Aardenburg wil graag Bachstad worden Wieringa en De Winter te gast op literaire avonden brieven BDMDNT maandag 10 december 2012 door door Jeanette Vergouwen Het streven om van Aarden burg een Bachstad te ma ken krijgt vorm. Met Bach- Plus gooit het Bachcomité hoge ogen. Dit gezelschap is jong en streeft er naar om Bach op een ori ginele en frisse wijze te vertolken. Het concerto BWV1061 voor twee klavecimbels, vijf strijkers en BC kwam niet echt uit de verf. De ver tolking was te mat en miste het spitse en sprankelende. Het mag gedurfder en met meer expressie gespeeld worden. De cantate 'Bereitet die Wege, be- reitet die Bahn' (BWV 132) is ge schreven voor de vierde zondag van de Advent. Het recitatief en aria van de altus Gunther Vande- ven overtuigde het diepst. De in breng van tenor Jan Caals en bas Lieven Termont was goed en so praan Deborah Cachet zingt met groot gemak, maar te weinig in ba rokstijl. De eerste versie van de Maria lof zang op tekst uit het Lukas evange lie, schreef Bach in 1723. Het Mag nificat was zijn eerste grote werk dat hij als Thomascantor in Leip zig schreef Een meesterwerk, com plex met een grote variatie in in strumentatie, een uitbundig ope- ningsdeel, aria's vol emotie en een strenge fuga tot slot. In de eerste KLASSIEKE MUZIEK Kerstconcert Vocale en instrumentale werken van J.S. Bach. Door Ensemble BachPlus o.l.v. Bart Naessens. Gehoord zaterdag 8 december in de Sint Baafskerk in Aardenburg. TERNEUZEN - Twee vooraanstaande Nederlandse auteurs bezoeken dinsdag Zeeland. Tommy Wierin ga is te gast bij Stichting Prome theus in Porgy en Bess in Terneu- zen. Stichting Literaire Activiteiten Zeeland ontvangt Leon de Winter in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Beide bijeenkomsten be ginnen om 20.00 uur. Tommy Wieringa, die in 2005 doorbrak met de roman Joe Speed boot, vertelt over zijn jongste boek: versie worden vier lauden inge voegd die de periode van het ker kelijk jaar benadrukken. Bart Naes sens koos voor deze oerversie plus een uitvoering met vijf solisten die ook als koor fungeerden. Het over donderende openingskoor kwam niet echt goed over. Het was wel genieten geblazen van de aria's met obligate partijen door strijkers en hobo en het prachtige in balans gebrachte duet Et misericordia. So praan Griet Degeyter zong Et Ex- sultavit in een strak tempo en met mooie barokversieringen, de altus vertolkte Esurientes sereen en be wogen. In het terzet werd, evenals in de slotfiiga's, de balans ver stoord omdat sopraan Deborah Ca chet te luid zong t.o.v. de andere vocalisten. Dit was ten nadele van de muzikale spanning en de trans parantie. Het concert klonk aange naam en bewees dat BachPlus op de goede weg is. Dit zijn de namen. De roman gaat over een commissaris van politie in een perifere grensstad in de steppe, waar een groep uitgeteerde vluchtelingen wordt gesignaleerd. Hun aanwezigheid veroorzaakt angst en onrust. Als in hun bagage het bewijsstuk van een gruwelijke misdaad wordt gevonden, ontra felt de commissaris de toedracht en daarmee de geschiedenis van hun helletocht. Leon de Winter wordt in de Zeeuwse Bibliotheek geïnterviewd door Luuc Smit. Van De Winter verscheen recent VSV, een roman die talloze plotlijnen kent en waar in fantasie en actuele werkelijk heid worden vermengd. Een hoofdrol in het boek is weggelegd voor Theo van Gogh, met wie De Winter een jarenlange vete had. De roman leidde, zoals gebruike lijk bij De Winter, tot verdeelde reacties: van lovend tot uiterst ne gatief. „David heeft alle muziek opnieuw gemaakt. Twaalf nieuwe liedjes, dus dat betekende de hele tent om bouwen. Het grote voordeel was dat de composities nu konden wor den aangepast aan de mogelijkhe den van de spelers zelf Binnen de cast zitten overigens enkele men sen met zeer goede stemmen en daar ben ik uiteraard heel blij mee. Aanvankelijk is er wel even gemop perd hoor, maar het leverde toch relatief weinig weerstand op dat al le liedjes