergis met minder geld, personeel en bedden wél betere zorg leveren. In Samen Beter, het jaarplan 2013, zijn de nieuwe lijnen uitgezet. Dankzij de personele maatregelen en besparingen op overhead hoopt Emergis 2013 te kunnen af sluiten met een begrotingsover schot van 2 procent (1,9 miljoen euro): genoeg om Emergis finan cieel gezond te houden, stelt de or ganisatie. Wat de zorg betreft, wil Emergis het brede aanbod in stand hou den, maar de ambities voor topkli nische zorg zijn verleden tijd. Van daar ook dat plannen om binnen het programma voor eetstoornis sen opnameplaatsen te realiseren voor kinderen en jeugdigen, niet doorgaan. De afgelopen jaren tikte de Inspec tie voor de Gezondheidszorg Emergis verschillende keren op de vingers. In november nog liet de IGZ weten dat de kwaliteit van de zorg bij Emergis op onderdelen vaak onder het landelijk gemiddel de ligt. Eerst maar eens de basis goed krijgen, is nu de gedachte. Om dat te bereiken, ondanks.de personeelsreductie, wil Emergis meer gebruikmaken van ervarings deskundigen en e-health. Onder e-health vallen diverse online toe passingen. Naast social media valt te denken aan 'serious gaming' voor cliënten, mantelzorgers en medewerkers. Bij serious gaming worden spelenderwijs kennis en vaardigheden opgedaan. Ook wil Emergis gebruikmaken van beeldbellen, om kwetsbare pa tiënten te kunnen begeleiden ter wijl ze hun zelfstandigheid behou den. Want om het verdwijnen van bedden op te vangen, wordt zorg rondom de patiënt georganiseerd. Die blijft thuis wonen, zolang als het gaat, met ondersteuning van professionals zoals de eigen huis arts. Ook het eigen netwerk (man telzorgers) wordt zoveel mogelijk benut. Van de patiënt zelf wordt verwacht dat hij door een gezonde leefwijze voorkomt dat hij ziek wordt en actief meewerkt aan zijn herstel. Van zorg binnen de muren naar zorg bij huis Emergis moet 'stevige maatrege len' nemen om te voldoen aan de eisen van het Bestuurlijk Akkoord Toekomst GGZ 2013-2014. Dit leidt tot de volgende ingrepen: schrappen van de acht bedden voor kinderen en jeugdigen, die er zouden komen in het zorgpro- gramma eetstoornissen. Wel komt er één algemeen bed extra. sluiting Hostel in Middelburg (zie hiernaast); dit levert een besparing op van zestien bedden. schrappen geplande zes bedden extra voor kortdurende vervolgbe- handeling na een crisis. afbouw bedden bij beschermd wo nen door kortere opnameduur en doorplaatsen cliënten naar ande re voorzieningen, zoals verpleeg- of verzorgingshuizen en het bieden van "Volledig Pakket Thuis' (inten sieve langdurige begeleiding thuis). schrappen van zes bedden op de afdeling dubbele diagnose (pa tiënt met meerdere problemen, zo als verslaving én psychose). samenvoegen van afdelingen voor mensen met langdurige psy chiatrische problematiek. afbouw zes diagnostiekbedden binnen zorgprogramma autisme. Verwachte personele consequen ties: 60 a 70 fte (honderd banen). In maart 2013 moet duidelijk zijn hoe een en ander precies uitpakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2