Steeds minder bondgenoten voor Hilversum ZENDING VAN STAATSOMROEP 'In het kabinet zat altijd, wel PvdA of CDA en soms allebei. Met die «Magn december 2012 partijen hoefden omroepen zich geen grote zorgen te maken' 11 Oud-staatssecretaris Medy van der Laan BBC door Joost de Poel Het Mediapark in Hilver sum stond lange tijd vol heilige huisjes. Zo dra een omroepbaas, of erger, een politicus het aandurfde daar tegenaan te schoppen, stak een orkaan van protest op. Bijna al tijd uit voorspelbare, soms ook uit onverwachte hoek. De netcoördinator van Nederland 1 kon in 2006 niet bevroeden dat zijn voorstel om spelletjesklassie- ker Lingo van de buis te halen, re den was voor de premier zelve om daar tijdens zijn wekelijkse pers conferentie commentaar op te ge ven. „Ik voel mee met al die men sen die het spelletje zullen mis sen", zei Jan-Peter Balkenende. Partijgenoot en Kamerlid Joop Ats- ma was zelfs 'woedend' en eiste opheldering van Mediaminister Van der Hoeven. Voor alle duidelijkheid: Lingo is na 23 jaar en duizenden afleveringen nog steeds te zien bij de publieke omroep. Al zou het door het huidi ge, rigoureuze gesnij in het om- roepbudget, waarover de Kamer zich gisteren boog, zomaar kun nen dat het bestaansrecht van Lin go binnenkort opnieuw ter discus sie staat. Omroepen overwegen, om de bezuinigingen van Rutte-II te overleven, amusement straks aan de commerciëlen over te laten. Het zijn a-typische tijden voor Hil versum dat decennialang weinig te vrezen had van politiek Den Haag, weet oud-staatssecretaris van Me dia Medy van der Laan (D66). „In het kabinet zat altijd wel de PvdA of het CDA en soms allebei. Met die partijen aan de macht, hoefden omroepen zich eigenlijk geen grote zorgen te maken." Een visie die Huub Wijfjes, hoogle raar mediageschiedenis, beaamt: „Vooral christelijke partijen von den en vinden het soms nog steeds van groot belang dat de mensen waar zij voor opkomen, zich in het televisieaanbod verte genwoordigd voelen." De politiek blafte wel, maar beet zelden door. Die tijd is voorbij. In 2006 durfde Medy van der Laan het in het tweede kabinet-Balken ende al aan om zo'n 10 procent van het budget af te snijden. De hevigheid van het protest zag ze aankomen. „Vooral omdat de om roepen het tot die tijd helemaal niet gewend waren dat ze moesten bezuinigen. Zeker niet zo fors." Het lukte de D66-politica naar ei gen zeggen om de beoogde 80 mil joen te besparen - 'Er werden over headkosten geschrapt' - en het toe zicht werd verscherpt - 'Want tot die tijd controleerden de omroe pen vooral zichzelf. De staatssecre taris had ook andere plannen die de structuur wezenlijk zouden ra ken: zo zouden omroepen meer als productiehuis moeten funge ren. De kritiek was niet van de lucht. Ook omdat de van oudsher sterke lobby van de omroepen weer eens goed georganiseerd bleek. „Dan hoorde ik de woordvoerder van een partij in de Kamer zinnen gebruiken die me letterlijk bekend voorkwamen van gesprekken met de omroepen." Het kabinet-Balkenende-II viel en van Van der Laans plannen werd weinig meer vernomen. Toch ver anderde er geleidelijk het nodige, zegt Wijfjes: „De afzonderlijke om roepen hebben steeds minder te 'Sommige politici laten de feiten in de mediadiscussie nu helemaal los' vertellen gekregen. De macht van de zendercoördinatoren - die on der meer gaan over uitzendtijdstip pen - werd groter en groter." Sala rissen moesten aan banden wor den gelegd. Proefballonnetjes volg den elkaar op, maar grote, finan ciële, ingrepen bleven uit. De omroepen schreeuwen nu van de daken dat Rutte-I (200 miljoen van het budget af) en Rutte-II (100 miljoen eraf) het publieke be stel kapotmaken. Maar dat juist de WD, nu ze voor het eerst de grootste is, hard ingrijpt kan geen verrassing zijn. De WD heeft al tijd gezegd dat Hilversum met veel minder geld toe kan. Het staat niet in het regeerakkoord maar vólgens de WD kan er ook wel een zen der af Ook andere partijen lijken nu hun voorzichtigheid te laten va ren. Wijfjes ergert zich: „Sommige politici laten de feiten in de media discussie nu helemaal los. Dat zie je ook terug in het Kamerdebat. Het is voor hen geen rationele maar een symbolische discussie ge worden. Zo'n derde net schrappen klinkt leuk, maar levert weinig geld op. Wat je wèl bereikt, is dat je voor hele groepen in de samen leving hun tv-podium weghaalt. Het kabinet zegt ondanks de bezui nigingen de pluriformiteit te wil len handhaven, maar als je zóveel geld weghaalt, heeft dat uiteraard gevolgen voor diezelfde pluriformi teit." beeld De Persdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11