weer opnieuw moesten worden ingestudeerd. Ach, het is nu eenmaal goed dat je bij zo'n proces eerlijk tegen elkaar kunt zijn, want het gaat tenslotte om een mooi resultaat." Passend bij een productie als Lang en Gelukkig wordt er in vormge ving weer breed uitgepakt. Door te werken met draaiende pallets kan er soepel van locaties worden gewisseld. Zo wordt het publiek meegenomen naar het paleis, het bos en het huis van de baron. Ook voor de kleding is alles uit de kast De cast van Duinart; met Lang en Ge lukkig zet de groep weer eens een grote wintervoorstelling neer. foto Lex de Meester gehaald. Adriaanse schat dat er cir ca 120 nieuwe kostuums zijn ge maakt. „Ik hoop dat iedereen nu tevreden is dat we weer met een grootscheepse winterproductie ko men." Zat. 15 dec. (première), 't Spiegelthea- ter, Middelburg. Daar t/m zat 9 feb. Speellijst zie: www.spiegeltheater.nl Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Waterkering Met toenemende ergernis heb ik de krantenberichten gelezen over de plannen van Rein van Vliet over een waterkering in de mon ding van de Westerschelde. Wat een flauwekul. Hoe kan dat nou, 60.000 scheepsbewegingen per jaar en dat moet dan allemaal door grote zeesluizen die in de monding van de Schelde liggen. Afgezien van de torenhoge kosten van dit project en de onmogelijk heid om alle schepen zonder ver traging door die 'supersluizen' te krijgen, meestal met behulp van ve le sleepboten, oponthoud, gevaarlij ke situaties in de Westerschelde- monding, ga zo maar door, is dit in de praktijk een volslagen onhaal baar project. Ik begrijp niet dat ie mand dit serieus neemt. De krant heeft toch wel wat beter nieuws te melden dan dit soort fantasieverha len. Jan van Berlo Vlissingsestraat 10, Middelburg Baltic Ace De aanvaring met de Baltic Ace waarbij 11 doden zijn gevallen zet drukke scheepvaart en noodzakelij ke veiligheid weer in de schijnwer per. Net zoals met de Herald of free Enterprise is de scheepvaart wereld geschokt, heeft straks een mening over beveiliging en ge beurt er niet$. Ook deze autoboot is erg snel gezonken door de grote autodekken, een constructie met commercieel belang boven veilig heid. Na de Herald zouden hier strengere eisen gesteld worden aan waterdichte schotten en dus aan vrij vloeistofoppervlak. Verder blijkt inzicht en zo nodig ingrijpen in het scheepvaartverkeer op de Noordzee hard nodig. Waarom niet door een dicht radarnet,met o.a. torens bij Zeebrugge en de Tweede Maasvlakte het scheep vaartverkeer begeleiden. Het min ste wat Nederland als transport land moet doen is een onderzoek instellen en met.de conclusies de veiligheid verhogen. P.l.Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen Minima Wat is nou 350.000 euro en vol gend jaar een ton meer per jaar voor een stad van ruim 40.000 in woners in onze welvaartsmaat schappij. Dit bedrag wordt in Vlis singen bij de sociale minima weg gehaald, bezuinigen heet dat. Deze mensen moeten bloeden omdat eerdere gemeentebesturen - goed betaald, mogelijk nog steeds - de juiste visie misten en er een finan ciële puinhoop van maakten. Sane ren is vast noodzakelijk maar niet door de bijzondere bijstand terug te schroeven en de aanvullende zorgverzekering voor de sociale mi nima te laten wegvallen. Dit is niet wat het huidige gemeentebestuur noemt de pijn eerlijk verdelen, dit is asociaal en gemeen. Geen alter natief heeft Vlissingen maar waar om moeten degenen die niet tot de sociale minima behoren en het financieel beter hebben niet een extra gemeentelijke belasting beta len zodat de minima gespaard kun nen blijven. Ik ben hiertoe graag bereid. W.N. Osterman, huisarts De Kempenaerstraat 2, Vlissingen Otlfiihtl kt+Jsi LjpiUfU XiLyJ-l KORTINGEN BIJ BOMONT OP ONZE NAJAARSCOLLECTIE Heren Kids-kleding van o.a: Gaastra, Tommy Hilfiger, Gillmore, Marco Polo, McGregor, Gont Geisha. M.u.v- onze nieuwe collecties. www.bomont.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17