Oost-Souburg is blij met wat er nog wel is Diversiteit Tutten, opmaken en poseren 14I zeeland Geen actieplan gemeente Debatwedstrijd De Jager maandag 10 december 2012 Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst De verscheidenheid aan winkels is noodzakelijk voor een bloeiende midden stand, benadrukken John en Janneke de Korte van kledingzaak John's Men and Women. „Alle sectoren zijn vertegenwoordigd. De diversiteit wordt zelfs beter." Oost-Souburg ziet met lede ogen aan hoe kleine zelfstandi gen hun winkels sluiten. Toch kan het grootste dorp van Wal cheren zich nog steeds beroe pen op een uitgebreid en divers winkelbestand. „Er is van alles wel wat." door Maurits Sep De bakker: weg. De groentenman: weg. Twee drogisterijen: weg. Een kleding zaak: weg. De ijzer handel annex doe-het-zelfwinkel: weg. De fotowinkel: weg. De elek tronicawinkel: gaat op 31 decem ber dicht. De slager: sluit eind maart de deuren. Ondernemers waar Souburgers soms al decennialang hun bood schappen deden, zijn gestopt of staan op het punt hun winkel defi nitief op slot te doen. „Heel jammer", knikt Corrie Goed hart. Ze woont in de Vlissingse- straat en doet haar boodschappen zo veel mogelijk in het dorp. „Bak ker Steketee is helaas dicht, maar gelukkig is bakker Schrieks er nu. Maar in maart gaat ook slager De jager dicht. Dat is echt héél erg! Daar haal ik al zóó lang mijn vlees." Vlees van de supermarkt dan? „Nee, ik denk dat ik voortaan maar naar slager Brouwer ga, op de Dam in Middelburg. Lekker op mijn fietsje, één keer in de week, ik heb een vriezertje. Slager Brou wer heeft ook echt goed vlees." Op de hoek van de Kanaalstraat en de Paspoortstraat, de twee win kelstraten van het dorp, staat ze te kletsen met Joke Mesu uit Rit- them. Die heeft net met de fiets boodschappen gedaan in Souburg en stoort zich vooral aan de groeiende leegstand in de Kanaal- GOES - Het Calvijn College in Goes staat in de finale van het NK debat teren voor scholieren. De school haalde de tiende plaats in de voor rondes. Er waren elf plaatsen be schikbaar voor de finale. Die is op zaterdag 19 januari in Leiden. Zijn klanten zouden anders dolblij zijn geweest als hij zijn pensioen nog wat had uitgesteld. „Ik krijg van iedereen de zelfde reactie: ja, en wat nu?' Zeker voor ouderen is het las tig", beseft De Jager. Want bakkers zijn er nog wel twee in het dorp, De Jager is de enige slager in heel Oost-Souburg. straat. „Maar ik ben blij met wat er nog wél is. De jumbo is heel fijn, het Kruidvat. Maar ja, zo'n bruids modezaak, prima winkel natuur lijk, maar daar heb je niet zo veel aan. Daar kom je één keer." Net als die nieuwe ruitersportwinkel, vindt Corrie Goedhart. Wat heb je daar nou aan, vraagt ze zich hard op af „Nou tante Corrie, daar is anders wel veel belangstelling voor hoor", reageert Joke Mesu. „Ik zie het op Facebook, dat leeft echt." Die verscheidenheid aan winkels is bovendien wel noodzakelijk voor een bloeiende middenstand, benadrukken John en Janneke de Korte van kledingzaak John's Men and Women. „Alle sectoren zijn vertegenwoordigd. De diversiteit wordt zelfs beter", constateert Jan neke de Korte, tevens secretaris van de ondernemersvereniging. „Alle voorzieningen die Souburg altijd zo aantrekkelijk maakten als woonplaats, zijn er nog gewoon hoor. Ik woon hier en doe al mijn boodschappen in het dorp. Ik kom soms maanden niet in de stad." Het ondernemerspaar is het ook niet eens met het een zijdige beeld dat veel klan ten en dorpelingen hebben en ver spreiden. Ze horen veel mensen al leen maar wijzen op de winkels die sluiten, maar over de zaken die ervoor in de plaats komen, daar hoor je dan weer bijna niemand over. De ruitersportzaak, de dran kenhandel, Schrieks in plaats van Steketee, het café aan het begin van de Kanaalstraat naast de Vriendschap gaat ook weer open, de DA is nog leeg, maar in de voor- 