luiden we het jaar uit 8 december 2012 deOndernemer m In de provincie Zeeland gaat het trouwens toch slecht op het gebied van de economische ontwikkeling. Het ene na het andere grote indus triële bedrijf gaat failliet, schrijft Scarlett Kwekkeboom. De gevol gen zijn vaak niet te overzien, voor al omdat niet alleen het bedrijf ge troffen wordt, maar vele andere on dernemers, die het qua opdrachten en inkomsten van de industriële grootmacht moesten hebben, Zij pleit dan ook hartgrondig voor een wijziging van de faillissementswet geving. Met de bedoeling dat niet de staat en belasting, maar juist die ondernemers preferentie crediteu ren moeten worden. Ronald Reunis Philips Net terug uit Azië. De economi sche crisis is hier niet zoals in Eu ropa aanwezig. Salarisverhogings- eisen liggen er voor de laagst be taalde groep medewerkers, zo wel voor de overheid als het be drijfsleven: 50-100 procent sala ris verhoging voor minimum loon wordt geëist. Dit wordt on dersteund met zware demonstra ties. De infrastructuur, wegen, brug gen en treinen, ontwikkelt zich in razend tempo. Op de minuut precies stopt de trein waar je moet zijn. Huizen, flats overal .zie je nieuwbouw werkzaamhe den. De nieuwe medewerkers worden mondiger en beheersen het engels beter. Het verloop van medewerkers blijft hoog. Geen loyaliteit naar het bedrijf maar voor iets meer gaan ze zich financieel verbeteren bij de buur man. Gevolg: constant opleiden van nieuwe medewerkers We zorgen echter wel dan vaste in specteurs de uitgaande kwaliteit bewaken.Terug thuis staat de kerst alweer voor de deur. Wat gaat een jaar toch snel. Focus ligt al op 2013. Moeilijke tijden zijn nog niet voorbij. Vast houden aan ingeslagen weg, plannen reali seren, samenwerken en versnel len. Het komt allemaal weer aan bod. Even rust tijdens de feestda gen. Ruud de Baar Marsaki In de vorige uitgave van deOn dernemer was ik gematigd posi- def omdat een nieuw kabinet ein delijk meer duidelijkheid zou scheppen in de woningmarkt. Dat optimisme blijkt onterecht. Door de voorgestelde maatrege len komt de woningmarkt niet op gang, sterker nog, de doorstro ming wordt verder ingeperkt. Een andere zorgwekkende ont wikkeling van het kabinetsbeleid is de impact ervan op het niéuw bouwvolume dat door woning corporaties wordt gerealiseerd. Corporaties zijn zeker in de hui dige tijd belangrijke opdrachtge vers voor de bouwsector. In een recent verleden waren zij al goed voor 20 procen t van het nieüw- bouwvolume, nu is dit aandeel al gestegen tot meer dan 35 pro cent. Corporaties worden gecon fronteerd met forse heffingen. De maatregel die deze heffingen zou moeten compenseren betreft de mogelijkheid om de huur te verhogen, tot maximaal 4,5 pro cent van de WOZ-waarde. Een maatregel die het in de Randstad prima doet, maar voor de meeste Zeeuwse corporaties zeer nega- - tief uitpakt. Laten we hopen dat er ook voor deze maatregelen een reparatie komt, zodat we met veel vertrouwen en energie het nieuwe jaar tegemoet kun nen zien. Scarlett Kwekkeboom janse&Janse Weer een groot industrieel be drijf in de regio failliet. Nummer zoveel. En dan nog maar niet te spreken over de malaise in de bouw waar nog steeds enorm veel banen op het spel staan. De Zeeuwse bevolking wordt er hard door getroffen. De faillisse mentswetgeving is iets wat echt al sinds jaar en dag op de schop moet in Nederland. Want waar om zijn belastingen en banken nog steeds preferent boven credi teuren? Het zijn toch juist de cre diteuren die de economie moe ten aanjagen? Én waarom wer ken overheden niet mee aan het overeind houden van onderaan nemers als de hoofdaannemer fail liet dreigt te gaan. Of waarom helpen ze hun leveranciers niet met het oplossen van financie ringsproblemen door goede fi nanciële afspraken met elkaar te maken. Waarom doen ze eigen lijk sowieso zaken met onderne mingen die op basis van prijs de markt kapot concurreren? Een jaar geleden was er nog goede hoop dat de economie snel uit het dal zou klimmen. Maar zo lang iedere versterking op welke manier dan ook van de overheid uitblijft, komen we verder in die neerwaartse spiraal. Onderne mers doen hun best positief te blijven. We hopen op economi sche vooruitgang. Paul Fermont Faasse&Fermont De bouwproductie krimpt dit jaar met 7 procent en zal in 2013 opnieuw krimpen. Daarmee loopt de totale bouwproductie met 10 procent terug in deze ja ren. De zwaarste klappen vallen in de woningbouw, waar de in vesteringen met 16 procent da len. In 2015 kan de bouwproduc tie weer duidelijk aantrekken. Daartoe zal de vergunningverle ning in de woningbouw door ge meenten volgend jaar dan wel weer op gang moeten komen in deze marktsector. Hier liggen te vens de belangrijkste (neerwaart se) risico's rond de ramingen, om dat deze trajecten lang duren en de vraag is wanneer zetten initia tiefnemers van projecten dit in. De maatregelen uit het lente- en regeerakkoord hebben daarnaast een stevig negatief effect op de woningbouwproductie in de ko mendejaren. Belangrijkste oorza ken hiervan liggen bij de beper king van de hypotheek renteaftrek en de verhuurderhef fing. Toch zal de bouwproductie op gang moeten komen. Alleen al voor vervanging van wonin gen zijn er ca. 70.000 woningen per jaar nodig, terwijl er op dit moment ongeveer 35.000 ge bouwd worden. Indien dit uit blijft, zal de vraag naar bestaande woningen weer toenemen. Lilianne van der Ha Agrariër Eind november: een belangrijk tijdstip. De meeste landwerk ver richtingen zijn gebeurd, al wordt er hier en daar nog geploegd en gezaaid. Eind november is ook de periode dat bij het meeste vee de kapper komt voordat ze naar de winterstalling gaan. Maar eind november is vooral ook de tijd dat de Europese regeringsleiders proberen het Europees financieel kader voor 2014-2020 vast te stel len. De vermindering van de Eu ropese steun plus de afbouw van de toeslagrechten zal op bedrijfs niveau wel eens pijn kunnen doen. Kan de markt deze verlie zen opvangen?? Het milieu, het klimaat en de maatschappelijke druk op onze landbouwsector ne men zeker niet af. Toch moeten we blijven geloven in de kracht van de Europese samenwerking. Maar ook voor het ondernemers- vertrouwen is het van levensbe lang om op onze bedrijven tot een goed resultaat te komen en dit ook te behouden! Dan is het glas toch nog altijd half vol! thermPtw» I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 99