is het Pepe, speelt altijd sport33 'Respect is meer dan zestig seconden stilte' maandag 10 december 2012 ibespeeld door de amateurs. Niet iedereen had begrip voor de beslissing van de KNVB om de profs wel te laten spelen. foto Lex de Meester bij Zeelandia Middelburg AMSTERDAM - Zelden'zal een mi nuut stilte zo stil zijn geweest als zaterdagavond in de Amsterdam Arena. Als op de grote schermen een foto van Richard Nieuwenhui- zen verschijnt met daarnaast een gedichtje van zijn kinderen, hou den 50.000 mensen hun lippen stijf op elkaar. Op het veld staren 22 voetballers, van Ajax en FC Gro ningen, met een rouwband om hun bovenarm naar het portret van de gemolesteerde voetbalva der. Als scheidsrechter Richard Liesveld na zestig seconden van ab solute stilte op zijn fluit blaast, val len bestuursleden van SC Buiten boys elkaar huilend in de armen op de tribune. „Het toont wel aan dat bij ieder een het kwartje is gevallen", zo omschrijft Frank de Boer het in drukwekkende moment. „Het is verschrikkelijk nodig om respect voor elkaar te hebben. Ik denk dat iedereen wel door heeft dat dit bui ten alle proporties is geweest. Daar moeten we ook op blijven hame ren, zorgen dat dit niet na een week langzaam weg ebt. We zul len elkaar er steeds weer op moe ten attenderen als zoiets gebeurt of dreigt te ontstaan." De voetbalwereld is zich na een inktzwarte week aan het bezin nen, zo bleek in de Arena. „We zul len in het veld moeten laten zien hoe het wél moet", aldus De Boer. „Natuurlijk wil je duels winnen, maar wel altijd met respect. Jonge voetballertjes willen niet alleen in dezelfde kleur schoenen spelen als mijn jongens, ze kopiëren ook ge drag. Daarom zijn wij zo'n belang rijk instrument voor de maatschap pij, zeker met zoveel ogen op ons gericht." De duurbetaalde profs lij ken te begrijpen welke voorbeeld functie ze hebben; in ieder geval dit weekeinde. Het beste voor beeld daarvan vond zaterdag plaats bij AZ Willem II. Daar been de de Tilburgse verdediger Gaby Jallo, bijna zoals gebruikelijk, rich ting de grensrechter na een discu tabele beslissing. Jallo bedacht zich echter halverwege, stak veront schuldigend zijn handen omhoog en accepteerde het besluit. „Het verandert namelijk heus niet als ik ga protesteren", zei de Tilburger. In Amsterdam, waar de KNVB- top en Buitenboys samen de mi nuut stilte bijwoonden, hielden de spelers zich ogenschijnlijk ook in. „Kijk, je wilt altijd winnen, maar volgens mij was het wel een duel met respect", zei aanvoerder Siem de Jong van Ajax, bij wie dat woord groot stond afgedrukt op zijn band. „Je zal altijd wat aan te merken hebben op de scheids, maar we proberen dat zo min mo gelijk te doen." Jong en oud kwamen zaterdag af op de bezinningsbijeenkomst bij voetbalclub Zeelandia Middelburg. foto Lex de Meester wel uitgebreid aan bod tijdens de bezinningsbijeenkomst in Middel burg. Meer dan tien clubs - van VCK tot JVOZ en van Luctor'88 tot SSV'65 - kwamen verbaal de degens kruisen in het clubhuis van Zeelandia Middelburg. Met vier thema's werden de circa hon derd aanwezigen uitgedaagd idee ën te spuien om het voetbal op het rechte pad te krijgen. Een voorbeeld was de stelling 'De beste speler, al is het Pepe, speelt altijd'. De zaal werd in tweeën ge deeld en a la Het Lagerhuis wer den de pro's en contra's op elkaar afgevuurd. Voorstanders wilden hun enfant terrible juist opstellen om hem de kans te geven te leren van zijn fouten of om de rest van het team niet te laten bloeden. Te genstanders wilden zo'n sfeerver- pester niet in hun team hebben of meenden dat zijn afwezigheid an deren juist zal stimuleren een stap extra te doen. En zo werden in twee uur tijd al lerlei facetten van het voetbal kri tisch geïnspecteerd. Het gedrag van spelers werd onder de loep ge legd. Gesuggereerd werd bijvoor beeld om tijdens een wedstrijd al leen de aanvoerder toe te staan, verhaal te halen bij de scheidsrech ter, om de scheidsrechter net als in het hockey en waterpolo tijdstraf- fen tot zijn beschikking te geven en om het slachtoffer van een fik se overtreding een doelpunt ca deau te doen. Ouders en begeleiders werden doorgelicht over hun rol en verant woordelijkheden, alsmede de KN VB, de media en de politiek. PvdA-fractievoorzitter Peter de Doelder riep een vragenvuur uit de zaal over zich af door te stellen dat de politiek maar weinig aan de problemen kan doen. Wethouder Saskia Szarafinski 'redde' haar par tijgenoot door erop te wijzen dat iedereen zijn verantwoordelijk heid moet nemen. „Niemand mag wegkijken", zei zij. Je kunt slechts toekijken en respect tonen voor zijn afronding in het strafschopgebied. Als Van Persie de bal krijgt, weet je eigenlijk al hoe het afloopt, nog voordat hij schiet. David De Gea, ploeggenoot van Robin van Persie bij Manchester United, in Manchester Evening News. War vervelend was, was de onduidelijkheid die PSV mij gaf. Ik vroeg Rutten en Reker hoe het zat. Zij dachten dat ik de trainerskant op moest, maar ik wilde voetballen. Er kwam een WK aan! Er gin gen maanden overheen voor ik iets hoorde. Ik moest uiteindelijk zelf bellen. André Ooijer tegenover Omroep Brabant. Ik ben realistisch, Barcelona staat straks niet op de stoep. Eigenlijk wil ik een tussenstop maken bij een topclub in Nederland. Heraclied Samuel Armenteros in het Alge meen Dagblad. Ik heb al meermalen gezegd dat ik het hier bij Feye- noord ontzettend naar mijn zin heb. Omgekeerd heeft ook de club leiding openlijk aangegeven en laten blijken graag langer met mij door te willen. Dan is er dus weinig om ingewikkeld over te doen. Feyenoord-trainer Ronald Koeman op de website van de Rotterdamse club. Als blijkt dat we geld tekortkomen, zullen we met NOCNSF moeten overleggen. Ik ga ervan uit dat als ik met een verstandig plan aanklop, alles goed komt. Joop Alberda, technisch directeur van de roei- bond, reageert op de website nlroei op de drie ton die de bond wordt gekort door NOCNSF. We hebben geleerd dat gezondheid belangrijker is dan welke voetbalwedstrijd dan ook. Feyenoord-trainer Ronald Koeman in Hel den. Bij zijn vrouw Bartina werd in 2010 borstkanker geconstateerd. Ik ga niet veel de stad in. Ik ben hier voor 't voet- Wolfsburg-aanvaller Bas Dost in het AD.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 33