Spanning Glazen Huis Oostkapelle stijgt Veere prefereert school Zanddijk Ruim tachtig Opblazen prullenbak kost 450 euro i8| d Gemeenten steggelen over anti- hagelkanon OPRUIMING Van jazzroute in Middelburg tot Domburgs hotel 30% t/m 50% korting dinsdag 11 december 2012 Met de dag haken meer bedrijven, instellingen en bewoners in, ook van buiten Oostkapelle. Er zijn nu al ruim tachtig inzamelingsacties aangekondigd. Serious Request Oostkapelle begint volgende week dinsdag om 20.00 uur. Ook dezer dagen vinden al acties plaats. door Henk Postma VEERE - De stadsraad van Veere ziet de twee basisscholen voorals nog het liefst samengevoegd in het gebouw van de school Het Veer aan de Sandenburghlaan bij Zand dijk. Het gebouw van de Valerius- school in het historisch stadshart kan dan worden afgestoten. Voorzitter Jean Paul Loeff van de stadsraad zei dit maandagavond tij dens de openbare vergadering van de stadsraad in Het Akkoord. De school bij Zanddijk is centraler ge legen, heeft meer ruimte om zich heen, ligt dichter bij de gymnas tiekzaal, en er kan gemakkelijker worden, geparkeerd. Bovendien herbergt Zanddijk meer kinderen dan Veere, redeneerde Loeff Basisschool Het Veer blijft zelf ook het liefst gehuisvest in het eigen ge bouw. Die opvattingen stroken niet met het gemeentelijk spreidingsplan KAPELLE - Tussen de gemeenten Kapelle en Borsele bestaat verschil van inzicht over eenduidige regels tussen de Zeeuwse fruitteeltge meenten over de anti-hagelkan- nonnen. Borsele wil eerst nog onderzoeken laten uitvoeren, Kapelle vindt dat weggegooid geld. „De rechter zal immers blijven toetsen op geluids overlast voor de directe omge ving", zegt de Kapelse wethouder Evert Damen. De fruittelers moeten voor het ge bruik van deze knalapparaten met ingang van januari een vergun ning aanvragen. De rechter ver bood het gebruik van acht van de negen anti-hagelkanonnen in Bor sele omdat ze te veel herrie maken in de omliggende woningen. Deze uitspraak houdt in dat elke vergunning bij de rechter aange vochten kan worden. Daarom wil de Borselse wethouder Conny Miermans eenduidige regels bin nen de fruitteeltgemeenten om sa- voor de scholen dat onlangs open baar werd. Dat gaat vooralsnog uit van concentratie in het gebouw van de Valeriusschool. Dat is goed koper omdat dit gebouw nog vrij nieuw is. Een beslissing wordt pas genomen na een haalbaarheidson derzoek. Duidelijk is al wel dat de openbare school Het Veer en de protes tants-christelijke Valeriusschool worden samengevoegd tot één sa menwerkingsschool. Die wordt on dergebracht bij de protes tants-christelijke Primas-scholen- groep. Maar het is nadrukkelijk de bedoe ling dat zowel voorstanders van openbaar onderwijs als voorstan ders van protestants-christelijk on derwijs zich thuisvoelen in de sa menwerkingsschool. De directeu ren van de christelijke scholen- groep (Primas) en de openbare scholengroep (Archipel) benadruk ten dat gisteravond nog eens. men sterk te staan bij de procedu res bij de rechtbank. Onlangs vond het eerste ambtelij ke overleg plaats. Daarbij is het ver schil van inzicht tussen Borsele en Kapelle ontstaan. „Als het lawaai de norm overschrijdt, wordt de kla ger door de rechter in het gelijk ge steld. Ik heb daarom wat moeite met het recente onderzoekje van het CDA in Borsele waaruit blijkt dat de meeste mensen geen moei te hebben met hagelkanonnen. Zo'n onderzoekje is leuk voor de bühne maar is niet relevant", zegt Damen. De rechter toetst aan de normering van industrielawaai. „Tholen en Kapelle probeerden eerder de Tweede Kamer ertoe te bewegen een apart hoofdstuk te schrijven voor de hagelkanonnen omdat ze niet te vergelijken zijn met reguliere bedrijven. Dat is niet gelukt De Zeeuwse gemeenten moeten proberen dit probleem nogmaals aan te kaarten bij de Tweede Kamer", zegt Damen. Nu Oostkapelle is begonnen het Glazen Huis op te tuigen, stijgt de spanning. Ook bij de DJ's die er, zonder te eten, een weekje gaan wonen. Niet dat ze bang zijn voor de hongerklop. Hans Burgs: „Ik denk dat we genoeg adrenaline te eten krijgen." door Henk Postma OOSTKAPELLE - Nog een week, en dan start Serious Request Oostka pelle. Achter de schermen is al maanden gewerkt, maar sinds maandag wordt het Glazen Huis in de serre van eetcafé De Babbe laar ook zichtbaar opgetuigd. Nu het aftellen is begonnen, stijgt de spanning. Kunnen de hoge ambi ties, veel geld inzamelen voor 3FM Serious Request, worden waarge maakt? Het begin is veelbelovend. Met de dag haken meer bedrijven, instellingen en bewoners in, ook van buiten Oostkapelle. Er zijn nu al ruim tachtig