Herintreders profs 241 sport Van Rhijn vecht zich terug naar oude niveau BC Vlissingen moet meer dan honderd treffers incasseren VC Vlissingen, RBC en nu AGOW. Clubs die mochten toetreden tot het profvoetbal, maar het daar niet redden. Een succesvolle amateurclub is niet meteen een goede profclub. VC Vlissingen RBC \5PDRTPARK IRI5LA dinsdag 11 december 2012 door Lisa Kuiper en Melanie Dolfing VLISSINGEN - De basketbalsters van BC Vlissingen moesten in de hoofdklasse een zware nederlaag incasseren en komen daardoor weer in de gevarenzone. In de mannen overgangsklasse deed BC Vlissingen 2 goede zaken door con current Virtus 2 te verslaan. Vrouwen: Springfield - BC Vlis singen 115-66: Met een zeer in compleet team was BC Vlissingen kansloos in Berlicum. Aanvallend draaide het nog redelijk, maar ver dedigend kon Springfield niet wor den afgestopt. Na 14-12 denderde de thuisploeg door naar de 53-25-ruststand. In de tweede helft bleef het eenrichtingsverkeer en liep de score op naar 115-66. Scores: Sheri Bos 21, Melanie Dolfing 14, Nanon Doeland 12, Stella Hozee 7, Johanna Kuijs Murcia 5, Berna Tascilar 4 en Susan Fransen 3. Mannen: Virtus 2 - BC Vlissin gen 2 49-77: In Werkendam kwam BC Vlissingen 2 goed uit de startblokken, waardoor in het eer ste kwart een 11-23-voorsprong werd genomen. In het tweede kwart werd dankzij sterk verdedi gen de voorsprong vergroot. Na de pauze verslapte de verdedigende aandacht, waardoor Virtus wat meer kon scoren. Aanvallend ging BC Vlissingen goed door. Scores: Abdelouahid el Kharbouchi 19, Ronny de Troije 18, Abdul Zombra 15, Dylan Hofmann 9, Rajan Dielbandhoes- ing 8, Mike de Kraker 6 en Raylin Jime nez 2. FAILLISSEMENTEN door Geert Langendorff AMSTERDAM - Niet zo lang geleden kon Ricardo van Rhijn niets ver keerd doen. De rechtsback kende vorig seizoen een bijna sprookjes achtige doorbraak bij Ajax en haal de na het EK het Nederlands elf tal. Het gejuich verstomde lang zaam. De Leidenaar worstelde met zijn vorm en kreeg kritiek te verduren. Tegen FC Groningen voelde hij zich voor het eerst weer vrij. Van Rhijn begon voorzichtig, zo als de meeste van zijn ploeggeno ten. Zijn optreden liet. zich het best als 'sober' omschrijven. Tot dat hij kort na rust ineens van een meter of achttien op doel schoot. Terwijl zijn linkerbeen nog door- zwaaide, spatte de bal op de lat uit een en landde pardoes voor de voe ten van Siem de Jong. De aanvoer der zette een combinatie op, maar werd onreglementair gestuit. Straf schop. 2-0. Duel beslist. Op een belangrijk moment in de wedstrijd kroop Van Rhijn uit zijn schulp. Zoals het een international betaamt. Zelf oogde hij vooral op gelucht „Dat was exact wat er de laatste weken aan ontbrak", sprak Van Rhijn. „Het kwam er nu weer uit Stapje voor stapje groei ik toe naar het niveau dat de club en ik zelf van me verwacht." Ondanks zijn relatief geringe ervaring hoeft niemand hem te zeggen wat hij moet brengen. In het moderne voetbal moet een vleugelverdedi ger een hele kant bestrijken. „Ik ben een stuk gereserveerder dan Daley Blind op links. Ondanks dat verschil in karakter moet ik wel mijn momenten pakken. Acties als tegen Groningen horen standaard te zijn." Dat Van Rhijn de laatste weken nauwelijks in de buurt van het vij andelijke strafschopgebied kwam, lag aan trainer Frank de Boer die diens vormdip als zodanig erken de. „Ik moest van hem eerst in de fensief opzicht de draad weer op pakken. Terug naar de basis. Daar lag de focus op. Alles wat ik erbij kon pakken, was mooi meegeno men. Dat moet straks weer de Gerd Muller bracht maandag zijn felicitaties over aan de nieuwe recordhouder Lionel Messi (rechts). foto EPA norm zijn." In het thuisduel met PSV lukte dat slechts half. Directe tegenstander Jeremain Lens maak te de eretreffer voor de ploeg uit Eindhoven. Dit schoonheidsfoutje bracht hem niet in verwarring. Daarvoor speelde Ajax die dag sim pelweg te sterk. „We waren heer en meester. Dat wilden we op nieuw zijn tegen Groningen. Dat is gelukt." De