Feyenoord is nog geen titelkandidaat 261 sport Ajax-trainer De Boer laat weer een Deen debuteren Vitesse voetbalt een topploeg onwaardig maandag 10 december 2012 BigimwesKmwBgBaaaTOyaiBimtaa^giiiiBSTOMMBsz^^ door Jop van Kempen AMSTERDAM - Alle Denen die zater dagavond voor Ajax speelden, ston den na de 2-0-overwinning op FC Groningen in slagorde te praten met Deense verslaggevers. In het Deens, uiteraard. Van Christian Eriksen, Lasse Schone en Viktor Fi scher is Lucas Andersen, die in de Arena debuteerde, de enige die nog geen Nederlands spreekt. Maar hij is ook pas drie maanden in Amsterdam. De Deense invasie bij Ajax is het gevolg van het beleid van de afgelo pen jaren. De Amsterdamse club kan en wil geen dure volwassen voetballers aantrekken, dus zoekt men heil in goedkopere jeugdspe lers. John Steen Olsen is de scout die voor Ajax heel Scandinavië uit kamt. Hij tipte onder anderen de Zweden Zlatan Ibrahimovic en To bias Sana, maar ook de Finse broers Henrik en Niklas Moisan- der en hun landgenoot Petri Pasa- nen. De laatste jaren ziet Steen Ol sen verbazingwekkend veel ge schikte Denen. Er kleven een aantal voordelen aan de Deens-Amsterdamse con nectie. De Deense jeugdspelers aar den snel in Nederland en de jonge talenten weten dat Ajax een ge schikte springplank is voor het Eu ropese voetbal. Dat ook de broer tjes Laudrup („Michael Laudrup is de Messi van Denemarken", aldus Fischer) in Amsterdam hebben ge voetbald, bevestigt voor de Denen de grandeur van Ajax. Verder heeft ex-Ajax-trainer Morten Ol sen als coach van het Deense natio nale elftal een technische lijn bij clubs en jeugdelftallen uitgezet die nauw aansluit bij de opleidingsstra tegie van Ajax. De reputatie van Ajax telt niet al leen in Denemarken, maar ook in de rest van Scandinavië. Als trai ner Frank de Boer alle 'Vikingen' zou opstellen, zijn het er negen in totaal: de Denen Eriksen, Fischer, Schone, Andersen, Christian Poul- sen en Nicolai Boilesen, de Fin Moisander, de Zweed Sana en de IJslander Kolbeinn Sigthórsson. Andersen is de laatste Scandina- viër die is aangesloten. Eind augus tus legde Ajax de Deen voor onge veer anderhalf miljoen euro vast. „Ik heb stage gelopen bij Liverpool en er waren ook clubs uit Duits land die me wilden hebben, maar vanaf mijn dertiende wil ik al naar Ajax", aldus Andersen. „Mensen maken vaak een vergelijking met Jesper Gronkjaer als ze het over mij hebben. Net als ik heeft hij bij Aalborg gespeeld." „Ik ken Lucas al jaren", zegt Fi scher, die zelf nog geen rijbewijs heeft en na de wedstrijd een lift kreeg van zijn landgenoot. „In de Deense jeugdcompetities heb ik ja ren tégen hem gespeeld. Ik heb nooit van hem verloren, dat wil ik graag even benadrukken. Bij de na tionale jeugdelftallen zaten we voor het eerst in één team. Hij is een dribbelaar, net als ik. Maar ik scoor meer." Andersen heeft daarentegen meer ervaring dan Fischer. De achttien jarige debutant van Ajax maakte op zijn zestiende al speelminuten in de Deense Superligaen, terwijl Fischer pas recent bij Ajax in een eerste elftal debuteerde. Ondanks de veertig wedstrijden in het eer ste van Aalborg ging Andersens de buut in Amsterdam wel gepaard met de nodige nervositeit. „Na twee minuten was ik ai buiten .adem." A»derce««ogt atseeu fcöe aanval ler. Hij offlséhrijft zidizetf als 'tech nisch en goed aan de bal, goed overzicht, goede dribbels en snel op de voeten'. Hij kan als linker middenvelder, linkeraanvaller en aanvallende middenvelder uit de voeten. Tegen Groningen speelde hij bijna een kwartier als diepste spits, als vervanger van Danny Hoesen. Eén van zijn schoten raak te de paal. „Als die raak was, was het een droomdebuut geweest." Andersen is al de 34e speler die De Boer dit seizoen heeft ingezet. Het saaie duel met Groningen leende zich uitstekend voor een het expe riment. Ajax speelde matig, maar Groningen wist zich geen raad met de mogelijkheden en de ruim te die de Amsterdamse club weg gaf. Derk Boerrigter en Lasse Schone scoorden. Siem de Jong miste een strafschop. Feyenoord, dat zich tot de ti telkandidaten rekent, speelt met 2-2 gelijk tegen degrada tiekandidaat NAC Breda. De Rotterdamse voetbalploeg staat vijfde en heeft een achterstand van vijf punten op koploper PSV. door Barry van der Hooft BREDA - Nadat afgelopen week be kend was geworden dat hij zijn contract tot 2014 zou verlengen, beweende Ronald Koeman dat hij met Feyenoord denkt te kunnen naeeéoen otn het kampioenschap. Want de concurrentie was hele maal niet zo veel beter, legde hij zijn woorden uit. Tegen NAC bleek zondagmiddag opnieuw dat Feyenoord nog helemaal geen titel kandidaat is. In Breda lieten de Rotterdammers twee punten lig gen tegen een ploeg die zich de gradatiekandidaat moet noemen: 2-2. Natuurlijk waren er aanwijsbare re denen voor het puntenverlies. Koe man verbaasde zich vooraf al over de staat van het veld, dat vooral in de as veel weg had van een ijsbaan waar een lading zand op was ge gooid. Het