inzamelingsacties aangekondigd. Een aantal acties vindt deze dagen al plaats. Zo werden gisteren do zen vol leesvoer De Babbelaar bin nen gedragen voor de boeken beurs die morgen wordt gehouden (12 tot 16 uur). Ondertussen bouw den nijvere handen een hut tegen de gevel. Via dat gebouwtje kun nen de drie DJ's, die in het Glazen Huis worden opgesloten, hun slaapvertrek bereiken. In de hut zit ook de brievenbus waar het pu bliek geld in kan werpen. Serious Request Oostkapelle gaat volgende week dinsdag officieel van start om acht uur 's avonds. Vanaf dat tijdstip presenteren Hans Burgs, Jeroen Burgs en Rei- nier Wondergem in het Glazen Huis zeven dagen lang, zonder te eten, een doorlopend radiopro gramma. 's Avonds om 18 uur beginnen ze er aan hun laatste maaltijd. Twee uur later doen burgemeester Rob van der Zwaag en notaris Marcel Oonk de deur achter hen op slot. Het publiek kan tegen betaling van twee euro een plaatje laten draaien. Dagelijks vinden acties en evenementen plaats. Elke ochtend kan er worden ontbeten ten bate van het goede doel: de strijd tegen babysterfte. Info: www.oostkapellesr.nl. Uitzendin gen via Zeelands belangrijkste tv- en in- ternetkanalen. Ook de PZC doet dage lijks verslag, zowel in de krant als via in ternet. DOMBURG - Van Badhotel Dom burg tot de Jazzroute in Middel burg, her en der op Walcheren wordt het hele jaar al geld ingeza meld voor 3FM Serious Request. Veel daarvan gaat straks via het Glazen Huis Oostkapelle naar de landelijke actie. Het Badhotel Domburg was dat aanvankelijk niet van plan, maar overweegt het nu ook. Het hele jaar al droegen gasten, personeel en leveranciers er op velerlei ma nieren bij. Maandag waren leerlin gen van basisschool De Golfslag er te gast om kerststukjes te maken en koekjes te bakken. Die worden ten bate van Serious Request ver kocht in de supermarkt, het ge meentehuis en verzorgingstehuis. Domburgse scholieren knutselden gisteren voor Serious Request. LANGSTRAAT 7 ARNEMUIDEN 0118-603805 www.walkyschoenmode.nl door Emile Calon MIDDELBURG - Levi de Rijke en Da- nique van den Broeke weten nu hoe je met een blusdeken vuur kan doven als iemands kleren in brand staan. De beide leerlingen van de Middelburgse basisschool Acaciahof kregen maandag, samen met hun klasgenoten, voorlichting over vuurwerk in de brandweerka zerne aan de Stromenweg. Brandweerman Gert Meijer liet hen zien wat de gevolgen zijn als een brandende ijsfontein te dicht bij een kledingstuk wordt gehou den. „Dan is een blusdeken echt nodig." En Stan Kochanouski van de Pal- menhof weet ook dat strijkers en lawinepijlen illegaal vuurwerk zijn. Agente Sacha van der Veer maakte hem en zijn klasgenoten duidelijk dat die dingen zeer ge vaarlijk zijn en dat ze voor vreselij ke wonden kunnen zorgen. De leerlingen hoorden ook dat het niet verstandig is om met een jas met capuchon in de oudjaarnacht naar buiten te gaan. Als vuurwerk in die capuchon terecht komt, kun nen de gevolgen ernstig zijn. Dat geldt ook voor een jas die makke lijk in de fik kan vliegen. Een wol len of leren jas is het beste, zo kre gen ze ook te horen van Kim Goe- seije van Bureau Halt. „Want een jas van kunststof kan, als die in de fik vliegt, vreselijke wonden ver oorzaken. En nooit het vuurwerk vervoeren in een plastic tas." Want dat is volgens haar te risi covol. Elke jaarwisseling moeten tussen de 150 en 300 kinderen naar het ziekenhuis wegens vuurwerkletsel. Het zijn vooral kinderen die toekij ken die het slachtoffer worden van vuurwerk, leerde ze de Walcherse scholieren. Ze heeft niet het idee dat door haar voorlichting kinde ren afzien van het kopen van vuur werk. Ze hoopt wel dat ze wat voorzichtiger omspringen met vuurwerk en dat ze weten hoe ze moeten handelen als het mis gaat. Lieke Rentmeester van Bureau Halt benadrukte ook dat vuur werk leuk kan zijn. „En mooi." Maar dat er voorzichtig mee moet worden omgesprongen. „Dus niet afsteken op momenten dat het niet mag." Het mag alleen, zo be nadrukte ze tegenover de leerlin gen, de 31e december van 10.00 uur tot 02.00 uur de volgende dag. Wie daarbuiten vuurwerk afsteekt is strafbaar. In heel Zeeland moes ten vorig jaar ruim veertig kinde ren zich bij Halt meldden omdat ze in overtreding waren. Ze had den of te vroeg vuurwerk afgesto ken of ze hadden wat vernield. Wie dat doet, moet betalen, hield Goeseije de leerlingen ook voor. Ze vertelde dat een prullenbak al snel 45q euro kost. En het geld dat neergeteld moet worden voor een opgeblazen brievenbus, komt ook in de buurt van dat bedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18