Meer mbo's in zwaar weer door vastgoed Emotioneel 4|bïnn TO0S Jorritsma: Geweld is breder probleem 'Eerst compensatie, dan pas latere AOW-datum' Een week nadat scheidsrechter Richard Nieuwenhuizen zodanig werd geslagen en geschopt dat hij overleed, herdenkt Almere hem met een stille tocht. maandag 10 december 2012 Nieuwbouw molensteen voor scholen sen herdacht tijdens een stil le tocht in Almere. Vooral zijn zoon maakte indruk. door Paul Bots Meer mbo-scholen komen in acute geldnood door te dure gebouwen, waarschuwt de onderwijsinspectie. Huisvestingslasten mbo's in vijf jaar tijd explosief gegroeid. Onderwijsaanbod en leraren- banen staan op de tocht. door Peter Winterman DEN HAAG - Meer mbo-scholen dreigen in grote problemen te ko men door te dure huisvesting. Daarvoor waarschuwt de onder wijsinspectie, die de jaarrekenin gen van alle 65 mbo-instellingen in Nederland heeft doorgelicht. Door de crisis daalt de waarde van gebouwen, waardoor mbo's in acu te geldnood kunnen komen als ze panden moeten verkopen of lenin gen moeten verhogen, verlengen of oversluiten. Eerder dit jaar leidde een miljoe nentekort op vastgoed tot de on dergang van onderwijskolos Ama- rantis. De organisatie voor mbo en voortgezet onderwijs investeerde meer in gebouwen dan was toege staan. Ook het Rotterdamse ROC Zadkine raakte in opspraak door de aankoop van te veel nieuwe ge bouwen. Daardoor kwamen hon derden leraren op straat te staan en werden verschillende opleidin gen geschrapt. De twee organisa ties staan onder verscherpt toe zicht, net als drie ROC's in Zee land, Leiden en Zwolle. „De precieze omvang van de pro blemen is onduidelijk", meldt Hans van der Vlies van de onder wijsinspectie. „We weten niet van elke mbo-instelling hoe het er exact voor staat wat betreft vast goed. Dat vergt meer onderzoek." Van der Vlies stelt wel dat de vast goedproblemen zich niet beper ken tot het mbo. „Dit speelt in het hele land. Wel zijn er meer mbo's die kampen met een teruglopend aantal leerlingen, waardoor het mogelijk is dat deze scholen met le ge en onverkoopbare gebouwen ko men te zitten." Uit het rapport van de inspectie blijkt dat de huisvestingslasten van alle 65 mbo-instellingen in vijf jaar tijd met 122 miljoen euro zijn toe genomen, tot 686 miljoen euro. De waarde van het totale bezit van de mbo's is sinds 2007 gegroeid met 14 procent. Volgens de MBO Raad valt het alle maal wel mee met de dreiging voor de mbo's. „Slechts een hand jevol scholen staat nu onder toe zicht. Het is op dit moment na tuurlijk niet makkelijk om vast goed af te stoten, maar het meren deel van de scholen is mans ge noeg om op de vastgoedcrisis in te spelen", verwacht Marije Huls bosch van de MBO Raad. Ook minister Jet Bussemaker van Onderwijs ziet vooralsnog geen re den om uitgebreid onderzoek te doen naar de vastgoedposities van mbo-scholen. „Een gedaalde waar de van onderwijsgebouwen hoeft geen probleem te zijn voor instel lingen die blijven waar ze zitten", meldde ze vorige week aan de Tweede Kamer. Wel vraagt ze de onderwijsinspectie een oogje in het zeil te houden bij scholen die willen uitbreiden of verhuizen. Middelbare scholen in financiële problemen Ook middelbare scholen hebben moeite het hoofd boven water te houden. Volgens de VO-raad kan zo'n 80 procent van de schoolbestu ren de gestegen kosten niet meer ophoesten. Met name de stijgende personeelskosten zijn debet aan de zorgwekkende situatie. In drie jaar tijd is het eigen vermogen van alle middelbare scholen in Nederland geslonken van 110 miljoen euro naar (nog maar) 30 miljoen euro. ALMERE - Geweld is een breed maatschappelijk probleem in Ne derland dat alleen opgelost kan worden door een combinatie van 'opvoeden en voorleven'. Dat stel de burgemeester Annemarie Jor- ritsma van Almere gisteren vooraf gaand aan de stille tocht in haar ge meente ter nagedachtenis aan de overleden grensrechter Richard Nieuwenhuizen. „Wij allen dienen voorbeeldge drag te laten zien, in het verkeer, in het openbaar bestuur, in het da gelijks leven. Daarom is het belang rijk om dit onderwerp bespreek baar te maken en er daadwerkelijk mee aan de slag te gaan", zei Jor- ritsma. „Er is kennelijk iets in de maatschappij geslopen dat het als normaal wordt gezien om geweld te gebruiken als het niet volgens jouw verwachting verloopt." KNVB-voorzitter Michael van Praag vindt dat mensen vooral ook naar zichzelf moeten kijken. „Wat kan ik doen om dit in de toe komst te voorkomen", moeten mensen zich volgens hem