midweekse nederlaag tegen Real Madrid (4-1) in de Cham pions League tastte het geloof in ei gen kunnen niet aan. „Een flinke tik, maar één waarover we ons snel konden heen zetten." Van Rhijn zag de ontmoeting in Berna- beu meer als een waardevolle les dan een pijnlijke afstraffing. „Dat is het niveau dat je ooit hoopt te halen. Het is leuk en goed om zo'n ervaring op te doen." De dood van de grensrechter van SC Buitenboys maakte eveneens indruk, al beïnvloedden de rouw banden en de minuut stilte zijn spel niet. „Als professional heb je een voor beeldfunctie. Wekelijks kijken mil joenen mensen naar ons op televi sie. Kinderen kunnen bepaalde dingen kopiëren. Daar moet je je bewust van zijn. Maar deze trage die behoort niet exclusief aan het voetbal toe. Het is een maatschap pelijk probleem." Ricardo van Rhijn in duel met Luka Modric van Madrid. foto ANP Vanaf halverwege de jaren tachtig liet de KNVB mond jesmaat nieuwe clubs toe tot de eerste divisie. De herin treders in het profvoetbal vergaat het niet best. door Jaap van Essen Wanneer AGOW van daag inderdaad om valt, is het alweer de derde amateur club die naar het profvoetbal pro moveerde en vervolgens weer ver dween. VC Vlissingen (later VCV Zeeland genaamd) en RBC Roosendaal maakten hetzelfde mee. Ook de overige clubs die als 'herintreders' van de KNVB het be taalde voetbal in mochten, verging in het in het algemeen slecht. Op RKC na leiden ze een nogal kleur loos en grauw bestaan in de eerste divisie. Veelal met dagelijkse geld zorgen. AGOW vergaat het sinds 2003 ei genlijk niet anders. De club begon als Apeldoornse Geheel Onthou ders Voetbalvereniging en werd la ter omgedoopt tot Alleen Geza menlijk Oefenen Voert Verder. In 1954 trad AGOW toe tot het be taalde voetbal, maar in 1971 werd de club weggesaneerd en keerde te rug naar de amateurs. Na heel veel druk op de KJSTVB mocht de club in 2003 eindelijk terug naar de profs. Aanvankelijk was er in Apel doorn sprake van een enorme am bitie. AGOW zou een toonaange vende moderne club worden. Maar toen een nieuw stadion niet haalbaar bleek, zakte de club steeds verder weg. Sportief was een zesde plaats op de ranglijst de hoogste ooit Het enige echte wa penfeit is misschien dat de club een goede springplank bleek voor enkele topspelers, zoals Klaas-Jan Huntelaar, Dries Mertens en Nar- cer Chadli. Als amateurclub reik ten de Zeeuwen in 1989 tot de kwartfina les van de KNVB-be- ker en schakelden op weg daarheen vier profclubs uit. Nog nooit had een club uit Zeeland profvoetbal gespeeld en de tijd leek eindelijk rijp. In 1990 begon VC Vlissin gen het avontuur met een thuisduel tegen RBC. De 'derby' ein digde voor 4000 toe schouwers in een 2-0 zege. Maar de Zeeuw se klei bleek geen vruchtbare bodem voor betaald voetbal. Het bestuur kreeg de eindjes niet aan elkaar geknoopt Na het eer ste seizoen dat eindig de met een laatste plaats werd er gereor ganiseerd en ging de club verder als VCV Zeeland. Maar weder om was de bodem van foto DPD de kas snel in zicht De club kreeg geen li centie meer en ging verder als amateur club. Tegenwoordig speelt VC Vlissingen in de eerste klasse. De Roosendaal Boys Combinatie verdween in 1971 uit het profvoet bal en keerde als eer ste amateurclub in 1983 terug in de eerste divisie. RBC promoveerde in 2000 zelfs naar de ere divisie, degradeerde meteen weer, maar ging in 2002 weer de hoogste divisie in. In totaal speelde RBC vijf seizoenen in de eredivisie met een twaalfde plaats als hoogste klassering in de eindstand. De laat ste jaren begon het grote kwakkelen en RBC zakte steeds ver der af. In juni 2011 viel het doek, het faillisse ment werd uitgespro ken. RBC was wel de club waar enkele be kende spelers doorbra ken of tot helden uit groeiden. De voor- naamsten waren Pier- foto Robert van den Berge re van Hooijdonk en Henk Vos. Fans en be trokkenen richtten in 2012 meteen een nieuw RBC op, dat in de vijfde klasse van de amateurs acteert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24