Heeren van Noordwelle halen eigen kerstboom Magere vangst bij laatste wedstrijd HI Nieuw vaartuig brigade Ouddorp Wild zwijn Dorpskerstfeest Ingebruikname supermoderne oliebollenlijn Duiker komt om Bruenaar Johan Afspraken vaste in Oosterschelde Bal doet mee aan ligplaatshouders bij Wemeldinge rally poolcirkel zwart-op-wit maandag 10 december 2012 door Esme Soesman westenschouwen - De vangsten waren dit jaar mager, maar qua weer en aanloop was de strijd om de Krabbetrofee een genot. Zater dag deden op het strand van Wes tenschouwen 107 deelnemers mee aan de viswedstrijd van hen gelsportvereniging De Krabbe uit Burgh-Haamstede. De winst was voor de Walcherse Marvin van Belzen die tussentijds met een ambulance werd afge voerd nadat hij onwel was gewor den. Desalniettemin pakte hij met drie vissen met een totale lengte van 84 centimeter de winst. Inmid dels hersteld, haalde hij zijn prijs later zelf in De Schutse in Burgh-Haamstede op. Tino Stuijts uit Zierikzee werd uitgeroepen tot beste Schouwen-Duivelandse vis ser (2 vissen, 55 centimeter) en Mitchell Danker in actie. Op de achtergrond zijn vader Ferry en opa Ferry Danker, leden van het Zijpe in Bruinisse, in de weer. foto Dirk-Jan Gjeltema ouddorp - De Ouddorpse Red dingsbrigade houdt zaterdag 15 de cember een nieuw vaartuig ten doop. De Veero, een boot van het type Delta 5.5, wordt vanwege ouder dom vervangen door een Ribcraft. Bij de doop zullen voorzitter René van Ingen Schenau en onder- De circa 25 kilo zware big is gedurende vier uur ge gaard in een kookpot met 100 liter water op 80 gra den. Daarna volgt nog een paar uur het spit Ook in dampende pan voorradig: 10 kilo zuurkool, op smaak gebracht met spek en ganzenvet Team Zuiderduin uit Westkapelle pakte met 131 centimeter de korps- prijs. De vrouwen en junioren haalden niets binnen. „Door de kou gaat de vis van de kant", legt organisator Leo Kik de schamele vangsten uit. De strijd om de Krab betrofee was dit jaar dan ook niet voor niets de laatste grootste Ne derlandse viswedstrijd van het sei zoen. Ter troost: volgend jaar staat de Krabbetrofee al eind oktober op het programma. Te genieten bleef er overigens ge noeg. „Ik vind dit een hele mooie wedstrijd", vat Mitchell Danker uit Zonnemaire (14) de happening langs de Schouwen-Duivelandse kustlijn samen. „Ik sta graag op het strand, omdat ik lekker ont spannen word van het geluid van de zee." En heeft ie beet, dan volgt een ander soort kick. „Actie en adrenaline." Over de precieze lengte ervan verschillen de Heeren van Noordwelle met elkaar van me ning. Maar dat de kerstboom die ze zaterdag hoogstpersoon lijk zijn gaan halen uit de Eifel een prachtexemplaar is, staat buiten kijf. door Esme Soesman Elf meter, roept de één. Dertien, misschien wel veertien meter, beweert de ander. Vast staat dat de Heeren van Noord welle er zaterdag voor de vijfde keer op rij een lange dag met een dikke zeshonderd af te leggen kilo meters en 'enkele' schnaps voor over hadden om samen de eigen dorpskerstboom te gaan halen. Afzien, vindt de één. Erg ver moeiend, grijnst de ander. Desal niettemin is er een wachtlijst voor deze klus omdat er meer Heeren zijn die het winterse tochtje wil len meemaken dan dat er plaatsen zijn in de gehuurde bus. Die tocht begon zaterdagochtend om 6 uur met het vertrek uit Noor dwelle. 'Heer' Robin Bos was toen al met een dieplader vooruit, om elkaar later die dag in het Forstamt Prüm, waar 'heer' Koos van Doorn jachtgebied pacht, te ont moeten. Boswachter Raymund Kohl wachtte de Heeren daar op, waarna een door hem zorgvuldig geselecteerde boom afgezaagd en versjouwd werd. Een heel gepruts altijd, schetsen de Heeren het jaarlijks avontuur. Zo bleek er eens, eenmaal terug in Noordwelle na een stormachtige rit, nauwelijks meer een naald aan de takken te zitten. „En we heb ben een keer een boom met exten sies gehad. Die was zo bruin, daar hebben we groene takken van een andere boom ingehangen." Over de kerstboom van dit jaar zijn de Heeren van Noordwelle meteen al na aankomst, zaterdaga vond rond half tien, stikenthou- siast. „Breed van onderen en dan in een punt toelopend. Een échte kerstboom", beoordeelt 'heer' Ed Heye de 'vangst' van dit jaar. Over vangst gesproken: dorpsbewoners werden dit jaar bij het optuigen 'Quod licet Jovi. Non li cet bovi. Wat Jupiter ge oorloofd is, is niet geoor loofd aan een zwijn' van de boom