Sprookjes in bizarre knoop 14< 161 zeelai Samsung Galaxy Tab 210.1 nu voor zeeland in de vorige eeuw kpn Duinart speelt 'Lang Gelukkig' In Lang en Gelukkig zitten de sprookjes over Assepoester en Roodkapje op bizarre wijze met elkaar verknoopt. Theatergroep Duinart pakt er breed mee uit in een familievoorstelling die zater dagavond in 't Spiegeltheater in Middelburg in première gaat. door Ali Pankow Er was eens.... een lelijke stiefmoeder, Irma Zon derboezem met vier vre selijke stiefdochters. Sa men pesten zij de lieve As en Poes. Op het kasteel besluit de koningin dat haar zoon Rode- riek de 13e moet gaan trouwen. Zij organiseert een groot koninklijk bal met als doel de juiste vrouw voor de prins te vinden. Rood en Kapje hebben andere problemen. Kapje is, ondanks de waarschuwin gen van haar moeder, verliefd ge worden op de boze wolf Het RO Theater oogstte in 2008 veel succes met de eigen familie voorstelling van Lang en Gelukkig en de filmvertolking daarna was goed voor drie Gouden Kalveren. Don Duyns tekende voor de tekst. „Dat zou wel eens een mooie pro ductie voor Duinart kunnen zijn", adviseerde Lejon van Es zijn colle ga Peter Adriaanse bij 't Middel burgse Spiegeltheater. Adriaanse had daar wel oren naar. Vorig jaar was het er door diverse kleinere producties niet van geko men een grote wintervoorstelling te maken. „Dat vergt immers zo'n 80 a 90 procent aan bezetting van onze mensen, maar blijkbaar mist het publiek dan toch zo'n grote voorstelling. Ik kreeg vaak de vraag of we dat dit jaar toch weer wel gingen doen", vertelt Adriaanse. Hij is de vaste regisseur van Duin art, de theatergroep voor en door cliënten van Arduin, mensen met een verstandelijke beperking. De grote toneelproducties worden ge maakt met medewerking van spe lers uit het reguliere amateurto neel in Zeeland. Dat blijkt al jaren een succesvolle combinatie. „Ik heb contact opgenomen met het RO-Theater of we Lang en Ge lukkig rechtenvrij mochten bewer ken. Dat bleek zonder problemen te mogen. 'Doe maar hoor', gaf Don Duyns persoonlijk te kennen. Ik heb het script toen uiteraard aangepast aan de beschikbare cast bij Duinart, maar ik heb niet eens zoveel behoeven te veranderen. Het oorspronkelijke verhaal is rede lijk overeind gebleven", vertelt de regisseur. Passend in het concept van Duin art heeft hij diverse rollen ge splitst. Zo zijn er As en Poes, Rood en Kapje, vier stiefdochters en vier wolven. Adriaanse biedt op die ma nier ruimte voor veel spelers, maar creëert er ook een vangnet mee voor het geval er eens een speler maandag 10 december 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Het huisje van haar ouders kun je net niet zien, maar de taferelen op de foto van maandag 3 december zijn beelden van de jeugd van Nel lie de Smit-Hoogesteger uit Co- lijnsplaat. „Het is het dorpsplein van Nisse, daar ben ik geboren. Dat is de lagere school middenin het dorp en de vaete, waaruit de koeien dronken", vertelt ze in haar brief. „En in de winter, als het ijs dik genoeg was, konden wij daar schaatsen en met de slee glijden." Ook Menno de Witte heeft goede herinneringen aan het plein. Niet aan de openbare school, want die was voor zijn tijd afgebroken. Het gebouw is in 1966 gesloopt, toen er een nieuwe school was verrezen aan de Diaconielaan. Over de da tum waarop de school is geopend, zijn verschillende lezingen. Corrie Boonman uit 's Heerenhoek en J. Cornelisse uit Yerseke schrijven dat de school is geopend op 10 juli 1884. Volgens Kees Stevense is de bouw op 2 mei 1885 aanbesteed. Gezien de afbeeldingen op de foto, is deze volgens meerdere deelne mers genomen rond 1910. Boven het dak van de school prijkt de kroon van een lindeboom. Die is volgens M. Hoebeke in 1898 ge plant bij de troonsbestijging van koningin Wilhelmina. In 1932 ver rees op het plein een muziektent. Die is op de foto nog niet te zien. Wat wel te zien is, en nog steeds prijkt op het dorpsplein van Nisse, is de waterpomp uit 1750. „Tot eind negentiende eeuw werd het water uit de pomp ook als drink water gebruikt", vertelt J. Cornelis se. „Naar onze begrippen niet erg hygiënisch. Het water werd name lijk opgepompt uit de vaete!" Aan het dorpsplein lag vroeger ook de bakkerij van Gerard Eek- hart, op wiens gevel stond: 'Al had ik Salomo's wijsheid en Cresus ge win, Noch kan ik niet bakken naar iedereen's zin.' Links achter het afgebroken school tje wordt tegenwoordig weer lek kers geserveerd. Door de medewer kers van Theehuis Jikkemien. De winnaars van de waardebon zijn: Anneke Verkaart uit Nisse, Thomas Mol uit Nisse en de familie Dekker uit Hoofdplaat. tijdelijk zou uitvallen. Het repetitieproces was al een heel eind op gang toen Adriaanse voor zichzelf ineens moest vaststellen: 'Ik vind er eigenlijk niks aan'. In een eerlijk gesprek met David Can- tens, professioneel theatermaker en musicus met wie hij goed be vriend is, viel de conclusie dat hij te veel bezig was geweest met het kopiëren van de bestaande filmver sie. Cantens, die toch al beloofd had eens kritisch naar de muziek te komen luisteren, schoot te hulp. GALAXY Tab2(10.t) levert optimale multimedia ervaring 4» 4k. «t «v J§f v;: Nu 9 maanden van 30,- voor 10,- /mnd Bij een 2-jarig KPN Mobiel Internet abonnemer van 2 GB/mnd* Gratis docking station t.w.v. 29,- aandabonnement van 2 GB /mnd 30-/mnd. of je past je abonneme doet T gewoon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52