afvra gen. „Wat kan ik doen, om het voetbal de mooiste sport van de wereld voor ons allemaal te laten zijn? Wat kan ik doen, om de voet- baljeugd van nu het verschil te le ren tussen boosheid en agressie? Voetbal is emotie. Maar voetbal is ook winnen en verliezen. Dat moet je allebei kunnen. Anders pas je niet in onze sport." Volgens Van Praag is het overlij den van Nieuwenhuizen een 'zwarte bladzijde, niet alleen in on ze sport.' Marquerita Bouch, de. schoonzus van Richard Nieuwenhuizen, be dankte namens de familie ieder een voor de steun in de voorbije dagen. Ze sprak de hoop uit dat ie dereen iets leert van de tragische gebeurtenis. DOORWERTH - Circa 80.000 vutters en mensen met pre-pensioen moe ten eerst compensatie toegezegd krijgen. Pas daarna mag het kabi net de AOW-leeftijd verhogen. Dat eisen bijna duizend mensen die zich hebben verenigd in de Stichting Belangen Gedupeerden AOW-gat van minister Lodewijk Asscher (Sociale Zaken). Zij drei gen vanaf 1 januari 2013 tussen 700 en 1.300 euro aan inkomsten te missen als gevolg van verhoging van de AOW-leeftijd volgend jaar met één maand. Het AOW-gat wordt elk jaar groter; ook groeit De poster met de tekst 'zonder respect geen voetbal' hangt achter het raam. Verlicht met twee waxinelichtjes. Een stukje verderop in de Almeerse Sportlaan hangt een enorme driekleur half stok. Voor de deuren staan kraam pjes, van waaruit deze zondag avond rode rozen uitgedeeld wor den aan de voetballers die deelne men aan de stille tocht voor grens rechter en voetbalvader Richard Nieuwenhuizen. Rode rozen wa ren zijn lievelingsbloemen. De straat leeft mee. Maar als het om 'respect' gaat, zijn de ervarin gen van bewoner Ben Kosters niet uitsluitend positief Zijn huis ligt tegenover het voetbalveld waar het vorige week mis ging. En wekelijks hoort hij de verschrikkelijkste din gen over het veld schallen als er wedstrijden worden gespeeld. „Je vraagt je af: 'wie speelt er nou weer'. Maar als je dan naar buiten kijkt, zijn het vaak gewoon kleine jongetjes die worden 'aangemoe digd' door hun ouders." Kosters weet waar hij het over heeft. Toen zijn zoon nog voetbal de, was hij zelf een tijdje trainer voor de Buitenboys. „Mijn uit gangspunt was: het is een spelletje. Kinderen moeten met een glim lach van het veld komen, al heb ben ze met 10-0 verloren. Je zou een gedragscode voor ouders moe ten opstellen. 'Welkom bij de club, maar dit zijn onze spelregels'. Zo iets. Nu wordt er weer een Marok- kanenprobleem van gemaakt. Lek ker makkelijk voor al die ouders >'^:^vsss^s^a^^s^<isi^vsissssi>B&ssssssai het aantal gedupeerden fors, stelt de uit Doorwerth afkomstige ini tiatiefnemer Fred ter Hennepe. De stichting eist dat Asscher de wet waarin verhoging van de AOW-leeftijd is vastgesteld bin nen veertien dagen buiten wer king stelt. Verzuimt Asscher de tienduizenden gedupeerden een compensatie te geven, dan spant de stichting een kort geding aan te gen de staat. Volgens de stichting hebben degenen die al met vut en pre-pensioen zijn, zich niet kun nen voorbereiden op het inko mensgat. De stichting verwijt de staat te handelen in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur. Mannen met snorren hebben in de maand november ruim 460.000 eu ro opgehaald voor onderzoek naar prostaatkanker. Dat meldt de orga nisatie achter 'Movember', een campagne waarmee aandacht wordt gevraagd voor de ziekte. Bijna 7500 mannen hadden in no vember hun snor laten staan, waar voor ze werden gesponsord. DEN HAAG 'PW is grootste partij' De PW van Geert Wilders zou de grootste partij van het land wor den als er nu verkiezingen werden gehouden. De partij heeft de coali tiepartijen WD en PvdA inge haald. Dat blijkt uit de nieuwe pei ling van Maurice de Hond. De PW krijgt volgens de enquête 24 zetels, twee meer dan vorige week. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl B0 Voetbalpapa en grensrech ter Richard Nieuwenhuizen is gisteren door 12.000 men- door Chris van Alem om zich achter te verschuilen." Het is een opmerking die vaker te horen is. In de kantine van de Bui tenboys zelf, bijvoorbeeld, enkele uren voor aanvang van de stille tocht. Bestuur en vrijwilligers zijn er verzameld. De club is één grote familie, verzekeren ze. Een familie die door de gebeurtenissen van vo rige week alleen maar hechter is ge worden. Op tafel ligt het condo leanceregister. Bijna vol, consta teert de trainer van de B3, het AMSTERDAM 'Movember' succesvol!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4