getrakteerd op een zwijntje dat in datzelfde gebied is geschoten. Dominee Piter Goodijk, die uitge nodigd was om bij wijze van ope ningsritueel het wild aan te snij den, opende met de Latijnse woor den 'Quod licet Jovi. Non licet bo vi'. Ofwel: 'Wat Jupiter geoorloofd is, is niet geoorloofd aan een zwijn'. „Dit verzoek heeft me wel verrast", lichtte Goodijk zijn woor den toe. „Ik ben meer een man van de geest dan van het vlees Maar vlees en geest horen bij el kaar, zoals ook kerk en dorp bij el kaar horen". En de Heeren zonder meer bij Noordwelle, dat spatte van het fes tijn af. Zij besloten jaren geleden het door de gemeente nagenoeg wegbezuinigde 'flutboompje' te vervangen door een robuust exem plaar. Na twee keer in Maassluis te hebben 'gewinkeld' onstond het plan er zelf één te gaan halen in het bosrijke Duitsland. Sindsdien is er een mooie traditie gegroeid, die door de Heeren - na het afza gen - steevast met een borrel wordt gevierd in de jachthut bij Olzheim. Van Doorn: „Daar proos ten we op onze vriendschap en sa menwerking. Ook met die lieve mensen daar." houdscoördinator Cees van Hoven van de reddingsbrigade de naam van het nieuwe vaartuig onthul len. Wethouder Feller (financiën) van de gemeente Goedereede doopt de boot. Dat gebeurt allemaal op de red- dingspost 't Flaauwe Werk bij het strand van Ouddorp. Wim Stouten, Rens Vermeer en Koos van Doorn. De boom wordt feestlijk onthaald. dreischor - In Dreischor wordt za terdag 15 december gezamenlijk kerstfeest gevierd in het dorpshuis. Met een kerstman die een kerstver haal leest en een korte film voor de kleintjes (19 uur), gevolgd door een kerstfilm voor oudere kinde ren en volwassenen (20.30 uur). Tot slot is er Kerstcafé. Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst renesse - Jeroen van Donk en Jaap Geleijnse van Bakkerie en brasserie La Vie in Renesse type ren de bak als 'modernste oliebol lenlijn'. Zaterdag is het apparaat in gebruik genomen. De machine doseert zelf het deeg, waarna de lekkernijen in lange bakken gebakken worden. De ma chine kan 1400 tot 1800 oliebollen per uur verwerken. „Het grote voordeel is dat we zo altijd verse oliebollen hebben", aldus Van Donk. De moderniteit blijft tot de apparatuur beperkt. De receptuur voor de oliebollen van La Vie is van de opa van Geleijnse afkom stig die zich in 1935 in Haamstede vestigde. De Renesser oliebollen- lijn is zondag en de laatste week van het jaar in gebruik. wemeldinge - Bij een duikongeval zaterdagmorgen in de Oosterschel de bij Wemeldinge is een 41-jarige man uit het Belgische Turnhout om het leven gekomen. Het ongeval kwam door een hart kwaal. Zijn buddy, ook afkomstig uit België, was overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De duiker kwam met zijn buddy rond 10.45 uur na problemen on der water, boven nadat ze tot onge veer veertig meter diepte hadden gedoken. Andere aanwezige duikers haalden beide mannen naar de kant. Zij alarmeerden de hulpdiensten. Ambulancepersoneel reanimeerde een van de twee mannen maar dat bleek tevergeefs. bruinisse - Bruenaar Johan Bal doet begin volgend jaar met zijn Friese co-piloot Henlc-Jacob de Vries opnieuw mee aan een rally richting poolcirkel. Vorig jaar werd Bal met zijn team FRIEEZ (Fries land-Zeeland) tiende bij de Arctic Challenge Tour. Dit keer rijdt het team de Scan Covery Trial Van 4 tot en met 12 januari rijden Bal en De Vries op en neer naar de Pool cirkel, vanaf startplaats Ulft. Ze rij den de rally in een Nissan Navara, die wordt aangepast aan de te ver wachten barre omstandigheden: vorige week was het er al min 30 graden. Het Bruse-Friese team start als 31-ste van de 70 deelne mers. De rijders zijn te volgen via: www.Bru.nu en www.msctnl. zierikzee - De gemeente Schou- wen-Duiveland wil schriftelijke overeenkomsten met vaste lig plaatshouders in de havens. Tdt op heden was het gebruikelijk dat ligplaatshouders mondelinge afspraken maakten met de haven meesters. Om te voorkomen dat de rechtmatigheid van de jaarreke ning ter discussie komt te staan, wordt voortaan aan de betaling van havengelden een overeen komst gekoppeld. De gemeente gaat daar toe over nadat de accoun tant het bestuur daarop attent heeft gemaakt. De nieuwe werk wijze heeft als bijkomend voor deel dat ligplaatshouders meteen op een rij hebben wat hun rechten en plichten zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42