afscheid van voetbalpapa binnenland 15 Kankertherapie wordt precisiebombardement Klimaattop in Qatar inhoudelijk mislukking maandag 10 december 2012 'Het is een breder maatschappelijk probleem; het gaat niet alleen om de agressie op en rondom het voetbalveld' Annemarie Jorritsma, burgemeester Almere 'Voetbal is winnen en verliezen. Dat moet je allebei kunnen. Anders pasje niet in onze sport' Michael van Praag, voorzitter KNVB team waar Nieuwenhuizens zoon speelde. Het team waar Nieuwen- huizen als grensrechter optrad op die fatale dag. De club heeft veel post gekregen. Heel veel. Van ande re clubs, maar ook van door het voorval geraakte mensen uit het hele land. Iemand uit Ede schreef dat ze helemaal niets met voetbal heeft, maar dat ze meeleeft. Reac ties die indruk maken bij de club. Een uur voor aanvang staat een jonge speler van de Buitenboys al kleumend op het plein vanwaar de stille tocht begint. „Ik zit in de klas bij de zoon van Richard", zegt de jongen die ano niem wil blijven. Eerder speelden ze ook samen in het voetbalteam. De klap is dan ook hard aangeko men. „We zaten nog in de les toen we hoorden dat Richard is overle den. Iedereen was er helemaal stil van. Toen wij vorige week moes ten voetballen, hadden we wel ge hoord dat er iets was gebeurd. Maar ze zeiden dat Richard alleen een opgezwollen hand had", ver telt de voetballer terwijl hij pro beert zijn emoties in bedwang te houden. Die emoties lopen even later nog veel hoger op als Alain, de zoon van Nieuwenhuizen, de naar schat ting 12.000 aanwezigen op het plein toespreekt. „Mijn vader vond het grensrechteren heerlijk om te doen. Hij was fel tegen mensen met een grote mond op het veld. En al helemaal tegen zinloos ge weld. Laat ik hier zeggen dat in Ne derland zinloos geweld nooit het laatste woord mag hebben. We zul len je missen, papa." door Carel Goseiing DEN HAAG - Bijna 24 uur achter ge sloten deuren doorpraten. Ook in de nachtelijke uren. En over de uit komst van het beraad geen discus sie meer toestaan. Gewoon punt voor punt voorlezen en meteen met een hamerslag bezegelen. Zo ging het bij de VN-conferentie over de aanpak van de klimaatver andering in Doha (Qatar). Het twee weken durende beraad van delegaties uit 200 landen had vrij dag beëindigd moeten worden met een fraai resultaat. Op dat mo ment lag er echter niets tastbaars op tafel. Twee weken praten was uitgemond in niets. Een afgang. Een mislukking. Dus greep de con ferentievoorzitter prins Abdullah Bin Hamad al-Attija het initiatief Zaterdagmiddag sloot hij het be raad met een akkoord af. Tenmin ste op papier. Inhoudelijk werd er eigenlijk niets besloten. Het zogenoemde Kyotoprotocol, het enig bindende verdrag tussen landen over de reductie van broei- kasgassen(CO,), dat dit jaar afliep werd verlengd tot 2020. Het ver drag geldt echter maar voor 37 lan den die tezamen 15 procent van de mondiale CCf-vervuiling veroorza ken. Nieuwe ondertekenaars kwa men er niet bij, twee landen (Ja pan en Nieuw-Zeeland) trokken hun handtekening zelfs in. Het Kyotoverdrag bepaalde dat lan den in perioden van telkens vijf jaar hun CO,-uitstoot met 5 pro cent moesten verminderen ten op zichte van 1990. In Doha is niets besloten aangaande een verdere re ductie van de CO,-emissies na 2012. Daarover moeten landen in 2013 beslissen. Wat er in het ver lengde Kyotoverdrag nog meer moet komen te staan ook. Intus sen gaan de landen onderhande len over een mondiaal geldend kli maatverdrag. Dat moet er in 2020 zijn. De basistekst moet in 2015 op tafel liggen. Staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur en Milieu) is tevre den over de klimaattop. Mansveld zei 'verheugd' te zijn dat 'Kyoto' verlengd wordt. