Cysouw snelt naar t Zeeuwse schaatstitel 1 60 35 Bemoedigende zege PWG 's-Gravenpolder Salm en Relyveld steken er bovenuit Sterk gastoptreden van judoka's De Korte en Walhout op NK teams vJSèp maandag 10 december 2012 door Daaf Kasse MIDDELBURG - Het damtiental van PWG 's-Gravenpolder staat er in de eerste klasse C van de nationale competitie weer iets beter voor na de i2-S-overwinning van zaterdag op Denk en Zet. De Middelburgse damdub speelde in de zevende ronde verdienstelijk gelijk tegen Micone 2 uit Tilburg. In tegenstelling tot Middelburg twee weken eerder slaagde PWG er zaterdag wel in de sterkste drie spelers van de ploeg uit Har- dinxveld-Giessendam aan banden te leggen. Johnny de Leeuw hield Wim Kalis op een punt, Jaap Veer- hoek hield de schade beperkt te gen Peter Hartog en Aart Walra ven redde met een dosis geluk het vege lijf tegen Peter de Hek. Aan de overige zeven borden was PWG over het algemeen heer en meester. Arjo Kousemaker rondde een sterke partij af met een win nende combinatie en aan de on derste twee borden legden Jacob Provoost en Danny de Jager hun onervaren tegenstanders hun wil op. Het enige smetje op de over winning was de onnodige neder laag van Rianka Rentmeester, haar eerste in deze competitie. De Middelburgse damclub speelde al voor de derde keer met 10-10 ge lijk. In de wedstrijd tegen het ster ke Micone 2 viel aan slechts twee borden een beslissing. Aan het vijf de bord won Danny Wattel zijn eerste partij van dit seizoen. De jongste speler bij de thuisclub haal de na 25 zetten een damcombina- tie uit, waarna zijn tegenstander het meteen opgaf. De enige nul kwam op naam van Bram Goed hart, die in het middenspel ver zuimde een veelbelovende combi natie te nemen en later in een ver loren eindspel verzeild raakte. Bij een 9-9-tussenstand was er nog even hoop op een positief re sultaat, maar Piet Allaart, wiens te genstander zonder enige nood zaak een schijf had geofferd, kon zijn voordeel niet te gelde maken. door Lucien Roelandt HEINKENSZAND - Wilma Salm en haar pupil Bianca Relyveld hadden zaterdag in de dressuurwedstrijd van de RV De Paardebloem in Heinkenszand een dominante rol. Salm was in de piste van Stal Ver- mue met de merrie Barilla SP in de klasse Mi de blikvanger. De amazo ne uit Yeseke behaalde met de ex pressief bewegende en fraaie zweef- momenten tonende Sandreo-doch- ter in beide proeven een overtui gende overwinning. Beide keren scoorde ze 68,66 procent Jurylid Sa- rie Hanse: „Ik heb enorm genoten van deze combinatie. Een paard met fraaie gangen en enorm veel souplesse. Ze werd door haar ama zone mooi gereden. Er ging wel eens iets mis, maar Wilma raakte daardoor nooit in paniek. Bij het volgende onderdeel pakte ze de draad gewoon weer op. Geweldig zoals zij dat oploste." Anneke Phernambucq werd met de in de uitgestrekte gangen uitblin kende merrie Celrite in beide proe ven tweede. In de warmloopronde liep de amazone uit Kwadendam- me met de Rubiquil-dochter naar een score van 66,00 procent. In de herkansing liet de combinatie de teller oplopen tot 65,66 procent GOES - De judoka's Denise de Kor te (Tholen) en Chantal Walhout (Stavenisse) hielden zaterdag aan het NK voor teams onder zeven tien jaar een zilveren medaille over. Beiden deden mee bij Bu dokan Rotterdam, waar hun club JudoGoes een samenwerkingsver band mee heeft Na winst op Kenamju (4-1) en Theo Meijer Sport (4-1) verloor de ploeg uit Hoogvliet de finale met Het ZK marathonschaatsen bij de licentiehouders ging over zestig rondjes, oftewel 24 kilometer. In de klasse Zi stuurde Binca Rely veld de veel front tonende vosruin Bolero in de eerste manche met 62,35 procent naar de zege. In de tweede manche kwam de amazo ne uit Heinkenszand met de Obe lisk-zoon op 64,11 procent uit, wat eveneens goed was voor de over winning. Eline van Belzen uit Ame- muiden eindigde met Bonita in bei de proeven, met respectievelijk 62,05 en 65,52 procent, op de twee de stek. „Bolero was in de vorige wedstrijden niet vooruit te bran den", zei Relyveld. „De training was dan ook geheel gericht op het voorwaarts rijden. Zo ben ik ook de baan in gestapt. En het is gelukt. Bolero liep mooi bergopwaarts en werkte geweldig mee. En dan nog twee keer winnen maakt het extra leuk." In L2 bleken Anneke Delzenne uit Yerseke en de Kloetingse Mariska de Vrieze aan elkaar gewaagd. In de eerste proef eindigden ze met 67,00 procent op gelijke hoogte. Dankzij de beslissende onderdelen ging de overwinning naar Delzen ne en de merrie Chanel. In de tweede proef stuurde De Vrieze de vosmerrie Duches met 68,66 pro cent naar de zege. Delzenne eindig de met 67,33 procent op de tweede stek. Joerec Cysouw toont