Activos leert patiënten leven met pijn 201 zeeland Winkelierster met onverwoestbaar humeur 1V F 50 'Handen ineen slaan is goed voor de regio' Aanhangerdieven opgepakt korting Thuis in.,.. Hypotheken Verzekeringen Financieel Advies dinsdag 11 december 2012 Activos heeft nu elf patiënten in behandeling. De nieuwe Goese organisatie streeft naar vijftig patiënten. door Mieke van der Jagt Nog maar kort geleden deed Jo van Kalmt- hout haar winkel dicht. Op haar 85ste liet haar gezondheid het niet meer toe dat ze dagelijks van vroeg tot laat paraat moest zijn om klanten te helpen. Haar winkel was er nog zo eentje met een bel. Jo van Kalmthout ver kocht tabakswaren en verpakt snoep. Gadgets en loterijen, zoals andere tabakshandelaren verko pen: daar begon ze niet aan. Haar winkel dreef ze meer bij wijze van hobby dan als bron van inkom sten. Het was vaak ook voor de ge zelligheid dat klanten binnenlie pen. Nergens kon je er meer zeker van zijn een opgewekte natuur achter de toonbank te treffen, dan aan de Voorstad in Goes in de so bere sigarenwinkel. Dat ze er in juni van dit jaar mee ophield, had niets te maken met het feit dat )o van Kalmthout acht keer werd overvallen in haar win kel. Ze liet zich haar lust en haar le ven niet afpakken door een stelle tje boeven De enige keren dat er bij de winkelierster een beetje irri tatie te bespeuren viel, was als ie dereen na zo'n overval van alles wilde weten. Zulke gebeurtenissen Het Jo van Kalmthout het liefst maar snel achter zich. Vooruit met In Memoriam 1927 - 2012 de geit was het motto van de vrouw die uit haar werk energie putte. Tot een jaar of tien geleden deed ze naast het werk in de ta bakszaak ook verstel- en naaiwerk voor klanten. Een bijzonder mens in een bijzondere sigarenwinkel. Waar haar collega's bij een slof si garetten vrijwel automatisch een weggooiaansteker cadeau doen, stopte Jo van Kalmthout net zo au tomatisch een rolletje stophoest in het zakje. Zaterdag 8 december is Johanna van Kalmthout thuis in Goes overleden. Donderdag begint om 12.15 uur een afscheidsbijeen komst in de aula van het cremato rium in Middelburg. Na de plech tigheid is er gelegenheid de familie te condoleren. WOLPHAARTSDIJK - Twee mannen zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden op de Del taweg bij Wilhelminadorp voor diefstal van een aanhangwagen, al dus de politie. De 27-jarige man uit Moerdijk en de 31-jarige man uit Dinteloord za ten in de auto die in de Burge meester Hackstraat in Wolphaarts- dijk was gezien met de aanhanger. Zij verblijven nog in het arrestan tencomplex. Veel mensen hebben last van chronische pijn waar de regulie re zorg vaak geen antwoord op weet. Het onlangs door een aan tal Goese deskundigen opgerich te Activos leert de patiënten via een pijnprogramma hun lijf weer op orde te krijgen. door Frank van Cooten De Zeeuwse anesthe sioloog Andre Ge- drojc is naast zijn werk in de operatie kamer al 25 jaar ac tief betrokken bij de pijnproblema- tiek. Hij weet als geen ander hoe vaak patiënten met chronische pijn tussen wal en schip terecht ko men. „Onze maatschappij plakt graag labeltjes op van alles. Op chronische pijn kan geen labeltje worden geplakt." Tevens krijgen ze met diverse zorg- discipines (zoals huisarts en fysio therapeut) te maken die niet van elkaar weten welke behandelingen ze doen. „Deze mensen vangen wij op." Het unieke van het Activos-con- cept is volgens Gedrojc dat verschil lende disciplines in de eerste lijn intensief met elkaar samenwerken. Dat zijn behalve Gedrojc pijnver- pleegkundige en coördinator van Activos Anja Wijdemans, fysiothe rapeut Marco Tolhoek en oefenthe rapeut Mensendieck Janine David- se. „Door de samenwerking is sprake van een goede afstemming van het behandelprogramma", zegt An ja Wijdemans. „Er is geen sprake van afzonderlijke behandelingen. SBQnZ&Z&&i9l Behalve de behandelingen in de praktijk krijgen de patiënten ook huiswerk mee. Het gaat om het stellen van doelen zoals weer een stuk fietsen of de kinderen naar school brengen." Alles draait volgens Janine David- se om beter in het leven te staan. „We geven de mensen door mid del van houding en beweging mo gelijkheden om te gaan met de da gelijkse pijn. Dat valt in het begin niet mee omdat veel patiënten met chronische pijn iets doen als ze geen pijn hebben. Maar nu moe ten ze ook oefeningen doen juist op het moment dat ze pijn heb ben. Het gaat om de herprogram mering van het zenuwstelsel. Wij helpen de patiënten daarbij." Het behandelprogramma van Acti vos is bedoeld voor mensen die langer dan drie maanden pijn- klachten hebben. Wanneer ze voor deze klachten al eerder door artsen of behandelaars zijn onder zocht en behandeld, en deze be handelingen hebben niet het ge wenste resultaat, dan kunnen ze door een arts of specialist worden doorverwezen naar Activos. „Voor een succesvolle behandeling is een snelle doorverwijzing cru ciaal", zegt Gedrojc. „Alle huisart sen in de Oosterschelderegio zijn geïnformeerd over het bestaan van Activos en kunnen dus doorverwij zen. Maar dat vraagt bij sommige huisartsen nog om een mentali teitsverandering." Janine Davidse benadrukt dat alle behandelingen worden vergoed. Is het niet via de aanvullende zorg verzekering, dan wel via een subsi die die Activos heeft gekregen van organisatie Robuust. Meer infor matie op www.activos.nl Plein 1940 nr. 20 - Middelburg Tel. 0118 - 612508 OUWERKERK - Natuur en economie kunnen elkaar prima versterken. Ondernemer en oud-Kamerlid Ad Koppejan (CDA) gaat donderdag tijdens zijn lezing in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk na der in op deze stelling. De belan gen van de natuurlobby en de mensen die op land of water hun brood moeten verdienen hoeven volgens hem niet altijd tegenstrij dig te zijn. Hij heeft in zijn jaren als Kamerlid vaak strijdende par tijen meegemaakt. „Het is jammer dat daar veel energie in gestoken wordt. Het is beter als de handen ineen geslagen worden." Koppejan ziet voor de Zuidwestelijke delta veel kansen. Als voorbeeld noemt hij het Grevelingenmeer. Daar moet wat gebeuren, stelt hij. De waterkwaliteit is slecht, er zijn mo gelijkheden voor verbetering door het tij beperkt terug te laten keren en dat zou gecombineerd kunnen worden met een getijcentrale in de Brouwersdam. Dat zorgt niet al leen voor een betere waterkwali teit - in sommige diepe delen van het meer is geen leven meer - maar komt ook de recreatie en de visserij ten goede. „En de delta kan een belangrijke rol vervullen in het kader van waterveiligheid als overloop gebied voor overtollig rivierwater." Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.:. 0118-615151 www.donrisicobeheer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20