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Nanomessen. Nano- robots. Ultrageluid. De nieuwste generatie kankerbehandelingen lijkt zo uit een science-fictionboek te komen. Maar gelukkig voor de patiënt zijn deze innovatieve thera pieën levensecht. Decennialang kregen oncologen kankercellen al leen met grof geschut onder de knie; chemokuren, bestraling of een grote operatie. De patiënt kampte met ernstige bijwerkingen en risico's op complicaties. Maar de bestrijdingstechnieken worden steeds gerichter en verfijnder. Zo kan nu dankzij 'ultrageluid' schade aan gezonde cellen worden voorko men. Als een borsttumor aan de kant van het hart zit, liep de pa tiënt in het verleden door bestra ling vaak ook hartschade op. Het is inmiddels mogelijk om een ge zwel met behulp van geluidsgol ven weg te branden zonder het omliggende weefsel te raken. Bij prostaatkanker lijkt bestraling van buitenaf ook op z'n retour. Er kun nen kleine naaldjes in de prostaat worden gebracht, zodat op de goe de plek een kleine hoeveelheid ra dioactieve stof wordt afgegeven. In het UMC Utrecht wordt ge werkt met radioactieve holmium- bolletjes, die kwaadaardige cellen in de lever kunnen bereiken die anders onbereikbaar zouden zijn. En afgelopen zomer is in Neder land voor het eerst met succes le verkanker behandeld met een zo geheten nanomes. In het Amster damse VU Medisch Centrum werd met twee dunne naalden een stroomstoot door een nor maal gesproken onbereikbare tu mor gejaagd, waardoor de kwaad aardige cellen stierven. Het VUmc Cancer Centre boekt grote vooruitgang met onderzoek naar de biologische kenmerken van tumoren. Dat is belangrijk, want het welslagen van een behan deling hangt nauw samen met die eigenschappen, legt hoogleraar me dische oncologie van het VUmc Cancer Center Henk Verheul uit. „Als bijvoorbeeld een bepaald ei wit in de tumor aanwezig is, dan is er een grote kans dat een middel als Herceptin zal aanslaan. Is dat ei wit er niet, dan heeft zo'n behan deling ook geen zin." Dit soort aan wijzingen kunnen voor steeds meer vormen van kanker worden getest. Er moet nog heel veel on derzoek worden gedaan, maar de verwachting is dat de patiënt steeds minder vaak behandelingen hoeft te ondergaan die niet effec tief zijn. Het levert ook tijdwinst op. Verheul: „Als voor een tumor drie, vier medicijnen bestaan, hoef je ze niet allemaal eerst uit te pro beren. Na zo'n test wordt meteen duidelijk wat het beste medicijn is." Verheul verwacht dat artsen over tien jaar nog veel meer maat werk kunnen leveren. Maar hij tempert al te groot enthousiasme. „Nieuwe testen moeten worden ontwikkeld en de nieuwe medicij nen moeten eerst zorgvuldig wor den getest. Dat heeft tijd nodig." Los van de onmiskenbare voorde len zijn aan het leveren van maat werk ook risico's verbonden, waar schuwt de Nederlandse Federatie van Kankerpatiëntenorganisaties (NFK). Als medicijnen straks voor steeds kleinere patiëntgroepen worden gebruikt, worden de ont wikkelingskosten verhoudingsge wijs duurder. Pauline Evers van de NFK zegt zich hier ernstige zorgen over te maken. „Het nieuwe kabi net heeft aangekondigd nieuwe medicijnen niet langer alleen te be oordelen op effectiviteit, maar ook op betaalbaarheid." Familieleden van Richard Nieuwenhuizen bekijken de bloemen bij het hek langs het voetbalveld van SC Buitenboys. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5