Hockeyers zijn weer te bleu in de finale 281 sport Getergde Otterspeer bouwt een feestje Shorttrackers sluiten af met twee medailles maandag 10 december 2012 i5>«5®M53E®SS?5asa De Nederlander Mare Lammers werd in zijn eerste toernooi als bondscoach van de België vijfde. Zijn ploeg versloeg Duitsland met 5-4. door Johan Stobbe DEN HAAG/NACANO - Een weekein de van uitersten eindigde in een feestje voor Hein Otterspeer. Na de val op zaterdag volgde de ultie me revanche een dag later met winst op de kilometer. Even voor tienen plaatselijke tijd meldde Hein Otterspeer zich zon dagavond in de lobby van het schaatshotel in Nagano. Niet om kort daarna zijn hotelkamer op te zoeken, nee, Hein Otterspeer voeg de zich bij zijn teamgenoten. Klaar om op stap te gaan. „Hier gaan we zeker nog even een tje op drinken", liet de 1 meter 93 lange schaatser van team Beslist.nl weten. „Ik trakteer natuurlijk. Van de winstpremie kan ik heel wat drankjes betalen." De Zuid-Hollander had alle reden voor een feestje. In Japan beleefde hij zijn tot dusver mooiste mo ment als schaatser. Otterspeer won met overmacht de laatste af stand van het sprintweekeinde. Winst op de kilometer betekende zijn eerste overwinning in de World Cup. „Een mijlpaal", zei Ot terspeer. „Dit had ik echt even no dig." Want het weekeinde verliep totdat de laatste afstand begon, niet bepaald vlekkeloos. De negende plaats op de eerste 500 meter -op nog geen tweetien- de van het podium- was nog aar dig, op de daarop volgende 1000 meter ging het helemaal mis. Na een paar stappen belandde Otters peer op zijn snoet op het ijs. Hij trapte met de punt van zijn schaats in het ijs en viel. „Maar ik heb eigenlijk nog steeds geen idee wat er nou precies gebeurde", zei hij een dik etmaal later. Bij de eer ste World Cup in Heerenveen ver prutste Otterspeer ook al een af stand. Toen gleed hij bij de start weg. „Totaal iets anders. Het past totaal niet bij me. Ik ga er ook geen gewoonte van maken." Vol revanchegevoelens stapte Ot terspeer een dag later het ijs op. Hij zou wel eens even laten zien dat hij wel degelijk kon schaatsen. Maar toen viel het licht in de M-Wave uit en moesten de schaat sers een uur langer wachten. „Een beetje liggen in de kleedkamer deed me geen goed. De spieren werden slap, de benen voelde pap perig." Het knappe was dat Otterspeer er in slaagde om na die afstand de fo cus terug te vinden. „Dat verraste mezelf eigenlijk ook wel. Ik had echt een doel van die 1000 meter gemaakt. Die moest voor mij zijn." En het lukte ook nog. Met een ver schil van bijna een halve tel op de Canadees Denny Morrison. Het werd een weekeinde van uiter sten. Eentje zoals ook Pekka Koske- la weer eens beleefde. De Fin ver liet drie weken geleden in een rol stoel het ijs van Thialf in Heeren veen, maar bleek in Japan hersteld van zijn bovenbeenblessure. Koske- la won zaterdag met overmacht de 500 èn 1000 meter. Een dag later leek de pijn toch weer in zijn been te schieten. Zijn reputatie als 'alles-of-niets-schaat- ser' maakte hij wederom waar. De Fin liet de 500 meter lopen en werd laatste. Jan Smeekens profi teerde. Hij pakte brons en nam de leiding in het wereldbekerklasse ment. Maar het grootste feest werd ge vierd in het kamp van Beslist. Met Otterspeer als stralend middel punt en Michel Mulder als goede compagnon. Hij werd zaterdag tweede op de 500 meter en won de B-groep 1000 meter in de twee de tijd van de dag. „We gaan even een gezellige tent opzoeken", zei Otterspeer. „Als het een karaoke- bar wordt, dan ga ik 'We are the champions' wel zingen, ja." Weer brons Van Beek 3 Lotte van Beek won voor de derde keer op rij brons bij een wereldbe kerwedstrijd over 1000 meter. Ze noteerde in Nagano op haar 21e verjaardag 1.15,87. De zege ging naar de regerend olympisch kampioene Christine Nesbitt, die haar Amerikaanse con currente Richardson aftroefde: 1.15,13 (baanrecord) om 1.15,26. De Nederlandse hockeyers ver liezen weer een finale. Na de ze ge op Pakistan in de halve eind strijd (5-2) van de Champions Trophy gaat Oranje in de finale ten onder tegen Australië. In de verlenging slaat de thuis ploeg toe: 2-1. door Rik Spekenbrink DEN HAAG/MELBOURNE - De prij- zenkast van de hockeybond is weer een trofee rijker, maar op nieuw niet een trofee die het wil de. Na in 2007 voor het laatst een toernooi te hebben gewonnen (het EK), ging zondagochtend weer een finale de mist in. Austra lië was in de eindstrijd van de Champions Trophy beter, al won het pas in de verlenging: 2-1. Daar valt op zich misschien mee te leven. De regerend wereldkampi oen wilde voor eigen publiek wat rechtzetten na het teleurstellende brons op de Olympische Spelen. Australië heeft nog altijd een pri ma ploeg. Maar het verschil met Oranje was toch groter