'Alle voorzieningen die Souburg altijd zo aan trekkelijk maakten, zijn er nog gewoon hoor.' malige computerwinkel op het Oranjeplein (die is verhuisd naar de Kanaalstraat) en in de zaak van drogisterij Schlecker komen ook nieuwe winkels, al weten ze nog niet wat. „Er is geen stilstand, er is zelfs wat groei. Maar wat weggaat, valt meer op", beseft John de Kor te. Bovendien: de winkels die slui ten, zijn de zaken voor de dagelijk se dingetjes dus dat voelen de Sou burgers meer dan de komst van winkels waar ze minder vaak hoe ven te zijn. Ondernemers die stoppen hebben geen opvolgers. Zoals de elektronicawin kel van Suurmond in de Kanaal straat,. die op 31 december dicht gaat. De kinderen hebben voor hun toekomst andere keuzes ge maakt, vertelt Rijnco-Jan Suur mond. „Die lange dagen, daar heb ben jongeren geen trek meer in." Gebrek aan opvolging betekent over twaalf jaar ook het einde van John's Men and Women, blikt Jan neke de Korte vooruit. Slecht gaat het niet met hun kledingzaak, die lean bogen op een vaste klanten kring die voor het kleinste deel be staat uit Souburgers en voor het grootste deel uit mensen die spe ciaal naar het dorp komen om bij hen kleren te kopen. „Uit Arne- muiden, Koudekerke, Zoutelande, noem maar op. We hebben zelfs klanten uit Brabant en nog verder weg, die als ze hier op vakantie zijn ten minste één keer komen." Kopen in je eigen dorp, dat zou den meer mensen moeten doen, vindt Jos de Visser uit West-Sou burg. Hij staat voor de etalage van Suurmond, die is volgeplakt met bordjes uitverkoop en een papier met de aangekondigde sluiting. „Ik ga toch vooral naar Middelburg en Vlissingen omdat ik daar meer keus heb. Dat gaat wel ten koste van winkels in mijn eigen dorp." Slager Ad de Jager stopt eind maart na 42 jaar met zijn winkel. Natuurlijk weet hij dat de laatste jaren winkels zijn gesloten. En dat weer en kele ondernemers binnenkort stop pen met hun zaak. Maar wethou der van economische zaken Rob van Dooren heeft de mogelijkhe den niet dat tegen te houden, noch om andere ondernemers over te halen een winkel in Sou burg te openen. „Het enige dat wij als gemeente kunnen doen, is de mogelijkheden creëren waarbin nen zij goed kunnen werken." Vol gens de detailhandelsvisie van de gemeente moet het winkelbestand in het dorp vooral gericht zijn op de 'dagelijkse boodschappen' en de gemeente zal haar best doen leegstand te voorkomen of niet te lang te laten duren. „Maar een ac tieplan hebben we niet." door Maurits Sep MIDDELBURG - „Eerst lekker tutten en mooi opgemaakt worden en daarna een leuke foto." Ja, Claudia Tolhoek en jaar zus Josseline uit 's-Heer Abtskerke vinden het ge weldig dat ze gratis op de foto mo gen. Met professionele fotografen en visagistes van de school van Mieke Petiet. Help Portret heet het internationa le project dat zaterdag in Zeeland zowel in Middelburg (bij Stichting Weerwerk) als in Goes plaatsvond. Het idee erachter - bedacht door een Amerikaanse fotograaf - is dat mensen die dat zelf niet kunnen betalen, gratis een portretfoto kun nen laten maken. De foto's wor den afgedrukt bij Verschoore en voor Kerstmis hebben de model len ze in huis, zegt één van de deel nemende fotografen, Jeroen Moer dijk. De anderen zijn Paul van Bue- ren, Leon van der Flier, Mary Re- mijnse, Jeroen van der Pluijm en Alex Does. Kantoor- en werktuimtes in het pand van Stichting Weerwerk zijn tijdelijk ingericht als fotostudio's, de visagistes doen hun werk in de kantine. Een glimlach, aandacht, een goed gevoel - dat willen de fotografen bereiken. En dat lukt. Claudia en Josseline stralen en de hond van Josseline, die met zijn baasje op de foto is geweest, kwispelt dolen thousiast in het rond. Claudia (links) en Josseline Tolhoek poseren voor een foto die van hen wordt gemaakt voor het project Help Portret. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 14