Koele kikker Matavz velt FC Twente MAANDAG 10 december 2012 Hockyers grijpen Cysouw schaatst naar er weer naast 28 Zeeuwse titel 34 Sloveen groeit na moeilijke seizoensstart uit tot uitblinker PSV Ijgfefe rI'; Tim Matavz, de uitblinker bij PSV, maakt de 2-0. FC Twente-keeper Sander Boschker komt te laat. PSV herovert de leiding in de eredivisie. De ploeg uit Eindho ven verdringt FC Twente van de bovenste plaats door de Tukkers met 3-0 te verslaan. De Sloveen Tim Matavz is uitblinker bij PSV. Zijn treffer (2-0) is de mooiste van de wedstrijd. door Rik Elfrink EINDHOVEN - Het was een uitgele zen kans om revanche te nemen. Voor de afgang tegen Ajax. Voor de op een na grootste nederlaag al ler tijden van begin dit jaar tegen FC Twente en voor de enorme kri tiek op de defensie. PSV diende zondag in eigen huis concurrent FC Twente een zware slag toe. De nog maar op één front actieve for matie van Steve McClaren werd in de slotfase naar een ruime neder laag gespeeld: 3-0. Artistiek hoogtepunt en de beslis sing van de dag was de tweede tref fer, van de voet van Tim Matavz. Nog opmerkelijker was de enorme ijver die de Sloveen aan de dag leg de. In de semi-oefenwedstrijd in Napoli was de topscorer van PSV met drie spitsengoals messcherp. Zondag was hij in de strijd om de koppositie in de eredivisie een aan gename verrassing voor trainer Dick Advocaat. Onomstreden basisspeler was Ma tavz niet, maar na de strijd met FC Twente kan Dick Advocaat voorlo pig niet om hem heen. De statistie ken spreken in het voordeel van de spits. In 647 eredivisieminuten (iets meer dan zeven volle wed strijden) produceerde hij acht goals. In de Europa League loopt hij ook één op één. Wat is er veranderd ten opzichte van het begin van dit seizoen? „Ik weet het niet, volgens mij niets. Misschien speel ik wel beter om dat het koud is en ik meer moet bewegen", grapte hij met een nog niet vertoonde lach. Matavz is onverstoorbaar, ongrijp baar en stoïcijns tegelijk, laat zel den zijn emoties zien. Zelfs in het begin van het seizoen niet, toen hij zich gekrenkt voelde. Na wat ge mor van zijn zaakwaarnemer zette hij zich over alle frustraties heen. Advocaat: „We hebben hem in het begin van het seizoen gewoon hard aangepakt. Misschien heeft dat geholpen." De trainer herinnerde nog even aan de eerste training van het sei zoen, waar Matavz met een simpe le loopoefening niet eens mee kón. Hij had een zware conditione le achterstand opgelopen en moest tijdelijk spelen bij de reser ves. Zondag bleek Matavz meer dan een tweede spits. „Er zat veel werklust in, hij ging de strijd aan tegen de verdedigers van Twente", oordeelde zijn coach. Ook tactisch heeft Matavz kennelijk het licht ge zien. „Het breed houden en neer leggen van de bal was vandaag goed verzorgd." Niet alleen Matavz, ook Atiba Hut chinson was op het middenveld (opnieuw) een uitblinker. De lo pende mensen van FC Twente, Janssen en Fer, kregen geen poot aan de grond tegen de Canadees en Kevin Strootman. Opmerkelijk genoeg verloor PSV foto Jasper Ruhe/ANP met het middenveld Van Bom- mel-Strootman vier van de elf ere divisieduels. Van Bommel blijft ui teraard onomstreden, de aanvoer der is zelfkritisch genoeg om te be palen of hij fit genoeg is om te spe len. „We bekijken dat per week", aldus Advocaat. „We hebben de mogelijkheid om schorsingen en blessures op te vangen. Atiba speel de geweldig, maar de felheid zat door het hele elftal heen. Het grootste compliment krijgen we van de trainer van de tegenstan der." Kort daarvoor had Steve McClaren aangegeven dat PSV 'op leven en dood' speelde. Na twee verloren toppers was dat de enige en laatste kans om voor de winterstop nog bovenaan de ranglijst te komen. Juist op het gebied van passie kwam zijn ploeg tekort, vond Mc Claren. Twente-middenvelder Willem Janssen zag dat anders. In maart won FC Twente nog met liefst 6-2 in Eindhoven. „Vorig seizoen was iedere bal op goal een doelpunt, nu hebben we veel te weinig kan sen gecreërd. Dat was het grote ver schil met toen", vond Janssen, die in maart met twee doelpunten de grote man was bij de Tukkers. Voor aanvang van PSV-FC Twente staan supporters stil bij het overlijden van Buitenboys-grensrechter Richard Nieuwenhuizen. foto Jasper Ruhe/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25