dan ge hoopt. Zoals vorig jaar in de EK-fi- nale Duitsland de baas was (4-2) en afgelopen zomer op de Spelen opnieuw (2-1). Qua score zat Oran je er weer dichtbij, maar juist in de finales lukt het de ploeg niet om dominant te spelen. Zeker de creatievere spelers waren zondag fantasieloos en te afwachtend. Doelman Jaap Stockmann groeide opnieuw uit tot de beste man bij Oranje met een stuk of vijf fraaie reddingen. Zo stopte hij op slag van rust een strafbal van oud-Bloe mendaler Jamie Dwyer. Het was toen al 1-1. Sander Baart had na twintig minuten de enige Neder landse strafcorner benut, maar dat deerde Australië niet. Het schakel de twee tandjes bij en gaf vrijwel niets meer weg. Na de 1-1 van Rus sell Ford was het wachten op de tweede. Stockmann hield lang stand, maar moest na drie minu ten extra tijd buigen voor een back hand van Kieran Govers, sinds de ze zomer speler van Den Bosch. Daar viel hij tot dusver niet bijzon der op, hij scoorde pas drie keer in de hoofdklasse. Maar trek een Aus sie een geel shirt aan en er staat een winnaar. Voor de vijfde keer op rij werd de naam van Australië in de trofee gegraveerd. Een streep door de rekening van Van Ass, die ervan overtuigd is dat als Oranje eenmaal een finale wint er meer zullen volgen. Nog voor het WK van 2014 moet hij een keer slagen. Toch kan en zal hij weer een positieve draai geven aan deze Champions Trophy. Hij had door de competitie geen serieuze voorbereiding, waar bovendien voor het eerst de gestopte interna tionals Teun de Nooijer, Roderick Weusthof en Floris Evers ontbra- 3 Doelman Jaap Stockmann stond er zondag in Melbourne na de verlo ren finale tegen Australië (1-2) een tikje beteuterd bij. De onderscheiding voor de beste keeper van de Champions Trophy deed hem weinig. „Een troost- ken. Net als strafcornerspecialist Mink van der Weerden (gebles seerd) en verdediger Robert van der Horst. Die greep zaterdag van uit Eindhoven naast de titel van wereldhockeyer van het jaar (de Duitser Fürste won), maar kon zondag zijn geluk niet op toen een uurtje voor de finale zijn zoon Tim werd geboren. Van Ass had vijf spelers in de selec tie die er in Londen niet bij waren. Hij miste zijn eerste strafcorner, gaf Klaas Vermeulen de aanvoer dersband en moest eerder onder lichte dwang van de bond zijn as sistent-coach en teammanager ver vangen. Veel was dus nieuw in Melbourne. Waar misschien wel de laatste Champions Trophy in deze vorm werd gespeeld. Er is veel kritiek op de opzet van het toernooi en bovendien is de kalen der met de komst van de World Hockey League volgend jaar alleen maar voller. Deze editie, zo kort na de Spelen, had op voorhand al minder aanzien. Spanje bleef uit kostenoverwegingen thuis, Duits land nam maar drie spelers van 'Londen' mee. Engeland, vier maanden geleden halvefmalist, werd achtste en laatste. prijs", mompelde de grote uitblin ker van Oranje. Stockmann bekroonde een ijzer- sterk toernooi met een fantastisch optreden in de finale. In de verlen ging moest de 28-jarige goalie van Bloemendaal pas buigen. Troostprijs voor doelman Stockmann SHANGHAI - De Nederlandse short trackers hebben de vierde wereld bekerwedstrijd afgesloten met twee medailles: Niels Kerstholt, Daan Breeuwsma, Freek van der Wart en Sjinkie Knegt veroverden zondag zilver op de aflossing. Een dag eerder was Kerstholt goed voor brons op de 1000 meter. Daar mee was de score in Shanghai identiek aan die van een week eer der in Nagoya. Ook toen waren het de estafette mannen die zilver pakten en was Knegt de man van het brons op de 1500 meter. Oranje bereikte de fi nish in een tijd van 6.38,904 kort achter de oppermachtige Zuid-Ko- reanen. De Nederlanders profiteer den van een valpartij van de Cana dese ploeg, waarmee ze in een fel gevecht waren verwikkeld om de tweede plaats. Nederland steeg in het World Cup-klassement naar de vierde plaats. De Zuid-Korea- nen, tot dusverre telkens de bes ten, leiden soeverein. Individueel succes was er voor Kerstholt die zaterdag op de 1000 meter alleen de Zuid-Koreaan Kwak Yoon-gy en de Chinees Liang Wenhao voor zich moest dulden. Het leverde hem zijn twee de olympische nominatie op. Nominaties waren er ook voor Knegt (1000 meter), Breeuwsma (500 meter) en Van der Wart die zondag net buiten de medailles bleef op de 1000 meter. Van der Wart werd in de slotfase gehin derd door de Canadees Michael Gilday, waarna beide schaatsers on deruit gingen. Gilday werd gedis kwalificeerd. Op de aflossing ein digden de Nederlandse vrouwen (Ter Mors, Lara van Ruijven, San ne en Yara van Kerkhof) op de der de plaats in de B-finale. Adriënne Herzog in tranen na haar bronzen medaille op het EK veldlopen in Hongarije. foto Imre Foldi/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28