maakte snel combinatie voetbal onmogelijk, maar de tegen stander speelde op hetzelfde veld. NAC leek daar opmerkelijk genoeg minder moeite mee te hebben. De thuisploeg liet, zoals trainer Neboj- sa Gudelj het samenvatte, inzet, passie en beleving zien. Het zijn termen die ook vaak aan Feye noord gekoppeld worden, maar de ze keer niet. Neem Lex Immers, een voetballer die normaliter voorop kan gaan in de strijd. In Breda speelde Immers vanaf de eerste minuut met de handrem erop, om maar niet te gen een gele kaart aan te lopen. Want dan zou hij de confrontatie van aanstaande zondag met zijn jjf| geliefde ADO Den Haag door een schorsing missen. Een andere Feye- noorder met een ADO-verleden wist zondagmiddag rond de klok van 15.00 uur al dat hij dat duel vanaf de tribune kan bekijken. Da- ryl Janmaat kreeg na nog geen half jj uur binnen één minuut twee keer j geel en de international werd dus j 'Ij met rood van het veld gestuurd door Serdar Gözübüyük. Ronald Koeman, die voor het duel de zieke Joris Mathijsen af had I zien haken, moest zijn defensie op nieuw aanpassen. Wesley Verhoek ging naar de kant, Omar Elabdella- oui werd de nieuwe rechtsback. Het stond op dat moment al 1-1 via Kees Luijckx, omdat NAC de corners uitgebreid had ingestu deerd. Met de kleine Kostas Lam- prou nog steeds onder de lat bij Feyenoord zijn dat op voorhand al halve kansen. Met tien man ont snapte Feyenoord na rust aan een achterstand, maar leek het de wed strijd een kwartier voor tijd uit het niets nog om te draaien. De sterke Pellè, die de 0-1 had ge maakt, ging na een steekpass gewil- Ajax-speler Lucas Andersen ziet een inzet langs doelman Luciano Da Silva gaan. foto Olaf Kraak/ANP door Gerard Borgman VENLO - Vitesse heeft zondag ver zuimd zich na twaalf jaar weer op kop van de eredivisie te nestelen. Uitgerekend bij degradatiekandi daat VW leverde de Arnhemse ploeg een wanprestatie, die resul teerde in de tweede competitiene derlaag en het eerste puntenverlies op vreemde bodem (3-1). „We zijn geen titelkandidaat meer", stelde trainer Fred Rutten vast. In Vitesses achtste uitwedstrijd zat het schrijnende niet eens zozeer in de nederlaag, maar vooral in de manier waarop de ploeg onderuit ging in het koude Venlo. In te genstelling tot in de toppers tegen Ajax (0-2) en PSV (1-2) presenteer de de ploeg van Rutten zich niet als een kampioenskandidaat. Ster ker nog: het was een topploeg on waardig, zoals de bezoekers verzuimden de klaarliggende drie punten op te rapen. Vitesse trof in VW opnieuw een tegenstander die de speelwijze ge heel afstemde op de revelatie van de eerste seizoenshelft. Op zich een compliment, het zegt immers veel over de nieuwe status van Gel derse formatie. Vanuit een 4-5-1 systeem liet VW de bezoekers voetballen en speculeerde de laag vlieger uit Limburg op kansen in de counter. Die kwamen er aan vankelijk niet, want Vitesse open de heersend in een spelletje tus sen kat en muis. Na tien minuten leidde dat tot de openingstreffer van Marco van Ginkel, die vanaf twintig meter de bovenhoek vond. Daarna maakte Vitesse de fout die echte topploegen niet maken. VW was rijp voor de sloop, maar de mannen van Rutten verzuim den de opponent bij de strot te grijpen. De coach van de Arnhemmers was in de voorbije weken de eer ste die op de rem trapte, wanneer er na weer een Arnhemse zege werd gevraagd naar de kampioens kansen van Vitesse. Daarom was het opvallend dat de coach zelf over dat onderwerp begon na de uitglijder in Limburg. „In de kleed kamer heb ik gezegd, in twee ta len: Welkom terug op aarde", al dus Rutten in De Koel „We staan -weer met beide benen op de grond. We zijn voor de buitenwe reld geen titelkandidaat meer. Dat brengt ook weer wat rust." Een nogal opportunistische con clusie na één nederlaag, en pas de tweede verliesbeurt in deze com petitie. Rutten: „Zo opportunis tisch is de buitenwereld. Daar ga ik nu een keertje in mee." De nummer twee van de eredivi sie had de trip naar Venlo overi gens best schadevrij kunnen door staan, als Wilfried Bony, Gaël Ka- kuta of Renato Ibarra (schot onder kant lat) voor 0-2 had gezorgd. Dat gebeurde niét, en op slag van rust kwam VW langszij in één van de spaarzame tegenstoten. Doelman Piet Velthuizen werkte een inzet van Bryan Linssen voor de voeten van Yuki Otsu (1-1). Rutten stelde vast dat het contrast tussen het eerste halfuur en het vervolg te groot was. Dat klopte. Maar Vitesse verloor de partij in de fase tussen de 0-1 en de 1-1. Daarna verdwenen de logica en de overtuiging uit het spel van de gas ten, die bovendien niet hoefden te rekenen op een ingeving van het koningskoppel Bony-Reis. Beide spitsen speelden bijzonder zwak. VW merkte dat er wat te halen viel en sloeg na een uur toe via Linssen. Tien minuten voor tijd profiteerde Robert Culleneven eens van het open huis in de Arn hemse defensie. Vitesse-voetballer Theo Janssen druipt teleurgesteld af. SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26