zich de sterkste tijdens het Zeeuws kam pioenschap marathonschaatsen. De Oostburger houdt op het kunstijs van Breda onder ande ren de schaatsbroers Anthony en Laurent Janse uit Yerseke ach ter zich. door René van Stee BREDA - De verwarring tijdens het Zeeuws kampioenschap marathon- schaatsen was zaterdagavond groot. Tot drie keer toe moesten de leiders in het peloton afsprin- ten om de zege, omdat het tellen van de rondjes niet goed verliep. „Er was wat verwarring met ach terblijvers en zo", vertelde de glun derende winnaar Joerec Cysouw. „Dat hakt er natuurlijk best in, want daardoor moet je jezelf tel kens weer opladen. Dat lukte pri ma. Eind goed, al goed dus." Op de kunstijsbaan in Breda werd een felle strijd geleverd met veel ontsnappingen. Cysouw: „Ik heb een paar keer een gat moeten dichtrijden. Helaas viel de boel daarna regelmatig stil omdat ieder een rechtop ging staan. Ik heb lie ver dat er dan wordt doorgereden. Dat maakt het allemaal iets gemak kelijker." Het gevaar voor Oostburger Cysouw kwam vooral van Laurent en Anthony Janse. Hoewel de broers uit Yerseke hem het vuur aan de schenen legden, bleef hij hen toch voor. Het betekende met een ook de eerste zege van het sei zoen voor de West-Zeeuws-Vla- ming. Cysouw heeft een snelle ont wikkeling doorgemaakt. In zijn tweede jaar bij de C-rijders eindig de hij al drie keer in de toptien van de regiocompetitie zuid. Cysouw maakt tegenwoordig ook deel uit van de schaatsploeg van de districten Noord-Brabant/Lim burg/Zeeland. In totaal wordt er zes uur per week getraind op de baan in Breda. „Dat heeft me echt een boost gegeven. Je traint daar door met snelle jongens. Ook op technisch vlak heb ik stappen kun nen zetten", zei de twintigjarige West-Zeeuws-Vlaming. Cysouw mikt volgend seizoen op promotie naar de eerste divisie, het één na hoogste niveau in Ne derland. Daartoe dient hij in het eindklassement van de regiocom petitie zuid bij de eerste drie te ein digen. „Een andere manier is om het hele jaar duidelijke progressie te laten zien. En dat gaat aardig. Het zit er dus in", verklaarde Cysouw, die ook zoveel mogelijk meedoet aan wedstrijden in de re giocompetitie noord-oost. „Daar gaat het harder dan in de zuidelij ke competitie. Zo'n twee secon den per rondje. Dit is weer goed voor m'n snelheid en m'n wed^ strijdhardheid." Yersekse dubbelslag Bij de jeugd was er tijdens het ZK marathonschaatsen dubbel succes voor rijders uit Yerseke. Arjen van Damme en Jack Krijger wonnen in hun categorieën. Bij de vrouwen was Fleur van Hoorn uit Cadzand de enige Zeeuwse deelneemster. Bij het skeeleren heeft Cysouw, wiens Oostburgse trainingsmaat Dennis Doens zaterdag de derde plaats veroverde in de categorie C2, inmiddels een stap voorwaarts gezet. In die discipline komt hij volgend seizoen uit in de eerste di visie. De appel valt trouwens niet ver van de boom, want pa Cees werd ooit al eens Nederlands skeelerkampioen bij de masters. Zaterdag reed Cysouw-senior even eens naar een podiumplaats. Hij eindigde in zijn categorie als twee de achter Adriaan van Damme uit Yerseke. De recreanten kenden een opmer kelijke winnaar. Martij n de Kok uit Heinkenszand had eerder op de dag de Inkelcross in Kruiningen al gewonnen. Tot zijn eigen verba zing en genoegen herhaalde hij dit kunstje op het ijs in Breda. „Het was eerst onzeker of ik zou star ten, omdat ik wat last had van m'n knie. Bij het inrijden ging het goed, dus ben ik toch maar begon nen. En dan win je dus. Helemaal perfect", zei De Kok. De Bevelander blijkt een omnita- lent. Sinds drie jaar traint hij 's winters met een groepje één keer per week in Breda. Trainer René de Leeuw van ijsclub De Poel bracht hem de fijne kneepjes bij. „Ik beleef er veel plezier aan", ver telde De Kok. „Toch wordt me re gelmatig verteld dat ik beter niet kan schaatsen, omdat dit ten koste gaat van m'n snelheid bij het lo pen. Die mensen hebben ook wel gelijk, want je gebruikt je spieren op een heel andere manier. Maar blijf ik het ernaast doen. Net als wielrennen bij TMZ. Ik vind het al lemaal veel te leuk." 3-2 van Stichting Top Judo Nijme gen. In die eindstrijd won zowel De Korte (-63 kilo) als Walhout (+63 kilo). Bij de mannen deed Goesenaar Mauk Moerman mee bij Budokan Rotterdam. Dit team werd vijfde. Vlissinger Lein Mulder, even eens lid van JudoGoes, pakte in het Franse Harnes goud in de klas se -42 kilo. Hij deed daar mee aan een toernooi onder vijftien jaar. Martijn de Kok, de winnaar bij de mannen, werkt zich door de modder van reacreatiegebied Den Inkel. Later op de dag pakte hij in Breda de Zeeuwse titel marathonschaatsen bij de recreanten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58